لویه جرگه افغانستان با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد

18/05/1399 08:01:00 ب.ظ

🔺لویه جرگه افغانستان با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد ⚡️به گزارش بخش دری صدای آمریکا، لویه_جرگه با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان در زندان های افغانستان موافقت کرد.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. به گزارش بخش دری صدای آمریکا، لویه جرگه با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان در زندان های افغانستان موافقت کرد.

عبد الله عبدالله، رئیس لویه جرگه افغانستان اعلام کرد اکثریت کمیته‌های لویه جرگه گفته اند که «زندانیان باقی‌مانده طالبان آزاد شوند، اما با شرایط و ضمانت بین‌المللی تا آنان دوباره به میدان‌های جنگ برنگردند.»

آزادی باقی مانده زندانیان طالبان یکی از شروط این گروه برای آغاز مذاکرات با دولت افغانستان بوده است. آقای عبدالله گفته است که تمامی کسانی که طالبان خواستار آزادی آنان است، همه شهروندان افغانستان هستند و شهروندان خارجی در میان آنان وجود ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج شنبه در توئیتی از مشارکت لویه جرگه و گردهم آمدن آن ها در راستای تحکیم حمایت ملی از صلح در افغانستان تمجید کرد و گفت: «پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی، و ویرانی، طرفین آماده پیوستن به روندی سیاسی برای رسیدن به راه حلی برآمده از مذاکره هستند.» headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان فردا برگزار خواهد شددولت افغانستان اعلام کرد که لویه جرگه مشورتی صلح فردا جمعه برگزار خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

واکنش وزیر خارجه آمریکا به برگزاری نشست لویه جرگه افغانستان با حضور ریش‌سفیدان درباره مذاکرات صلحصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آغاز پر ماجرای نشست لویه جرگه مشورتی افغانستان - BBC News فارسیاولین روز نشست سنتی لویه جرگه برای تصمیم گیری درباره رهایی ۴۰۰ نفر از زندانیان گروه طالبان امروز در کابل برگزار شد.

نماینده معترض پارلمان در لویه جرگه مورد خشونت قرار گرفت - BBC News فارسیبلقیس روشن، نماینده مجلس و فردی که در جریان سخنرانی رئیس جمهوری با صدای بلند اعتراض کرد، از سوی یکی از کارمندان امنیتی زن مورد خشونت قرار گرفت و به زمین پرت شد. مسئولان برگزاری لویه جرگه به بی‌بی‌سی گفتند که از خانم ‌روشن معذرت‌خواهی کرده اند و او را دعوت کردند که به جرگه برگردد.

غنی در لویه جرگه: طالبان تا سه روز دیگر در گفتگوها حاضر می‌شوداشرف غنی در لویه جرگه گفت که طالبان به شرط آزادی باقیمانده زندانیان خود ار زندان‌های دولت افغانستان، آماده گفتگو و مذاکره است جزئیات بیشتر و بروزرسانی خبر🔽

لویه جرگه مشورتی: نمایش دیرهنگام قدرت غنی؟ - BBC News فارسیدر این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده برگزاری این لویه جرگه مشورتی را 'صرفا مانوری برای ابراز وجود' اشرف غنی، رئیس جمهوری و یادآوری مشروعیتش به شرکای بین‌المللی و طالبان می‌داند اما معتقد است که 'به شدت اندک و دیرهنگام است.'