لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کرد

15/08/2020 05:01:00 ب.ظ

لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کرد

بلاروس, الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس

لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کرد

الکساندر لوکاشنکو پیش از گفتگو با ولادیمیر پوتین تاکید کرده بود که تظاهرات جاری اتحاد بین‌ دولتی میان روسیه و بلاروس را به خطر انداخته و کشورش با خطر یک «انقلاب رنگی» روبرو است.

همزمان با تداوم اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفت‌و‌کو کرد.فرانس پرس در گزارشی از حضور هزاران معترض به نتایج انتخابات در مینسک، پایتخت بلاروس خبر داد. بر اساس این گزارش معترضان برای احترام به یکی از تظاهرکنندگان که دوشنبه گذشته در جریان ناآرامی‌ها جان باخت در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو در مرکز مینسک تجمع کردند.

خبرگزاری فرانسه همچنین از برپایی یک اجتماع ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفری در بخش دیگری از پایتخت خبر داد و اعلام کرد که معترضان به همراه خانواده شهروند کشته شده برای یادبود وی و نیز سر دادن شعارهایی بر ضد دولت به خیابان آمده بودند.شرکت کنندگان در اجتماع چند هزار نفری روز شنبه در پایتخت با در دست داشتن گل و نشان دادن علامت پیروزی شعارهایی در نفی «خشونت» و «سربلند» کشورشان سر دادند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

با رعایت شیوه‌نامه‌ها الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیموزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای مدیریت کرونا، خطاب به ملت ایران گفت: می‌خواهیم آن‌گونه که رهبر فرزانه‌مان فرمودند، با رعایت صد درصد شیوه‌نامه‌ها با بزرگداشت باشکوه حماسه کربلا و عاشورا، الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیم و نگذاریم هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند.

با رعایت شیوه نامه‌ها الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیموزیر بهداشت در نامه ای با اشاره به تلاش های انجام شده برای مدیریت کرونا، خطاب به ملت ایران گفت: می خواهیم آنگونه که رهبر فرزانه مان فرمودند با رعایت صد در صد شیوه نامه ها با بزرگداشت باشکوه حماسه کربلا و عاشورا، الگویی بی بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیم و نگذاریم هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند.

دولت فلسطین: توافق امارات متحده عربی با اسرائیل خیانت به قدس٬ مسجدالاقصی و مساله فلسطین استدولت فلسطین: توافق امارات متحده عربی با اسرائیل خیانت به قدس٬ مسجدالاقصی و مساله فلسطین است

ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم ظرف ۳۰ روز با ایران به توافق می‌رسم!ترامپ مدعی شد: *اگر در انتخابات پیروز شوم ظرف ۳۰ روز با ایران به توافق می‌رسم! *آن‌ها به شدت خواهان رسیدن به توافق هستند اما ترجیح می‌دهند به جای ما با جو بایدن خواب‌آلو مذاکره کنند

پرزیدنت ترامپ: در صورت پیروزی در انتخابات ظرف ۳۰ روز با ایران به توافق می‌رسمپرزیدنت ترامپ: در صورت پیروزی در انتخابات ظرف ۳۰ روز با ایران به توافق می‌رسم رئیس جمهوری آمریکا پیشتر هم گفته بود: «ایران خیلی دوست دارد ببیند من رئیس جمهوری نمی‌شوم. من اعلام می‌کنم که اگر و وقتی برنده شویم، ما خیلی سریع با ایران معامله خواهیم کرد.»

امارات به دنبال نقشه راه مشترک برای عادی‌سازی روابط با اسرائیلامارات از برنامه‌ریزی برای تنظیم نقشه راه مشترک در چارچوب توافق عادی سازی روابط با اسرائیل خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

Aa همزمان با تداوم اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفت‌و‌کو کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از وبدا، در متن این نامه آمده است: «بنام خدا روحانیون بزرگوار، وعاظ ارجمند، ذاکرین اهل بیت و مداحان گرانقدر، هیأتی‌های دل سوخته، مردان، زنان، سالخوردگان، جوانان، نوجوانان و کودکان عزیز ایران زمین ماه‌هاست که ویروس منحوس، طوفانی بلاخیز بپا کرده، در زمانی کوتاه، دورترین نقاط جهان را در نوردیده، میلونها نفر را مبتلا کرده و هزاران نفر را به کام مرگ فرو برده، اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی، سیاست و از همه مهمتر نظام سلامت کشورها را دگرگون کرده است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت متن این نامه به شرح زیر است: بنام خدا    روحانیون بزرگوار، وعاظ ارجمند، ذاکرین اهل بیت و مداحان گرانقدر، هیاتی های دل سوخته، مردان، زنان، سالخوردگان، جوانان، نوجوانان و کودکان عزیز ایران زمین   ماههاست که ویروس منحوس، طوفانی بلاخیز بپا کرده، در زمانی کوتاه، دورترین نقاط جهان را در نوردیده، میلونها نفر را مبتلا کرده و هزاران نفر را به کام مرگ فرو برده، اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی، سیاست و از همه مهمتر نظام سلامت کشورها را دگرگون کرده است.13.

فرانس پرس در گزارشی از حضور هزاران معترض به نتایج انتخابات در مینسک، پایتخت بلاروس خبر داد. بر اساس این گزارش معترضان برای احترام به یکی از تظاهرکنندگان که دوشنبه گذشته در جریان ناآرامی‌ها جان باخت در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو در مرکز مینسک تجمع کردند. موجی که قدرتمندان اقتصادی جهان را به زانو درآورد و بیمارانشان در پشت درب بیمارستانها سرگردان یا متاسفانه در سرای سالمندان به کام مرگ رفتند. خبرگزاری فرانسه همچنین از برپایی یک اجتماع ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفری در بخش دیگری از پایتخت خبر داد و اعلام کرد که معترضان به همراه خانواده شهروند کشته شده برای یادبود وی و نیز سر دادن شعارهایی بر ضد دولت به خیابان آمده بودند.    گرچه در این راه سخت، گلهای معطری از بوستان بهداشت و درمان کشور پرپر شدند و داغ جانگدازشان همواره بر دل هایمان جاودانه می ماند ولی افتخار دیگری پس از سالهای دفاع مقدس توسط مدافعین سلامت با همدلی و وفاق ملی و کمک دیگر دستگاهها خلق شد که برگ زرین دیگری در کتاب تاریخ این سرزمین به یادگار گذاشت. شرکت کنندگان در اجتماع چند هزار نفری روز شنبه در پایتخت با در دست داشتن گل و نشان دادن علامت پیروزی شعارهایی در نفی «خشونت» و «سربلند» کشورشان سر دادند. در اردیبهشت ماه و در اوج این افتخار ملی به عنوان سربازی کوچک تقاضا کردم که از این دستاورد بزرگ مراقبت کنیم و با عادی انگاری و سهل اندیشی عنان این اژدهای سهمگین را از کف ندهیم. تجمع هزاران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در مینسک و ادای احترام به یکی از کشته شدگان ناآرامی‌های اخیر SERGEI GAPON/AFP or licensors لوکاشنکو در پایان گفتکو با ولادیمیر پوتین: به زودی همه چیز درست می‌شود همزمان با برپایی اجتماع‌های اعتراض‌آمیز در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور ظهر روز شنبه پانزدهم اوت تلفنی با ولادیمیر پوتین گفتگو کرد.

خبرگزاری دولتی بلاروس با اعلام این مطلب یادآور شد که آقای لوکاشنکو و همتای روس‌اش در جریان گفتگوی تلفنی مسائل جاری در داخل و خارج از این کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. تعدادی از همکاران مظلوم و فداکارم شهید، گروهی بستری و انبوهی مبتلا و از خدمت واماندند و با پرداخت تاوان سنگین این بی توجهی ها با لطف خدا و تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه مدافعین سلامت، توانستیم از شتاب ویرانگر این غول سهمگین بکاهیم و تعداد بستری و مرگ و میر را به سراشیبی نزول سوق دهیم. تعدادی از همکاران مظلوم و فداکارم شهید، گروهی بستری و انبوهی مبتلا و از خدمت واماندند و با پرداخت تاوان سنگین این بی توجهی ها با لطف خدا و تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه مدافعین سلامت، توانستیم از شتاب ویرانگر این غول سهمگین بکاهیم و تعداد بستری و مرگ و میر را به سراشیبی نزول سوق دهیم. رئیس جمهوری بلاروس دقایقی پیش از این مکالمه تلفنی از تصمیم برای گفتگو با ولادیمیر پوتین بر سر «تهدیدی» خبر داده بود که به گفته او کشور و کل منطقه را در معرض خطر قرار داده است. الکساندر لوکاشنکو همچنین تاکید کرده بود که تظاهرات جاری اتحاد بین‌ دولتی میان روسیه و بلاروس را به خطر انداخته و کشورش با خطر یک «انقلاب رنگی» روبرو است. و اینک محرم، ماه عزا و بزرگداشت حماسه کربلا و عاشورا فرا می رسد و شور حسینی سراسر این سرزمین عاشق اهل بیت را فرا می گیرد که بقول مرثیه سرای محرم، همشهریم محتشم:"باز این چه شورش است که در خلق عالم است- باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است". انقلاب‌های رنگی، اصطلاحی است برای بسیاری از شورش‌های براندازانه که طی بیست سال اخیر با «نفوذ و مداخله عناصر خارجی» در جمهوری‌های شوروی سابق روی داده است.    تاریخ این سرزمین گواه است که شیعیان عاشق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در اوج خفقان بنی امیه و بنی عباس و. از سوی دیگر راشا تودی نیز در گزارشی به گفتگوی تلفنی روسای جمهوری بلاروس و روسیه پرداخت و به نقل از بیانیه‌ کرملین نوشت که دو طرف در جریان این گفتگو نسبت به حل کلیه مشکلات کنونی در بلاروس در سریع‌ترین زمان ممکن ابراز امیدواری کردند..

در بیانیه کرملین همچنین ضمن اشاره به تمایل دو طرف برای همکاری متقابل و مفید جهت تحکیم مناسبات و تقویت ائتلاف دولتی در چارچوب طرح کشور فدرال بر لزوم مقابله با «گروه‌های خرابکار» که در صدد بهره‌برداری و سوء استفاده از وضع موجود هستند تاکید شده است. گفتنی است که ولادیمیر پوتین پس از اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ضمن ارسال پیام تبریک از وی خواسته بود که برای ادغام بیشتر کشورش با روسیه تلاش کند. یاد حماسه کربلا و عاشورا را زنده نگاه داشته اند و فریاد مظلومیت سالار شهیدان را از نای جان برآورده اند و امسال محرم است و همه گیری نفس گیر کرونا و خانواده های داغداری که با لباس عزیزان قربانی بیماریشان به عزای محرم می پیوندند. یاد حماسه کربلا و عاشورا را زنده نگاه داشته اند و فریاد مظلومیت سالار شهیدان را از نای جان برآورده اند و امسال محرم است و همه گیری نفس گیر کرونا و خانواده های داغداری که با لباس عزیزان قربانی بیماریشان به عزای محرم می پیوندند. .