لوون خانکلدیان هفتوان، بازیگر ارمنی سینما و تئاتر

23/07/2021 07:23:00 ب.ظ

اقلیت‌های_مذهبی, شهروند‌خبرنگار

«لوون خانکلدیان هفتوان»، بازیگر سینما و تئاتر روز ششم فروردین ۱۳۴۵ در خانواده‌ای ارمنی در محله «حشمتیه» تهران به دنیا آمد. از کارهای شاخص او می‌توان به فیلم‌های «پرویز» و «کوپال» اشاره کرد. اقلیت‌های_مذهبی شهروند‌خبرنگار

: «[در] حوزه سینمایی اولین کاری که کردم، ایفای نقش کوتاهی در فیلم کلاه‌قرمزی بود. آقای‌ طهماسب و جبلی دعوت کردند و نقش کوتاهی را بازی کردم. سال‌ها گذشت و آقای ‌افخمی برای مدتی به کانادا آمدند و نقش کوتاهی در فیلم صدای تاریک ایشان بازی کردم. این به‌اصطلاح کارهای بازیگری‌ بود که تا ۱۳۹۰ انجام داده‌ام.»

لوون در تابستان ۱۳۸۹، پس از ۱۹ سال دوری، به ایران بازگشت. او درباره عشقش به ایرانگفته بود: «مردم ایران گرم، صمیمی و پر انرژی هستند. من همیشه می‌گویم ایرانی و ارمنی هستم. ابتدا نام ایران را می‌آورم چرا که در ایران بزرگ شدم، درس خواندم و دانشگاه رفتم. در ایران با همه تنوع فرهنگی قومیتی، مذاهب در آرامش و صلح همه کنار هم هستند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

بعد از ٢ سال کرونایى دانش آموزان با چه چالش هایى روبرو هستند؟

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، بعد از دو سال تعطیلی مدارس، آموزش حضوری از فردا با حضور ۱۶ میلیون دانش آموز آغاز می شود. ادامه مطلب >>

JafariAkha خدا رحمتش کنه ارمنی ها که وضعشون خوبه تو ج.ا.

هنرمندان و نویسندگان ایرانی از اعتراضات خوزستان حمایت کردند«خانه سینما»، «کانون نویسندگان ایران»، شماری از فعالین مدنی و سیاسی و بیش از 200 هنرمند حوزه‌های موسیقی، تجسمی و تئاتر، با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه،

حمایت هنرمندان موسیقی از خوزستان با امضای یک بیانیه‌حمایت هنرمندان موسیقی از خوزستان با امضای یک بیانیه‌ جمعی از هنرمندان حوزه‌های موسیقی، تجسمی، سینما و تئاتر و فعالان فرهنگی- مدنی با انتشار بیانیه‌ای از مردم خوزستان حمایت کردند. بتوچه دیوث بی شرف.تو که سمت شری. یک مقصر اصلی دارد: ۴۳ سال حکومت ولایت فقیه اگر_جمهوري_اسلامي_بماند_ایران_نخواهد_ماند

بیانیه خانه تئاتر؛ کنار مردم خوزستان بوده و خواهیم بود

تهدید معترضین خوزستان توسط فرمانده نیروی انتظامی؛ همبستگی قومیت‌ها با مردم عربدر حالی که اعتراضات به بی‌آبی، سیاست‌های انتقال آب و سدسازی و قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌های در استان خوزستان با شدت برای هفتمین شب ادامه یافت، حسین اشتری، پهلوی_گوه_خورد یاشاسین_آزربایجان آرخانداییق_الاحواز آزربایجان_پاره_تن_الأحواز اسمش اقلیم عربستان هست نه خوزستان

رسوایی بدافزار پگاسوس؛ رئیس جمهوری فرانسه تلفن همراه و شماره‌اش را عوض کردشرکت «ان‌اس‌او» همچنان اصرار دارد که این نرم افزار با هدف مبارزه با گروههای تروریست و جنایتکار ساخته و فروخته شده است و هرگونه تخلف در این زمینه را رد می‌کند.

۱۰ مکان دل‌انگیز اروپا برای گذراندن تعطیلات رمانتیکشاید بسیاری از زوج‌ها تمایل داشته باشند که تابستان امسال، فرزندانشان را به پدربزرگ و مادر بزرگ بسپارند و به دنبال فرصتی رومانتیک برای خود، استراحت و تجدید قوا باشند.

گفته بود : «[در] حوزه سینمایی اولین کاری که کردم، ایفای نقش کوتاهی در فیلم کلاه‌قرمزی بود.اعتراض و همدری خود را نسبت به آنچه در خوزستان رخ می‌دهد اعلام کردند.به گزارش ایسنا، در بین افرادی که این بیانیه را امضا کرده‌اند نام نسل‌های مختلف عرصه موسیقی دیده می‌شود.«خانه تئاتر» در حمایت از مردم خوزستان بیانیه صادر کرد.

آقای‌ طهماسب و جبلی دعوت کردند و نقش کوتاهی را بازی کردم. سال‌ها گذشت و آقای ‌افخمی برای مدتی به کانادا آمدند و نقش کوتاهی در فیلم صدای تاریک ایشان بازی کردم. Advertisement بیانیه کانون نویسندگان کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای در واکنش به نحوه برخورد با شهروندان خوزستان و سرکوب آن‌ها گفته است: «چندین روز است که مردم خوزستان، که از بی‌آبی جان به لب‌شان رسیده، برای تأمین ضروری‌ترین نیاز زندگی خود، آب، به تظاهرات خیابانی روی آورده‌اند و به جای آب، گلوله و گاز اشک آور می‌گیرند. این به‌اصطلاح کارهای بازیگری‌ بود که تا ۱۳۹۰ انجام داده‌ام. از جمله هنرمندان سرشناسی همچون: احمد پژمان، حسین علیزاده، فریدون شهبازیان، کامبیز روشن‌روان، مجید انتظامی، هوشنگ کامکار، محمدرضا درویشی، علی‌اکبر شکارچی، بیژن کامکار، ارسلان کامکار، اردشیر کامکار، شاپور رحیمی، اسماعیل تهرانی، شاهرخ خواجه‌نوری، خسرو سلطانی، فرخ مظهری، نادر مشایخی، مسعود جاهد، شهرام صارمی، جواد بطحایی، حمید متبسم، ناصر رحیمی، بهزاد رحیمی، هوشنگ فراهانی، هیلا صدیقی، بیژن ارژن، بیژن بیژنی، سهیلا پورگرامی، حسین زمان، داریوش تقی‌پور،  علی مغازه‌ای، محمدرضا ابراهیمی، رضا عالمی، صادق نوری، مزدا انصاری، ناصر ایزدی، مهدی بزرگمهر، علی جعفری پویان، بردیا کیارس، محمدمهدی گورنگی، محمد حقگو، حسین پرنیا، مسعود جاهد، فرمان فتحعلیان، کیوان فرزین، مهدی جلالی، امین هنرجو، احمد رضاخواه، مهدی قادری، مانی جعفرزاده، شروین مهاجر، وحید تاج، حسین علیشاپور، هانا کامکار، میدیا فرج‌نژاد، سعید نایب‌محمدی، آرش فرهنگ‌فر، پدرام فریوسفی، محمد نصرتی، آرش احمدی‌نسب، رهام سبحانی، حامد ثابت، حمید غلامعلی، حمید حامی، مانی رهنما، محبوبه گلزاری، مسعود خادم، کوروش دانایی، بهزاد رواقی، امید رئیس‌دانا، مازیار شاهی، علیرضا شیبانی، فرزین طهرانیان، حسین فاضل، حسین قناعت، بیتا بهشتیان، مهرآذین کاراندیش، کسری معظمی، امیر معینی، محمودرضا میرصیافی، ،  مجید واصفی،  حامی حقیقی، بهروز شهامت، بابک شهرکی،  میلاد عمرانلو، میلاد موحدی، فریبرز فرهنگ‌مهر، کاوه میرحسینی، یلدا ابتهاج، کتایون ریاحی، مرتضی اردستانی، سهراب میرسپاسی، جمشید حیدری، پرستو صالحی، کاوه نجم آبادی، ایرج میرزا علیخانی، مریم زندی، هنگامه گلستان، آرمان استپانیان، اونیش امین‌الهی، فرامرز عرب‌نیا، کیانوش غریب‌پور، جمال رحمتی، شادی قدیریان، ژینوس تقی‌زاده، زروان روح‌بخشان، علیرضا فانی، رامیار منوچهرزاده، حسن سربخشیان، ساسان توکلی فارسانی، جواد آتشباری، فریدون امیدی، ماتیسا کازرونی، ترانه صادقیان، مانلی منوچهری، شهناز زهتاب، فریده شاهسوارانی، فریدون فربود، رودابه نژاد و .» لوون در تابستان ۱۳۸۹، پس از ۱۹ سال دوری، به ایران بازگشت. ماه‌هاست مردمی که سایه‌ شوم بیماری و مرگ ناشی از همه‌گیری کرونا را بالای سر خود می‌بینند، در انتظار دریافت واکسن هستند و این روزها صف‌های طولانی را برای دریافت چیزی که ماه‌ها پیش باید دریافت می‌کردند، تاب می‌آورند. او درباره عشقش به ایران گفته بود : «مردم ایران گرم، صمیمی و پر انرژی هستند.» بیش از ۲۰۰ هنرمند حوزه‌های موسیقی، تجسمی و تئاتر نیز طی بیانیه‌ای با عنوان «هم‌بستگی با خوزستان» اعلام کرده‌اند: «پاسخ ملتی با ابتدایی‌ترین خواسته‌ها، سرکوب و زندان و گلوله نیست.

من همیشه می‌گویم ایرانی و ارمنی هستم.» اعضای کانون نویسندگان همچنان از اهل قلم، روزنامه‌نگاران مستقل، فعالان اجتماعی و مردم آزادی‌خواه خواست به سانسور تن ندهند و بیانگر رنج‌های مردم و خواسته‌های برحق آنها باشند‌. جمع‌آوری امضای هنرمندان ادامه دارد. ابتدا نام ایران را می‌آورم چرا که در ایران بزرگ شدم، درس خواندم و دانشگاه رفتم. در ایران با همه تنوع فرهنگی قومیتی، مذاهب در آرامش و صلح همه کنار هم هستند.» خانه‌ سینما خانه سینما نیز در بیانیه خود عنوان کرد: «شرایط این روزهای خوزستان و سیستان و بلوچستان شایسته ایران ما نیست.» او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر، همکاری‌ با «جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر» در زمینه داوری و انتخاب نمایش‌نامه‌های ایرانی و غیر ایرانی را آغاز کرد و در همین زمان (سال ۱۳۹۱) پیشنهاد بازی در فیلم «لرزاننده چربی» و سپس پرویز را دریافت کرد. لوون هفتوان با هنرنمایی در فیلم‌های پرویز و لرزاننده چربی، برای اهالی رسانه، منتقدان و مخاطبان جدی‌تر سینما بدل به نامی آشنا شد اما با فیلم «دراکولا» به کارگردانی «رضا عطاران» (سال ۱۳۹۴)، نزد تماشاگران عام نیز شهرت یافت .» همچنین چهارشنبه 30 تیر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، گروه اتحاد بازنشستگان، اتحادیه آزاد کارگران، سندیکای کارگران شرکت واحد و جمعی از فعالین مدنی با اعلام بیانیه‌هایی از «روزهای خونین خوزستان» سخن گفتند و حمایت خود را از خوزستان اعلام کردند. خوزستان تشنه که نفت و گازش را سخاوتمندانه در پهنه ایران زمین خرج کرده است، مستحق این وضعیت نیست.

لوون هفتوان در فیلم‌های سینمایی کوپال، دراکولا، مردی که اسب شد، پرویز، لرزاننده چربی، در کوچه‌های عشق، «کار کثیف»، «هجوم»، «اژدر»، «غیرمجاز»، «یک دزدی عاشقانه»، «صدای تاریک» و مستند «اهالی خیابان یک طرفه» ایفای نقش کرده است.  او هم‌چنین نمایش‌های آهای کی اونجاست؟، عاشق، دارم خواب می‌بینم. این اعتراضات ناشی از تجمیع بحران های ساختاری در نظام حکمرانی است. نمی‌بینم؟، مرغ دریایی، شاید رویا، یکشنبه و «بازی یالتا» را کارگردانی کرده است . برگزیده‌ بهترین بازیگری مرد برای فیلم پرویز از «دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم داکا»، برگزیده‌ بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال از «دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم همیلتون»، نامزد بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال از «سومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم ریل تایم»، برگزیده‌ بهترین بازیگری مرد برای فیلم کوپال از «سومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم کانال پاناما»، لوح تقدیر بهترین بازیگر جشنواره برای فیلم کوپال از «چهارمین جشنواره‌ فستیوال بین‌المللی فیلم در هندوستان» و قدردانی به خاطر بازی در فیلم «برزخ» در «جشنواره‌ راک هارور» برزیل که بعد از درگذشت هفتوان انجام شد، از جمله جوایزی هستند که او در دوران فعالیت‌هایش در زمینه هنر به دست آورده است .» بیش از 250 فعال از گروه‌های مختلف از جمله ژیلا بنی یعقوب، نوشین احمدی خراسانی، طلعت تقی‌نیا، علیرضا رجایی، عبدالفتاح سلطانی، ابوالفضل قدیانی، محمد سیف‌زاده، عبدالله مؤمنی و . لوون هفتوان در صحنه فیلم‌برداری مجموعه تلویزیونی «بوی باران» دچار سکته قلبی شد و پس از انتقال به «بیمارستان مدرس»، روز ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ به دلیل سکته دوم و جواب ندادن احیا و تلاش پزشکان برای بازگشت، بر اثر ایست قلبی در ۵۱ سالگی درگذشت.»  در این بیانیه عنوان شده است که تشکیل اجتماعات و تظاهرات خیابانی حق غیر قابل کتمان مردم ناراضی است و حکومت با خشونت‌ورزی پادگانی، حذف رسانه‌ای، کیفرهای قضایی و راه‌اندازی ماشین سرکوب، پاسخ معترضان را می‌دهد و آن‌ها را تهدید می‌کند.

او در گورستان ارامنه تهران به خاک سپرده ..