لوئیس همیلتون برای هفتمین بار قهرمان جهان شد | DW | 15.11.2020

25/08/1399 08:40 ب.ظ

راننده بریتانیایی فرمول یک در رقابت‌های اتوموبیل‌رانی در ترکیه مقام نخست را کسب کرد و برای هفتمین بار قهرمان جهان شد. این رکورد تاکنون در اختیار میشائیل شوماخر، راننده آلمانی بود.

راننده بریتانیایی فرمول یک در رقابت‌های اتوموبیل‌رانی در ترکیه مقام نخست را کسب کرد و برای هفتمین بار قهرمان جهان شد. این رکورد تاکنون در اختیار میشائیل شوماخر، راننده آلمانی بود. این راننده بریتانیایی اکنون با قهرمان اتوموبیل‌رانی آلمانی، میشائیل شوماخر هم‌تراز است. در رقابت‌های استانبول سرجیو پرز مکزیکی مقام دوم را کسب کرد و سباستیان فتل آلمانی سوم شد. میشائیل شوماخر ۳ ژانویه ۱۹۶۹ در شهر کوچکی به نام هورت به دنیا آمد.

او از کودکی در مسابقات کارتینگ شرکت داشت و در ۱۲ سالگی موفق به کسب مجوز کارت‌سواری شد. او در نوجوانی در مسابقات متعدد کارت‌سواری در آلمان و اروپا به قهرمانی رسید. در تصویر شوماخر (کلاه قرمز) به همراه برادرش رالف درحال تمرین در پیست کارت‌سواری خانوادگی‌شان دیده می‌شود. این عکس متعلق به سال ۲۰۱۱ است.

شوماخر در سال ۱۹۹۱ نخستین مسابقه فرمول یک خود را همراه با تیم جوردن در گرند پری (جایزه بزرگ) بلژیک به پایان رساند. او البته تنها در یک مسابقه برای این تیم پشت فرمان نشست زیرا به دلیل مشکل فنی کلاچ خودرویش مجبور شد در همان دور اول از مسابقه کنار بکشد. در تصویر شوماخر در کنار ادی جوردن مؤسس تیم جوردن دیده می‌شود.

با این حال در سال ۱۹۹۱ شوماخر بعد از امضای قرارداد با تیم بنتون در پنج مسابقه دیگر فرمول یک شرکت کرد. او در نخستین سال فعالیت حرفه‌ایش به عنوان راننده فرمول یک مجموعا ۴ امتیاز در جدول رانندگان کسب کرد و در رتبه ۱۴ جدول قرار گرفت. headtopics.com

بخاطر ماشین های عالی و بی نقص مرسدس تونسه قهرمان بشه...اگر داخل تیم دیگه ای بود نمیتونست

ادامه مطلب:
dw_persian »

هفتمین قهرمانی در فرمول یک؛ لوئیس همیلتون به رکورد شوماخر رسید - BBC News فارسیلوئیس همیلتون، راننده تیم مرسدس با کسب مقام نخست گراندپری ترکیه، تبدیل به پرافتخارترین راننده تاریخ فرمول یک شد. همیلتون به این ترتیب برای هفتمین بار قهرمان جهان شد و و با رکورد مایکل شوماخر مساوی کرد، در حالی که او از نظر تعداد مقام‌های نخست بالاتر از راننده آلمانی قرار دارد.

فرمول یک؛ لوئیس همیلتون نخستین پیروزی فصل را در بحرین جشن گرفتراننده بریتانیایی تیم مرسدس که هفت قهرمانی جهان را در کارنامه دارد در رقابتی سخت و تنگاتنگ با نزدیک‌ترین تعقیب کننده‌اش یعنی مکس ورشتپن هلندی از تیم ردبول سربلند از پیست سخیر بیرون آمد و نخستین پیروزی فصل را جشن گرفت.

داستان لوئیس همیلتون: پسر بچه‌ای که از باخت متنفر بود و بهترین راننده جهان شد - BBC News فارسیلوئیس همیلتون حالا موفق ترین راننده تاریخ فرمول یک است. او رکورد ۹۱ برد مایکل شوماخر را در ماه گذشته شکست تا با رکورد هفت قهرمانی جهان او برابر شود و شانس این را داشته باشد تا در سال آینده هشتمین قهرمانی خود را بدست آورد.

تصاویری از زمستان سخت تگزاس؛ شهر لوئیس ویلپلیس هیوستون، بزرگترین شهر ایالت تگزاس نیز روز پنجشنبه از مرگ زن و دختری خبر داد که داخل خودرو در گاراژی نشسته بوده‌اند و قربانی گاز مونواکسید کربن شده‌اند.

روز یکشنبه، ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) مسابقه اتوموبیل‌رانی فرمول یک در استانبول برگزار شد.

لوئیس همیلتون با پیروزی در این مسابقه، برای هفتمین بار بر سکوی قهرمانی جهان ایستاد.

این راننده بریتانیایی اکنون با قهرمان اتوموبیل‌رانی آلمانی، میشائیل شوماخر هم‌تراز است.

شوماخر نیز هفت بار قهرمان جهان شده بود، اما پس از یک تصادف هنگام اسکی‌رانی برای مدت زیادی به کُما رفت و تا امروز اوضاع جسمی‌اش اجازه شرکت در مسابقات را نمی‌ دهد.

در رقابت‌های استانبول سرجیو پرز مکزیکی مقام دوم را کسب کرد و سباستیان فتل آلمانی سوم شد.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

میشائیل شوماخر ۳ ژانویه ۱۹۶۹ در شهر کوچکی به نام هورت به دنیا آمد. او از کودکی در مسابقات کارتینگ شرکت داشت و در ۱۲ سالگی موفق به کسب مجوز کارت‌سواری شد. او در نوجوانی در مسابقات متعدد کارت‌سواری در آلمان و اروپا به قهرمانی رسید. در تصویر شوماخر (کلاه قرمز) به همراه برادرش رالف درحال تمرین در پیست کارت‌سواری خانوادگی‌شان دیده می‌شود. این عکس متعلق به سال ۲۰۱۱ است.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

شوماخر در سال ۱۹۹۱ نخستین مسابقه فرمول یک خود را همراه با تیم جوردن در گرند پری (جایزه بزرگ) بلژیک به پایان رساند. او البته تنها در یک مسابقه برای این تیم پشت فرمان نشست زیرا به دلیل مشکل فنی کلاچ خودرویش مجبور شد در همان دور اول از مسابقه کنار بکشد. در تصویر شوماخر در کنار ادی جوردن مؤسس تیم جوردن دیده می‌شود.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

با این حال در سال ۱۹۹۱ شوماخر بعد از امضای قرارداد با تیم بنتون در پنج مسابقه دیگر فرمول یک شرکت کرد. او در نخستین سال فعالیت حرفه‌ایش به عنوان راننده فرمول یک مجموعا ۴ امتیاز در جدول رانندگان کسب کرد و در رتبه ۱۴ جدول قرار گرفت.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

یک سال بعد از نخستین مسابقه در فرمول یک، شوماخر نخستین قهرمانی گرند پری خود را در پیست اسپا فرانکورشان کسب کرد. در تصویر شوماخر همراه با نایجل منسل، راننده بریتانیایی دیده می‌شود. منسل در آن سال (۱۹۹۲) موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شد. شوماخر این فصل از مسابقات فرمول یک را با ۵۳ امتیاز به پایان رساند و در رده سوم جدول رانندگان جای گرفت.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

تنها دو سال بعد میشائیل شوماخر موفق شد برای نخستین بار همه رقبا را پشت سر بگذارد. با این حال درگذشت آیرتون سنا و رولاند راتزنبرگر در پیست ایمولا بر این فصل از مسابقات (۱۹۹۴) سایه انداخت. این دو راننده از دوستان شوماخر به شمار می‌رفتند. شوماخر در پایان این فصل در آدلاید استرالیا همراه با تیم بنتون نخستین عنوان قهرمانی خود را بدست آورد. او در سال ۱۹۹۵ این موفقیت را تکرار کرد.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

شوماخر در سال ۱۹۹۶ به تیم فراری پیوست. پس از آن بود که سال‌های طلایی او با این تیم آغاز شد. در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ شوماخر پنج قهرمانی پیاپی جهان را از آن خود کرد. او توانست در این سال‌ها تیم فراری را که پس از قهرمانی جودی شکتر در سال ۱۹۷۹، چشم به قهرمانی مجدد دوخته بود، به آرزوی دیرینه برساند و به یکی از موفق‌ترین تیم‌های وقت بدل کند.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

در سال ۱۹۹۷ در مسابقه پایانی وقتی ژاک ویلنوو، راننده کانادایی قصد سبقت گرفتن از شوماخر را داشت، شوماخر تلاش کرد تا او را از مسیر مسابقه بیرون بیندازد و با او برخورد کرد. این رخداد باعث شد تا شوماخر و تیم فراری از رده‌بندی خارج شوند. ویلنوو به عنوان سومین راننده از خط پایان گذشت و چهار امتیاز گرفت و قهرمان شد. فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی در نهایت صلاحیت شوماخر را برای کل فصل ۱۹۹۷ رد کرد.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

اکتبر ۲۰۰۶ در شانگهای شوماخر ۹۱ پیروزی خود در مسابقات فرمول یک را جشن گرفت. او که در آن زمان ۳۷ ساله بود در پایان فصل از مسابقات حرفه‌ای خداحافظی کرد. در سال ۲۰۰۷ شوماخر به عنوان مشاور در تیم فراری مشغول به کار شد.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

شوماخر به جز مسابقات اتومبیلرانی به ورزش فوتبال نیز علاقه دارد. او یکی از طرفداران سرسخت تیم اف ‌ث کلن است. در تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی شوماخر هر وقت به ویلایش در تریسیل در نروژ سفر می‌کند با تیم فوتبال محلی که در دسته سوم لیگ نروژ قرار دارد، تمرین می‌کند.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

اوایل سال ۲۰۰۹ شوماخر در جریان یک مسابقه تفننی در کارتاخنای اسپانیا از ناحیه مهره‌های گردن و جمجمه سر دچار آسیب‌دیدگی جدی شد. این حادثه موجب شد تا بازگشت مجدد او به مسابقات فرمول یک که قرار بود در آن سال رخ دهد، به تعویق بیفتد. شوماخر قرار بود در آن فصل جایگزین فلیپه ماسا، راننده برزیلی تیم فراری شود که مصدوم شده بود.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

شوماخر در سال ۲۰۱۰ همراه با تیم مرسدس به عرصه فرمول یک بازگشت. البته این بازگشت موفقیت‌های بزرگی به همراه نداشت. او پس از پایان این فصل برای همیشه از فعالیت حرفه‌ای کنار گرفت و بازنشسته شد.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

۲۹ دسامبر ۲۰۱۳ زمانی که شوماخر مشغول اسکی در آلپ بود، کنترل خود را از دست داده و سرش به صخره اصابت کرد. هر چند او کلاه ایمنی به سر داشت، اما شدت ضربه به حدی بود که دچار ضربه مغزی شد. پس از چندین عمل جراحی و مدت طولانی کمای مصنوعی، مدیربرنامه‌های شوماخر در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد او سرانجام بهوش آمده است. از آن زمان تا کنون شوماخر در خانه‌اش در سوییس بسر می‌برد و از انظار عموم دور بوده است.

پنجاه سالگی شوماخر؛ یک ثانیه‌ای که سرنوشتش را عوض کرد

میشائیل شوماخر تنها عضو خانواده نیست که در مسابقات فرمول یک شرکت داشته است. برادر جوانترش رالف در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ با تیم‌های جوردن، ویلیامز و تویوتا قرارداد داشت و در شش مسابقه به پیروزی رسید. پسر او میک (تصویر) نیز در سال ۲۰۱۸ قهرمان مسابقات فرمول سه اروپا شد. او قرار است در سال ۲۰۱۹ در مسابقات فرمول دو شرکت کند.همیلتون پس از مسابقه گفت که هرگز چنین آسفالت بدی برای مسابقه اتوموبیل‌رانی را تجربه نکرده است.

از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون رقابت‌های فرمول یک در ترکیه برگزار نشده بود.

انتقال این مسابقه اتوموبیل‌رانی به پایتخت ترکیه ‌مدت زمان کوتاهی پیش از برگزاری آن صورت گرفت، به همین دلیل آسفالت پیست مسابقه بحث‌برانگیز شده بود.

در تمرین‌های نهایی که روز شنبه برگزار شد، برخی از شرکت‌کنندگان، پیست مسابقه را ایده‌آل ندانستند.

برگزارکنندگان تلاش زیادی برای آماده‌سازی پیست کرده و حتی چند روز با اتوموبیل‌های اجاره‌ای برای اطمینان از استاندارد پیست، آن را امتحان کرده بودند.

علاوه بر این، باران هم شرایط را برای رقابت‌ها مشکل‌تر کرد.

شرایط نامناسب پیست باعث شد که برخی از رانندگان کنترل اتومبیل خود را از دست بدهند.

مسابقه فرمول یک که"جایزه بزرگ" هم نامیده می‌شود، در سال ۱۹۰۶ در فرانسه آغاز شد. در نخستین رقابت‌ها یک خودروی رنو با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برنده شد.

امروزه سرعت اتوموبیل‌های مسابقه‌ای فرمول یک به بیش از ۴۱۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. سرانجام طعم خوش قهرمانی

نیکو روزبرگ پس از یک رقابت تنگاتنگ با رقیب سرسخت خود لوئیس همیلتون عنوان قهرمانی رقابت‌های اتومبیلرانی فرمول یک را از آن خود کرد. همیلتون مدافع عنوان قهرمانی بود اما با اینکه زودتر از دیگر رانندگان از خط پایان گذشت، به دلیل کم بودن مجموع امتیازاتش قهرمانی را واگذار کرد. امسال یازدهمین فصل روزبرگ در فرمول یک بود که با نخستین قهرمانی‌اش همراه شد.انتقال ژن از پدر به پسر

نیکو روزبرگ بخش زیادی از دوران کودکی‌اش را همراه با والدین آلمانی فنلاندی‌اش، سینا و ککه روزبرگ در پیست‌های اتومبیلرانی سپری کرد. پدرش دو سال و نیم پیش از تولد او عنوان قهرمانی فرمول یک را بدست آورد. نیکو در ۶ سالگی برای نخستین بار سوار خودروی مسابقات مخصوص کودکان شد. در ۹ سالگی نخستین خودروی مسابقات مخصوص خودش را هدیه گرفت.وداع پدر، شروع پسر

ککه روزبرگ اکتبر ۱۹۹۵ آخرین مسابقه‌اش را برای تیم اپل در تورنمنت DTM به اتمام رساند و از دنیای حرفه‌ای مسابقات اتومبیلرانی خداحافظی کرد. او در دور افتخاری که در پیست انجام داد پسرش نیکو را کنار خود نشاند. یک سال بعد نیکوی نوجوان دوران حرفه‌ای اتومبیلرانی‌اش را با مجوز اتومبیلرانی فنلاندی آغاز کرد.دوستان دیروزی، رقیبان امروزی

دو نوجوان، یک رؤیای مشترک. برای راندن در پیست ‌فرمول یک باید از پیست‌های کارتینگ و با راندن"گو کارت" (خودروی فرمول یک در اندازه‌ای کوچکتر) شروع کرد. در یکی از همین پیست‌ها نیکو روزبرگ با جوانی بریتانیایی به نام لوئیس همیلتون آشنا شد که او هم شیفته اتومبیلرانی بود و رؤیای قهرمانی را در سر می‌پروراند. دوستی دو نوجوان با یکدیگر از همان زمان آغاز شد و در سال‌های بعد به رقابتی سرسختانه ‌تغییر شکل داد.هم‌تیمی‌

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ همراه هم به عنوان راننده"گو کارت" (یا کارت) در یک تیم مسابقه دادند. روزبرگ در سال ۲۰۰۵ عنوان قهرمانی رقابت‌‌های جی‌پی ۲ را کسب کرد. یک سال بعد این لوئیس همیلتون بود که قهرمانی را از آن خود کرد.شروعی خبرساز

در مارس ۲۰۰۶ نیکو روزبرگ نخستین مسابقه فرمول یک خود را انجام داد و از همان ابتدا خبرساز شد: در یک رقابت تماشایی در بحرین روزبرگ مسابقه را با کسب امتیاز به پایان رساند و رکورد سریع‌ترین دور گرندپری را جابه‌جا کرد.راندن در کنار قهرمان

در سال ۲۰۰۹ نیکو روزبرگ هم‌تیمی مایکل شوماخر‌، راننده اسطوره‌ای فرمول یک در تیم نوپای مرسدس شد. به خدمت‌گیری شوماخر توسط مرسدس هر خبر دیگری از جمله پیوستن روزبرگ به این تیم را تحت‌الشعاع خود قرار داد. با این حال روزبرگ توانست در کنار شوماخر افسانه‌ای عملکرد خود را بهبود ببخشد و در فصل‌های بعدی خوش بدرخشد.نخستین برد در گرندپری

روزبرگ ۱۵ آوریل ۲۰۱۲ در رقابت‌های شانگهای برای نخستین بار جلوتر از سایر رانندگان دیگر از خط پایان گذشت و به این ترتیب نخستین برد خود در گرندپری را رقم زد. این نخستین قهرمانی مرسدس در مسابقات فرمول یک از سال ۱۹۵۶ به بعد بود.رقیبان نام‌آشنا

روزبرگ در سال ۲۰۱۳ صاحب یک هم‌تیمی جدید در مرسدس شد که آشنایی‌شان با هم به سال‌ها پیش بازمی‌گشت: لوئیس همیلتون. از دوستی سال‌های پیش اما رد کمرنگی به جای مانده بود و رقابت تنگاتنگی جای خود را به دوستی دیرینه داده بود. همیلتون مجموعا سه فصل را برد و دو عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.دوئل هم‌تیمی‌ها

رقابت همیلتون و روزبرگ دیگر‌از شکل رجزخوانی و کلامی خارج از پیست درآمده و در حین مسابقه نیز به وضوح دیده می‌شد. در گرندپری بلژیک در سال ۲۰۱۴ این دو با یکدیگر تصادف کردند. دو سال بعد در بارسلونا اندکی بعد از آغاز مسابقه (تصویر) و بعدا در اتریش اندکی پیش از خط پایان دو بار در دل هم رفتند.قهرمان خانواده‌دوست

روزبرگ در سال ۲۰۱۴ با دوست‌دختر چندین ساله‌اش ویوین زیبولد ازدواج کرد. اندکی بعد این زوج جوان صاحب نخستین فرزندشان شدند. او گفته است که انگیزه و نیرویش برای مسابقات را از خانواده‌ا‌ش می‌گیرد. روزبرگ همراه با همسرش در موناکو زندگی می‌کند. او دارای دو تابعیت آلمانی و فنلاندی است، اما از سال ۲۰۰۴ با مجوز آلمانی در مسابقات می‌راند.