لب کارون... چه خشک، چه تاول، چه تشنه...

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

معاون مطالعات پایه منابع آب سازمان آب و برق خوزستان: ۵۸ درصد از مخازن سدهای استان خوزستان خالی است امسال یکی از خشک‌ترین و کم‌آب‌ترین سال‌های طول دوره آماری است دبی رودخانه کارون مانند سال‌های گذشته نخواهد بود امکان رهاسازی بیشتر آب در کارون وجود ندارد

به گزارش ایسنا، رودخانه کارون با طول حدود ۹۵۰ کیلومتر، از زردکوه استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد، از دل خوزستان می‌گذرد و به خلیج فارس می‌ریزد اما شاید گذرش از شهر اهواز بیشتر از هر جای دیگری به چشم بیاید؛ آنجا که شهر را دو نیم می‌کند، ۱۰ پل از روی آن عبور می‌کند و البته آنجا که"لبِ کارون، چه گل بارون" است.

این روزها، رودخانه کارون خشک‌تر و ناخوش‌تر از همیشه به چشم می‌آید؛ زمین‌های خشک و قاچ خورده، نیزارهای زردِ سر به فلک کشیده و انبوه زباله و بوی فاضلابی که به آسمان بلند شده است؛ باید دید که آسمان چه خوابی برای کارون دیده است.

وی افزود: اگر این دبی، کمتر از ۱۵۰ متر مکعب بر ثانیه شود با فاجعه‌ای بزرگ مواجه خواهیم شد زیرا در شرایط مد، آب شور خلیج فارس وارد نخلستان‌های خوزستان می‌شود و می‌تواند بخش بزرگی از اراضی کشاورزی را از بین ببرد. مدیران آب خوزستان نباید تحت هیچ شرایطی اجازه دهند دبی آب رودخانه کارون کمتر از ۱۵۰ مترمکعب بر ثانیه شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز با توجه به شرایط خشکسالی، عبور حدود ۲۰۰ مترمکعب بر ثانیه آب از این رودخانه است و اکنون نیز دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز همین میزان است. چشم‌انداز رودخانه‌ای مثل کارون می‌تواند نمای شهر را زیبا و حال مردمش را خوب کند؛ البته رودخانه‌ای که در آن آب باشد نه کارونِ این روزهای اهواز که خاک‌راهی برای پیاده‌روی مردم شده است و خشک‌تر از همیشه در ذوق می‌زند. انگار اگر کارون نبود، بهتر بود تا اینکه دل آدم به خشکی‌اش خون باشد.

وی افزود: متاسفانه سال بعد، بارش‌ها نرمال نبود و عدم رخداد بارش‌های مورد نظر باعث شد که اکنون سدهای خوزستان ظرفیت خالی بسیاری داشته باشند و وضعیت رودخانه‌ای مثل کارون نیز به این شکل، خشک به نظر بیاید.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

خدایا مملکت را از خشکسالی و آفت سرطان ولایت فقیه نجات بده

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها