لبنان در انتظار اعلام حکم دادگاه متهمان ترور رفیق حریری - BBC News فارسی

28/05/1399 08:41 ق.ظ

لبنان در انتظار اعلام حکم دادگاه متهمان ترور رفیق حریری

امروز قرار است دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند حکم متهمان پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر لبنان که ۱۵ سال پیش در بمب‌گذاری خورو کشته شد را اعلام کند. این افراد غیابا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند و قرار بود رای پیشتر اعلام شود اما به دلیل انفجار اخیر در بیروت به تعویق افتاده است. ۴ متهم این پرونده عضو حزب‌الله لبنان هستند اما این گروه که مورد حمایت ایران است هرگونه دست داشتن در حادثه کشته شدن آقای حریری را به کرات رد کرده است. محل ترور رفیق حریری در بیروت امروز قرار است دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند حکم متهمان پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان که ۱۵ سال پیش در بمب‌گذاری خورو کشته شد را اعلام کند.

این دادگاه قرار است در خصوص ۴ مظنون اصلی این ترور رای خود را صادر کند.

این افراد غیابا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند و قرار بود رای پیشتر اعلام شود اما به دلیل انفجار اخیر در بیروت به تعویق افتاد. ۴ متهم این پرونده عضو حزب‌الله لبنان هستند اما این گروه که مورد حمایت ایران است هرگونه دست داشتن در حادثه کشته شدن آقای حریری را به کرات رد کرده است.

پیشتر سید حسین نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفته بود که دادگاه قصد دارد چند عضو این گروه ر ا در این پرونده متهم کند. دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان وسقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد. headtopics.com

منبع تصویر، توضیح تصویر، آقای حریری که یک تاجر میلیاردر بود خواهان خروج سوریه از لبنان بود در جریان انفجار بمبی که رفیق حریری را هدف قرار داده بود، بیش از بیست نفر دیگر نیز کشته شدند. رفیق حریری علیه نفوذ سوریه در لبنان مبارزه می کرد و کشته شدن وی چشم انداز سیاسی این کشور را تغییر داد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

اعلام ناوتکس جدید توسط ترکیه در مدیترانه شرقیترکیه برای آغاز فعالیت‌های اکتشافی کشتی یاووز در آب‌های مدیترانه شرقی ناوتکس جدیدی اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی

اعلام نتایج اولیه کنکور در هفته اول مهر ماهاعلام نتایج اولیه کنکور در هفته اول مهر ماه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه پنجاه و هفتمین آزمون سراسری با حضور یک میلیون و ۱۴۶ هزار داوطلب در ۳۳۰۰ حوزه امتحانی برگزار می‌شود، اعلام کرد: نتایج اولیه کنکور در هفته اول مهر ماه اعلام می‌شود.

انبار نفت تهران| فاجعه‌ای در کمین تهران است؟هشدار درباره تبعات انبار نفت پایتخت ماجرای جدیدی نیست، اما انفجار بیروت در هفته‌های گذشته سبب شد این نگرانی دوباره سر باز کند. هشداری که با اظهارنظری از سوی یکی از اعضای شورای شهر آغاز شد و به مرور، سایر مسئولان هم نظرات موافق و مخالف خود را در این باره اعلام کردند.

آیا دنیا در مقابله با کرونا برنده شده است؟ - BBC News فارسیکمی بیشتر از شش ماه پیش، با ظهور یک ویروس جدید، سازمان جهانی بهداشت در دنیا شرایط اضطراری اعلام کرد. آن روز در آخر ژانویه، حدود ده هزار ابتلا و بیش از دویست مرگ اعلام شده بود. هیچ کدام از موارد مرگ خارج از چین نبود. از آن زمان، دنیا و زندگی ما بشدت تغییر کرده است اما در نبرد با کرونا چقدر موفق بوده‌ایم؟

کشتی نفتکش در ساحل موریس شکسته شده است | DW | 16.08.2020نفتکش بزرگی که در آب‌های ساحلی موریس سانحه دیده، می‌رود تا از وسط دوپاره شود. امدادگران بخشی از بار کشتی را تخلیه کرده‌اند اما چنانچه کشتی درهم بشکند نفت زیادی به دریا جاری می‌شود و یک فاجعه زیست‌بومی رقم می‌خورد.

ایران: امارات مسئول هرگونه خدشه به امنیت ملی ما در خلیج فارس استرئیس ستادکل نیرو‌های مسلح ایران با ابراز تاسف از برقراری روابط رسمی دیپلماتیک میان اسرائیل و امارات عربی متحده تاکید کرد که جمهوری اسلامی از این پس هر گونه خدشه به امنیت ملی خود در منطقه خلیح فارس را از چشم امارات خواهد دید و آن را تحمل نخواهد کرد.