لایحه ممنوعیت کودک همسری آماده تصویب در کمیسیون لوایح دولت است

25/06/1398 03:58 ب.ظ

معاون رئیس جمهوری در امور زنان: لایحه ممنوعیت کودک‌همسری هم‌اینک آخرین مراحل خود را برای تصویب در کمیسیون لوایح دولت می‌گذراند.

یاسوج - ایرنا - معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تشریح آخرین جزییات لایحه ممنوعیت کودک همسری گفت: این لایحه اکنون آخرین مراحل خود را برای تصویب در کمیسیون لوایح دولت می‌گذراند. وی تصریح کرد: مجلس نیز طرح مشابهی را برای حمایت و نفی خشونت علیه کودکان ارایه کرد که مرداد امسال نیز مورد توافق و تایید هیات دولت قرار گرفت و به نوعی چاشنی لایحه در دست اقدام ممنوعیت کودک همسری خواهد بود.

ابتکار یادآور شد: ایرادها و شاخص های لازم برای ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال از همه جهات به ویژه از نظر پزشکی اثبات شده و به نظر می‌رسد یک اجماع نظر همگانی از سوی علما، جامعه شناسان، نخبگان و دلسوزان از جمله خود خانواده ها نیز در این زمینه وجود دارد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: نقطه امید بخش در این زمینه نیز مواضع قاطع از سوی محاکم قضایی است که به موقع و با حساسیت ورود می کنند. او مصداق بارز در این زمینه را مربوط به عقد دختر ۱۰ ساله با پسر ۲۳ ساله در یکی از شهرستان های استان کهگیلویه وبویراحمد در شهریور امسال عنوان کرد و گفت: با حضور و ورود به موقع دستگاه قضایی، حساسیت خانواده‌ها، جامعه و رسانه‌ها این عقد در کمترین زمان ممکن باطل شد. headtopics.com

ابتکار تاکید کرد: البته یکی از چالش‌های اساسی در این راستا مربوط به مسایل فرهنگی است که باید رسانه‌ها و سایر نهادهای فرهنگی و اجتماعی برای بهبود شرایط و تغییر رویکرد جامعه و خانواده‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس زیر چاپ است/ اختیارات مشمولان سهام عدالت در بورسرییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس زیر چاپ است، گفت: نسخه نهایی لایحه هر دو اختیار را به دارندگان سهام عدالت می‌دهد که یا در قالب ETF و یا در قالب سهام هر یک از شرکت‌های سرمایه‌پذیر، فعالیت کنند و مالک شوند.

انفجار بمب در جریان مسابقه والیبال در افغانستان؛ 3 کشته

دست کم ۴۴ جسد مثله شده در چاهی در مکزیک پیدا شدماموران پزشکی جنایی مکزیک برای شناسایی دست کم ۴۴ جسد مثله شده که در دل چاهی در نزدیکی شهر گوآدیلی‌حارا کشف شده با مشکل روبرو شده‌اند. اجساد که قطعه قطعه شده‌اند مجموعا در ۱۱۹ کیسه زباله قرار داده شده بودند.

وعده فدراسیون فوتبال به زنان برای حضور غیرگزینشی در ورزشگاه در دیدار ایران و کامبوجغلامحسین زمان‌آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال ایران وعده داد «به طور حتم» زنان می‌توانند بلیت دیدار ایران و کامبوج را به صورت اینترنتی خریداری کنند و حضور زنان در ورزشگاه «گزینشی» نخواهد بود.

ادامه اعتراضات در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی خودرو در آلمان | DW | 15.09.2019'شن در جعبه دنده' نامی است که جنبش دفاع از محیط‌ زیست برای تغییر ساختار حمل و نقل شهری در آلمان برای خود برگزیده است. معترضان دو دروازه اصلی ورودی نمایشگاه بین‌المللی خودرو در فرانکفورت را مسدود کرده‌اند.

جهش ۷۲۰ درصدی بهای مسکن در ۱۰سال؛ فراز و فرود گرانی در مناطق تهرانمتوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۸ برابر شده و با ۷۲۰ درصد افزایش از یک میلیون ۵۹۶ هزار تومان به حدود سیزده میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

معصومه ابتکار روز دوشنبه در بدو ورود به یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عزم راسخ دولت برای تصویب این طرح با توجه به تاکید و حساسیت برخی علما و مراجع تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی در زمینه ممنوع بودن ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال راسخ‌تر شده و در آینده ای نزدیک مراحل تصویب آن در دولت عملیاتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مجلس نیز طرح مشابهی را برای حمایت و نفی خشونت علیه کودکان ارایه کرد که مرداد امسال نیز مورد توافق و تایید هیات دولت قرار گرفت و به نوعی چاشنی لایحه در دست اقدام ممنوعیت کودک همسری خواهد بود.

ابتکار یادآور شد: ایرادها و شاخص های لازم برای ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال از همه جهات به ویژه از نظر پزشکی اثبات شده و به نظر می‌رسد یک اجماع نظر همگانی از سوی علما، جامعه شناسان، نخبگان و دلسوزان از جمله خود خانواده ها نیز در این زمینه وجود دارد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تاکید کرد: نقطه امید بخش در این زمینه نیز مواضع قاطع از سوی محاکم قضایی است که به موقع و با حساسیت ورود می کنند.

او مصداق بارز در این زمینه را مربوط به عقد دختر ۱۰ ساله با پسر ۲۳ ساله در یکی از شهرستان های استان کهگیلویه وبویراحمد در شهریور امسال عنوان کرد و گفت: با حضور و ورود به موقع دستگاه قضایی، حساسیت خانواده‌ها، جامعه و رسانه‌ها این عقد در کمترین زمان ممکن باطل شد.

ابتکار تاکید کرد: البته یکی از چالش‌های اساسی در این راستا مربوط به مسایل فرهنگی است که باید رسانه‌ها و سایر نهادهای فرهنگی و اجتماعی برای بهبود شرایط و تغییر رویکرد جامعه و خانواده‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

همه زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه ها فراهم است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین تاکید کرد که همه شرایط، امکانات و زیرساخت‌های لازم برای حضور و ورود زنان به ورزشگاه‌ها فراهم شده است.

وی تاکید کرد: وزارت ورزش و جوانان نیز اقدام‌های مناسب را در این راستا انجام داده و همه چیز برای تحقق این حق طبیعی زنان کشورمان آماده است.

ابتکار گفت: موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها از نظر دولت امری تمام شده است و در تازه ترین اظهارات از سوی دولتمردان هیچ گونه منع قانونی و یا اجرایی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: معاون حقوقی رئیس جمهوری اعلام کرده که منع قانونی ندارد، معاون پارلمانی رئیس جمهوری و رئیس دفتر رئیس جمهوری و نیز بر روی این موضوع و حضور زنان در ورزشگاه ها اتفاق نظر دارند.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: موجی که در سطح جامعه ، هواداران تیم ها و خود ورزشکاران اعم از زنان و مردان نیز وجود دارد حاکی از حمایت از حضور زنان در ورزشگاه هاست.

ابتکار تاکید کرد: حضور زنان در ورزشگاه ها حتی می تواند به بهبود اوضاع و تلطیف شرایط ورزشگاه ها میان هواداران نیز کمک شایانی کند و برخی ادبیات خارج از عرف و شئونات در ورزشگاه ها را نیز اصلاح کند.

معصومه ابتکار که از ظهر امروز وارد یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد شده پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا در جلسه شورای برنامه ریزی استان حضور یافت.

دیدار با زنان کارآفرین در ساعت ۱۸ امروز آخرین برنامه سفر یک روزه معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به استان کهگیلویه وبویراحمد خواهد بود.