لاوروف: تلاش ضد ایرانی آمریکا تنها باعث تفرقه در شورای امنیت می شود

23/08/2020 04:57:00 ق.ظ

#برجام | وزیر امور خارجه روسیه، رفتار آمریکا در مورد ایران و برجام را ضد و نقیض و ناموزون خواند و گفت: اقدامات امریکا در مورد برجام ممکن است به جنجال جدی و تفرقه در شورای امنیت بیانجامد

برجام

برجام | وزیر امور خارجه روسیه، رفتار آمریکا در مورد ایران و برجام را ضد و نقیض و ناموزون خواند و گفت: اقدامات امریکا در مورد برجام ممکن است به جنجال جدی و تفرقه در شورای امنیت بیانجامد

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه، رفتار آمریکا در مورد ایران و برجام را ضد و نقیض و ناموزون خواند و گفت: اقدامات امریکا در مورد برجام ممکن است به جنجال جدی و تفرقه در شورای امنیت بیانجامد.

 لاوروف گفت: زمانی که آمریکا می گوید نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا شایسته مجازات است،  تحریم هایی را علیه وی وضع می کند.وی تصریح کرد: مقامهای آمریکایی زمانی که نیاز دارند تا منافع اقتصادی کشور خود را پیش ببرند چندان خجالت نمی کشند. ظرافت های دیپلماتیک و کنایه ها از مدتها پیش کنار گذاشته شده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که به تازگی به اروپا سفر کرد به تبلیغ خودداری کشورهای اروپایی از همکاریهای بازرگانی و اقتصادی با روسیه پرداخت. 

لاوروف یادآوری کرد: دو سال پیش آمریکا از برجام خارج شد اما مقامهای امریکایی در همان حال گفتند که هیچکس نمی تواند در صورتی که واشنگتن بخواهد ایران را بخاطر توافقی که آمریکا از آن خارج شده است مجازت کند، مانع شود.وی ادامه داد: آمریکا پس از اعمال تحریم ها در مورد ایران کشورهای دیگر را از تجارت با تهران برحذر داشت و تهدید به مجازات این کشورها کرد و اکنون آنها در صورت همکاری با ایران دسترسی به بازار آمریکا نخواهند داشت و کار به دادگاه می کشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 179 هزار و 248 نفر افزایش یافتشمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 179 هزار و 248 نفر افزایش یافت

آمریکا علیه ۱۴ نفر در ایران محدودیت صدور ویزا اعمال کرد🔴خبر فوری| آمریکا علیه ۱۴ نفر در ایران محدودیت صدور ویزا اعمال کرد آقای پمپئو در بیانیه‌ای که روز جمعه ۳۱ مرداد منتشر کرد،‌ گفت که این افراد کسانی هستند که در نقض فاحش حقوق_بشر توسط رژیم ایران نقش دارند.

euronews - اخبار بین المللی در مورد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا🎥بیلی آیلیش، خواننده مطرح آمریکایی: ترامپ هر آنچه را برای ما مهم بوده، ویران کرده انتخابات_آمریکا انتخابات_۲۰۲۰ خبرها و گزاش‌ها درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در وب‌سایت یورونیوز: خبرگزاری که به مگس می پردازه ولی کاری به مسایل روز و مردم دنیا نداره. همینقدر تباهید. خاک عالم بر سرتون کنن . نمیخونم چون میدون داری واسه ترامپ میزنی . دروغگو behrouzshojaei amirtannha heshmatid ehsanmzni hoseinrazzagh

کشمکش در شورای امنیت؛ آمریکا: نمی‌توانند جلوی مکانیسم ماشه را بگیرندنماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «اینکه دیگران از آنچه ما انجام می‌دهیم حمایت کنند یا با آن مخالفت کنند اهمیتی ندارد.»

آتش‌سوزی‌های طبیعی در کالیفرنیای آمریکا - BBC News فارسیتاکنون دستکم ۶ نفر در آتش سوزی‌های کم سابقه ایالت کالیفرنیا در آمریکا کشته شده‌اند.

منشاء آتش‌سوزی در شبه جزیره میانکاله در ابهام - BBC News فارسیمنطقه حفاظت شده میانکاله یکی از سرمایه های طبیعی ایران به شمار میرود ولی در سالهای اخیر بخصوص امسال شاهد آتش سوزی‌های فراوانی بوده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، سرگئی لاوروف در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه در مورد اقدامات آمریکا در برجام، در مورد تحریم طرح خط لوله گاز اروپای شمالی 2 و در واکنش به اینکه آیا آمریکا آماده است از ابتکار روسیه برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره ایران حمایت کند، اظهار کرد: گام های دولت آمریکا حاکی از قصد دولت این کشور برای انجام همه تلاش های ممکن برای مقید نبودن به تعهدات بین المللی چندجانبه است.22.خبر فوری مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده از محدودیت صدور ویزا برای ۱۴ ایرانی که در نقض حقوق بشر نقش دارند، خبر داد..

وی افزود: تحریم های فراملی آمریکا از آن جمله است. به طور مثال وقتی واشنگتن به این نتیجه می رسد که چین بیشتر  می فروشد و کمتر کالا از این کشور خریداری می کند، شروع به تهدید چین و اعمال محدودیت هایی برای واردات کالا از این کشور می‌کند.2020 خبرگزاری آناتولی شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا با فوت 1792 بیمار دیگر طی 24 ساعت گذشته به 179 هزار و 248 نفر افزایش یافت. وی ادامه داد: باوجود اینکه ایران توافق ها در برجام  را اجرا  کرده اما می بینیم که آمریکا به بهانه رفتار تهران و بد خواندن آن تحریم هایی را علیه این کشور وضع می کند. او بعدها در دوره نهم نماینده مجلس از سلسله و دلفان در استان لرستان شده بود.   لاوروف گفت: زمانی که آمریکا می گوید نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا شایسته مجازات است،  تحریم هایی را علیه وی وضع می کند. وی ادامه داد: آمریکا به همه کشورهای جهان می گوید نباید با کشورهایی که واشنگتن می خواهد منزوی کند تجارت کنند.

   لاوروف خاطرنشان کرد: تحریم های فراملی بر تجارت تاثیر می گذارد.. در ابتدا بخش تجاری آن را به عنوان زیان های مالی نه چندان بزرگ تلقی کرد اما زمانی که آمریکا به مجازات همه شرکت های مشارکت کننده با کشورهای نامطلوب پرداخت، بخش تجاری کشورهای آسیایی و اروپایی اعتراض کرد و چنین پدیده ای را در بیانیه 24 کشور عضو اتحادیه اروپا شاهد بودیم. وی تصریح کرد: مقامهای آمریکایی زمانی که نیاز دارند تا منافع اقتصادی کشور خود را پیش ببرند چندان خجالت نمی کشند. ظرافت های دیپلماتیک و کنایه ها از مدتها پیش کنار گذاشته شده است. خبرهای دیگر . مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که به تازگی به اروپا سفر کرد به تبلیغ خودداری کشورهای اروپایی از همکاریهای بازرگانی و اقتصادی با روسیه پرداخت.

   رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: با چنین منطقی که آمریکا دارد، همکاری بسیار دشوار است. ما همواره بر این باور بوده و هستیم که کلید موفقیت برای هر اقدام بین المللی، ابتکار عمل، خلاقیت و بویژه تمرکز بر انسجام تلاش های جمعی برای حل مسائل جهانی است.. وی افزود: گفت و گو با شرکای امریکایی ما درباره ایران در هر صورت به همین مسائل بازمی گردد. آمریکا به این نتیجه رسید که برجام همان طور که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت، معامله بدی است و اینکه دولت اوباما اشتباه بزرگی مرتکب شد و این توافق بد را امضا کرد. لاوروف یادآوری کرد: دو سال پیش آمریکا از برجام خارج شد اما مقامهای امریکایی در همان حال گفتند که هیچکس نمی تواند در صورتی که واشنگتن بخواهد ایران را بخاطر توافقی که آمریکا از آن خارج شده است مجازت کند، مانع شود.

 وی افزود: این موضع مقامهای آمریکایی ضد و نقیض و ناموزون است اما در واقع همین طور است. آمریکا گفت که به تعهدات خود عمل نمی کند و این تعهدات شامل خودداری از تحریم ایران و اجازه دادن به این کشور برای شرکت در مبادلات بازرگانی و اقتصادی بین المللی می شد. وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا اعلام کرده بود که از این اقدامات خودداری می کند و علاوه بر آن مانع خواهد شد تا کشورهای دیگر نیز در مورد ایران چنین رفتاری (تحریم) داشته باشند.  وی ادامه داد: آمریکا پس از اعمال تحریم ها در مورد ایران کشورهای دیگر را از تجارت با تهران برحذر داشت و تهدید به مجازات این کشورها کرد و اکنون آنها در صورت همکاری با ایران دسترسی به بازار آمریکا نخواهند داشت و کار به دادگاه می کشد. وی افزود: از طرف دیگر آمریکا معامله هسته ای را توافق بد می داند و می خواهد آن را تغییر دهد ازجمله می خواهد محدودیت تسلیحاتی را که در ماه اکتبر بسر می رسد تمدید کند.

ما و سایر اعضای برجام هیچ گونه دلایل قانونی، سیاسی و بویژه اخلاقی نمی بینیم که تصمیمات شورای امنیت و خودمان را مورد تمسخر قرار دهیم. «همه این موارد را صادقانه به شرکای آمریکایی توضیح دادیم. با این وجود آنها تصمیم گرفتند تا قطعنامه مربوطه را ارائه کنند. به غیر از آمریکا فقط دومنیکن به این قطعنامه رای مثبت داد.» لاوروف گفت: 11 عضو دیگر شورای امنیت ازجمله همه کشورهای اروپایی از رای دادن به این قطعنامه خودداری کردند.

وی افزود: به این صورت حتی نیاز به وتو نبود زیرا در صورتی نیاز به وتو بود که 9 رای به آن داده می شد اما فقط دو رای موافق داده شد. در همین حال ما از این وضع خوشحال نیستیم. ما از اینکه آمریکا به این گونه در شورای امنیت شکست خورد لذت نمی بریم. به گفته لاوروف، آمریکا به احتمال زیاد می دانست که چه می کند آنها می خواستند این پیام را بدهند که قاطعیت دارند و کار را ناتمام نمی گذارند و برای ارائه پیش نویس قطعنامه تلاش خواهند کرد. «آنها قطعنامه ای را ارائه خواهند داد که در آن برای ازسرگیری اعمال تحریم های شورای امنیت در مورد ایران تلاش خواهد شد.

زیرا آمریکا و کشورهای اروپایی در مورد ایران تحریم هایی را وضع کرده اند و برخی کشورهای دیگر نیز در این مورد تصمیماتی گرفته اند.» وی افزود: اما تحریم های شورای امنیت که برای همه ازجمله روسیه و چین و جامعه جهانی لازم الاجرا است پس از اجرای کامل برجام از سوی ایران لغو شده است. لاوروف خاطرنشان کرد: آمریکا با متوسل شدن به شیوه های ظاهرا قانونی و به ظاهر حقوقی برای بازگرداندن تحریم ها در مورد ایران که برای همه کشورهای جهان لازم الاجرا باشد تلاش می کند.  وی افزود: این اقدام ساده نخواهد بود زیرا کشوری که یک بسته جامع توافق ها را که از سوی شورای امنیت تایید شده نقض کرده است و بطور رسمی از این بسته خارج شده ابزار قانونی برای اجرای این عملیات ندارد.   لاوروف افزود: من سعی کردم همه این مساله را به صراحت و در فضای دوستی به پمپئو توضیح بدهم.

ما با شرکای آمریکایی و سایر اعضای شورای امنیت در نیویورک و در چند پایتخت در این مورد کار می کنیم.  وی ادامه داد: ما می دانیم که اکثریت کشورها این تلاش های امریکا را نادرست و غیرسازنده می دانند. این تلاش ها ممکن است بدون نتیجه باشد اما ممکن است به جنجال بسیار جدی و تفرقه در شورای امنیت بیانجامد و در نهایت به اعتبار آن ضربه بزند.  وی خاطرنشان کرد: این موضوع مطرح است که یکی از کشورهای پیشنهاد دهنده قطعنامه در مورد برنامه هسته ای ایران اعلام کرد که خود آن را اجرای نمی کند اما همزمان از سایر کشورها می خواهد به مطالبات این کشور در قطعنامه عمل کنند.  رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که کشورهای غربی در سالهای اخیر از استفاده از اصطلاح قوانین بین المللی خودداری می کنند و اصطلاح جدید «نظم مبتنی بر اصول» را بکار می برند.

وی شیوه آمریکا در مورد برجام را نمونه بارز بکارگیری این اصطلاح غربی ها خواند و گفت: قطعنامه 2231 یک سند حقوقی بین المللی است که با رعایت همه مفاد منشور سازمان ملل برجام را برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران تایید کرد. لاوروف گفت: اما ناگهان یک کشور تصمیم گرفت که این قانون بین المللی مورد قبول او نیست و بجای اینکه قوانین بین المللی را که در این سند نوشته شده است رعایت کند اصول خود را تعیین و آنچه را که منظورش است اعلام می کند. وی خاطرنشان کرد: این گونه نمونه ها زیاد است و تعداد آنها بیشتر می شود که گرایش خطرناکی است. به گفته وزیر خارجه روسیه، آمریکا با نقض قطعنامه شورای امنیت، به طور آشکار نمی تواند در تحریف مفهوم تصمیم که در این سند بین المللی قید شده است موفق شود اما می تواند به شورای امنیت ضربه بزند و ما از هر روش ممکن تلاش می کنیم شرکای امریکایی را از این گونه گامهای ناسنجیده برحذر بداریم. .