لاوروف: آمریکا برای بازگشت به برجام تلاش بیشتری کند | DW | 26.09.2021

04/07/1400 08:49:00 ق.ظ

وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران 'فعال‌تر' عمل کند. لاوروف خواهان برداشتن تحریم‌هایی شد که آمریکا علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

بازگشت به برجام, سرگئی لاوروف

وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران 'فعال‌تر' عمل کند. لاوروف خواهان برداشتن تحریم‌هایی شد که آمریکا علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران 'فعال‌تر' عمل کند. لاوروف خواهان برداشتن تحریم‌هایی شد که آمریکا علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در روز ۲۵ سپتامبر در سازمان ملل در نیویورکبه گفته لاوروف، خروج امریکا از برجام باعث شد تا ایران انجام برخی تعهداتش در این توافق را متوقف کند. او همچنین از آمریکا انتقاد کرد که تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده، کشورهایی را که"به طور قانونی و مشروع با ایران تجارت می‌کنند" نیز به دردسر انداخته است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در آخرین مصاحبه‌هایش در نیویورک تصریح کرد که ایران"به زودی" به مذاکرات وین باز می‌گردد.پس از خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ از توافق اتمی با ایران در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی در اقداماتی گام به گام اجرای تعهداتش در این توافق را متوقف کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

کنعانی: ایران از موضع نیاز مذاکره نمی‌کند / تنفر از رژیم صهیونیستی بیشتر شده است- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

لاوروف در توجیه تاخیر ایران برای بازگشت به مذاکرات: دولت رئیسی «به تازگی» شکل گرفته استدر حالی که آمریکا طی ماه‌های گذشته بارها از ایران خواسته است به نقض تعهدات هسته‌ای خود پایان دهد و برای احیای توافق برجام به میز مذاکرات برگردد، وزیر خارجه روسیه از دولت ایالات متحده خواست رویکرد «فعالانه‌تری» را برای حل اختلاف‌ها با جمهوری اسلامی در پیش بگیرد. مگه شما برجام رو پاره نکردید؟ آخه بی پدرها! مگر این ترامپ صد پدر نبود که از برجام خارج شد؟ وقاحت هم حدی داره! امریکا اول تعهداتش رو انجام بده بعد ادعای برادری کنه هرگوهی ک بهت میدن نخور بخاطر خایه مالیه امریکاییا

آمریکا: هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به مذاکرات نداریمآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفت، ما به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها هستیم، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به برادر اون ممه رو لو لو برده امریکا مذاکرات_وین ایران آژانس_بین‌المللی_انرژی_اتمی گروسی -با تشکر از تلاشهای آقای بلینکن.. - توافق اخیر آخوندهای تروریست ایران با آقای گروسی ،‌چیز جدیدی نیست وگام به جلو محسوب نمیشود.یعنی آخوندها باید اینکارها را قبلا میکردند.

وزارت خارجه آمریکا: درباره بازگشت «خیلی زود» ایران به مذاکرات وین توضیحی دریافت نکردیموزارت خارجه آمریکا: درباره بازگشت «خیلی زود» ایران به مذاکرات وین توضیحی دریافت نکردیم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران درباره بازگشت خیلی زود به مذاکرات گفت هنوز توضیحی درباره این که دقیقا چه معنایی دارد دریافت نکرده‌ایم. این دموکراتای مشنگ هنوز دارن تو اظهارات مسئولان ج.ا دنبال معنی میگردن! چقدر ذلیل مرده اید آخه شماها مرگ بر امریکا

تاکید وزارت خارجه آمریکا بر بازگشت سریع ایران به مذاکرات اتمیند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران مبنی بر «بازگشت زود به مذاکرات» ضمن درخواست بازگشت سریع تهران

آمریکا، استرالیا، هند و ژاپن بر ادامه همکاری «کواد» برای شکست کووید-۱۹ تاکید کردندجو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه چهارگانه یا «کواد» که روز جمعه دوم مهر برگزار شد گفت همکاری اعضا پیشرفت‌های خوبی در مورد وضعیت در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام به دنبال داشته است. ایالات متحده، هند، استرالیا و ژاپن اعضای گروه کواد هستند و نشست امروز اولین جلسه حضوری سران این چهار کشور... ګرانو هیوادوالو! د داعیشي ملېشو او مشکوکو کسانـو په پیداکولو کې له مونږ سره د سپیڅلي دین او اسلام په خاطر همکاري وکړئ تر څو دا نجس بوټـی په ګډه سره ورک کړو واټساف0776834544 emarahLovers9

گام تاریخی قانون‌گذاران آمریکا برای مجاز کردن سقط جنین | DW | 25.09.2021مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس قانونی را تایید کرد که حق سقط جنین را به رسمیت می‌شناسد. تصویب این قانون بیشتر جنبه نمادین دارد چرا که تقریبا محال است مجلس سنای آمریکا آن را تایید کند. قانونی برای رسمی سازی قتل! غرب وحشی یعنی همین!

ایران لاوروف: آمریکا برای بازگشت به برجام تلاش بیشتری کند وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران"فعال‌تر" عمل کند.اشتراک چاپ در حالی که آمریکا طی ماه‌های گذشته بارها از ایران خواسته است به نقض تعهدات هسته‌ای خود پایان دهد و برای احیای توافق برجام به میز مذاکرات برگردد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، از دولت بایدن خواست با لغو تحریم های وضع‌شده علیه ایران، رویکرد «فعالانه‌تری» را برای حل اختلاف‌ها با جمهوری اسلامی در پیش بگیرد.گفت‌وگو‌های وین نداریم.ند پرایس روز جمعه دوم مهر در یک نشست خبری تلفنی گفت: «ما هم البته صحبت‌های حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران را شنیده‌ایم که گفته ایران به میز مذاکره بازمی‌گردد.

لاوروف خواهان برداشتن تحریم‌هایی شد که آمریکا علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در روز ۲۵ سپتامبر در سازمان ملل در نیویورک سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهر ماه) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از ایالات متحده خواست برای بازگشت به توافق اتمی با ایران تلاش بیشتری از خود نشان دهد. آنتونی بلینکن ، وزیر خارجه ایالات متحده، شامگاه پنجشنبه اول مهر در نیویورک در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت مذاکرات احیای برجام با ایران گفت که آمریکا به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها است، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه لاوروف همچنین خواستار آن شد که آمریکا برای روشن کردن تمامی ابهاماتی که درباره توافق اتمی با ایران وجود دارد،"فعال‌تر" عمل کند. بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده هنوز بر این باور است که «بازگشت دو طرفه به اجرای تعهدات(برجام)» در راستای منافع آمریکا است و «بهترین گزینه در دسترس است تا بتوان برنامه اتمی ایران را محدود کرد و چارچوبی فراهم آورد تا بتوان دیگر فعالیت‌های برهم‌زننده آن را بررسی کرد. به گفته لاوروف، خروج امریکا از برجام باعث شد تا ایران انجام برخی تعهداتش در این توافق را متوقف کند. در عین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، شنبه ٣ مهر در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «ایرنا» در نیویورک، گفت ایران پس از اتمام بررسی‌هایش به مذاکرات باز خواهد گشت. او همچنین از آمریکا انتقاد کرد که تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده، کشورهایی را که"به طور قانونی و مشروع با ایران تجارت می‌کنند" نیز به دردسر انداخته است.» وی گفت: «از نقطه نظر ما و همچنین کل گروه پنج به علاوه یک، در صورتی که بخواهیم مذاکرات را در وین از سربگیریم، باید نقطه‌ای برای شروع باشد تا هر تلاشی را بتوان انجام داد تا مذاکرات را در اسرع وقت به نتیجه رسانده و به طور متقابل به اجرای تعهدات در قالب توافق هسته‌ای برجام برسیم.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «این تحریم‌ها در مسیر بازگشت به توافق اتمی باید رفع شود. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود. وزیر خارجه ایران با اشاره به این‌که توافق هسته‌ای باید نتایج ملموسی برای کشورش داشته باشد، بیان کرد که تهران خواستار آن است که همه تحریم‌ها لغو شود.» او همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین برای بازگشت به برجام"هرچه سریع‌تر" از سر گرفته شود. حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در آخرین مصاحبه‌هایش در نیویورک تصریح کرد که ایران"به زودی" به مذاکرات وین باز می‌گردد.» آمریکا و ایران به طور غیرمستقیم در شش دور مذاکره در وین برای احیای توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ شرکت کردند. او اما خاظرنشان کرد، این"به زودی" ممکن است چند روز یا چند هفته باشد"تا زمانی که بررسی‌های ما کامل شود". میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز دوشنبه، 20 سپتامبر به خبرنگار «العربیه» گفت که باید تمام تلاشمان را برای بازگشت به مذاکرات انجام دهیم. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پس از خروج یک‌جانبه دولت دونالد ترامپ از توافق اتمی با ایران در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی در اقداماتی گام به گام اجرای تعهداتش در این توافق را متوقف کرد. دولت جدید به ریاست ابراهیم رئیسی هنوز تصمیم مشخصی را در مورد بازگشت به گفت‌وگوها اعلام نکرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش سه ماهه خود اعلام کرد تولید اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده ایران به بیش از ۱۰ کیلوگرم و میزان اورانیوم ۲۰ درصدی ایران نیز به بیش از ۸۴ کیلوگرم رسیده است. این میزان چندین برابر حد مجازی است که در برجام برای ایران تعیین شده بود. این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است. پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن، مذاکرات میان جمهوری اسلامی و کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین با حضور غیر مستقیم آمریکا برای بازگشت به برجام در وین آغاز شد. این مذاکرات شش دور ادامه داشت و در ماه ژوئن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون رسیدن به نتیجه مشخصی متوقف شد. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند با این امضای دونالد ترامپ، دولت آمریکا نه‌ تنها از توافقنامه اتمی"برجام" خارج شده، بلکه می‌خواهد تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را نیز بار دیگر از سر ‌گیرد.

بدین ترتیب هر شرکتی که با آمریکا و با دلار در سطح جهانی معامله می‌کند در صورتی که با ایران معامله کند، می‌تواند مشمول جریمه سنگینی بشود. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بسیاری از شرکت‌ها و بخصوص بانک‌ها معنی نقض تحریم‌ها را بخوبی می‌دانند. کومرتس بانک آلمان در سال ۲۰۱۴ مجبور به پرداخت یک میلیارد و پانصد میلیون دلار و گروه"بی ان پی پاریبا" فرانسوی حتی ۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند به گزارش اتاق بازرگانی آلمان، ده هزار شرکت آلمانی با ایران رابطه تجاری دارند و ۱۲۰ شرکت این کشور حتی با نیروی کار خود در ایران حضور دارند. آلمان در سال گذشته ۳ و نیم میلیارد یورو به ایران صادرات داشته درحالیکه ارزش صادرات آن به آمریکا بالغ بر ۱۱۱ میلیارد یورو بوده است.

خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند ایرباس بزرگترین بازنده خروج آمریکا از برجام است. در ژانویه سال ۲۰۱۷ ایران سفارش خرید یکصد فروند هواپیمای ایرباس را به ارزش ۲۳ میلیارد یورو داد. سه فروند هواپیما به ایران تحویل داده شد و حالا آمریکا اجازه صادرات این هواپیما به ایران را لغو کرده است. کمپانی اروپایی ایرباس بخشی از تولیدات خود را در آمریکا تامین می‌کند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی آمریکایی بوئینگ دو قرارداد با شرکت‌های ایرانی آسمان برای فروش ۳۰ عدد هواپیما به ارزش ۳ میلیارد دلار و نیز قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما با شرکت ایران ایر به ارزش ۱۶ میلیارد دلار امضا کرد.

 این سفارش‌ها هیچگاه در تولید لحاظ نشدند و حالا هم دنیس مویلنبرگ، مدیریت بوئینگ، اعلام کرده است که"ما پیرو سیاست دولت آمریکا هستیم". خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند تاریخ اولین حضور زیمنس در ایران به کشیدن خط تلگراف لندن – بمبئی در ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد. جو کایزر، مدیر کمپانی زیمنس، از نخستین مدیران آلمانی بود که در آغاز سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و قرارداد‌های میلیاردی فروش توربین‌های گازی و مدرنیزه کردن قطارهای ایران را به امضا رساند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی هنکل هیچگاه از بازار ایران خارج نشد و به همین دلیل جایگاه قدرتمندی در صنایع تولید شوینده و چسب دارد."کاسپار رورستد"، مدیر پیشین این کمپانی، در سال ۲۰۱۵ و قبل از"برچیده شده تحریم‌ها" گفته بود: «فروش میلیونی ما در بازار ایران (سه رقم دارد) و به افزایش آن هم خوشبین هستیم.

» این کمپانی سال گذشته ۲۰ میلیارد یورو فروش داشته که یک درصد آن از بازار ایران است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی دایملر، ایران خودرو و ماموت در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ قرارداد طولانی مدت تولید کامیون در ایران را به امضا رساندند. دایملر آلمان در سال ۲۰۱۰ سهم خود را در خودروسازی ایران واگذار کرده بود. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی خودروسازی فولکس واگن هم تصمیم داشت از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی با کمک ایران خودرو و ماموت با مدل‌های تیگوان و پاسات وارد بازار ایران شود. این خودروها در نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران در سال گذشته نیز عرضه شدند.

خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بازار خودروی ایران بصورت"سنتی" در دست صنایع خودروسازی فرانسه است. این صنایع از آنجایی که با آمریکا رابطه‌ای ندارند، دستشان برای سرمایه‌گذاری در ایران بازتر است. کمپانی"PSA" در سال ۲۰۱۶ قرارداد همکاری برای تولید سه مدل پژو را در سال ۲۰۱۶ با ایران خودرو به امضا رساند. این سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی هنوز به نتیجه ‌و سودی نرسیده و طرف ایرانی هم توان مالی ندارد. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند خودروساز فرانسوی رنو در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد یک سرمایه‌گذاری بزرگ به همراه خط تولید در ایران خواهد داشت.

کارلوس غُصن (یا به فرانسوی گون- Carlos Ghosn) مدیر اجرایی شرکت‌های خودروسازی رنو در آن زمان گفته بود که"بازار ایران دارای پتانسیل بی‌نظیری است". خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بازار و صنایع نفت و گاز ایران یکی از بازارهای جالب توجه برای شرکت‌های بین‌المللی است. شرکت ایتالیایی"سایپم" (Saipem) که در عرصه تولید خط لوله ‌و پایانه‌های نفت و گاز فعال است قرادادی به مبلغ ۳ میلیارد و پانصد میلیون یورو با ایران امضا کرده است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند رئیس کمپانی نفتی اِنی (Eni)، کلادیو دسکالزی هم جزو اولین مدیرانی بود که با پایان تحریم‌ها راهی تهران شد. دو طرف تمایل به همکاری داشتند اما قراردادها در حد"مطالعات برای توسعه میدان کیش و فاز سوم میدان دارخوین" باقی ماند.

از سوی دیگر انی از ایران طلبکار است که به دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت بدهی برای ایران وجود نداشت. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند برخلاف کمپانی ایتالیایی انی، کمپانی بریتانیایی – هلندی"شل" سال‌ها به دلیل تحریم‌ها راهی را پیدا نمی‌کرد تا بتواند بدهی دو میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند. کمپانی نفتی شل سفارش جدید دیگر به ایران نداده و قراردادهای جدید هم در حد"مطالعه برای توسعه میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و کیش" است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی فرانسوی توتال اعلام کرد که پنج میلیارد دلار در میدان پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند. دولت آمریکا در مورد این سرمایه‌گذاری"استثنا" قائل شد و اجازه آن را صادر کرد.

حال امکان دارد با تحریم‌های جدید این اجازه هم لغو شود. پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در ماه مارس ابراز امیدواری کرد تا اجازه آمریکا به‌قوت خود باقی بماند. او گفت در غیر این صورت ما بار دیگر برای دریافت اجازه تلاش خواهیم کرد. نویسنده: محمود صالحی .