قیمت نفت به بالاترین حد در سه سال گذشته رسید | DW | 27.09.2021

05/07/1400 10:44:00 ب.ظ

قیمت نفت در بازارهای جهانی روندی افزایشی را طی می‌کند. ناظران علت اصلی این افزایش بها را بالاتر رفتن تقاضا بعد از بهبود رکود ناشی از شیوع کرونا و کاهش عرضه نفت می‌دانند.

افزایش قیمت نفت, بازارهای جهانی

قیمت نفت در بازارهای جهانی روندی افزایشی را طی می‌کند. ناظران علت اصلی این افزایش بها را بالاتر رفتن تقاضا بعد از بهبود رکود ناشی از شیوع کرونا و کاهش عرضه نفت می‌دانند.

قیمت نفت در بازارهای جهانی روندی افزایشی را طی می‌کند. ناظران علت اصلی این افزایش بها را بالاتر رفتن تقاضا بعد از بهبود رکود ناشی از شیوع کرونا و کاهش عرضه نفت می‌دانند.

همزمان قیمت هر بشکه نفت"وست ‌تگزاس اینترمدیئیت" (WTI) نیز ۰۳/ ۷۵ دلار اعلام شد که افزایشی ۰۵/ ۱ دلاری نشان می‌دهد.دلیل اصلی روند افزایشی بهای نفت بهبود رکود ناشی از شیوع کرونا و بالا رفتن تقاضا از یک سو و از سویی دیگر افت تولید نفت، به‌ویژه در آمریکا به دلایل آب‌ و هوایی عنوان شده است.

با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید!

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

دولت رئیسی و استراتژی تهاتر؛ فروش نفت به هر قیمتی که شد

کرونا در ایران - افزایش شدید شمار مبتلایان، برپایی مراسم اربعین، و نگرانی از خیز ششم کرونا کرونا در ایران - افزایش شدید شمار مبتلایان، برپایی مراسم اربعین، و نگرانی از خیز ششم کرونا رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، از انجام «تست چشمی کرونا » از زائران بازگشته از عراق خبر داد و این اظهارات او با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی روبرو شد. با مستعان ۱۱۰ سربار سلامی تست کنید! منتظر موج که هیچ طوفان و سونامی کرونا باید باشیم.از این آدمیان کجا فرار کنیم؟

آخرین توافق این بود که ۱۰۰ هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین حضور پیدا کنند/ شکسته شدن مرزها بی‌حرمتی به قوانین عراق و ایران بود/ تجمعات بیش از حد به افزایش بیماری کرونا دامن می‌زندرئیس کمیته مرز مجلس شورای اسلامی گفت: ابتدا گفته شد ۳۰ هزار نفر از زائران به صورت هوایی به کشور عراق جهت شرکت در مراسم اربعین بروند، بعد با رایزنی‌هایی که انجام شد، این عدد به ۶۰ هزار نفر رسید امروز هم با توافقاتی که صورت گرفت بنا شد نهایتا تا صد هزار نفر به کشور عراق بروند و بیشتر از این هم ظرفیت ندارد

واکنش‌های بین‌المللی به نتایج انتخابات پارلمانی در آلمان | DW | 27.09.2021رسانه‌های جهان به‌رغم داشتن ارزیابی‌های متفاوت از نتایج انتخابات آلمان در دشوار بودن تشکیل دولت جدید اتفاق نظر دارند. این رسانه‌ها امر یافتن جایگزینی برای آنگلا مرکل و ایجاد دولتی با ثبات را چالشی بزرگ خوانده‌اند.

روند صعودی مبتلایان به آسم در اروپا؛ نرخ ابتلا در کشورهای عضو اتحادیه چقدر است؟نزدیک به ۶ درصد جمعیت اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ درگیر بیماری تنفسی آسم بوده‌اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ نشان از افزایش سه دهم واحد درصدی دارد.

رکورد جدید در پارلمان آلمان: ۷۳۵ نماینده | DW | 27.09.2021پارلمان آلمان بزرگ‌تر می‌شود و این بار دارای ۷۳۵ نماینده خواهد شد. پیش‌بینی شده بود که تعداد نمایندگان از این هم بیش‌تر باشد. بوشمن، سیاستمدار دمکرات‌های آزاد می‌گوید، پارلمان بزرگ به دمکراسی آسیب می‌زند. آلمان یکی از کشورهای متمدّن، پیشرفته و با فرهنگ جهان است. پارلمان، قوه مجریه و قضاییه آلمان تعهد عملی این حکومت به دموکراسی، آزادی، ارزش، احترام و کرامت ذاتی بشر را اثبات کرده است. پارلمان بزرگ در کشوری مثل آلمان بعید است به دموکراسی آسیب بزند ولی تعداد نمایندگان واقعا' زیاد است.

قیمت نفت برنت دریای شمال در روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) به بالاترین حد خود در سه سال گذشته و قیمت نفت خام آمریکا نیز به بیش‌ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید.بر اساس گزارش‌هایی که دیوان محاسبات و خزانه‌داری کل ایران از عملکرد بودجه ایران در چهار ماه نخست امسال منتشر کرده‌اند، درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز رقم ناچیزی در حدود کمتر از ۱۰ درصد درآمدهای پیش‌بینی شده از این محل در مدت مذکور بوده است.غلامرضا جلالی گفت زائران اربعین برای بازگشت به کشور چه از مرز هوایی و چه مرز زمینی باید تحت آزمایش پی‌سی‌آر قرار بگیرند و افراد با تست مثبت باید تحت «قرنطینه هوشمند» قرار بگیرند.شهریار حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره ازدحام در مرزهای زمینی کشور توسط مردم برای رفتن به کشور عراق و شرکت در مراسم اربعین آن هم به صورت زمینی تنها یک روز مانده به برگزاری این مراسم گفت: واقعیت این است که مرز، یک وجهه اشتراک بین ما و عراق است.

دلیل افزایش قیمت نفت عرضه کم و تقاضای زیاد عنوان شده است. قیمت هر بشکه (۱۵۹ لیتر) نفت برنت دریای شمال در معاملات اولیه روز دوشنبه به ۱۷/ ۷۹ دلار رسید که نسبت به روز جمعه ۲۴ سپتامبر ۰۸/ ۱ دلار افزایش نشان می‌دهد. استراتژی «جواد اوجی»، وزیر نفت دولت رئیسی، برای جبران این کسری بودجه چیست؟ *** فصل «بازاریابی و فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی» در برنامه جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم اهمیت خاصی دارد؛ فصلی که موافقان اوجی برای سپردن فرمان وزارت نفت به او بر دو محور از آن تاکیدی ویژه داشتند. همزمان قیمت هر بشکه نفت"وست ‌تگزاس اینترمدیئیت" (WTI) نیز ۰۳/ ۷۵ دلار اعلام شد که افزایشی ۰۵/ ۱ دلاری نشان می‌دهد. استاندار تهران گفته است که مراسم اربعین باید به شیوه‌ای برگزار شود که اعلام نشود «مراسم مذهبی ما را به پیک بعدی کشاند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید شامگاه منتهی به روز دوشنبه قیمت نفت برنت به ۵۲/ ۷۹ دلار افزایش یافت که بالاترین سطح از اکتبر سال ۲۰۱۸ تا کنون است. موافقان وزیر نفت «ابراهیم رئیسی» به تجربه موفق او در تهاتر گاز ترکمنستان در دوره پیشین تحریم‌ها اشاره می‌کردند که اوجی در مقام مدیر شرکت ملی گاز ایران در دولت «احمدی‌نژاد» به گفته آنها تجربه‌ای موفق در مدل تهاتری در کارنامه به ثبت رسانده بود؛ البته استفاده از مدل تهاتر نفت در برنامه وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم نیز نشانه‌هایی داشت. قیمت هر بشکه نفت WTI نیز به ۳۲/ ۷۵ دلار که بالاترین قیمت از ماه ژوئیه به این طرف است رسید. وی تاکید کرد: از چندین جهت حرکات زائرین در مرزها دردسرساز است؛ نخست این‌که با این دست اقدامات بی‌حرمتی به مرزها می‌شود.

دلیل اصلی روند افزایشی بهای نفت بهبود رکود ناشی از شیوع کرونا و بالا رفتن تقاضا از یک سو و از سویی دیگر افت تولید نفت، به‌ویژه در آمریکا به دلایل آب‌ و هوایی عنوان شده است. منطق تهاتر نفت با کالا در دوره پیشین تحریم‌ها از دل اعمال محدودیت‌های بانکی و مراودات پولی بیرون آمد. علیرضا زالی گفت این رشد در شاخص سرپایی و بستری ها دیده شده است و می تواند به عنوان «زنگ خطری» باشد. چندین ماه است که در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تولید نفت به‌تدریج در حال افزایش است. برخی برآورد کرده‌اند که تا اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی مصرف جهانی نفت به پیش از شیوع کرونا برسد. قرار گرفتن نام بانک‌های ایرانی در فهرست‌های تحریم و در آخر تحریم بانک مرکزی ایران در حلقه این تحریم‌ها، راه تهاتر را گشود. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! شیک، گران و موفق ارزش شرکت آمریکایی اپل در بازار سهام حدود ۲۳۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.»​ تکذیب خبر تزریق سینوفارم «تک‌دز» به کودکان یک روز پس از آنکه دبیرکل جمعیت هلال‌احمر ایران از واردات «واکسن تک دز» برای سنین ۳ تا ۱۷خبر داد، سازمان غذا و دارو در اعلامیه‌ای گفت که در انتقال خبر اشتباه رخ داده است و تأکید کرد که این واکسن‌ها دارای ویال‌های تک دز هستند، ولی دو دز دارند. از این منظر، اپل گران‌ قیمت‌ترین شرکت جهان به شمار می‌آید. بدین ترتیب بخش بزرگی از بازار تولیدکنندگان مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و ماشین‌آلات در میان کشورهای غربی به روی ایران بسته شد. امسال هم باتوجه شرایط با این همه متقاضی که وجود دارد، قطع به یقین نه تردد هوایی جوابگو است، نه تردد زمینی، بهترین کار همین است که ضمن حفظ حرمت این ایام، قوانین و مقررات کشور عراق را حتما رعایت کنیم؛ چراکه کشور عراق آمادگی پذیرایی از این جمعیت را ندارد.

ارزش سهام این شرکت تنها در سال ۲۰۲۰ رشدی ۸۰ درصدی داشته است. این شرکت فناوری موفق شده است تا شرکت نفت عربستان سعودی، آرامکو را از رتبه نخست جدول گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان به زیر بکشد. اما ناکارآمدی تهاتر در دوره پیشین تحریم‌ها محدود به این نبود، طرف‌های چینی و هندی یا دیگر کشورهای طرف حساب تهاتر با ایران نیز با سوءاستفاده از شرایط خاص ایران سود خود را حداکثر می‌کردند. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران نیز در توییتی «تک دز» بودن واکسن سینوفارم را تکذیب کرده است. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! روغنی برای به حرکت درآوردن چرخ‌دنده‌های صنعت در جهان! شرکت نفتی آرامکوی عربستان سعودی در بازار سهام جهان، مقام نخست را به شرکت اپل واگذار کرده است. این شرکت نفتی یگانه شرکت گران قیمت جهان است که در حوزه فناوری فعالیت نمی‌کند. فهرستی از کالاها و اقلام مشخص شده بود تا نفت ایران به جای این کالاها و اقلام تهاتر شود و این راه خروج اضطراری تحریم‌ها را برای ایران تنگ‌تر می‌کرد. ارزش سهام شرکت آرامکو را معادل ۱۸۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌کنند. مطالب مرتبط. انتهای پیام/.

به این ترتیب آرامکو در رده دوم گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان قرار دارد. اما گستردن دامنه تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری در ساخت و سپردن انجام پروژه‌های زیرساختی که در دولت سیزدهم مطرح شده و دست‌کم در کلام برخی وزرای این دولت پیگیری می‌شود، ماجرایی متفاوت و پیچیده‌تر از تهاتر نفت با کالاست. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! در جست‌وجوی طلا در دنیای فن‌آوری به استثنای شرکت آرامکوی عربستان و دو شرکت چینی تنسنت و علی‌بابا، مابقی رده‌های جدول گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار شرکت‌های فن‌آوری آمریکایی است. شرکت مایکروسافت آمریکا با ارزشی معادل ۱۶۹۰ میلیارد دلار در بازار سهام، سومین شرکت گران‌قیمت جهان به شمار می‌آید. بخشی از نیازمندی‌های ایران در حوزه توسعه میادین نفت و گاز یا افزایش ظرفیت تولید نیازمند حضور شرکت‌هایی با فناوری‌های به‌روز دنیاست که به طور معمول در چند شرکت معظم نفتی غربی محدود است و با فرمول تهاتر نفت با طرف‌های شرقی این نیاز میسر نمی‌شود. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! پرواز آسمانی ارزش یک شرکت آمازون شرکت دادوستد و حمل‌ونقل آمریکا نیز با ارزشی معادل ۱۶۷۰ میلیارد دلار، در بازارهای بورس جهان در رتبه چهارم قرار دارد. از جف بیزوس، صاحب این شرکت به عنوان ثروتمندترین مرد جهان یاد می‌شود. با این حساب در فرمول تهاتر نفت با سرمایه‌گذاری و سپردن پروژ‌ه‌های زیرساختی به شرکت‌های خارجی، چند واقعیت را باید در نظر گرفت؛ اول اینکه از ابتدا شرکت‌های غربی در این مدل حضور ندارند، دوم آنکه به دلیل ریسک بالای حضور در این مدل دادوستد، شرکت‌های صاحب‌نام و دارای فناوری به‌روز و پیشرفته در کشورهای هدفِ ایران، در این مدل نیز تمایلی به حضور نخواهند داشت.

با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! عضویت در کلوب بیلیونرها شرکت آلفابت، شرکت مادر کمپانی آمریکایی گوگل پول خود را از اینترنت به دست می‌آورد. آلفابت نیز با ارزش سهامی معادل ۱۱۹۰ میلیارد دلار در رده پنجم قرار دارد.  مدل تهاتری مورد توجه اوجی و قاسمی در بهترین حالت می‌تواند برخی پروژه‌های زیرساختی در حوزه نفت و راه و شهرسازی را به شرکت‌های متوسط و کوچکی ارائه کند که نه هراسی از تحریم و تنبیه دارند یا چنان بازار کوچکی دارند که حاضرند مخاطره حضور در ایران را بپذیرند. در بین ده شرکت گران‌قیمت جهان، شرکت آلفابت آخرین شرکتی به شمار می‌آید که ارزشی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار دارد و متعلق به کلوب بیلیونرها است. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! با دستان آزاد در جاده سبقت! شرکت فناوری و خودرو سازی تسلا با ارزش سهامی معادل ۶۳۱ میلیارد دلار پس از سه شرکت فیسبوک، تنسنت و علی‌بابا در رده نهم قرار دارد.. این شرکت اکنون به فضانوردی نیز روی آورده است.

شرکت تسلا توانسته تنها ظرف یک سال ۱۴۳ پله در بین شرکت‌های گران‌قیمت جهان جایگاه خود را بهبود بخشیده و در بین ده شرکت گران‌قیمت جهان قرار گیرد. تسلا برخلاف آرامکو با نفت کاری ندارد و درآمدش را از برق کسب می‌کند. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! برترین شرکت آلمان در بین ده شرکت گران‌قیمت جهان، نامی از آلمان نیست اما در بین ۱۰۰ شرکت گران‌قیمت جهان، شرکت نرم‌افزار ساپ آلمان قرار دارد. این شرکت با ۱۶۰ میلیارد دلار ارزش در رده ۷۱ قرار دارد. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! شرکت فولکس‌واگن آلمان برای قرار گرفتن در رده ۱۲۹ گران‌قیمت‌ترین شرکت‌های جهان، ارزش سهامی معادل ۱۰۰ میلیارد دلار لازم است و این ارزش شرکت آلمانی فولکس‌واگن است.

این در حالی است که این شرکت از منظر مالی سال خوبی را پشت سر گذاشته است. با گران قیمت‌ترین شرکت‌های جهان آشنا شوید! بنز پایین تر از فولکس واگن به‌رغم سرعت زیادتر خودروهای شرکت مرسدس بنز در قیاس با خودروهای شرکت فولکس‌واگن در اتوبان‌های آلمان، ارزش سهام این شرکت کمتر از شرکت فولکس‌واگن است. بنز با ۷۶ میلیارد دلار ارزش سهام در بازار بورس جهان در رده ۱۸۲ قرار دارد. در همین زمینه: .