قیمت انواع نان اعلام شد/ گندم نیمه دوم سال تامین است/ افزایش هزار تومانی قیمت نان با اضافه کردن کنجد

01/09/1400 10:09 ق.ظ

یک مسئول در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛ قیمت انواع نان اعلام شد/ گندم نیمه دوم سال تامین است/ افزایش هزار تومانی قیمت نان با اضافه کردن کنجد

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران خاطر نشان کرد: قیمت تافتون سنتی با 250 گرم وزن چانه 900 تومان است البته تافتون سنتی با آرد یارانه نوع 2، 1200 تومان فروخته می‌شود. همچنین تافتون گردان با وزن 220 گرم چانه با آرد نوع 1، 700 تومان و با آرد نوع 2، 1000 تومان فروخته می‌شود. باید این نکته را اضافه کنم اگر واحدی گنجد در طبخ نان استفاده کند می‌تواند هزار تومان به قیمت مصوب اضافه کند. ارشدی در پاسخ به این پرسش که اگر کیفیت آردی که به دست خبازان می‌رسد کیفیت لازم را دارد چرا برخی نانوایان برای بالا بردن کیفیت نان روی خمیر آماده پخت سبوس می‌ریزند؟ گفت: در رابطه با سبوس و دیگر مشتقات مانند گنجد، سبزیجات و ...

که به خمیر نان اضافه می‌شود باید بگویم که از این مسئله به لحاظ بهداشتی و پزشکی چندان تایید شده نیست و من به مردم توصیه می‌کنم تا آنجا که امکان دارد چنین نان‌هایی را خریداری نکنند.

وی ادامه داد: موادی که روی خمیر آرد پاشیده می‌شود با شعله مستقیم تنور برخورد می‌کنند و حالت سوختگی به خود می‌گیرند، این مسئله مضر است و خاصیت خود را از دست می‌دهد. سبوس باید در جسم آرد باشد نه اینکه به خمیر آماده طبخ پاشیده شود.

ارشدی درباره استاندارد نان‌های مسطح، گفت: سبوس آرد نان سنگک 12 درصد است از این‌رو آرد با سبوس گیری 12 درصد به خبازان این نوع نان داده می‌شود. درصد سبوس گیری این آرد کم است به همین دلیل گفته می‌شود نان سنگک به‌نسبت دیگر نان‌ها مرغوب‌تر است. headtopics.com

وی با اشاره به سبوس موجود در آرد دیگر نان‌ها، گفت: آرد نان‌های لواش و تافتون 15 درصد است و آرد نان بربری 18 درصد است. تمام کارخانه‌های تولید آرد ملزم شده‌اند که این نکات را رعایت کنند.

ادامه مطلب:
ilnanews »

قیمت مصوب جوجه یکروزه ٦٠٠٠ تومان/ نرخ مصوب هم در بازار رعایت نمی شودمدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به افزایش هزینه های تولید گفت: قیمت مصوب غیر رسمی جوجه یکروزه ٦٠٠٠ تومان شده است ولی همین قیمت هم در بازار رعایت نمی شود و مرغداران مجبورند جوجه یکروزه مورد نیازشان را با قیمت حدود ۱۲ هزارتومان خریداری می کنند و به تبع قیمت تمام شده تولید هم بالا می رود.

تشديد كسری بودجه همزمان با تورم ۴۵ درصدی؛ مركز پژوهش‌های مجلس: دولت ۱۵۰۰ هزار ميليارد تومان بدهی داردگزارش جدید مركز پژوهش‌های مجلس از بدهی ۱۵۰۰ هزار ميليارد تومان دولت خبر می دهد. گزارشی که حکایت از وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی کشور دارد. هزار و پانصد میلیارد تومان یا ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان؟ آبان_خونین کولبر مبارزه_آزاد همبستگی نه_به_جمهوری_اسلامی اعتراضات _مردمی خون _خواهی_مادران شهدای_ابان مادران_دادخواه دادگاه_بین‌المللی_مردمی_آباناعتراضات_سراسری اتحاد_رمز_پیروزی اعتراضات_مردمی نه _به_زندانی_سیاسیآبان_خونین نه_میبخشیم_نه_فراموش_میکنیم پول_بر این همه داماد داریم توی دولت و...شاباش های اوناروجمع کنید کسری بودجه جبران میشه.

کاهش قیمت بلیت هواپیما از فرداکاهش قیمت بلیت هواپیما از فردا با توافق صورت گرفته بین ایرلاین‌ها و وزارت راه و شهرسازی برای کاهش قیمت بلیت هواپیما، نرخ‌های جدید از فردا (اول آذرماه) اجرایی می‌شود.

قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۲ درصد پایین آمده استقیمت مسکن ۱۰ تا ۱۲ درصد پایین آمده است رییس اتحادیه مشاوران املاک: در مرکز و جنوب شهر تهران قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۲ درصد کاهش یافته و تا پایان سال افزایش قیمت نخواهیم داشت.

جزئیات کاهش نرخ بلیت هواپیما اعلام شد/ کاهش ٢ تا ٣٣ درصدی قیمت+جدول نرخ‌های جدیداسعدی سامانی افزود: کاهش نرخ بلیت هواپیما برای مسیرهای داخلی از 2 تا 28 درصد کاهش پیدا کرده است اما برای مسیرهایی مانند تهران – بم میزان کاهش نرخ بلیت هواپیما 33 درصد است.

حوثی‌ها: با ۱۴ پهپاد به عربستان سعودی حمله کردیم | DW | 20.11.2021حوثی‌های یمن اعلام کردند با ۱۴ پهپاد به تاسیسات آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان در جده و چندین هدف دیگر در این کشور حمله کرده‌اند. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان نیز گفته پهپادهای حوثی‌ها را منهدم کرده است. سرداران كم عقل سپاه انقدر اتش افروزي ميكنند تا عربستان را هم زير چتر اسراييل بفرستند ، واقعن چقدر خشك مغز و بي بصيرتند اينها. . چنان وحشتي در ميان اعراب ايجاد كردند كه از ترس ج ا به اسراييل پناه ميبرند. شق القمر كرديد اقايان

عباس ارشدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، بابیان اینکه نسبتی بین طبخ نان و کیفیت آرد وجود ندارد، گفت: به نظر من خوداظهاری برخی نانوایان در این زمینه که آرد آنها بی‌کیفیت است در نتیجه نمی‌توانند نان مرغوبی بپزند قابل قبول نیست. ملاک سنجش کیفیت آرد نتیجه آزمایشگاهی است. باید بگویم که کیفیت آرد تا به امروز مطلوب بوده است.

ارشدی در پاسخ به این پرسش که اگر کیفیت آردی که به دست خبازان می‌رسد کیفیت لازم را دارد چرا برخی نانوایان برای بالا بردن کیفیت نان روی خمیر آماده پخت سبوس می‌ریزند؟ گفت: در رابطه با سبوس و دیگر مشتقات مانند گنجد، سبزیجات و ... که به خمیر نان اضافه می‌شود باید بگویم که از این مسئله به لحاظ بهداشتی و پزشکی چندان تایید شده نیست و من به مردم توصیه می‌کنم تا آنجا که امکان دارد چنین نان‌هایی را خریداری نکنند.

وی ادامه داد: موادی که روی خمیر آرد پاشیده می‌شود با شعله مستقیم تنور برخورد می‌کنند و حالت سوختگی به خود می‌گیرند، این مسئله مضر است و خاصیت خود را از دست می‌دهد. سبوس باید در جسم آرد باشد نه اینکه به خمیر آماده طبخ پاشیده شود.

ارشدی درباره استاندارد نان‌های مسطح، گفت: سبوس آرد نان سنگک 12 درصد است از این‌رو آرد با سبوس گیری 12 درصد به خبازان این نوع نان داده می‌شود. درصد سبوس گیری این آرد کم است به همین دلیل گفته می‌شود نان سنگک به‌نسبت دیگر نان‌ها مرغوب‌تر است.

وی با اشاره به سبوس موجود در آرد دیگر نان‌ها، گفت: آرد نان‌های لواش و تافتون 15 درصد است و آرد نان بربری 18 درصد است. تمام کارخانه‌های تولید آرد ملزم شده‌اند که این نکات را رعایت کنند.

بنا به اظهارات این مقام مسئول، تمایل مردم بیشتر به خرید نان شفاف است و نان‌های تیره مشتری کمتری دارند. وقتی سبوس آرد بیشتر گرفته شود رنگ نان روشن‌تر می‌شود و پروتئین و ویتامینی که در مغز آن است از بین می‌رود. باید بگویم استانداردهای سبوس‌گیری از گندم در کارخانه‌های تولید آرد رعایت می‌شود.مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران در پاسخ به این پرسش که قیمت نان در برخی واحدهای صنفی افزایش یافته است؟ گفت: سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نرخ نان را مشخص و ابلاغ می‌کنند تمام خبازی‌ها ملزم به رعایت این نرخ هستند. در حال حاضر 2 نوع آرد در نانوایی‌ها توزیع می‌شود آرد یارانه‌ای نوع 1 و آرد یارانه‌ای نوع 2 به عنوان مثال قیمت بربری با وزن 600 گرم با آرد یارانه‌ای نوع یک، 1800 تومان و قیمت بربری با آرد نوع دوم 2500 تومان است.

وی ادامه داد: قیمت تافتون سنتی با 250 گرم وزن چانه 900 تومان است البته تافتون سنتی با آرد یارانه نوع 2، 1200 تومان فروخته می‌شود. همچنین تافتون گردان با وزن 220 گرم چانه با آرد نوع 1، 700تومان و با آرد نوع 2، 1000 تومان فروخته می‌شود. باید این نکته را اضافه کنم اگر واحدی گنجد در طبخ نان استفاده کند می‌تواند هزار تومان به قیمت مصوب اضافه کند.

به گفته این مقام مسئول، واحدهای خبازی اجازه عدول از نرخ‌های مصوب را ندارند و در صورت مشاهده بازرسان اتاق اصناف، وزارت صمت و حتی ما با متخلفان برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به قیمت انواع آرد، گفت: در حال حاضر قیمت آرد یارانه‌ای نوع 1، 665 تومان است و آرد یارانه‌ای نوع 2، 900 تومان است. همچنین آرد کیلویی 2700 تومان به بخش صنفی- صنعتی تخصیص داده می‌شود. در سال زراعی 99-1400 گندم کیلویی 5 هزار تومان از کشاورز خریداری شد.

ارشدی ادامه داد: هر سال دولت ارز قابل توجهی برای خرید گندم تخصیص می‌دهد به هر حال تصمیماتی که دولت برای هدفمند کردن ارز ترجیحی ( نه حذف آن) در نظر گرفته است می‌تواند بسترهای فسادخیز را بردارد و قیمت‌ها را اصلاح و قیمت منطقی نزدیک کند.مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا تجهیزات تولید آرد مدرن‌سازی شده‌اند؟ گفت: هم اکنون 44 کارخانه در استان تهران و البرز متولی تامین آرد تهران هستند. باید بگویم که کارخانه‌های فعلی تلفیقی از کارخانه‌های مدرن، به روز و قدیمی هستند.

وی با اشاره به تشویق کارخانه‌های قدیمی در جهت به‌ روزرسانی تجهیزات، گفت: تجهیزات این کارخانه‌ها از خارج کشور وارد می‌شوند از این‌رو اعمال‌ تحریم‌ها علیه ما باعث شد روند مدرن‌سازی آنها با دشواری‌هایی همراه شود. همچنین افزایش نرخ ارز این مسئله را تشدید کرد و برخی از کارخانه‌داران توان تجهیز کردن خود را ندارند.

به گفته این مقام مسئول، ماهانه آرد تولید شده در کارخانه‌ها از سوی کارشناسان کنترل کیفیت رصد و با استانداردهای روز تطبیق داده می‌شوند. اگر کارخانه‌ای از استانداردهای لازم عدول کند به آنها اخطار داده می‌شود. در حال حاضر بخش قابل توجهی از گندم کشور وارداتی است که باید بگویم کیفیت آن قابل توجه است.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که بنا به چه معیارهایی سهمیه گندم برای کارخانه‌های آرد در نظر گرفته می‌شود؟ گفت: سهمیه بندی گندم ماحصل تصمیماتی است که در کارگروه استان گرفته شده است و باید بگویم که چند سالی است که این روند ادامه دارد. میزان تجهیزات کارخانه و کیفیت آرد از جمله معیارها برای تخصیص سهمیه گندم در نظر گرفته می‌شود.

به گفته ارشدی، 50 تن به عنوان سهم تشویقی یا تنبیهی در نظر گرفته شده است. به این معنا که برخی کارخانه‌ها در جهت تشویقی 50 تن گندم اضافه به آنها داده می‌شود و برخی دیگر در جهت تنبیه و تلاش برای بهتر کردن کیفیت تولید 50 تن از سهمیه آنها را کاهش می‌دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا گندم 6 ماه دوم سال تامین است؟ گفت: سال زراعی 99-1400 شرایط مطلوبی در کشور نداشتیم و همین عامل باعث شد تولید و خرید گندم از کشاورزان به‌شدت تقلیل پیدا کند. ما برای تامین نیاز مصرف کشور مجبور به واردات شدیم این واردات همچنان ادامه دارد؛ و توانستیم نیاز خود را از سبد واردات تامین کنیم.

بنا به اظهارات این مقام مسئول درحال حاضر تمام مخازن گندم صددرصد پر نیست اما شرایط مطلوب است و تا پایان سال مشکلی درخصوص تامین گندم مورد نیاز نخواهیم داد.