کودک‌آزاری

کودک‌آزاری

قوانین مصوب در حقوق کودکان برای حمایت از آنان کافی نیست

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: قوانین مصوب در حوزه کودک، برای حمایت از آنان کفایت نمی کند و باید این خلاء ها با اصلاح قوانین و ضمانت اجرایی قوی برطرف شود.

18/08/2019 01:17:00 ب.ظ

مدیرکل امور بانوان استانداری قزوین: بر اساس اطلاعات بهزیستی استان در سال گذشته شاهد ۱۲۰۰ مورد کودک‌آزاری بودیم که آمار اسفناکی است. قوانین مصوب در حوزه کودک، برای حمایت از آنان کفایت نمی‌کند و باید این خلاها با اصلاح قوانین و ضمانت اجرایی قوی برطرف شود.

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: قوانین مصوب در حوزه کودک، برای حمایت از آنان کفایت نمی کند و باید این خلاء ها با اصلاح قوانین و ضمانت اجرایی قوی برطرف شود.

وی اضافه کرد: قوانین حمایت از حقوق کودک در کشور پاسخگوی مسایل  و چالش های کودکان ما نیست و امیدواریم با تصویب لایحه حقوق کودک خلاء های قانونی و نبود ضمانت اجرایی  برخی قوانین با این قانون برطرف شود.ربیعی با اشاره به برخی مصادیق ضعف قوانین ادامه داد: به طور مثال در ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری و تامین سلامت کودک حق و تکلیف والدین است اما همین قانون درصورت امتناع والدین از مراقبت های درمانی فرزند، تنها سلب حضانت را پیش بینی کرده و در خصوص الزامات قانونی و ضمانت اجرای مدنی و کیفری در صورت صدمه به کودک سکوت کرده است.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم

وی همچنین آیین نامه ساماندهی کودکان کار را نیز یکی دیگر از قوانین ایران در خصوص حقوق کودک عنوان کرد که برای هرکدام از دستگاه ها وظایفی را مشخص کرده اما در اجرای این آیین نامه هم دستگاه ها اهتمام لازم را برای اجرای بند به بند قانون ندارند.ربیعی، تاسیس مراکز موازی با مهاد کودک که از نهادهایی به جز بهزیستی مجوز می گیرند را نیز یکی دیگر از نواقص قانونی در حوزه کودک دانست و ادامه داد: بر اساس بند یک ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی صدور پروانه تاسیس مهدکودک به بهزیستی سپرده شده اما با این وجود نهادهای مختلفی با نام های مختلف با فضاهایی غیر استاندارد و مربیان غیر متخصص تاسیس شده اند که مغایر با این قانون است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: با توجه به شرایط حاکم بر هر استان و منطقه ممکن است تنوعی از آسیب ها و مشکلات در حوزه حقوق کودکان اتفاق بیافتد که برای هرکدام باید تمهیدات خاص آن را اتخاذ کرد.ربیعی اظهار داشت: یکی از این چالش ها آن است که سطح بینش و آگاهی والدین در حوزه حقوق کودک پایین بوده و نیاز است هم دستگاه های دولتی برای ارتقای دانش والدین و هم مراکز آموزشی جهت افزایش آگاهی کودکان این اطلاعات را به روز رسانی و ارتقا دهند. headtopics.com

وی ادامه داد: متاسفانه امروزه در اثر تغییر سبک زندگی مردم، شاهد افزایش بی تحرکی کودکان هستیم که سلامت آنها را در معرض خطر قرار داده بنابراین باید به حقوق سلامت کودکان در زمینه تندرستی توجه بیشتری شود.ربیعی، کمبود سرانه فضاهای آموزشی، ورزشی و فرهنگی را نیز یکی دیگر از چالش ها عنوان کرد و ادامه داد: عدالت فضایی برای کودکان مورد توجه نبوده و مغایر با حقوق کودکان است به طوری که هم اکنون در برخی مناطق شاهد فعالیت مراکز و مدارسی هستیم که از استانداردهای فضای آموزشی به دور هستند.

این مسئول یادآور شد: چالش دیگر در استان و کشور ما طلاق والدین است که با جدا ماندن کودک از یکی از والدین خود حقوق او را تضییع می کند و سلامت روان او را در خطر قرار می دهد.وی افزود: موضوع کودک آزاری نیز چالش فراگیر استان، کشور و دنیای امروز است که بر اساس اطلاعات بهزیستی استان با اعلام هزار و ۲۰۰ مورد کودک آزاری در سال گذشته آمار اسفناکی را در این خصوص شاهدیم.

ربیعی، مشکل کودکان کار را نیز یکی دیگر از چالش های عمده استان دانست که حضور کودکان با تبعه خارجی نیز به آن دامن زده و باعث شده تا نتوانیم در منع اشتغال کودکان موفق عمل کنیم.ربیعی همچنین کمبود سمن های مرتبط با حقوق کودک را نیز از دیگر چالش های این حوزه عنوان کرد و افزود: سازمان های مردم نهاد بازوان پرتوانی برای رفع چالش های ما هستند که می توانند دوشادوش دولت در رفع چالش ها اقدامات سازنده ای داشته باشند از این رو از  سازمان های بهزیستی و ورزش و جوانان انتظار می رود در سوق دادن سمن ها به این حوزه اهتمام بیشتری داشته باشند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین افزود: گرچه دولت در زمینه تحقق حقوق کودک از جمله بهداشت و سلامت، آموزش و سایر حقوق شهروندی مهم ترین نقش را دارد اما در کنار آن خانواده ها، مهدهای کودک و مراکز آموزشی، سمن ها و رسانه ها نیز باید در کنار دولت قرار گیرند. headtopics.com

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟ ادامه مطلب: خبرگزاری ایرنا »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

ایران به پرداخت غرامت بابت عملیات حوثی‌ها محکوم شدبه موجب حکم یک دادگاه فدرال آمریکا، حمایت ایران از شورشیان حوثی یمن که در ربودن دو شهروند آمریکایی در سال ۲۰۱۵ و سپس قتل یکی از آنان دخیل بوده‌اند، محرز شده است.

ساخت مدرسه ویژه برای کودکان بازمانده از تحصیل/ شناسایی دختران ترک تحصیلی در مناطق مرزیمعاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره برنامه های معاونت زنان در رسیدگی به آموزش کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق محروم گفت: شناسایی این کودکان، توجیه خانواده برای ضرورت حضور آنها در کلاس درس و همچنین ایجاد مدارس برای کودکان بازمانده از تحصیل از جمله اهداف ماست.

باجگیری مخفیانه جاسوس‌های سایبری چینی از صنعت بازی‌های رایانه‌ایشرکت امنیتی فایر_آی از جاسوسی_سایبری یک گروه هکرهای_چینی با حمایت دولت خبر داد. این گروه از شرکت‌های فعال در حوزه بازی‌های_رایانه‌ای باج می‌گیرد و در سرقت پیام‌های ضبط‌شده چند شرکت مخابراتی و شناسایی مخالفان دولت چین نیز دست داشته است. بیشتر بخوانید:

گریس۱ به‌زودی جبل‌الطارق را ترک می‌کندایالات متحده در حالی تلاش دارد بار دیگر برای توقیف نفتکش ایرانی گریس۱ اقدام کند که مسئول کشتیرانی این نفتکش از خروج قریب‌الوقوع آن از جبل‌الطارق خبر داد.

در ایرانم؛ اگر تخلفی کرده باشم دستگاه‌های نظارتی اعلام می‌کنندمدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی مطالبی در مورد قصد وی برای مهاجرت از ایران با وجود داشتن پرونده‌های سنگین مالی منتشر شده، توضیحاتی ارائه کرد.

شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه استمعاون اول قوه قضائیه: عده‌ای با سوء‌استفاده از موقعیت و بازی با قانون و فرار از خلاهای قانونی بر منابع مردم چنگ می‌اندازند شناسایی عوامل ایجاد فساد در دستور کار قوه قضاییه است