قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای نیاورد - BBC News فارسی

15/08/2020 01:32:00 ق.ظ

قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای نیاورد

قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای نیاورد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطع‌نامه تهیه شده از سوی آمریکا که در پی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است، رای ندادند. جلسه شورای امنیت عصر جمعه ۱۴ اوت برگزار شد و طی آن قطعنامه پیشنهادی آمریکا با دو رای موافق، ۱۱ رای ممتنع و دو رای مخالف چین و روسیه روبرو شد. همزمان مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با انتقاد از این موضوع گفته شورای امنیت در ماموریت خود که حفظ امنیت جهانی است ناکام مانده و نتوانسته ایران را در برابر اعمالش پاسخگو کند.

Twitterمجید تخت‌روانچی، سفیر دائمی ایران در سازمان ملل متحد، دقایقی بعد از پایان رای‌گیری در توییتر، رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا را نشانه "انزوای ایالات متحده و شکست یکجانبه‌گرایی" دانست.منبع تصویر،سفیر دائمی ایران در سازمان ملل متحد رد قطعنامه آمریکا را "نه به تک‌روی" آمریکا خوانده است

"تنش رو به افزایش است و اتهام‌های بی‌پایه‌ای علیه ایران مطرح شده" و "پیش‌نویس‌ قطعنامه‌هایی برای نابود کردن توافق قبلی و یک‌پارچه شورای امنیت" تهیه شده است.چین که در کنار روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو شورای امنیت امروز با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت کرد، در توییتر شکست آمریکا را نشانه "مطرود بودن یکجانبه‌گرایی" دانسته است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

آغاز رای گیری شورای امنیت درباره پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های ایرانآغاز رای گیری درباره پیشنویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران جلسه رای گیری شورای امنیت برای اعلام نظر اعضا درباره پیشنویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آغاز شد. ١۵ عضو سازمان ملل قرار است رای خود را اعلام کنند.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران را به شورای امنیت ارائه کرد🔺آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم_ایران را به شورای امنیت ارائه کرد ⚡️نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را به شورای امنیت ارائه کرده است.

شورای امنیت رأی‌گیری بر سر قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز کردشورای امنیت رأی‌گیری بر سر قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز کرد به گزارش آسوشیتدپرس، پانزده عضو این شورا از طریق ارتباط ویدئویی در این نشست حضور داشتند و ظرف ۲۴ ساعت باید رأی خود را اعلام کنند.

مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند🔴خبر فوری| مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند ⚡️وزیر خارجه آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم_ایران در شورای امنیت انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند

آمریکا و اسلوونی بیانیه مشترکی را در مورد امنیت «نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه» امضا کردندآمریکا و اسلوونی بیانیه مشترکی را در مورد امنیت «نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه» امضا کردند آقای پمپئو افزود: «شرایط در جهت مقابله با حزب کمونیست چین و تلاش‌هایش برای کنترل اطلاعات، در حال تغییر است.»

بیانیه پامپئو پس از شکست سنگین آمریکا در شورای امنیتبیانیه پامپئو پس از شکست آمریکا در شورای امنیت در بخشی از این بیانیه آمده است: شورای امنیت سازمان ملل متحد وظیفه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را برعهده دارد. این شورا امروز نتوانست مجموعه مأموریت‌های اساسی خود را محقق کند

آمریکا و جمهوری دومنیکن تنها اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بودند که به این قطعنامه رای مثبت دادند.به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، این رای گیری به شکل مجازی برگزار می شود و 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل قرار است رای خود را درباره پیش نویس قطعنامه چهار بندی آمریکا اعلام کنند.کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را به شورای امنیت ارائه کرده است.عکس از آرشیو شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر پنجشنبه ۲۳ مرداد رأی‌گیری بر سر قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تسلیحاتی ایران را آغاز کرد.

یازده عضو دیگر رای ممتنع دادند و چین و روسیه هم چنان که پیش‌بینی می‌شد به آن رای مخالف دادند. وزارت خارجه آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای به انتقاد از شورای امنیت پرداخته و این نهاد سازمان ملل متحد را متهم کرده که به مطالبات کشورهای منطقه و اسرائیل بی‌توجه بوده است. تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر (اواخر مهرماه) سال جاری به پایان خواهد رسید. در این بیانیه آمده رای نیاوردن درخواست ایالات متحده به ایران اجازه خواهد داد که به تسلیح بیشتر خود بپردازد و این به "ویرانی" و بی‌ثباتی در خاورمیانه کمک خواهد کرد. خانم کرفت با بیان این که اقدامات رژیم ایران به درگیری، آشوب، و رنج انسان‌ها در مقیاس بزرگتر دامن می‌زند گفت: جمهوری اسلامی با حمایت فعال از گروه‌های نیابتی و سازمان‌های تروریستی در کشورهایی مانند سوریه، یمن، لبنان و عراق، جان میلیون‌ها مرد، زن، و کودک بی‌گناه را به خطر می‌اندازد. منبع تصویر، Twitter توضیح تصویر، مایک پومپئو شکست قطعنامه کشورش در شورای امنیت را نشانه ناکامی این نهاد در پاسخگو دانستن ایران ارزیابی کرده است مجید تخت‌روانچی، سفیر دائمی ایران در سازمان ملل متحد، دقایقی بعد از پایان رای‌گیری در توییتر، رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا را نشانه "انزوای ایالات متحده و شکست یکجانبه‌گرایی" دانست. ادامه دارد. آقای تخت روانچی در توییتر نوشته: "آمریکا باید از این افتضاح درس بگیرد و بداند که تلاش این کشور برای بازگرداندن فوری تحریم‌های علیه ایران، اقدامی غیرقانونی است و از سوی جامعه بین‌المللی رد شده است. خبرهای دیگر .

رای‌گیری امروز گواهی بر این بود." با وجود این، سفیر دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد گفته این کشور از تلاش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران دست بر نخواهد داشت. منبع تصویر، Twitter توضیح تصویر، سفیر دائمی ایران در سازمان ملل متحد رد قطعنامه آمریکا را "نه به تک‌روی" آمریکا خوانده است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، امروز، جمعه، ۱۴ اوت و ساعتی پیش از اتمام رای‌گیری در شورای امنیت پیشنهاد داده بود که نشستی اضطراری با حضور پنج قدرت هسته‌ای جهان، آلمان و ایران برگزار شود. در بیانیه کرملین آمده که در روزهای اخیر تنش در شورای امنیت بر سر پیشنهاد آمریکا برای تمدید تسلیحلتی ایران مرتب بیشتر شده است: "تنش رو به افزایش است و اتهام‌های بی‌پایه‌ای علیه ایران مطرح شده" و "پیش‌نویس‌ قطعنامه‌هایی برای نابود کردن توافق قبلی و یک‌پارچه شورای امنیت" تهیه شده است. بیشتر بخوانید کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواهان 'تمدید تحریم تسلیحاتی ایران' شدند چین که در کنار روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو شورای امنیت امروز با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت کرد، در توییتر شکست آمریکا را نشانه "مطرود بودن یکجانبه‌گرایی" دانسته است.

دفتر نمایندگی دائم چین در سازمان ملل متحد در توییتر نوشته: "قلدری محکوم به شکست است و ترجیح دادن منافع خود بر منافع مشترک جامعه جهانی، راهی منتهی به بن‌بست است". منبع تصویر، Twitter طبق توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵، ایران بخشی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرد یا کاهش داد و در عوض بخشی از تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران برداشته شد. آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست "فشار حداکثری" به طور یک‌جانبه علیه تهران به اجرا گذاشت. ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهدهای برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت. مطابق برجام، تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل که از سال ۱۳۸۶ علیه ایران اعمال شده است، ۲۷ مهرماه امسال پس از ۱۳ سال به پایان می‌رسد.

پایان این تحریم ایران را قادر به خرید تسلیحات و جنگ افزار و صادرات رسمی سلاح به دیگر کشورها می‌کند. آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم هاست و می‌گوید لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود. این کشور پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت برد و در اختیار اعضای شورای امنیت قرار داد که رای‌گیری درباره آن از روز گذشته، پنجشنبه، ۱۳ اوت، آغاز شده بود. چین و روسیه که هر دو حق وتو در شورای امنیت دارند و از امضاکنندگان برجام هستند از ابتدا با این پیشنهاد آمریکا مخالف بودند. اکنون با رای نیاوردن این قطعنامه آمریکا ممکن است بخواهد به استفاده از مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است متوسل شود.

اگر ایالات متحده به هر نحوی موفق شود از این مکانیزم استفاده کند، جلوگیری از بازگشت تمام تحریم‌های لغو شده تقریبا محال است. این یعنی اگر فقط یک عضو که دست‌کم می‌تواند آمریکا باشد، ادامه لغو تحریم‌های بین‌المللی را وتو کند، تحریم هایی که پنج سال پیش با توافق هسته‌ای موسوم به برجام لغو شده بودند، فورا از سر گرفته می‌شوند. با این حال، استفاده از مکانیسم ماشه که مقام‌های آمریکایی طی چند ماه گذشته از احتمال به کارگیری آن سخن به میان آورده‌اند، با مخالفت دیگر امضاکنندگان برجام از جمله متحدان اروپایی آمریکا همراه بوده است. روسیه و چین و بسیاری از دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند آمریکا با خروج یک جانبه از برجام در بهار سال ۲۰۱۸، دیگر اجازه به کار انداختن مکانیسم ماشه را ندارد. اخبار مرتبط .