قرنطینه می‌تواند روی دوستی‌ها اثر بگذارد - BBC News فارسی

30/08/2020 08:40:00 ق.ظ

قرنطینه می‌تواند روی دوستی‌ها اثر بگذارد

قرنطینه می‌تواند روی دوستی‌ها اثر بگذارد

رابین دانبار، استاد روان‌شناسی تکاملی می‌گوید:' اگر برای دوستی‌ها مایه نگذارید ممکن است به سرعت از دست بروند، شاید فقط در عرض سه‌ ماه'

یکی از اثرات قرنطینه چیزی به نام "قیف ارتباطی" است، اثری که در نظر‌سنجی گسترده‌ در دوران قرنطینهٔ شدید فرانسه پژوهشگران علوم‌اجتماعی به آن پی بردند.پروفسور دانبار می‌گوید:"وقتی سن ما بالاتر می‌رود، یافتن دوستان تازه برای ما سخت‌‌تر می‌شود".

با توجه به موقتی بودن این شرایط، دوستی‌های ارزشمند و نزدیک ما در دوران قرنطینه هم ادامه پیدا می‌کند و در بعضی زمینه‌ها تقویت هم می‌شود چون می‌توانیم به صورت آنلاین با دوستان در ارتباط باشیم.شامپانزه‌ها می‌توانند ساعت‌ها مشغول تیمار یکدیگر باشندو این با یافته‌های پروفسور دانبار در زمینهٔ رفتارهای اجتماعی هم‌سو است. او می‌گوید هیچ جانشینی برای روابط نزدیک و رو‌ در‌ رو وجود ندارد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کرونا؛ فرانسه رکورد زد، مکرون از احتمال قرنطینه سراسری دوباره سخن گفت - BBC News فارسیفرانسه با ثبت ۷۳۷۹ مورد ابتلای جدید در یک روز، شاهد بیشترین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ از ماه مارس تاکنون بوده است. همزمان امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور گفته چنانچه روند شیوع دوباره کرونا ادامه یابد احتمال دارد که مقررات منع آمد و شد سراسری و قرنطینه ملی دوباره وضع شود.

جوان آلمانی که به فارسی زبانان زبان یاد می‌دهد - BBC News فارسییادگیری یک زبان خارجی برای خیلی‌ها دشوار است. مثلا زبان آلمانی.‌ کسانی که در سال‌های گذشته به آلمان پناه آورده ‌یا مهاجرت کرده‌اند حتما آن را تایید می کنند.

در گذشت چدویک بوزمن؛ وداع با پادشاه شهر خیالی واکاندا - BBC News فارسیچدویک بوزمن، هنرپیشه آمریکایی که به خاطر بازی در فیلم پلنگ سیاه شهرت داشت. آقای بوزمن از چهار سال پیش به سرطان روده بزرگ مبتلا شده بود اما درباره آن چیزی نگفته بود.

محرم متفاوت؛ عزاداری در سایه کرونا در ایران - BBC News فارسیمراسم محرم امسال تحت تاثیر دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، متفاوت از سالهای گذشته برگزار می‌شود. برگزاری دسته‌های عزاداری و پخش غذاهای نذری با محدودیت های سختگیرانه‌ای همراه است.

تظاهرات بزرگ در موریس علیه نشت نفت و مرگ دلفین‌ها - BBC News فارسیهزاران نفر در اعتراض به نحوه برخورد مقام های موریس با نشت عظیم نفتی و کشف لاشه ۳۹ دلفین در پورت لوئیس، پایتخت این کشور، تظاهرات کرده اند.

تظاهرات علیه محدودیت‌های کرونا در برلین - BBC News فارسیهزاران نفر در اعتراض به محدودیت های مربوط به ویروس کرونا در برلین پایتخت آلمان تظاهرات کرده اند. پلیس زدن ماسک و فاصله گیری اجتماعی در این تظاهرات را اجباری کرده بود و در میانه روز دستور متفرق شدن تظاهرکنندگان به دلیل نادیده گرفتن این دستور را داد.

"از‌این‌رو وقتی از قرنطینه بیرون بیاییم، بعضی از این دوستان جدید جای دوستی‌های به حاشیه‌ رانده شده را می‌گیرند".توضیح تصویر، در پاریس ماسک زدن در تمام نقاط و اماکن عمومی اجباری شده است فرانسه محدودیت‌های سراسری کرونا را که ۸ هفته طول کشید در ماه مه گذشته به تدریج لغو کرد.جوان آلمانی که به فارسی زبانان زبان یاد می‌دهد جوان آلمانی که به فارسی زبانان زبان یاد می‌دهد ۲۶ دقیقه پیش یادگیری یک زبان خارجی برای خیلی ها دشوار است.خانواده او در بیانیه‌ای گفته‌اند او در فیلم‌هایی مانند پنج هم‌خون و مارشال در حالی ایفای نقش کرده که تحت شیمی درمانی و عمل‌های جراحی متعدد قرار داشته است.

منبع تصویر، Getty Images یکی از اثرات قرنطینه چیزی به نام "قیف ارتباطی" است، اثری که در نظر‌سنجی گسترده‌ در دوران قرنطینهٔ شدید فرانسه پژوهشگران علوم‌اجتماعی به آن پی بردند. به بیان ساده، در این دوران بعضی از دوستی‌ها اولویت پیدا می‌کند و حتی با مراقبت و ارتباط بیشتر تقویت هم می‌شود در حالی که ارتباط‌های حاشیه‌‌ای دیگر"کم‌رنگ" می‌شود. مقام‌های محلی در این کشور مجازند که بنا بر شرایط و مشخصات همه گیری در مناطق خود قوانین مجزایی وضع کنند مانند تعطیلی رستوران‌ها و میکده‌ها. مشکل اصلی این "کم‌رنگ" شدن اثر ماندگاری است که بر دوستی‌های افراد مسن‌تر می‌گذارد. حالا یک جوان آلمانی به داد فارسی زبانانی که تازه به این کشور سفر کرده‌اند می‌رسد. پروفسور دانبار می‌گوید:"وقتی سن ما بالاتر می‌رود، یافتن دوستان تازه برای ما سخت‌‌تر می‌شود". در بقیه اروپا. "یکی از عوامل اصلی و مهم که بر تندرستی، شادکامی و خوشبختی و حتی توانایی بهبود و بقا در جراحی‌ها و بیماری‌ها اثر دارد دوستی‌های ارزشمندی‌ است که دارید".

نیاز به بغل کردن با توجه به موقتی بودن این شرایط، دوستی‌های ارزشمند و نزدیک ما در دوران قرنطینه هم ادامه پیدا می‌کند و در بعضی زمینه‌ها تقویت هم می‌شود چون می‌توانیم به صورت آنلاین با دوستان در ارتباط باشیم... منبع تصویر، توضیح تصویر، شامپانزه‌ها می‌توانند ساعت‌ها مشغول تیمار یکدیگر باشند دکتر جنی گروارک از دانشگاه کوئین در بلفاست به تحقیق در زمینهٔ تنهایی در دوران همه‌گیری جهانی پرداخته است. او می‌گوید: "افراد از روش‌های گوناگون دیجیتالی برای رفع نیاز‌های ارتباطی و اجتماعی خود استفاده می‌کنند اما این روش‌ها نسبت به ارتباط رو‌در‌رو و واقعی احساس رضایت کمتری ایجاد می‌کند و ما دریافتیم این رضایت کمتر از کیفیت ارتباط اجتماعی دیجیتال همراه با احساس تنهایی بیشتر است". روز جمعه هم آلمان و هم اسپانیا خبر دادند که طی چند روز اخیر بیشترین تعداد تازه مبتلایان را از زمان اوج همه گیری در بهار گذشته شاهد بوده‌اند. و این با یافته‌های پروفسور دانبار در زمینهٔ رفتارهای اجتماعی هم‌سو است. او می‌گوید هیچ جانشینی برای روابط نزدیک و رو‌ در‌ رو وجود ندارد. هنس کلوگه، مدیرکل اروپای سازمان جهانی بهداشت، روز پنجشنبه، ۲۷ اوت، هشدار داده بود که جوانان نباید خطر کرونا را دست کم بگیرند.

و بخشی از آن نیاز انسان به تماس و لمس است. دکتر گروارک می‌گوید: "در نظر‌سنجی‌های ما افراد از فقدان تماس بدنی حرف زدند و گفتند این "غریب" و "غیر‌عادی" است که با دیگران تماس بدنی نداشته باشیم"." او گفته این خطر هم وجود دارد که با فرا رسیدن پاییز و زمستان جوانترها بیشتر در ارتباط نزدیک با بزرگترها قرار می‌گیرند. منبع تصویر، توضیح تصویر، ما تنها نخستیانی نیستیم که یکدیگر را بغل می‌کنند و با نگاه به شامپانزه‌ها، نزدیکترین نخستی‌ها به انسان، می‌بینیم که تماس بدنی نه فقط "طبیعی" است بلکه از نظر اجتماعی حیاتی است. شامپانزه‌ها هر روز ساعت‌ها به تیمار یکدیگر می‌پردازند. در همین حال، در برلین، پایتخت آلمان، قرار است فردا، شنبه ۲۹ اوت، معترضان به محدودیت‌های کرونا تجمع کنند. این رفتار نزدیک و فرد‌به‌فرد نوازش فقط برای بهداشت و نظافت نیست.

پژوهش‌ها نشان داده است که این کار ارتباط‌‌های اجتماعی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود مغز مواد شیمیایی تسکین‌دهندهٔ درد و افزایندهٔ لذت به نام اندروفین‌ ترشح کند. در همین حال، اسپانیا روز جمعه ۳۸۲۹ مورد جدید را ثبت کرد. هر چند میزان بالایی از ارتباط‌های انسانی این روزها آنلاین شده است اما مغز ما هنوز طوری تنظیم شده است که به نوازش مهر‌آمیزی واکنش نشان دهد (البته در صورتی که کاملاً خود‌خواسته و بجا باشد). ما همانند خویشاوندان نخستی خود سیستم پیچیده‌ای از رشته‌های عصبی داریم که حس لمس را از پوست ما دریافت می‌کند و آن را به مجموعه‌هایی از سلول‌های مغزی می‌رساند که کار رها‌سازی اندروفین را بر عهده دارند. مجارستان هم روز جمعه خبر داد که مرزهای خود را از روز اول سپتامبر به روی مسافران خارجی خواهد بست. پژوهشگرانی که این سیستم برانگیختگی تماسی لذت را بررسی می‌کنند در آزمایش‌های خود دریافتند که هر چه حس نوازش برای مثال بر بازوی فرد "انسانی‌تر" باشد احساس "لذت‌" بیشتری ایجاد خواهد کرد. پژوهشگران در تحقیقی که به تازگی در مجلهٔ روان‌شناسی تجربی منتشر شد، اعلام کردند: "به نظر می‌رسد لمس ملایم انسانی باعث احساس لذت می‌شود و تماس‌های بین‌فردی را تقویت می‌کند، شاید از آن رو که این تماس به معنای ایجاد و حفظ پیوند‌‌های اجتماعی است". ترکیه امروز، جمعه ۲۸ اوت، گزارش داد با ثبت ۳۶ مرگ ناشی از کووید۱۹ بیشترین آمار قربانیان طی یک ۲۴ ساعت را طی سه ماه و نیم گذشته (از ۱۷ ماه مه تا کنون) شاهد بوده است.

این معنای روان‌شناسانهٔ تازه‌ای از احساس نیاز برای بغل کردن دوستان است. منبع تصویر، توضیح تصویر، با هم خوردن و نوشیدن باعث تحریک "مراکز لذت" مغز می‌شود پروفسور دانبار می‌گوید: "ما همیشه با هم تماس فیزیکی برقرار می‌کنیم، قوانین سفت‌وسختی در مورد این که با چه کسانی می‌توانیم تماس بدنی برقرار کنیم وجود دارد اما با دوستان نزدیک و فامیل پشت هم می‌زنیم و دست روی شانهٔ هم می‌گذاریم و. بیشتر بخوانید... چون به طور ناخودآگاه این کارها را انجام می‌دهیم، قدر اهمیت و ارزش آنها را نمی‌دانیم".

خوشبختانه در مورد انسان‌ها، فعالیت‌های اجتماعی دیگری هم وجود دارد که مراکز لذت مغز را فعال کند، فعالیت‌هایی که حتی در فاصله‌گذاری اجتماعی یا به صورت آنلاین هم ممکن است. خندیدن، آواز خواندن، رقصیدن، خوردن و نوشیدن همراه با یکدیگر همه باعث ترشح اندروفین و حفظ مهمترین پیوند‌های اجتماعی ما می‌شود. پروفسور دانبار با اطمینان می‌گوید که برای بیشتر ما این دوران فاصله‌گذاری اجتماعی دوران دلسردی ناخوشایند اما موقتی است. باید برای ترمیم ارتباط‌های دوران قرنطینه وقت بگذاریم. .