قرار نبود اصلاح ساختار بودجه به مجلس راه پیدا کند/ نوبخت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها را نداریم- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

07/08/2020 05:55:00 ب.ظ

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه،‌ قرار نبود اصلاح ساختار بودجه به مجلس راه پیدا کند، گفت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد.

نوبخت, سازمان برنامه و بودجه کشور

نوبخت : سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها را نداریم رئیس سازمان برنامه و بودجه: رهبری تصریح فرموده بودند که اصلاح ساختار باید در همان شورای عالی مورد تایید قرار بگیرد و قرار نبود به مجلس راه پیدا کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه،‌ قرار نبود اصلاح ساختار بودجه به مجلس راه پیدا کند، گفت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه اصلاح ساختار بودجه را هم به مجلس و هم به همه اعضای آن شورا (روسای سه قوه) تقدیم کردیم و انتظارمان این بود که اجماعی در میان سران، منطبق با نظر مقام معظم رهبری ایجاد شود، اظهار داشت: تا این لحظه با وجود آنکه برای بررسی برنامه اصلاح ساختار، زمان مشخصی تعیین شده بود؛ به جمع بندی بین سه قوه در شورای عالی، دست پیدا نکرده‌ایم. البته ما مدعی نیستیم که آنچه ارائه دادیم؛ بهترین است اما به هر دلیلی در شورای عالی تصویب نشد و ما عینا همان برنامه را به مجلس جدید ارائه دادیم. چون مجلس، امکان قانون‌گزاری دارد و می‌تواند برنامه اصلاح ساختار را بررسی کنند. ما برای تمامی محورها و پروژه‌های تعیین شده در این برنامه، تفصیلا پاسخ داریم. البته حرف زدن درباره «اصلاح ساختار بودجه» بسیار آسان است اما همین‌که بخواهند این شیر را خالکوبی کنند می بینید که چه شیر بی یال و کوپالی می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

نوبخت:از آنجا که برنامه اصلاح ساختار، در مجلس یا از سوی شورای عالی سران سه قوه، تصویب نشده بود، بودجه سال ۹۹ در چارچوب آن تدوین نشده است قریب به ۱۶هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته‌ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است

نماینده معترض پارلمان در لویه جرگه مورد خشونت قرار گرفت - BBC News فارسیبلقیس روشن، نماینده مجلس و فردی که در جریان سخنرانی رئیس جمهوری با صدای بلند اعتراض کرد، از سوی یکی از کارمندان امنیتی زن مورد خشونت قرار گرفت و به زمین پرت شد. مسئولان برگزاری لویه جرگه به بی‌بی‌سی گفتند که از خانم ‌روشن معذرت‌خواهی کرده اند و او را دعوت کردند که به جرگه برگردد.

بازگشت برنامه قرنطینه در نروژ؛ مسافران از فرانسه هدف قرار می‌گیرندنروژ برنامه قرنطینه ۱۰ روزه را بار دیگر برای تمام مسافرانی که از فرانسه، سوئیس، چک برمی‌گردنند، برقرار کرد. محدودیت‌های جدید در نروژ از روز شنبه به اجرا گذاشته می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان: در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریممحمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور افغانستان امروز در دیدار با هیئت اداری لویه جرگه مشورتی صلح در کاخ ریاست جمهوری گفت در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم. - خبرگزاری آناتولی

شرمن: خروج از برجام ما را در وضعیت بدی قرار داده است/ ایران در شرف مذاکره با آمریکا نیستنمایده ارشد دولت پیشین آمریکا در زمان مذاکرات هسته ای گفت که وضعیت موجود با ایران پس از خروج دولت فعلی آمریکا از برجام بدتر شده است.

آزمون کارشناسی ارشد 99 در همداناخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

بی توجهی به وضعیت کرونا در گیلانبی‌توجهی به وضعیت کرونا در گیلان با وجود هشدار در خصوص بحران کرونا، هجوم مسافران به استان‌های شمالی کشور (گیلان) در تعطیلات آخر هفته و بی‌توجهی به انتشار کرونا کار کادر درمان را مشکل‌تر خواهد ساخت

خبرگزاری تسنیم ، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور  گفت: «اصلاح ساختار بودجه» پس از آنکه از سوی مقام معظم رهبری در سال 97 مطالبه شد، از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در وقت معین شده، تدوین و به رهبری و شورای عالی هماهنگی سه قوه ارائه شد.نماینده معترض پارلمان در لویه جرگه مورد خشونت قرار گرفت ۳ دقیقه پیش منبع تصویر، RTA بلقیس روشن، نماینده مجلس، در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آغاز لویه جرگه، اعتراض کرد و گفت؛ "باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی" است.شمار مبتلایان به کووید- ۱۹ در فرانسه، طی روزهای اخیر، روند صعودی گرفته است و طبق آخرین آمار وزارت بهداشت این کشور شمار مبتلایان طی یک شبانه‌روز، به ۱۶۹۵مورد رسیده است.محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور افغانستان امروز در دیدار با هیئت اداری لویه جرگه مشورتی صلح در کاخ ریاست جمهوری گفت در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم.

 رهبری تصریح فرموده بودند که اصلاح ساختار باید در همان شورای عالی مورد تایید قرار بگیرد و قرار نبود به مجلس راه پیدا کند. حتما ایشان مصلحتی داشتند که که این موضوع در شورای عالی تایید شود. پس از آن در مجلس سر وصدا بر پا شد و به گفته خانم روشن گارد/ نیروهای امنیتی ریاست جمهوری او را از تالار لویه جرگه بیرون کردند. البته ما کوشیدیم از همه ظرفیت‌های کشور برای تدوین آن استفاده کنیم. نروژ روز دوشنبه و پس از آنکه مشخص شد مسافر یک کشتی در بندر ترومسو به کرونا مبتلا است، تصمیم گرفت مانع از لنگر انداختن کشتی‌های تفریحی با بیش از ۱۰۰ مسافر شود. ما روی 4 محور و 10 بسته متمرکز شدیم؛ اینکه «چگونه درآمدهایمان پایدار شود»؛ «چگونه هزینه‌ها بهینه شوند»؛ «چگونه در بودجه‌های سنواتی ثبات، عدالت اجتماعی و اقتصادی اعمال شود» و «چگونگی اصلاح روش بودجه‌ریزی کنونی در دولت و مجلس». تا هنوز جزئیات بیشتر در مورد زنی که خانم روشن را به زمین پرت کرد در دست نیست. *تاکنون برنامه اصلاح ساختار بودجه در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب نشده وی با اشاره به اینکه برنامه اصلاح ساختار بودجه را هم به مجلس و هم به همه اعضای آن شورا (روسای سه قوه) تقدیم کردیم و انتظارمان این بود که اجماعی در میان سران، منطبق با نظر مقام معظم رهبری ایجاد شود، اظهار داشت: تا این لحظه با وجود آنکه برای بررسی برنامه اصلاح ساختار، زمان مشخصی تعیین شده بود؛ به جمع بندی بین سه قوه در شورای عالی، دست پیدا نکرده‌ایم. از یک طرف فرصت تامین صلح و از جانب دیگر خطرات در برابر کشور وجود دارد.

 البته ما مدعی نیستیم که آنچه ارائه دادیم؛ بهترین است اما به هر دلیلی در شورای عالی تصویب نشد و ما عینا همان برنامه را به مجلس جدید ارائه دادیم. نروژ با جمعیت ۵. چون مجلس، امکان قانون‌گزاری دارد و می‌تواند برنامه اصلاح ساختار را بررسی کنند. ما برای تمامی محورها و پروژه‌های تعیین شده در این برنامه، تفصیلا پاسخ داریم. البته حرف زدن درباره «اصلاح ساختار بودجه» بسیار آسان است اما همین‌که بخواهند این شیر را خالکوبی کنند می بینید که چه شیر بی یال و کوپالی می‌شود. پیش از این دولتمردان برخی کشورهای اروپایی از احتمال بازگشت محدودیت ها با شیوع دوباره ویروس کرونا سخن گفته بودند. *نظام مالیاتی را با نظام تامین اجتماعی گره زدیم نوبخت ادامه داد: «اصلاح ساختار بودجه» یک عمل جراحی بزرگ است. بر این اساس برای راه حل این مسئله به لویه جرگه مشورتی صلح مراجعه کردیم تا حاکمیت قانون محقق شود.

ما سالانه 134 هزار میلیارد تومان یارانه می‌دهیم. این عدد چند برابر بودجه کشور است که در شرایط کنونی پرداخت می‌شود؟ اما آیا به همین‌گونه باید پرداخت شود؟ آیا شیوه اخذ مالیات ما صحیح است؟ چرا هم موعدیان و هم مجریان ناراضی‌اند... و هم از سوی دیگر مجریان مالیاتی معتقدند که درصد مالیات کشور ما نسبت به شاخص کشورهای توسعه یافته و صنعتی بسیار پایین تر است که نشان دهنده استفاده اندک از این ظرفیت است. رئیس جمهور افغانستان افزود: قطعنامه لویه جرگه مشورتی گذشته، خط مشی ما بود و 90 درصد عملی شده و این باعث افتخار ماست، زیرا در شرایط دشوار نیت و ارادۀ ما را در راستای صلح ثابت نموده است.

این نشان‌دهنده ضرورت اصلاح است. به جای آنکه مالیات را عمدتا متوجه حقوق و مصرف کنیم آن را به سمت درآمد و سرمایه‌ها بردیم؛ به عبارتی نظام مالیاتی را با نظام تامین اجتماعی گره زدیم و مشخص کردیم هر کسی در ماه و در سال چقدر می‌تواند درآمد داشته باشد و اگر بیشتر از آن درآمد دارد؛ باید مالیات بدهد و اگر درآمد کمتری دارد، باید یارانه بگیرد.  معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در خصوص بحث هزینه‌ها در قوانین بودجه نیز، مراکز تحقیقاتی، فرهنگی و مذهبی مشابهی داریم و می‌توانیم برخی از اینها را به جهت کار مشابه، در یک ردیف تجمیع کنیم. اما این کار آسانی نیست، گفت: امیدواریم مجلس برنامه اصلاح ساختار بودجه را مصوب کند تا آن را اجرا کنیم. البته اعمال کوچکترین تغییر، اعتراضات بسیاری را برخواهد انگیخت.

اما لازم است که این جراحی در اقتصاد کشور صورت بگیرد. با اصلاح قیمت بنزین؛ منابع حاصل از افزایش نرخ بنزین را به عنوان یارانه به مردم برگرداندیم. اما در ماه‌های اخیر درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین، به جهت کاهش میزان مصرف بنزین در داخل و کاهش صادرات بنزین؛ کاهش یافته اما دولت همچنان همان میزان یارانه را به مردم پرداخت می‌کند. در حال حاضر پنجاه هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ کدام بخش آن را اصلاح کنیم که داد کسی در نیاید؟ و خساراتی را به ما تحمیل نکند. دولت به لزوم اصلاح ساختار بودجه، معتقد است و منتظر نظر مجلس هستیم تا پس از تصویب آن از سوی نماینده‌های با انگیزه مجلس؛ آن را اجرا کنیم.

*بندهای مربوط به اصلاح ساختار بودجه  را از بودجه 99 حذف کردند! وی تاکید کرد: از آنجا که برنامه اصلاح ساختار، در مجلس یا از سوی شورای عالی سران سه قوه، تصویب نشده بود، بودجه سال 99 در چارچوب آن تدوین نشده است. به عبارت دیگر اصلاح ساختار، نتوانست در بودجه کاملا اعمال شود حتی بندهایی که به آن مربوط بود را کلا حذف کردند! *پاسخ عجیب و تکراری نوبخت به یک سوال مهم نوبخت ادامه داد: در پاسخ به اینکه می‌گویید آیا بودجه سال 99 متناسب با جنگ اقتصادی و واقعیت امروز کشور نوشته شده است یا نه؟؛ سوالی از شما می‌پرسم؛ آیا قانون بودجه‌ای را در کشورمان سراغ  دارید که از بودجه 570 هزار میلیارد تومانی منابع عمومی، کمتر از 48 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای نفتی باشد؟ یعنی کمتر از 10 درصد کل بودجه متکی به درآمدهای نفتی باشد؟ ما چنین بودجه‌ای را برای سال 99 ارائه دادیم. اگر هم درباره کسری بودجه، سخن گفتیم؛ این ناشی از  شفاف‌سازی سازمان برنامه و بودجه بود که آن را مطرح کرد ولی افرادی، بدون اطلاع کافی از آن، به این موضوع می‌پردازند. *از ابتدای امسال فقط 85 درصد از بودجه جاری‌ای که باید مصرف می‌شد؛ مصرف شده است رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی درباره محل تامین منابع افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان که اخیرا سازمان برنامه و بودجه در پی آن است، گفت: درباره اینکه چطور با وجود قلت منابع مالی، با معضلاتی همچون تورم و گرانی روبرو شویم و حتی حقوق کارمندان و بازنشستگان را اضافه کنیم؛ باید بگویم که این کار را حتی بدون افزایش سقف بودجه، انجام دادیم. منابع عمومی بودجه 98، تغییری نکرد ولی کوشیدیم 50 درصد، حقوق کارکنان را در اسفند ماه اضافه کنیم و بدون افزایش سقف بودجه عمومی در سال 99، 15 درصد هم در فروردین ماه حقوقو کارکنان دولت را اضافه کردیم.

حقوق بازنشستگان را هم 20 درصد اضافه کردیم و همسان سازی حقوق آنان با افراد شاغل هم رده خودشان را هم از اول مهرماه اجرا می‌کنیم. وی ادامه داد: ما از همین میزان بودجه عمومی مصوب در بودجه سال 99، هزینه این افزایش حقوق‌ها را تامین می‌کنیم. از ابتدای سال تا کنون، فقط 85 درصد از بودجه جاری‌ای که باید مصرف می‌شد؛ مصرف شده است.یعنی حتی با وجود افزایش حقوق‌ها؛ 15 درصد صرفه‌جویی داشته‌ایم. جالب است بدانید که میزان پرداخت‌های بند «و» که مربوط به حقوق است؛ به 152 درصد رسیده است.

یعنی 52 درصد نسبت به حقوق‌های سال گذشته کارکنان دولت و 139 درصد نسبت به حقوق بازنشستگان در سال گذشته، اضافه کرده‌ایم که از مهر ماه هم حقوق بازنشستگان بیشتر می‌شود. چنانکه می‌دانید «بودجه جاری»، شامل دو بخش «پرسنلی» و «سایر» است. تا کنون فقط 60 درصد از بودجه «سایر» در سال 99 را پرداخت کرده‌ایم. یعنی بودجه «پرسنلی» را افزایش داده‌ایم اما در بخش بودجه «سایر»، ضمن افزایش بهره‌وری، صرفه‌جویی هم کرده‌ایم تا در شرایط جنگ اقتصادی و شیوع ویروس کرونا بتوانیم بودجه کشور را مدیریت کنیم. خوب است بدانید که 85 درصد بودجه عمرانی کشور نیز از ابتدای سال تا کنون، تخصیص یافته و مبلغی از بودجه عمرانی، در محل بودجه‌های جاری خرج نکرده‌ایم.

نوبخت تاکید کرد: کل اوراقی که ما فروختیم در حال حاضر 58 هزار میلیارد تومان است در صورتی که درآمدهای ناشی از مالیات به بیش از 72 هزار میلیارد تومان رسیده و اینطور نیست که تامین بودجه، همه از محل فروش اوراق باشد. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی درباره اصلاح نظام یارانه ای کشور و عدالت محور کردن پرداخت یارانه نقدی به مردم گفت: نحوه پرداخت یارانه‌ها می‌تواند اصلاح و هدفمند شود. یارانه حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را  به 60 میلیون نفری که فکر می‌کردیم نیازمندتر هستند تا کنون داده‌ایم و امیدواریم که هدفمند پرداخت شود. قطعا 20-22 میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی‌کنند، قطعا گلایه دارند. اگر هم یارانه را به همه بدهیم که یعنی آن را هدفمند توزیع نکرده‌ایم.

در برنامه اصلاح ساختار بودجه هم موضوع اصلاح پرداخت یارانه‌ها را گنجانده‌ایم. انشالله با تصویب این برنامه از سوی مجلس، حتی لایحه بودجه 1400 را هم بر مبنای همین اصلاح ساختار، ارائه می‌دهیم. به میزانی که برنامه اصلاح ساختار بودجه در مجلس، تصویب شود؛ آن را در لایحه بودجه سال بعد لحاظ خواهیم کرد و در جهت اصلاح اعداد و ارقام عمل می‌کنیم. *میزان درآمدهای نفتی و مالیاتی محقق شده در سال جاری وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات سازمان برنامه و بودجه برای مقابله با کسری بودجه ناشی از کاهش شدید درآمدهای نفتی بخاطر ترحیم و کاهش درآمدهای مالیاتی بخاطر کرونا، اظهار داشت: در شرایط تحریم و رکود ناشی از کرونا، میزان صادرات نفت تقلیل یافته و درآمدهای نفتی پایین آمده است. فروش  نفت در سال جاری کاهش چشمگیری یافته و فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار ما تا کنون محقق شده است.

اما چند منبع درآمدی دیگر نیز وجود دارد؛ مثل مالیات و درآمدهای گمرک و واگذاری دارایی‌های مالی در دو بخش فروش سهام کارخانجات دولت در بورس و انتشار اوراق مالی. نوبخت ادامه داد: اگرچه کمتر از 6 درصد از آنچه که باید از محل درآمدهای نفتی محقق می‌شد، محقق شده اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تا کنون محقق شده که 20 درصد بیش از سال گذشته در همین تاریخ است. 58 درصد واگذاری‌های مالی نیز محقق شده است. مطابق اصل 44 قانون اساسی دولت موظف به واگذاری سهام کارخانجات و شرکت‌های دولتی است که منجر به کاهش مالکیت و تصدی‌گری دولت شده و آن را در جایگاه نظارت قرار می‌دهد. برای کل سال 99، فقط 11 هزار و 900 میلیارد تومان درآمد از این محل، پیش‌بینی کرده بودیم اما قریب به 16 هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته‌ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است.

*دولت حتی استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده است رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: جز همان تنخواهی که هر سال از بانک مرکزی می‌گرفتیم و با آن تسویه هم می‌کردیم؛ چیز دیگری از بانک مرکزی دریافت نکرده‌ایم. بنابراین تصور اینکه عدم تحقق منابع باعث استقراض غیر مستقیم دولت از بانک مرکزی شده؛ کاملا باطل و نوعی توهم است. دولت نه تنها اجازه استقراض مستقیم که حتی امکان استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نداشته و این کار را نکرده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که به دولت به میزان درآمدهایش هزینه کرده است. در وضعیت فعلی تا جایی که امکان داشت با اصلاح سیاست‌ها، بودجه جاری کشور را بیشتر معطوف بخش «پرسنلی» کردیم و از بودجه «سایر» کم کردیم.

همچنین بودجه‌های عمرانی کشور را بجای اینکه به مساوات بین تمامی پروژه‌ها هزینه کنیم و هیچ کدامشان به ثمر نرسد؛ طبق اولویت و اهمیت تخصیص داده‌ایم و می‌دانیم که تا آخر سال چقدر راه آهن، جاده، مدرسه، بیمارستان و ... خواهیم داشت. به عبارت دیگر تلاش کردیم با مدیریت منابع، بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم.

 علی رغم تلاش‌های دشمنان، حتی یک روز هم حقوق و یارانه اعطایی به مردم به تعویق نیفتاده است؛ تمامی حقوق‌ها را به موقع پرداخت و سررسید اوراق را نیز در زمان مقرر بازخرید می‌کنیم. *انتظار داریم برنامه اصلاح ساختار اقتصادی در مجلس تصویب شود وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت برنامه اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور گفت: برنامه اصلاح ساختار اقتصادی را تقدیم مجلس کرده‌ایم و انتظارداریم که در مجلس محترم تصویب شود تا لایحه بودجه 1400 را که تا 15 آذر باید به مجلس ارائه دهیم؛ با اصلاحات مورد تایید مجلس، تقدیم نمایندگان محترم کنیم. *وضعیت تحقق منابع بودجه تفاوت چندانی با بودجه سال های قبل ندارد نوبخت در پاسخ به سوال خبرگزاری خانه ملت درباره امکان اصلاح قانون بودجه 99 و مرجع اصلاح کننده آن گفت: بودجه سال جاری با عدم تحقق منابع در بخش درآمدهای نفت تا کنون مواجه شده است؛ اما بخش دیگر درآمدها در حوزه مالیات، اوراق و حتی واگذاری سهام کارخانجات دولت؛ محقق شده است. کما اینکه پیش بینی کرده بودیم که در کل سال 11 هزار و 900 میلیارد تومان، درآمد ناشی از واگذاری سهام داشته باشیم اما تا کنون نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان، سهام عرضه شده و به همان تکلیفی که اصل 44 قانون اساسی حکم کرده، عمل شده و کاهش تصدی دولت محقق شده است. مقایسه عملکرد بودجه چهارماهه امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که تا این مقطع زمانی، در میزان تحقق منابع درآمدی دولت، تفاوت چندانی با بودجه سنوات سال گذشته نداریم.

تحقق درآمدها به جز حوزه درآمدهای نفتی، در دیگر بخش‌ها نه تنها محقق شده بلکه اوضاع امسال بهتر از سال‌های قبل هم هست و ما با اختیارات قانونی‌ای که داریم در دولت عمل می‌کنیم.  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: مقام معظم رهبری بسیار هوشمندانه و با درک شرایط کشور، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه را تشکیل دادند تا از شرایط جنگ بزرگ اقتصادی با توجه به ظرفیت قانونی این شورا که مصوباتش همچون شورای عالی امنیت ملی به تایید و تصویب مقام معظم رهبری می‎رسد؛ بگذریم و از این ظرفیت استفاده کنیم. انشالله قانون بودجه 99 با همین شرایط قابل اجرا است و مشکلی در ادامه آن نخواهیم داشت. مهم این است که دریافت‌ها و پرداخت‌ها، حقوق و دستمزد و مطالبات کارمندان، ایثارگران و بازنشستگان از دولت را به درستی مدیریت کنیم. امیدوارم برنامه اصلاح ساختار اقتصادی که تقدیم مجلس محترم شده را هم اگر نمایندگان مقتضی می‌دانند؛ بررسی کنند و مصوبه‌ای به دولت بدهند تا لایحه بودجه 1400 را بر آن پایه تنظیم کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه سازمان برنامه و بودجه برای استفاده از مالیات بر سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد برای جبران کاهش منابع نفتی در بودجه کشور اظهار داشت:  نظرتان درست است و حتما باید سازوکارهای حقوقی و تقنینی را برای فعال کردن و بهبود نظام مالیاتی داشته باشیم؛ یکی از راهکارهایش مالیات بر سرمایه است که آن را پیش‌بینی کرده‌ایم. رویکردمان از مالیات بر مصرف به سوی مالیات برکل درآمد خانوار، تغییر کرده است. اصلاح ساختار نظام مالیاتی را در محور اول برنامه اصلاح ساختار اقتصادی گنجانده‌ایم و تقدیم مجلس شد. اگر مجلس اصلاح نظام مالیاتی پیشنهادی ما را تصویب کند؛ با ایرادی از سوی شورای محترم نگهبان هم مواجه نخواهد شد؛ چون با قانون اساسی در تغایر نیست و می‌توانیم این برنامه را عملیاتی کنیم.  خوشبختانه مجلس محترم یازدهم این فرصت را برای سازمان برنامه و بودجه کشور قائل شد و ما جلسات مستمری داریم.

سازمان برنامه آمادگی دارد که آن بخش از اصلاح ساختار که به تصویب مجلس برسد را در بودجه سال 1400 اعمال کند. *افزایش 20 درصدی درآمدهای مالیاتی نسبت به پارسال تا 13 مردادماه نوبخت در پاسخ به سوالی که اگر می‌توانستید به زمان قبل از تصویب بودجه سال 99 برگردید؛ در کدام بخش از آن تجدید نظر می‌کردید؟ و همچنین سوال دیگری درباره ارتباط افزایش قیمت طلا و ارز به کسری بودجه دولت گفت:  سه منبع برای تامین هزینه‌ها داریم. یکی از طریق مالیات‌ها که حدود 175 هزار میلیارد تومان برای تامین درآمدهای دولت از این محل در نظر گرفته بودیم. خوشبختانه گزارشی که تا تاریخ 13 مردادماه به بنده ارائه شده، نشان می‌دهد که 75 درصد از منابع پبش‌بینی شده از محل مالیات‌ها محقق شده و این رقم 20 درصد بیشتر از سال گذشته شده است. این نشان می‌دهد که پیش بینی ما واقع بینانه بوده است.

*می‌خواستیم به دشمن نشان دهیم که حتی اگر اراده کند هم نمی‎تواند تحریم نفتی ما را اجرا کند رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: در مورد درآمدهای نفتی دولت هم ما از ابتدا می‎دانستیم که صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز با نرخ 50 دلار، ممکن است توام با مشکلاتی باشد؛ اما بپذیرید که این تصمیم سنجیده‌ای از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود؛ بویژه در زمانی که دشمن می‌خواهد نشان بدهد که هرچه بخواهد را می‌تواند محقق کند! اما ما می‌خواستیم به دشمن نشان دهیم که حتی اگر اراده کند هم نمی‎تواند تحریم نفتی ما را اجرا کند  و به هر طریقی که هست با روشهای مختلف، صادرات نفت را ادامه می دهیم. حالا خزانه‌داری آنها برود بیابد که ما از چه روشی این کار را می‌کنیم! صادرات نفت حق قانونی ماست. اگرچه درآمدهای نفتی ما به آن میزان که در بودجه 99 در نظر گرفته بودیم محقق نشده است؛ اما اوضاع درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته بهتر شده است. درآمدهای نفتی هم با تاخیر به دست ما می‌رسد. همانطور که گفتم حدود 58 هزارمیلیارد تومان از درآمدهای دولت در بخش اوراق حاصل شده.

حدود 53-54 هزار میلیارد تومان اوراق منتشره قبلی را هم باید بازخرید می‌کنیم. در مجموع اتفاق غیرقابل پیش‌بینی‌ای رخ نداده که بگوییم اگر به قبل از ارائه لایحه بودجه 99 برگردیم؛ جایی را اصلاح می‌کنیم. تقریبا درست پیش‌بینی کرده بودیم. اگرچه وضع موجود، وضع مطلوبی نیست اما پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال بتوانیم بر این منوال پیش رفته و صرفه جویی را بیشتر کرده و به سمت تامین معیشت مردم برویم. وی در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه سازمان برنامه و بودجه درباره بسته اقتصاد مردمی که آقای قالیباف مطرح کردند، اظهار داشت: در خصوص بسته اقتصادی‌ای که به آن اشاره کردید باید بگویم که از اجزای آن مطلع نیستم.

برنامه اصلاح ساختار اقتصادی را سازمان برنامه و بودجه تهیه کرده و در اختیار مجلس و ریاست محترم آن قرار داده است. این برنامه در چهار محور «درآمدهای پایدار»، «هزینه‎های کارا» ، «ثبات بخشی و عدالت» و همچنین «اصلاح نهادی بودجه» تدوین شده و در 10 بسته، موارد زیادی را به همراه برنامه و پروژه ارائه دادیم که بر اساس ظرفیت علمی کشور تهیه کرده‌ایم و فکر می‌کنیم تغییرات چندانی نیاز ندارد و در صورت نیاز، نمایندگان شریف  مجلس می تواند کمک کرده و آن را اصلاح کنند. از آنجا که هر سال با عدم تحقق منابع نفتی روبرو هستیم؛ برنامه اصلاح ساختار اقتصادی با رویکرد قطع وابستگی به نفت و خروج نفت از بودجه تدوین شده است.  امیدواریم که مجلس این برنامه شفاف و روشن که اجزای آن قابل دفاع است را تصویب کند. ما آمادگی داریم که لایحه بودجه 1400 را با اصلاح ساختار مصوب مجلس، تهیه کنیم.

*سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد نوبخت در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه دولت درباره طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی و همچنین محل تامین منابع اجرای این طرح گفت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد و مشکلاتی می آفریند؛ در بحث توزیع منابع هم به دلیل آنکه منابع ارزی ما محقق نشده؛ مثل سال گذشته نمی‌توانیم 15 میلیارد دلار صرف کالاهای اساسی با نرخ مصوب 4200 تومان داشته باشیم. اما اگر منابعی هم وجود داشته باشد و ما به تفاوت آن را به بخش خاصی ارائه دهیم؛ باز هم افزایش قیمتی رخ خواهد داد که از محل آن می‎توان به برخی افراد جامعه یارانه بدهیم؛ چون علی‌القاعده نمی‌توانیم چنین پرداختی به همه داشته باشیم. نکات مبهمی در این زمینه برای کارشناسان سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و مواردی را که غیرقابل اجرا می‌دانیم را هم به مجلس اعلام کرده‌ایم. انتهای پیام/ .