قدرت موشکی\r\n

04/02/1401 03:21:00 ب.ظ

قدرت موشکی نمی‌توان انکار کرد که قدرت_موشکی در وضعیت ژئواستراتژیک کنونی، تنها ابزار بازدارندگی سیاست جنگی اسرائیل علیه ایران است؛ [بااین حال] جای راه‌حل‌های دیپلماتیک را نمی‌گیرد. یادداشتی از کیومرث اشتریان:

1- هر نقدی که به سیاست‌های ما وارد باشد، نمی‌توان انکار کرد که قدرت موشکی در وضعیت ژئواستراتژیک کنونی، تنها ابزار بازدارندگی سیاست جنگی اسرائیل علیه ایران است. راه‌حل‌های دیپلماتیک در جای خود ارزشمندند، اما مهم‌ترین ابزار که صلح و راه‌حل‌های دیپلماتیک را ممکن می‌‌کند، وجود قدرت موشکی است. امید است این قدرت موشکی کارساز باشد و بتواند دشمنان ایران را از اعمال جنگ‌طلبانه بازدارد. امروزه و تا اطلاع ثانوی، قدرت موشکی ابزار صلح پایدار است. استاد دانشگاه اسرائیل در تاریخ خود نشان داده است آنگاه که دست برتر نظامی داشته باشد، به قواعد...

استاد دانشگاه اسرائیل در تاریخ خود نشان داده است آنگاه که دست برتر نظامی داشته باشد، به قواعد بین‌المللی وقعی نمی‌نهد. 2- قدرت موشکی جای راه‌حل‌های دیپلماتیک را نمی‌گیرد. در این میان به‌ویژه نباید ائتلاف غربی شکل گیرد. شکستن این ائتلاف می‌تواند در بازدارندگی از جنگ اثری کم‌وبیش مؤثر داشته باشد. رژیم‌های غربی در هر حال فرایندهایی تمدنی و بین‌المللی را برای جنگ پذیرفته‌اند. البته تاریخ نشان می‌دهد اسرائیل را در این حوزه رها گذاشته‌اند و هنگامی‌ که دست برتر را داشته باشند، پایبندی به همین فرایند‌ها و تعهدات بین‌المللی کم‌اثر می‌شود. اما همه اینها به آن معنا نیست که از این ابزارها استفاده نشود. تجربه دکتر ظریف و تیم دیپلماسی ایران در کاهش دامنه بحران ارزشمند، کارآمد و کارساز بوده است و نادیده انگاشتن آن به‌ دلیل ناآگاهی یا رقابت‌های داخلی، نابخشودنی‌ است.

3- از برجام انتظار حداکثری نداشته باشید؛ همین که رخنه‌ای در ائتلاف آنان پدید آید، کافی‌ است. البته این به معنای کوتاه‌آمدن از حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی نیست. باید برای آن راه‌حلی مبتنی بر حقوق بین‌الملل یافت.

ادامه مطلب:
شرق »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

زباله ها شما از اول منجلاب اسلامی به جای ساختن کشور ضد اسرائیل عر و واق کردین و مشغول اختلاس و خراب کردن کشور شدین، اسرائیل با شما چه کار داشت؟، اسرائیل کجای خاک ایران رو اشغال کرده؟، اشغالگر واقعی رژیم سیّدهاست که در سرزمین ایرانیها باهاشون مثل شهروند درجه دو و برده رفتار میکنه

حمله موشکی روسیه به بندر اودسا در جنوب اوکراین با ۵ کشته | DW | 23.04.2022به گفته دولت اوکراین در حمله موشکی روسیه به بندر اودسا دست‌کم پنج نفر از جمله یک نوزاد کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند. حمله نیروهای روسی به شرق اوکراین به شدت ادامه دارد و تخلیه غیرنظامیان از بندرماریوپل بار دیگر ناکام ماند. چگونه می توان به اوکراین رفت برای جنگ با روسیه متجاوز؟ تو یمن چند کودک با بمب‌های شما کشته شد؟ دولت اوکراین؟!!!!

حمله موشکی روسیه به بندر اودسا در جنوب اوکراین با ۵ کشته | DW | 23.04.2022به گفته دولت اوکراین در حمله موشکی روسیه به بندر اودسا دست‌کم پنج نفر از جمله یک نوزاد کشته و ۱۸ نفر مجروح شدند. حمله نیروهای روسی به شرق اوکراین به شدت ادامه دارد و تخلیه غیرنظامیان از بندرماریوپل بار دیگر ناکام ماند. چگونه می توان به اوکراین رفت برای جنگ با روسیه متجاوز؟ تو یمن چند کودک با بمب‌های شما کشته شد؟ دولت اوکراین؟!!!!

زلزله 4.8 ریشتری در بوسنی‌وهرزگوینزمین‌لرزه‌ای به قدرت 4.8 ریشتر شهر استولاج بوسنی‌وهرزگوین را لرزاند. - خبرگزاری آناتولی نمیشناسیمش کدوم شهر

جنگ اوکراین؛ ارتش روسیه تدارکات لازم را برای حمله به منطقه اسلوبودا آغاز کردارتش روسیه صبح یکشنبه تدارک نیروها و واحدهای اضافی را در منطقه بلگورود و در جهت منطقه اسلوبودا واقع در شمال شرق اوکراین آغاز کرد. همچنین نیروهای روسیه، سامانه موشکی اسکندر اِم را نیز در ۶۰ کیلومتری مرز اوکراین مستقر کردند. خواستش رو باید با یک مسافرت و تحصن در اوکراین نشون میداد که باور بشه . چرا نرفت ؟ کسی هم به حرفش گوش داد؟ پاپ سیخی چند؟!

روسیه بندر اودسا را زیر آتش گرفتاوکراین می‌گوید ارتش روسیه یک ساختمان مسکونی دیگر را این‌بار در بندر اودسا هدف حمله موشکی خود قرار داده که این حادثه به کشته شدن ۸ غیرنظامی از جمله یک نوزاد سه ماهه منجر شده است.

وزیران خارجه و دفاع آمریکا به کی‌یف سفر می‌کنند | DW | 24.04.2022آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران خارجه و دفاع آمریکا برای دیداربا رئیس جمهور اوکراین عازم کی‌یف می‌شوند. هم‌زمان شهر بندری اودسا مورد حمله موشکی روسیه قرار گرفت.