قتل ناموسی باز هم دختری را به کام مرگ فرستاد

26/05/2020 04:33:00 ب.ظ

🔻گزارش #اعتمادآنلاین از ماجرای قتل رومینا اشرفی به دست پدرش: 🔹قتل ناموسی باز هم دختری را به کام مرگ فرستاد 🔹حکم پدر رومینا اشرفی چیست؟ این مطلب را #اینجا_بخوانیم👇 👈عضویت

اعتمادآنلاین, اینجا_بخوانیم

🔻گزارش اعتمادآنلاین از ماجرای قتل رومینا اشرفی به دست پدرش: 🔹قتل ناموسی باز هم دختری را به کام مرگ فرستاد 🔹حکم پدر رومینا اشرفی چیست؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇 👈عضویت

رومینا اشرفی دانش‌آموز 13ساله تالشی به جرم فرار با پسری که دوستش داشت، دستگیر و با وجود اینکه اصرار کرده بود او را به پدرش تحویل ندهند، به خانواده‌اش بازگردانده شد. متاسفانه او اول خرداد به شکلی فجیع درخواب توسط پدرش به قتل رسید.

       گودرزی تصریح کرد: عملی که این پدر انجام داده با شرایط امروز کشور مطابقت ندارد و باید شرایط روحی وضعیتی که قتل در آن انجام شده در کنار شرایط زندگی دختر مقتول و بلوغ فکری او بررسی شود.واکنش کارگردان فیلم «خانه پدری» 

دادستان در نقش مدعی‌العموم

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

انشالله همبن بلا بسر خواهر ان پسر بیاید که مرد سی ساله دختر سیزده ساله را اغفال نکند . خدا لعنتش کند برا یک هوس پدری را به مرز جنون می رساند که جگر گوشه اش را از بین ببرد . قانون می بایست به حمایت پدر بباید ان نامرد با هیجده سال تفاوت سنی بچه ای که به سن قانونی نرسیده اغال کرده Gheyme gheyme

قتل ناموسی در ایران؛ 'پدر رومینا با داس دخترش را کشت'رسانه‌های محلی گیلان از قتل ناموسی دختری ۱۴ ساله به دست پدرش در روستایی در این استان خبر داده‌اند. سایت‌های خبری نوشته‌اند که پدر رومینا اشرفی او را در خواب با داس 'سر بریده است.' رومینا در رابطه‌ای بوده که خانواده او به شدت مخالف آن بوده‌اند و به همین دلیل از خانه فرار کرده بود. متأسفانه برخی پدر ها به حدی بر فرزندان سختگیری می کنند که یا خودکشی می کنند یا فرار!! و معلوم است که زمانی که فرار کنند ممکن است در دام آدم های نابکار و خطرناک گرفتار شوند! کودکان و جوانان کم تجربه هستند و گناهی ندارند! رضا اشرفی تو چقدر میتونی کثیف یاشی خوراک یک سالتون درست شد

شرکت «اسپیس اکس» اولین فضانوردان خود را با لباس‌های بسیار شیک به فضا می‌فرستد🔺شرکت «اسپیس اکس» اولین فضانوردان خود را با لباس‌های بسیار شیک به فضا می‌فرستد ⚡️لباس‌های اولین فضانوردانی که توسط شرکت اسپیس‌اکس به فضا فرستاده می شوند، و نیز سفینه فضایی که با آن سفر خواهند کرد، بسیار شیک، جمع و جور، و مدرن هستند.

قتل با داس؛ آبروهایی که با خون آبیاری می‌شوند | DW | 26.05.2020دختری ۱۴ ساله در روستایی از توابع آستارا، تازه‌ترین قربانی قتل ناموسی در ایران است. مقتول از خانه فرار کرده بود اما قاضی او را به پدرش تحویل داد. پدری که سر فرزندش را بریده اما قانون او را از مجازات مصون می‌دارد. آستارا یا تالش؟ بی شک این واقعه برای تحت الشعاع قرار دادن دوستی ایران و ونزوئلا هستش در اثباتش همین بس که رسانه های کفتار صفت غربی دارن بطور هماهنگ و حساب شده روش مانور میدن و جلو میرن جریان_نفوذ دین اسلام!!!! ریشه ی مشکل!!! افسوس از جان های از دست رفته و آرزو های به باد رفته

جزییات تازه از قتل رومینا اشرفی؛ یک پیامک به پدرش فاجعه را رقم زدAYarahamadi DehkordiMaryam همین خشم و جنون آنی پدر در دادگاه طبق قوانین ج.ا باعث تبرئه پدرش میشه .

به نام ناموس؛ قتل فجیع دختر ۱۳ ساله به دست پدرDehkordiMaryam رهبرم_تبریک DehkordiMaryam خشونت خانگي زير سايه ي شريعت و نابساماني هاي اجتماعي و اقتصادي،ريشه گرفته و با برساخت هاي فرهنگي مردسالار مربوط به قوميت و خرده فرهنگ ها از يك سو و قوانين و دادگاههاي زن ستيز جمهوري اسلامي از سوي ديگر وقتي با بي توجهي و سهل انگاري فردي آميخته مي شود نتيجه اي جز اين نمي توان ديد✍️ DehkordiMaryam واى چقدر وحشتنااااااك! فقط سه سال زندان براى پدر؟!! چون قيم و صاحب بچه بوده؟؟؟ باورنكردنيه!! ما واقعا تو همچين كشورى با همچين قانونى زندگى ميكنيم و اعتراض نميكنيم!!!!!!!؟؟؟؟؟ چه موجوداتى هستيم ما!!!

پدر علت قتل را فرار دختر از منزل عنوان کردسرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان از قتل دختر ۱۴ ساله توسط پدرش در بخش حویق شهرستان تالش خبر داد و گفت: متهم در تحقیقات پلیس، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل عنوان کرد. چیکارش دارین. فقط یه نفررو کشته این آقا. ۱۷۶ تاییش داره راست راست راه میره بهش هم میگن قهرمان دمش گرم حداقل تایید کرده وضعیت خیلی خرابه ... تو دانشگاه ها نمیدونین چه خبر ها که نیست دخترا چه کارهای کثیفی که به اسم دوستی و دوست دختر بودن نمیکنن ...به هیچ وجه حرکت حیوانی این مرد رو تایید نمیکنم ولی گاهی کارای سخت رو مردا انجام میدن تا عبرت و تلنگری بشه برای بقیه ..از ابتدای تاریخ همینطور بوده

قتل ناموسی ، پدیده شومی که همین سال گذشته با سروصدای فیلم سینمایی «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری از پستو درآمد و به موضوعی برای گفت‌و‌گو بدل شد، بحران دیروز و امروز نیست.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Social media رسانه‌های محلی استان گیلان از قتل ناموسی دختری ۱۴ ساله به دست پدرش در روستایی در این استان خبر داده‌اند.نظرات بیشتر خرداد ۰۴, ۱۳۹۹ شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان در هنگ‌ کنگ؛ حدود۲۰۰ سیاستمدار در جهان قانون امنیتی چین را محکوم کردند ماموران پلیس برای پراکنده کردن هزاران معترض هنگ کنگی روز یکشنبه ۴ خردادماه از گاز اشک‌آور استفاده کردند.تا چند روز قبل، کمتر کسی اسم روستای"سفید سنگان لمیر" را شنیده بود.

ماجرایی که سال‌هاست و در تمام جهان قربانی می‌گیرد و قطعا که ایران هم از آن مستثنی نیست. این بار اما قتل ناموسی در شمال ایران و یک روستا، آن هم با شکلی فجیع، بار دیگر این ماجرا را به موضوع روز بدل کرده است." بنا بر گزارش‌ها این قتل ناموسی روز اول خرداد در یکی از روستاهای بخش حویق در شهرستان تالش رخ داده، اما خبر آن چند روز بعد منتشر شده است. قتل رومینا اشرفی توسط پدرش که تصور می‌کرد او آبروی خانواده را برده است. این یکی از بزرگترین اعتراضات در هنگ کنگ محسوب می شود که در دوره کرونا برگزار شده است. قتل ناموسی، یعنی زنی که محکوم به مرگ شده، چون شرافت بقیه را زیر سوال برده است. اما پلیس بعد از گزارش خانواده‌ها او و مرد همراهش را دستگیر کرده است. اما جرم رومینای 14 ساله چه بود؟   در نخستین روز از خرداد پدری از ترس بی‌آبرویی، داس را بر گردن نحیف دختر 14 ساله‌اش نشاند و سرش را برید و نام «رومینا» مانند سارینا، هوژان، فرشته، زعفران، نازنین،، زبیده، سارا، هاجره و… قربانیان قتل‌های ناموسی همین چند ماه آغازین سال 99، در فهرست اسامی قبرستان جا گرفت.  کانال‌های محلی تالش نقل کرده‌اند که پدر رومینا با ازدواج او و پسر مورد علاقه‌اش مخالف بوده و آنها چند روز با هم فرار می‌کنند.

دختری که هنوز 14 سالش تمام نشده بود. بنا بر این گزارش‌ها بعد از بازگشت به خانه پدر رومینا در خواب به سراغ او می‌رود و ابتدا سعی می‌کند او را خفه کند، اما نمی‌تواند و با داس گردن او را می‌برد و"سرش را از تنش جدا می‌کند. در این بیانیه آمده است که این قوانین پیشنهادی حمله گسترده به استقلال این دولت‌شهر‌، حاکمیت قانون و آزادی‌های اساسی است و نقض آشکار توافق مشترک چین و بریتانیا محسوب می شود.   پدر ابتدا سعی می‌کند دخترش را خفه کند و وقتی موفق نمی‌شود، سر دختر را با داس می‌برد. با شیون‌های مادر و بقیه همسایه‌ها پلیس سر می‌رسد و قاتل را بازداشت می‌کند. نام"قاتل" روی اعلامیه ترحیم این قتل ناموسی تکان‌دهنده که هنوز خبری از منابع درسمی درباره آن منتشر نشده، در فضای مجازی بازتابی گسترده همراه با شوک و ناباوری کاربران داشته است. این روزها پدر قاتل در زندان است و خانه عزادار. آن تظاهرات به تدریج به دموکراسی‌خواهی فراگیر تغییر پیدا کرد.    ماجرا از ارتباط رومینا و بهمن آغاز شد. حق نشر عکس Social media این موضوع در کنار سرنوشت قضایی پرونده موجی از نفرت و انتقاد را در میان کاربران و شبکه‌های اجتماعی ایجاده کرده است. ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «پدر یا جد پدری كه فرزند خود را بكشد قصاص نمی‌شود و تنها به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول و تعزیر محكوم خواهد شد.

رابطه‌ای که به زعم بهمن عاشقانه و از نظر عموی رومینا با رعب و تهدید همراه بود. بهمن حدودا 35 سال دارد و حالا و بعد از رومینا زندگی خود را نابود شده می‌داند: «چند سالی بود که عاشق هم بودیم و بالاخره تصمیم گرفتم تا یک نفر را بفرستم و او را از پدرش خواستگاری کنم... اما از آنجایی که مذهب ما یکی نبود، مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی‌دهد و باید فراری‌اش بدهم. همین شد که باهم فرار کردیم و پنج روزی ناپدید شدیم..

بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم‌ربایی شکایت کرد. حتی به من تهمت زد که دخترش را بیهوش کردم و گاو و طلاهایش را هم دزدیدم. وقتی پاسگاه دختر را خواست و او هم به آن‌ها گفت که به خواسته خودش با من آمده است. ولی پدرش بیخیال نشد. در آگاهی آستارا هم از من شکایت کرد و چند روز بعد آگاهی با من تماس گرفت.» عموی رومینا، با اشاره به عکس او در اینستاگرام بهمن پرسیده است: «اصلا کدام مردی وقتی بخواهد با یک دختر ازدواج کند، عکسش را در اینستاگرام می‌گذارد؟ کدام مردی عکس ناموسش را در دنیا پخش می‌کند؟» سارا باقری وکیل دادگستری، نایب رئیس انجمن حقوق کودکان و نوجوانان و فعال این حوزه، به وبسایت"روز نو" گفته که در شهرستان‌ها و روستاها مردم به دلیل آشنایی با یکدیگر عموما از رسانه‌ای شدن این موارد پرهیز می‌کنند: «چون نگرانی از آبروریزی برایشان بار اجتماعی سنگین‌تری را به همراه می‌آورد.

ولی چند نفر از بستگان آمدند و خواستند که ما با هم صیغه کنیم تا ماجرا تمام شود. ولی آن مرد با پلیس هماهنگ کرده بود تا من را دستگیر کنند. موقع بازجویی من گفتم که آن دختر را دوست دارم و اجباری در کار نبوده و دختر هم در بازجویی این حرف‌ها را تایید کرد. یک شب در بازداشتگاه ماندم اما در نهایت تبرئه شدم.»   این داستان اما وقتی از زبان خانواده رومینا نقل می‌شود، تفاوت بسیاری می‌کند..

اسفندیار اشرفی، عموی رومینا می‌گوید اصلا تفاوت مذهبی موضوع مهمی نبوده است و این پسر برادرزاده‌اش را تهدید کرده بود: «این پسر رومینا را با زور و تهدید اینکه او را می‌کشد با خود برد و 6 روز تمام هم او را نگه داشت. بعد از این موضوع حتی ما خواستیم که بیایند و خواستگاری کنند اما خانواده آن پسر گفتن نه، پسر ما اشتباه کرده است. حتی عاقد آمده بود که عقدشان کند اما آن پسر قصدش چیز دیگری بود.»   او می‌گوید که بهمن رومینا را اغفال کرد و پس از آن باعث شد که برادرش به مرز جنون برسد: «آن پسر در این مدت بارها با من تماس گرفته و ما را تهدید کرده است. به ما فحاشی می‌کند.  در آگهی ترحیم رومینا، نام پدر، عموها، دایی، پدر بزرگ‌‌ها و برادر شش ساله‌ او را می‌بینیم.

اگر از رومینا عکسی نمی‌فرستاد این مسائل پیش نمی‌آمد. اصلا کدام مردی وقتی بخواهد با یک دختر ازدواج کند، عکسش را در اینستاگرام می‌گذارد؟ کدام مردی عکس ناموسش را در دنیا پخش می‌کند؟»   برادر قاتل که از قضا عموی مقتول هم هست می‌گوید مادر رومینا شرایط خوبی ندارد: «مادرش 40 سال بیشتر ندارد و این روزها هم عزادار است. او هم فامیل ما و مثل خواهرمان است. حالا چه کنیم؟ او ولی دم است و باید برای پرونده تصمیم بگیرد. برادر من یک پسر 6 ساله هم دارد.

حالا زندگی‌اش نابود شده است. ما خانواده باآبرویی بودیم اما آن پسر همه زندگی ما را به هم زد.»   تایید قتل توسط بخشدار حویق   کاظم رزمی بخشدار حویق شهرستان تالش درباره این ماجرا گفت : یکی از اهالی این بخش به اتهام قتل دخترش دستگیر شده‌است و جزئیات این پرونده بعد از طی مراحل قانونی و حقوقی به مردم اطلاع رسانی می شود. مردم تا روشن شده شدن ابعاد قضیه به حاشیه سازی ها در فضای مجازی توجه نکنند.   پدر علت قتل را فرار دختر از منزل عنوان کرد   سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد، در تشریح جزئیات قتل رومینا اشرفی به دست پدرش گفت: با حضور پلیس در محل حادثه و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد، مردی 37 ساله دخترش را با وارد کردن ضربات یک جسم تیز و برنده به ناحیه گردن به قتل رسانده است.

  به گزارش ایسنا، رسول‌زاده با اعلام اینکه قاتل در محل وقوع جرم دستگیر شد ادامه داد: متهم در تحقیقات پلیس، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار او از منزل به قصد ازدواج با مردی 30 ساله بر خلاف رضایت او به دلیل اختلاف سنی زیاد عنوان کرد.   حکم پدر رومینا اشرفی چیست؟   حمیدرضا گودرزی وکیل پایه یک دادگستری، با اشاره به جنبه عمومی قتل رومینا اشرفی توسط پدرش گفت: از لحاظ قانونی پدر در صورت قتل فرزندش قصاص نمی‌شود، اما جنبه عمومی جرم را که 3 تا 10 سال حبس است، باید بگذراند. بر اساس ماده 612 که می‌گوید هر کسی مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته، اما از قصاص گذشت کرده باشد و یا بهر علت قصاص نشود، در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود، دادگاه مرتکب را به حبس از 3 تا 10 سال محکوم می‌کند که در این پرونده هم پدر قصاص نمی‌‍‌شود، اما باید مجازات عمومی جرم را بگذراند. وی با بیان اینکه برای صدور این حکم نظر مورد نظر دادگاه است، گفت: دادگاه با توجه به مسائل و شرایطی که قتل بر اساس آن انجام شده درباره حبس و جنبه عمومی جرم تصمیم‌گیری می‌کند؛ گاهی ممکن است کیفیات مخففه هم اعمال شود که بر اساس آن جنبه عمومی جرم از 3 سال کمتر می‌شود، اما گاهی ممکن است مجازات تکمیلی داده شود و فرد بیش از 10 سال حبس را بگذراند و حتی برای او جرم مجازات تبعید هم در نظر گرفته شود.   گودرزی تصریح کرد: عملی که این پدر انجام داده با شرایط امروز کشور مطابقت ندارد و باید شرایط روحی وضعیتی که قتل در آن انجام شده در کنار شرایط زندگی دختر مقتول و بلوغ فکری او بررسی شود.

  این وکیل دادگستری گفت: برای صدور حکم تمام شرایط از جمله وضعیت زندگی دختر و شرایط زندگی او باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به آن برای پدر قاتل حکم صادر شود.   واکنش کارگردان فیلم «خانه پدری»    واکنش کیانوش عیاری هم به این موضوع جالب توجه بود. او که بابت اعتراض‌های وارد شده بر فیلمش برای تصویر کردن یک قتل ناموسی در دوره قاجار، با سختی‌های زیادی در اکران روبه‌رو شد، در گفت‌وگویی کوتاه درباره اتفاق اخیر فقط به گفتن دو  جمله اکتفا کرد: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم.»   دادستان در نقش مدعی‌العموم   تنها چند ساعت بعد از انتشار خبر بود که دادستانی و بهزیستی هم وارد ماجرا شدند.

  رضا جعفری معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان گفت: به دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده 5 قانون حمایت از کودک و نوجوانان بعنوان مدعی‌العموم ورود پیدا کرده است.  بهزیستی از همه ظرفیت‌ها و امکانات جهت تحقق این مهم استفاده خواهد کرد و در عین حال به دلیل ماهیت جرم و درگیری عاطفی و روانی و اجتماعی سایر اعضاء خانواده با هماهنگی دادستان نسبت به انجام حمایت‌های روانی_اجتماعی از سایر اعضای خانواده برای کاهش آسیب‌های روانی خواهد پرداخت.   وی تصریح کرد: اورژانس اجتماعی شهرستان تنها پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت که عملا کاری جهت حمایت از کودک مطابق با شرح وظایف رسمی و مصرح خود نمی‌توانست انجام دهد و چه بسا تماس با خط 123 اورژانس اجتماعی قبل از بروز می‌توانست سرنوشت بهتری را برای کودک و خانواده ایشان رقم بزند که این خود نگاه فرهنگ مسئولیت‌پذیری از سوی همه آحاد جامعه را یکبار دیگر به همگان گوشزد می‌کند.   معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان تاکید کرد: قتل دختر 13 ساله توسط پدر در شهرستان تالش نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او در جهت رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک بدلیل فقر آگاهی و وجود باورهای متعصبانه بوده است که سبب جریحه‌دار شدن احساسات مردم شده است.   جعفری گفت: خشونتی که در محیط خصوصی و چهاردیواری خانه و بدور از نظارت نهادها صورت می‌گیرد و چه بسا بسیاری از موارد گزارش نمی‌شود و به همان نسبت فرصت مداخله جهت جداسازی کودک از محیط آسیب و صدمه زننده به حیات کودک و انجام حمایت‌های لازم، به خوبی صورت نمی‌گیرد.

  وی اضافه کرد: کودک‌آزاری یکی از آسیب‌های شایع در همه جوامع اعم از توسعه یافته یا در حال رشد می‌باشد و کودکان در همه خانواده‌ها، فارغ از ویژگی‌های طبقاتی، درآمدی، تحصیلاتی، قومی و مذهبی بدلیل وابستگی جسمی و مالی به سرپرستان، احساس تملک از سوی والدین نسبت به کودکان، عدم آگاهی والدین از شیوه‌های تربیتی، مشکلات زمینه‌ای مانند وجود تنش‌ها و اختلافات خانوادگی، ابتلا به سوء مصرف مواد و اختلال روانی  در معرض مخاطرات انواع کودک‌آزاری اعم از جسمی، روانی - عاطفی، جسمی، غفلت و بی‌توجهی جنسی هستند. .