قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها در روزنامه رسمی ایران منتشر شد

20/09/1399 01:42 ب.ظ

قانون 9 ماده‌ای «اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» امروز در روزنامه رسمی این کشور انتشار یافت. - خبرگزاری آناتولی

قانون 9 ماده‌ای «اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» امروز در روزنامه رسمی این کشور انتشار یافت. - خبرگزاری آناتولی قانون 9 ماده‌ای «اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» که یکم دسامبر طی طرح دو فوریتی در مجلس به تصویب رسیده بود، امروز در روزنامه رسمی به شماره نامه ویژه 1348 منشر شد.

طبق ماده 6 طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها،"دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعهد طرف از جمله کشورهای 1+4 عضو برجام، عادی نشدن روابط کامل بانکی، عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند".

همچنین بر اساس ماده نهم این قانون استنکاف یا امتناع از اجرای آن مجازات در پی دارد. این قانون همچنین امکان غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را به ایران می‌دهد. به عقیده کارشناسان سیاسی و روابط بین‌المللی ایران با تصویب این طرح عملا از توافق هسته‌ای برجام خارج شده است. همچنین با توجه به ماده نهم آن در صورت عدم رعایت آن از سوی قوه مجریه، بحران جدیدی در انتظار این کشور خواهد بود.

ادامه مطلب:
aa_persian »

دولت ایران «به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها وقعی نمی‌نهد»قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به رغم مخالفت دولت تصویب شد. تصویب این قانون همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا چه تاثیری بر مذاکرات احتمالی هسته‌ای و لغو تحریم‌ها خواهد داشت؟ گفت‌وگوی یورونیوز با عباس عبدی، ابراهیم عزیزی، رضا علیجانی و احمد بخشایش اردستانی را بخوانید.

کمالوندی: سازمان انرژی اتمی صد در صد قانون لغو تحریم‌ها را به لحاظ فنی اجرا می‌کندکمالوندی: *سازمان انرژی اتمی صد در صد قانون لغو تحریم‌ها را اجرا می‌کند *بر اساس این قانون اگر تحریم‌ها لغو نشود در موعد مقرر اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود *این به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست *ما در سطوح مختلف بازرسی داریم آقای کمالوندی به اندازه برادران انقلابی مجلس تخصص ندارد و نمی داند،لطفا اظهار نظر نکند!

سازمان انرژی اتمی قانون لغو تحریم‌ها را به لحاظ فنی اجرا می‌کندسخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی صرف‌نظر از اینکه آیین‌نامه اجرای قانون چگونه تهیه و تدوین شده، به صورت صددرصد قانون لغو تحریم‌ها را به لحاظ فنی اجرا می‌کند.

گزارش توجیهی دلایل تصویب قانون ''اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها'' به آژانسسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، اعلام کرد زمینه ها و دلائل تصویب 'قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران'، طی گزارش توجیهی به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو رسید و به عنوان سند آژانس نیز ثبت شد. فرمانده کل سپاه گفت: امروز به نقطه ای رسیده ایم که از برجام واقعا بی نیاز شده ایم، فهمیده ایم که بی نیازی از رفع تحریم، بر رفع تحریم اولویت دارد. خاک بر سر قیافه اش رو ببین

شمخانی: لغو تحریم‌ها تنها گزینه واشنگتن برای بازگشت از راهبرد شکست خورده استدبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: لغو کامل و قطعی کلیه تحریم‌ها تنها گزینه واشنگتن برای بازگشت از راهبرد شکست خورده فشار حداکثری دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکاست.