قانون اساسی تصریح دارد که رجال، کاندیدای ریاست جمهوری باشند/ در هیچ کجای دنیا هرکسی گفت کاندیدا هستم، نمی‌پذیرند/ هرگونه مذاکره و سازش با آمریکا ممنوع است

25/08/1399 11:40 ق.ظ

آیت‌الله خاتمی در پاسخ به ایلنا: قانون اساسی تصریح دارد که رجال، کاندیدای ریاست جمهوری باشد/ در هیچ کجای دنیا هرکس گفت کاندیدا هستم، نمی‌پذیرند/ هرگونه مذاکره و سازش با آمریکا ممنوع است

عضو شورای نگهبان در پاسخ به سوالی پیرامون کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: قانون اساسی تصریح دارد که کاندیداهای ریاست جمهوری از رجال باشند و مفهوم رجال هم روشن است. بنابراین ما در این عرصه تسلیم قانون هستیم. وی ادامه داد: ما با تمام وجودمان در پی انجام وظیفه هستیم و حتی برای اجلاس بین دو اجلاس که بین ۲۵ تا ۳۰ نفر از آقایان شرکت می‌کنند بازهم مناسب دیده نشد که این جلسات برگزار شود و اصولا تا وقتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه برپایی اجلاس را به ما...

وی ادامه داد: ما با تمام وجودمان در پی انجام وظیفه هستیم و حتی برای اجلاس بین دو اجلاس که بین ۲۵ تا ۳۰ نفر از آقایان شرکت می‌کنند بازهم مناسب دیده نشد که این جلسات برگزار شود و اصولا تا وقتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه برپایی اجلاس را به ما ندهد ما همچنان همراه هستیم برای اینکه بتوانیم با همدلی با این ویروس منحوس مبارزه کنیم؛ چنانکه دنیا درگیر این ویروس بوده و مشکلاتشان باقی است.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: در مجموع خدا را شکر که نظام مقدس جمهوری اسلامی سرافراز است و تاکنون مسئولان محترم توانسته‌اند این شرایط را مدیریت و انشاالله از این پس هم مدیریت خواهند کرد. سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرنگار رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری جلسات مجلس خبرگان به صورت مجازی وجود نداشت و آیا نمی‌شد حداقل کمیسیون‌های تخصصی به صورت مجازی برگزار شوند، بیان کرد: اجلاس آنلاین وقتی است که زیرساخت‌ها فراهم باشد؛ وقتی در کل کشور عزیزان ما هستند ممکن است در برخی جاها این امکان فراهم باشد و در برخی جاها عزیزان ما امکان ویدئوکنفرانس نداشته باشند.

ادامه مطلب:
ilnanews »

ترامپ: در حال حاضر اهمیتی برای نامزدی‌ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 قائل نیستمدونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در ویدئویی که روز سه شنبه منتشر شد گفت که به جنگ

اجرای سیزدهمین مجازات اعدام در آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپپس از بازگشت مجدد مجازات اعدام به دولت فدرال آمریکا٬ سیزدهمین اعدام نیز در دوره ترامپ به اجرا درآمد. - خبرگزاری آناتولی انگار ترامپ دستور اعدام داده،همون دستگاه قضایی که مدارک تیم انتخاباتی ترامپ رو عامدانه بررسی نکرد امروز برای بدنامی ترامپ اعدام می‌کند، میراث ترامپ با اخبار جعلی و دروغگویی ازبین نخواهد رفت، تنها صلح ابراهیم برای صدسال اینده کارنامه اورا مثبت خواهد کرد.

محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارمرییس شورای شهر تهران گفت که قصد ندارد در انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد شود. - خبرگزاری آناتولی

کامالا هریس در آستانه آغاز ریاست جمهوری بایدن از مقام سناتوری استعفاء دادکامالا هریس قرار است ظهر روز چهارشنبه به عنوان اولین زنی که به معاونت ریاست جمهوری آمریکا می‌رسد سوگند یاد کند. کاش از دنیا استعفا میداد

ویژه تحلیف ۲۰۲۱ | تاکنون تنها شش معاون رئيس جمهوری توانستند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوندویژه تحلیف ۲۰۲۱ | تاکنون تنها شش معاون رئيس جمهوری توانستند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوند آقای جو بایدن، از ژانویه ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۷، تحت ریاست جمهوری باراک اوباما، به عنوان معاون رئیس جمهوری، خدمت کرد تحلیف_بایدن سگ زرد برادر شغاله! و این چیزیست که حسن روحانی ، هیچوقت نخواهد فهمید!

منصوبان خامنه‌ای می‌توانند نامزد ریاست جمهوری در ایران شوند | DW | 22.12.2020طرحی در مجلس تصویب شد که براساس آن «افرادی که منصوب رهبری هستند»، به عنوان مثال مسئولان نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند. پیشتر نیز راه برای ورود نظامیان دراین رقابت‌ها باز شد. ژنرال دوگل، آيزنهاور، استالين، صدام حسين، انورسادات، جعفر نميرى، ضيا الحق، پرويز مشرف، و ...... خوب باشه جم کن کاسه کوزه تو تلویزیون RT هم از تو جاکشتره ای بابا، چقدر چشم تنگید شماها، قراره سند کل مملکت رو به اسم عاقا و پسرش بزنند. مجلس و دولت هم کشک

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، آیت‌الله سیداحمد خاتمی پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم اظهار داشت: به دلیل جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا و رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اینکه برگزاری هرگونه تجمعات ممنوع است، اجلاسیه‌های مجلس خبرگان رهبری برگزار نشد چراکه آقایان ۸۸ نفر از نقاط مختلف کشور باید در یک جا جمع شوند؛ به علاوه اینکه چند برابر همراهان آقایان هستند و این سبب می‌شود که در معرض آسیب این ویروس باشیم.

وی ادامه داد: ما با تمام وجودمان در پی انجام وظیفه هستیم و حتی برای اجلاس بین دو اجلاس که بین ۲۵ تا ۳۰ نفر از آقایان شرکت می‌کنند بازهم مناسب دیده نشد که این جلسات برگزار شود و اصولا تا وقتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه برپایی اجلاس را به ما ندهد ما همچنان همراه هستیم برای اینکه بتوانیم با همدلی با این ویروس منحوس مبارزه کنیم؛ چنانکه دنیا درگیر این ویروس بوده و مشکلاتشان باقی است.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: در مجموع خدا را شکر که نظام مقدس جمهوری اسلامی سرافراز است و تاکنون مسئولان محترم توانسته‌اند این شرایط را مدیریت و انشاالله از این پس هم مدیریت خواهند کرد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرنگار رهبری در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری جلسات مجلس خبرگان به صورت مجازی وجود نداشت و آیا نمی‌شد حداقل کمیسیون‌های تخصصی به صورت مجازی برگزار شوند، بیان کرد: اجلاس آنلاین وقتی است که زیرساخت‌ها فراهم باشد؛ وقتی در کل کشور عزیزان ما هستند ممکن است در برخی جاها این امکان فراهم باشد و در برخی جاها عزیزان ما امکان ویدئوکنفرانس نداشته باشند.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: اینکه در آئین‌نامه پیش‌بینی تعطیلی مجلس خبرگان رهبری شده باشد، چنین مطلبی پیش‌بینی نشده است؛ قانونی که در عرصه‌های دیگر هست همان به عنوان قانون نانوشته در مجلس خبرگان رهبری هم عمل می‌شود و وقتی شرایط فراهم شد، این امکان لحاظ می‌شود.

وی یادآور شد: در خصوص برگزاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبرگان به صورت مجازی این مسئله قابل توجه است و اگر شرایط برگزاری کمیسیون‌ها فراهم باشد انشاالله کمیسیون‌ها برپا خواهد شد.

آیت‌الله خاتمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه در پاسخ به شائبه‌هایی که در برخی محافل سیاسی مبنی بر سختگیری شورای نگهبان نسبت به یک جریان سیاسی کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ مطرح می‌شود، گفت: در گذشته شورای نگهبان قانون‌مدارانه به وظایف خود عمل کرده و در این عرصه هم قانون‌مدارانه عمل خواهد کرد.

وی افزود: همه جای دنیا هم مرسوم است که هر کس از راه رسید و گفت کاندیدا هستم او را نمی‌پذیرند. در قانون ما هم شرایطی هست که به آنها عمل می‌شود. من به عنوان عضو شورای نگهبان می‌گویم که اسم سختگیری برای این موضوع درست نیست بلکه اسم درست آن این است که قانون‌مدارانه عمل کنیم و اطمینان می‌دهم به عنوان یک عضو شورای نگهبان که قانون‌مدارانه عمل خواهیم کرد.

عضو فقهای شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه نظر شما در خصوص اظهارنظرهای مختلفی که اخیراً پیرامون کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و اینکه زنان هم می‌توانند مصداقی از رجل سیاسی باشند، چیست، بیان داشت: تصریح قانون اساسی جمهوری اسلامی است که کاندیداهای ریاست جمهوری از رجال باشند و مفهوم رجال هم روشن است.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: بنابراین ما در این عرصه تسلیم قانون هستیم و قانون هرگونه نظر بدهد به آن عمل خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا در خصوص اقدام شورای نگهبان در رد مصوبه اخیر مجلس در مورد اختصاص سبد معیشت کالا به مردم اظهار داشت: اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گوید هر طرحی که از سوی مجلس تصویب می‌شود باید منابع آن هم بیان شود. عزیزان مجلس که دلسوزانه طرح را مطرح کردند به صورت دقیق و شفاف منابع این طرح را نگفتند. انشاالله منابع را بگویند، شورای نگهبان و مجلس در راه کم کردن مشکلات معیشتی مردم تلاش خواهند کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا ما هم می‌توانیم در شرایط امروز همانند پیامبر اسلام (ص) که در مقاطع خاصی با کفار توافق‌نامه داشتند، عمل کنیم، گفت: عزت نظام اسلامی همواره باید حفظ شود؛ هم جنگ پیامبر (ص) در مسیر عزت اسلام و مسلمانان بود و هم نرمش‌های قهرمانانه ایشان در مسیر عظمت مسلمین بود. ما هم هرگاه این عزت بخواهد آسیب ببیند این موضوع خط قرمز ما است.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: وقتی شما در شرایط برتر هستید سخن از سازش نداشته باشید بنابراین در شرایط کنونی هرگونه مذاکره و سازش با دولت مستکبر آمریکا ممنوع است و همانگونه که در گذشته مقام معظم رهبری فرمودند هیچ مسئولی در هیچ سطحی حق مذاکره با دولت متخاصم آمریکا را ندارد چراکه دولت آمریکا در پی مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه دنبال سلطه است.

وی افزود: دولت آمریکا در مورد ایران خواب دوران طاغوت را می‌بیند که همه‌کاره بود؛ نخست وزیر، وزیر و دیگر مقامات را تعیین می‌کرد و منابع کشور را به غارت می‌برد. آمریکا آرزوی آن روزها را به گور خواهد برد و بنابراین هیچ‌کس حق ندارد عظمت‌مان را با بیگانگان معامله کند و اینچنین نخواهد شد.