قالیباف: بودجه پیشنهادی دولت مغایر قانون اساسی است | DW | 15.12.2020

15/12/2020 07:57:00 ب.ظ

رئیس مجلس می‌گوید بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰با سیاست‌های کلان که رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند مغایر است. دیوان محاسبات کسری بودجه را ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و زمزمه رد کلیات بودجه به گوش می‌خورد.

بودجه ۱۴۰۰, کسری بودجه

رئیس مجلس می‌گوید بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰با سیاست‌های کلان که رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند مغایر است. دیوان محاسبات کسری بودجه را ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و زمزمه رد کلیات بودجه به گوش می‌خورد.

رئیس مجلس می‌گوید بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰با سیاست‌های کلان که رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند مغایر است. دیوان محاسبات کسری بودجه را ۱۹۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و زمزمه رد کلیات بودجه به گوش می‌خورد.

ظاهراً اشاره قالیباف هم به تعارض و مغایرت بخش‌هایی از لایحه دولت با همین سیاست‌های کلی است، گرچه او به این بخش‌ها اشاره مشخصی نکرده است.با این همه اشاره قالیباف را می‌توان بازتابی از زمزمه‌های احتمال رد کلیات لایحه بودجه ارزیابی کرد که در روزهای گذشته بیش از پیش به گوش می‌خورد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، لایحه پیشنهادی دولت را"بدترین بودجه ممکن در طول سال‌های گذشته" خوانده و می‌گوید دولت"با این مدل بودجه‌ریزی، در حقیقت اعتبار و وجهه خودش را زیر سؤال برده" است.اصولگرایان حاکم بر مجلس یازدهم معتقدند به دلیل عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده، بودجه سال آینده با کشری قابل توجهی روبرو خواهد بود که دامن دولت بعدی را می‌گیرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

عن ببین دمت گرم قالی باف

قالیباف: حداکثر اصلاحات ممکن در بودجه ۱۴۰۰ به نفع معیشت مردم استرییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بودجه فعلی بودجه مطلوب مجلس نیست، گفت: دولت یک گام در تعامل با مجلس به نفع مردم برداشت و ما نیز از بخشی از اصلاحات خود چشم‌ پوشی کردیم تا اختلافات مانع حل مشکلات مردم نشود.

شالکله بودجه نباید بر هم بخورد / موضوع استرداد لایحه بودجه کاملا منتفی استمعاون پارلمانی رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: به دلیل پیوستگی و منطقی که در شاکله بودجه وجود دارند نباید ساختار آن به هم بخورد.

نامه قالیباف به روحانی برای اصلاح لایحه بودجه سال 1400عضو کمیسیون تلفیق ایران اعلام کرد که رئیس مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور خواستار اصلاحات اساسی در بودجه سال 1400 شد. - خبرگزاری آناتولی

نشست مشترک روحانی و قالیباف در مورد بودجه ۱۴۰۰نشست مشترک روحانی و قالیباف در مورد بودجه ۱۴۰۰ سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که نشست مشترک روسای جمهور و مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه بودجه امروز برگزار می‌شود

قالیباف تاکید کرد: لزوم اعمال تغییرات اساسی در بودجه ۱۴۰۰ به نفع معیشت مردمرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم اعمال تغییرات اساسی در ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نفع معیشت مردم، گفت: زمان کافی برای بررسی بودجه اختصاص خواهیم داد تا بودجه سال آینده با دقت کامل بررسی و به نحوی که به شرایط اقتصادی کشور و معیشت مردم کمک کند، تصویب شود.

محمد باقر قالیباف در نشست علنی ۲۵ آذر ماه مجلس شورای اسلامی بار دیگر از لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ انتقاد کرد و بخش‌هایی از آن را مغایر قانون اساسی و برنامه پنج ساله توسعه خواند.به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک ولادت امام جواد (ع) اظهار کرد: بودجه کشور وارث چند دهه عملکرد اقتصادی دولت‌ها است و بخش قابل توجهی از اشکالات ساختاری در اقتصاد کشور به علت در اولویت نبودن اصلاح ساختار بودجه است.به گزارش خبرنگار ایلنا، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه هیات دولت روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه ۹۹ با بیان اینکه که بودجه اکنون در کمیسیون تحقیق تلفیق در حال رسیدگی است، اظهار داشت: نماینده دولت در امر بودجه سازمان برنامه و بودجه، آقای نوبخت و معاونانش در روند جلسات کمیسیون تلفیق حضور داشتند و نقطه‌نظرات دولت با مطرح کرده‌اند.عضو کمیسیون تلفیق ایران اعلام کرد که رئیس مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور خواستار اصلاحات اساسی در بودجه سال 1400 شد.

رئیس مجلس ابراز تاسف کرد که بخش‌هایی از لایحه بودجه سال آینده با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و مصوباتی که برای مجلس لازم الاجراست مغایرت دارد. او درباره این مغایرت توضیح بیشتری نداد. رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند طی شده بین مجلس و دولت در مورد بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اصلاحات مهمی در این لایحه اعمال کرد و راه تحول بودجه به نفع مردم را به دولت نشان داد، اما از آنجا که دولت در نهایت مجری بودجه بود به این نتیجه رسیدیم که دولت می‌تواند با اجرای بد و ناقص بهترین تصمیم‌ها، فرصت اصلاحات ضروری را به آسیبی علیه معیشت مردم تبدیل کند. اصل ۱۱۰ قانون اساسی به شرح"وظایف و اختیارات رهبر" اختصاص دارد که نخستین بند آن"تعیین سیاست‌های كلی نظام جمهوری اسلامی" است. وی با بیان اینکه لایحه بودجه هر کدام دارای کدام منطقی جداگانه است و در جلسات مفصل دولت لایحه ۱۴۰۰ با توجه به شرایط و واقعیت‌های کشور تهیه و تدوین شده و در دولت به تصویب رسید. ظاهراً اشاره قالیباف هم به تعارض و مغایرت بخش‌هایی از لایحه دولت با همین سیاست‌های کلی است، گرچه او به این بخش‌ها اشاره مشخصی نکرده است. قالیباف اضافه کرد: مسئولان اجرایی نیز با توجه به توان و اراده فعلی دولت تغییرات لازم را در لایحه اعمال کردند در نتیجه این فرآیند و رایزنی‌های صورت گرفته خوشبختانه دولت بخشی از اصلاحات مورد نظر را اعمال کرد و در تعامل با مجلس شورای اسلامی به نفع مردم گام برداشت و مجلس نیز چندین گام برداشت و از بخشی از اصلاحات مدنظر خود چشم پوشی کرد تا در این شرایط اختلافات، مانع از شنیده شدن صدای واحد ما برای حل مشکلات مردم نشود. تشخیص تطبیق یا مغایرت لایحه پیشنهادی دولت با قانون اساسی در حیطه اختیارات مجلس نیست و کاری است که در صورت تبدیل آن به مصوبه در شورای نگهبان انجام می‌شود. عضو کمیسیون تلفیق مجلس ایران تصریح کرد: در همین راستا رئیس مجلس طی نامه‌ای در تاریخ 25 آذر (15 دسامبر) خطاب به رئیس جمهور، مطابق اصل 52 قانون اساسی، اصلاحات لایحه دولت را مطالبه کردند تا بودجه با درآمدهای پایدار، حداقل وابستگی به نفت و اصلاحات ساختاری بودجه ارائه شود.

احتمال رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ با این همه اشاره قالیباف را می‌توان بازتابی از زمزمه‌های احتمال رد کلیات لایحه بودجه ارزیابی کرد که در روزهای گذشته بیش از پیش به گوش می‌خورد. از اعضای کمیسیون تلفیق که در چند روز گذشته به صورت سه شیفت و حتی در روزهای تعطیل وظیفه خطیر تکمیل اصلاحات را برعهده داشتند تشکر می‌کنم. وی با اشاره به جایگاه مجلس در بودجه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه لایحه بودجه بر اساس واقعیت‌ها تهیه و تنظیم می‌شود و امیدواریم تغییرات آن  به حدی نباشد که ساختار و شاکله بودجه به هم بخورد. دولت حسن روحانی بودجه سال آینده را بر مبنای فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تنظیم کرد در حالی که در سال جاری میزان فروش نفت در خوش‌بینانه‌ترین برآوردها از روزی ۷۰۰ هزار بشکه فراتر نرفته است. منتقدان می‌گویند دولت بر خلاف سیاست‌های کلان که هدف آن کاهش وابستگی به نفت است این وابستگی را از ۱۰ به ۳۵ درصد افزایش داده است. انتهای پیام. قالیباف پس از تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس اتکای آن به نفت را"شر مطلق و تکیه بر باد" خواند. امیدوار هستیم که نمایندگان مجلس در همکاری با نمایندگان دولت لایحه بودجه را به نحوی رسیدگی کند که چارچوب ،شکل و نظمی که در آن وجود دارد، کماکان باقی بماند. جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، لایحه پیشنهادی دولت را"بدترین بودجه ممکن در طول سال‌های گذشته" خوانده و می‌گوید دولت"با این مدل بودجه‌ریزی، در حقیقت اعتبار و وجهه خودش را زیر سؤال برده" است.

"بودجه خیالی" و درآمدهای غیرقابل تحقق علیرضا نظری، عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گوید بخش بزرگی از درآمدهای پیش‌بینی شده در سال آینده قابل تحقق نیست و لایحه بودجه ۱۴۰۰ را"بودجه خیالی" می‌خواند. اصولگرایان حاکم بر مجلس یازدهم معتقدند به دلیل عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده، بودجه سال آینده با کشری قابل توجهی روبرو خواهد بود که دامن دولت بعدی را می‌گیرد. لینک کوتاه. محسن رضائی به تازگی با انتقاد از اتکای بودجه سال ۱۴۰۰ به درآمدهای نفتی و برآورد فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در آن، تاکید کرد که معنی این کار این است که دولت همچنان نگاهش به"روابط خارجی و رفتار کشور‌های دیگر" است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ۲۱ آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما هشدار داده که چه دونالد ترامپ جمهوری‌خواه و چه جو بایدن دمکرات، هر دو در پی ادامه تحریم‌های اقتصادی به عنوان"فشار روی گرده ملت ایران" هستند و وابسته کردن بودجه به اتفاق‌های بیرون مرز"ریسک خطرناکی" است. حسن روحانی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد که چه آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد و چه تحریم‌ها برداشته شود یا نشود ایران سال آینده روزی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خواهد فروخت.

کسری عظیم بودجه و امید به رفع تحریم این ادعا در حالی مطرح شده که بیژن زنگنه، وزیر نفت می‌گوید ایران ظرفیت صادرات این مقدار نفت را دارد اما پیش‌شرط تحقق آن برداشت شدن تحریم‌ها خواهد بود. به گزارش خبرگزاری فارس دیوان محاسبات با بررسی امکان تحقق درآمدهای نفتی و غیرنفتی در لایخه دولت برآورد می‌کند کسری بودجه در سال آینده در خوش‌بینانه‌ترین حالت بیش از ۱۹۵ هزار میلیارد تومان باشد. با توجه به اتکای بیش از حد منابع بودجه ۱۴۰۰ به درآمدهای نفتی و تعهدی که تصویب آن بر دوش دولت احتمالا اصولگرای آینده می‌گذارد، شماری از نمایندگان اعتقاد دارند که اکثریت مجلس باید با کلیات آن مخالفت و دولت را مجبور به تجدید نظر کند. چنین اتفاقی ممکن اما کم‌سابقه است. در سال پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، کمیسیون تلفیق کلیات بودجه را رد کرد اما با تصویب آن در صحن علنی مجلس مجبور به بررسی مجدد و در نهایت تصویب آن شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این اتفاق در سال ۹۷ و در نخستین سال از دولت دوم حسن روحانی به شکل معکوس رخ داد. بودجه سال جاری نیز شرایط کاملا خاصی پیدا کرد و کلیات آن اصلا در مجلس به بحث گذاشته نشد. لایحه بودجه ۹۹ در بحبوحه بحران کرونا فقط در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید و با موافقت علی خامنه‌ای در یک اقدام فراقانونی به طور مستقیم برای شورای نگهبان ارسال شد. اگر اختلاف بر سر لایحه بودجه زیاد باشد، و از آنجا که امکانات مجلس برای ایجاد تغییرات بدون موافق دولت در آن محدود است، این احتمال وجود دارد که فقط"چند دوازدهم" لایحه بودجه تصویب شود تا امور دولت و کشور به طور موقت تا حدودی بچرخد. این اتفاق در سال ۱۳۹۲ افتاد و بعید نیست تکرار شود.

در همین زمینه: .