فیلم اعترافات مصطفی صالحی؛ یک رسوایی دیگر برای جمهوری اسلامی

07/08/2020 09:30:00 ب.ظ

سپاه, مصطفی_صالحی

این فیلم که قرار بود بازسازی صحنه قتل یک افسر سپاه به دست مصطفی_صالحی ، یکی از معترضان_دی‌۱۳۹۶ باشد، در واقع فیلم بازسازی بی‌گناهی او و تاییدی است بر ناشی بودن ماموران اطلاعاتی در سناریونویسی. اعدام دادخواهی گزارش شاهد علوی ShahedAlavi 👇

چنان‌چه که اشاره شد، در این ویدیوی کوتاه که قرار بوده است بازسازی قتل به دست مصطفی صالحی باشد، او تنها شش ثانیه صحبت می‌کند. بار نخست در ثانیه ۴۳ ویدیو، مصطفی در پاسخ به بازجو که می‌پرسد آن شب کجا بوده است، می‌گوید: «این کوچه سوم. من تو این‌ کوچه بودم.»

وقتی بازجو می‌گوید تیراندازی کن! همان‌طور ایستاده، قنداق تفنگ را به شانه‌اش می‌چسباند و فیگور شلیک کردن می‌گیرد و به بازجو می‌گوید: «بیا… خوبه؟»و به بازجو نگاه می‌کند.در ابتدای ویدیو، مامور امنیتی اول می‌گوید او آن شب در درگیری‌ها حضور داشته و همه چیز را، از جمله سه تیراندازی انجام شده را دیده است. به گفته وی، یکی همان‌جا که مامور ایستاده است (سر خیابان) و دو مورد هم در کوچه پنجم.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

سیل شدید در صنعاء/3 نفر جان باختند+فیلم و تصاویر- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim📸سیل شدید در صنعاء بر اثر بارش باران و سیل شدید در برخی از محله‌های صنعا پایتخت یمن سه نفر جان خود را از دست دادند

اعتراض سازمان عفو بین الملل به اعدام مصطفی صالحی: جمهوری اسلامی به دنبال انتقام جویی استاعتراض سازمان عفو بین الملل به اعدام مصطفی_صالحی : جمهوری اسلامی به دنبال انتقام جویی است سازمان عفو بین الملل پنجشنبه ۱۶ تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد که اجرای این حکم بار دیگر نشان می‌دهد كه مقامات جمهوری اسلامی بیشتر به دنبال انتقام جویی هستند، نه عدالت

ورود اولین محموله کمک‌های ایران به بیروت+عکس- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimنخستین محموله کمک‌های بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران برای خدمات‌رسانی به مجروحان انفجار بندر بیروت، وارد پایتخت لبنان شد 🎥 هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه ایران وارد بیروت شد لبنان

ترامپ:چطور می توانید بگویید انفجار بیروت حادثه بوده است/اسپر:اکثر کارشناسان معتقدند حادثه بودهترامپ: *چطور می‌توانید بگویید انفجار بیروت حادثه بوده است *شاید یکی این مواد منفجره وحشتناک را در آنجا قرار داده بود * شاید انفجار بیروت یک حمله بوده است * ما با جدیت این موضوع را دنبال می‌کنیم *اسپر: اکثر کارشناسان معتقدند حادثه بوده

ماکرون در لبنان بر ضرورت اصلاحات در این کشور تأکید کردرئیس جمهوری فرانسه که مورد استقبال رئیس جمهوری لبنان قرار گرفته بود، پشتیبانی پاریس از بیروت را یک امر واضح دانست.

رئیس مجلس: اگر ‌مدافعان حرم نبودند شرایط منطقه ‌به‌نفع گروه‌های تکفیری تغییر می‌کرد / حاج قاسم ‌جوانان انقلابی‌ زیادی تربیت ‌داد- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم - Tasnimقالیباف: شهید_سلیمانی نماد فداکاری در جهان اسلام است اگر ‌مدافعان حرم نبودند شرایط منطقه ‌به‌نفع گروه‌های تکفیری تغییر می‌کرد سردار سلیمانی جوانان انقلابی، شجاع و فداکار زیادی را تربیت و پرورش داد شجاعت و ایثار برجسته‌ترین ویژگی جوانان مدافع حرم است

کرد و هیچ اعترافی از او در دست نبود، این ویدیو باید پس از صدور حکم اعدام وی تهیه شده باشد.خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری المسیره،"حمود عباد" شهردار صنعاء گفت سیل ناشی از بارندگی‌های شب گذشته در این شهر محله «السد» واقع در منطقه «نقم» را فراگرفته است.گزارش دادند که مصطفی صالحی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۱۳۹۶، در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد.خبرگزاری تسنیم  به نقل از العهد، اولین محموله کمک‌های بشردوستانه ایران به منظور کمک به آسیب دیدگان انفجار بزرگ بندر بیروت، دقایق اولیه بامداد روز پنجشنبه به وقت تهران، وارد فرودگاه بیروت شد.

برای همین، یک گزینه محتمل برای همکاری مصطفی صالحی، وعده ماموران امنیتی به او برای معلق کردن حکم اعدامش در صورت همکاری در پروژه اعترافات بوده است. مشخص نیست ویدیوهای بیشتری از مصطفی صالحی ضبط شده است یا نه اما اگر ویدیوهای دیگر هم در کار باشد، دلیل عدم پخش احتمالی آن را تاکنون می‌توان با دقت در ویدیوی منتشر شده از بازسازی رویداد کشته شدن سجاد شاه‌سنایی دید؛ ویدیویی که نه به نفع روایت حاکم که نتیجه‌اش به زیان آن‌ها درآمده است.   وی افزود که شهرداری پایتخت طی یک طرح فوری با همکاری سایر واحد‌ها در حال تلاش برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل در برخی از محله‌های صنعاء هستند. چنان‌چه که اشاره شد، در این ویدیوی کوتاه که قرار بوده است بازسازی قتل به دست مصطفی صالحی باشد، او تنها شش ثانیه صحبت می‌کند. برخی از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران پیشتر نوشتند که آقای صالحی «در دوره طولانی بازجویی و شکنجه در آگاهی و اطلاعات اصفهان، مقاومت کرد و به کار نکرده اعتراف نکرد» و گروهی دیگر اعدام او را تصمیم جمهوری اسلامی برای اعدام یک فرد در رابطه با اعتراضات دانسته‌اند. بار نخست در ثانیه ۴۳ ویدیو، مصطفی در پاسخ به بازجو که می‌پرسد آن شب کجا بوده است، می‌گوید: «این کوچه سوم. عباد همچنین بر ضرورت ایجاد موانع برای جلوگیری از سرازیر شدن سیل به سمت صنعاء تاکید کرد. من تو این‌ کوچه بودم.

» و با دست کوچه را که ظاهرا روبه‌روی او بوده است، نشان می‌دهد. وب‌سایت‌های حقوق بشری پیشتر در رابطه با احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام مصطفی صالحی هشدار داده بودند. در ثانیه ۴۷ ویدیو، مصطفی که این بار تفنگی شکاری به دستش داده‌ بودند، در پاسخ به بازجو که می‌پرسد صاف تیراندازی کرده است، می‌گوید: «صاف با ساچمه آره.» وقتی بازجو می‌گوید تیراندازی کن! همان‌طور ایستاده، قنداق تفنگ را به شانه‌اش می‌چسباند و فیگور شلیک کردن می‌گیرد و به بازجو می‌گوید: «بیا… خوبه؟» دوباره به بازجو نگاه می‌کند. در ثانیه ۲:۰۷ ویدیو، مصطفی وقتی بازجو می‌گوید بنشیند، چمباتمه می‌زند و می‌گوید: «یک کپه خاک، این جوری. بعد از این واکنش‌ها بود که اجرای آن احکام اعدام متوقف شده بود.» و به بازجو نگاه می‌کند.

به این ترتیب، در همین شش ثانیه، مصطفی صالحی یک بار می‌گوید به صورت ایستاده و یک بار می‌گوید به صورت چمباتمه تیراندازی کرده است. او هم‌چنین می‌گوید محل استقرارش، کوچه سوم بوده است. احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه تایید شد؛ وکلا همچنان اجازه ورود به پرونده را نداشته‌اند وکیل سه نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان سال گذشته که به اعدام محکوم شده‌اند، با اعلام خبر تایید حکم اعدام موکلانش در دیوان عالی کشور در مرحله فرجام‌خواهی، گفت که حتی در این مرحله نیز اجازه ورود به پرونده را نداشته است. اما دو مامور امنیتی که در ویدیو صحبت و ادعا می‌کنند شب ۱۱ دی‌ ۱۳۹۶، در جریان درگیری‌ نیروهای امنیتی با مردم معترض در کهریزسنگ نجف‌آباد حضور داشته‌ و تیراندازی مصطفی صالحی را دیده‌، روایت‌های متناقضی از آن‌چه دیده‌اند به دست می‌دهند؛ روایتی نه تنها متناقض با صحبت‌های صالحی بلکه حتی در تناقض با یک‌دیگر. در ابتدای ویدیو، مامور امنیتی اول می‌گوید او آن شب در درگیری‌ها حضور داشته و همه چیز را، از جمله سه تیراندازی انجام شده را دیده است. به گفته وی، یکی همان‌جا که مامور ایستاده است (سر خیابان) و دو مورد هم در کوچه پنجم. خبرهای بیشتر ادامه اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی به احتمال اجرای حکم اعدام پنج معترض در ایران درحالی که کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همچنان با هشتگ «لغو فوری اعدام» به صدور حکم اعدام برای پنج تن از بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ اعتراض می‌کنند؛ یک مقام قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرد که این احکام «قطعی» نیست.

همین مامور امنیتی در روایت آن‌چه دیده است، در ثانیه ۲۸ فیلم می‌گوید: «یه نیم خیزی کرد، با این حالت زد.» در ثانیه ۳۰ در حالت نیمه نشسته، فیگور شلیک متهم را در آن شب نشان می‌دهد. این مامور در ادامه صحبت‌هایش در ثانیه ۳۳ فیلم می‌گوید: «یک نیم‌خیزی کرد و زد (نیم‌خیز شده و حالت شلیک را نشان می‌دهد) و بعد دوباره برگشت اون‌جا و من از اون ور بودم، اومدم سمتش که شناسایی‌اش کنم.. دیدم دورش رو احاطه کردند.» این مامور دوباره در ثانیه ۵۷ صحبت می‌کند: «{مصطفی} از جمعیت دوید.

هر وقت دوید به سمت جمعیت، چون تو تهران هم دیده بودم، {بوق، یک ثانیه صدا کاور شده است} شناسایی شده بود. می‌خواهند بکشندش. خُب، می‌زنند، می‌کشندش. شروع کرد به دویدن. یک لحظه که دوید جلو، من حالا حالت دو بگیرم؟ این طوری کرد (مامور به جلو می‌جهد و نیم‌خیز فیگور شلیک کردن می‌گیرد) و زد و بلافاصله دوباره برگشت.

» در ادامه این فیلم، در دقیقه ۱:۱۶، یک مامور امنیتی دیگر که صدایش را تغییر داده‌اند، روایتش از آن شب را بازگو می‌کند: «این‌جا یه خانم تقریبا ۱۸ ساله بود. این‌جا وایساده بودند. کنار دست ایشون (به مصطفی صالحی اشاره می‌کند)، اون خانمه بهش گفت بزن، پس چه کار می‌کنی، چرا نمی‌زنی؟ {مصطفی} گفت حرف نزن، هولم نکن.» همین مامور در ادامه صحبت‌هایش در جواب فرد لباس شخصی که می‌پرسد پس هنگام تیراندازی، قشنگ تمرکز می‌کرده، هول نبوده و بزن و در رو نبوده است، می‌گوید: «نه دیگه. ببین پشت سر هم، یکی شلیک می‌شه، اسلحه‌رو می‌شکنه، پوکه فشنگ می‌آد بیرون.

بعدی و دوباره شلیک. بلافاصله (با دست‌هایش حالت کار کردن با تفنگ را نشان می‌دهد).» اما همین مامور که چند ثانیه پیش‌تر گفته بود مصطفی صالحی کنار زنی ایستاده بود و ایستاده در حالت تمرکز، پشت سر هم  شلیک می‌کرد، در ادامه صحبت‌هایش در ثانیه ۱:۵۰ ویدیو، تصویری به کلی متفاوت از شیوه شلیک صالحی به دست می‌دهد: «رو ساختمون، رو این مغازه‌ها. این‌جا به صورت درازکش. چون اگه ایستاده باشی، وایسی، به اصطلاح، مامورین قشنگ می‌بینند.

همه درازکش این‌جا. یک عده دیگه هم از این‌جا سنگ می‌زدند. درازکش، به حالت درازکش شلیک می‌کنه.» نکته نخست این ‌که یکی از خواسته‌های مصطفی صالحی در دادگاه، آوردن شاهدهایی بود که او را آن شب دیده باشند. اما دادگاه هیچ شاهدی نداشت و در صحبت‌های دادستان نجف‌آباد و گزارش‌های منتشر شده از دادگاه و صحبت‌های وکیل شاکی هم هیچ‌ جا به شناسایی مصطفی صالحی هنگام شلیک و یا اسلحه به دست از سوی ماموران حاضر در صحنه اشاره نشد.

به این ترتیب، روایت این مامور دوم در ویدیو از شنیدن دقیق صحبت‌های مصطفی صالحی و زن همراهش (زنی خیالی، چون متهم دوم پرونده، «امرالله صالحی» بود و در دادگاه از هیچ زنی اسمی به میان نیامده است) در آن شلوغی تظاهرات که به معنای حضور مامور در نزدیکی آن‌ها و طبعا نتیجه آن، شناسایی مصطفی صالحی بوده، منطقا کذب و غیرقابل استناد است. اما در مورد شیوه شلیک کردن، این تناقضات بیشتر هم هست. مصطفی صالحی به درخواست مامور لباس شخصی که در طول ویدیو از او سوال می‌پرسد، فیگور ایستاده و در حالت چمباتمه پشت یک کپه خاک شلیک کردن را نمایش می‌دهد و می‌گوید محل استقرارش، کوچه سوم بوده است. ولی می‌بینیم مامور امنیتی اول که تاکید کرده تمام شب در صحنه درگیری بوده و همه چیز را دیده است، ابتدا می‌گوید مصطفی صالحی در حالت نیمه نشسته شلیک کرده است. سپس مدعی می‌شود در حال دویدن، به جلو خیز برداشته و در نهایت در حالت نیم‌خیز شلیک کرده است.

این مامور هم‌چنین می‌گوید دو مورد از شلیک‌ها از کوچه پنجم انجام شده‌اند. در روایت مامور دوم هم که تکلیف او با خودش روشن نیست، به این اشاره می‌کند که مصطفی صالحی در خیابان، هم جایی کنار زنی ایستاده، تمرکز ‌کرده و همان‌طور ایستاده پشت سر هم شلیک کرده است، هم در جایی بالای یک پشت‌بام یا در کف خیابان (شیوه روایت مامور کاملا مبهم است) درازکش در حال شلیک بوده است. اما در این ویدیو که قرار است اقدامات مصطفی صالحی را بازسازی کند، صالحی نه درباره خیز برداشتن، نه دویدن، نه نیم‌خیز شدن و نه درازکش شلیک کردن و نه زنی که ادعا شده  همراهش بوده است، هیچ چیزی نمی‌گوید. به این ترتیب، نه جایی که مصطفی صالحی می‌گوید ایستاده بود و نه شیوه‌ای که ادعا می‌کند شلیک کرده، هیچ شباهت و تناسبی با روایت این دو مامور از دیده‌های آن‌ها از شلیک‌های آن شب ندارند. برای همین، می‌توان گفت این فیلم که قرار بود بازسازی صحنه قتل یک افسر سپاه به دست مصطفی صالحی، یکی از معترضان دی‌ ۱۳۹۶ باشد، در واقع فیلم بازسازی بی‌گناهی او در این مورد مشخص و تاییدی است بر ناشی بودن ماموران اطلاعاتی در سناریونویسی و کاری که بسیار دوست دارند انجام دهند اما بلد نیستند؛ مستندسازی از دروغ.

مطالب مرتبط: .