فیس بوک هم از تعیین مقررات برای تبلیغات سیاسی طرفداری می‌کند | DW | 23.11.2019

23/11/2019 05:49:00 ب.ظ

توییتر چندی پیش اعلام کرد، تبلیغات سیاسی در این شبکه را ممنوع می‌کند. گوگل هم به تازگی اعلام کرد تبلیغات سیاسی را محدود می‌کند. در آلمان کارشناسان مشکل را در نبود تعریفی برای تبلیغ سیاسی می‌دانند.

شبکه‌های اجتماعی, توییتر

توییتر چندی پیش اعلام کرد، تبلیغات سیاسی در این شبکه را ممنوع می‌کند. گوگل هم به تازگی اعلام کرد تبلیغات سیاسی را محدود می‌کند. در آلمان کارشناسان مشکل را در نبود تعریفی برای تبلیغ سیاسی می‌دانند.

توییتر چندی پیش اعلام کرد، تبلیغات سیاسی در این شبکه را ممنوع می‌کند. گوگل هم به تازگی اعلام کرد تبلیغات سیاسی را محدود می‌کند. در آلمان کارشناسان مشکل را در نبود تعریفی برای تبلیغ سیاسی می‌دانند.

یک مقام مسئول در حوزه رسانه‌های نوین در آلمان هم معتقد است که مشکل اصلی در شبکه، نبود تعریفی برای تبلیغ سیاسی است. زیگفرید اشنایدر، مدیر دفتر مرکزی ایالتی بایرن در رسانه‌های نوین هم از سیاستمداران در آلمان خواسته است به جای اینکه تصمیم‌گیری در مورد محتوای سیاسی را به عهده توییتر و فیس بوک بگذارد، یک تعریف کلی و الزام‌آور برای تبلیغ سیاسی ارائه دهند.

توییتر تبلیغات سیاسی را متوقف کردتوییتر پیش‌تر اعلام کرده بود که از ۲۲ نوامبر قصد دارد از درآمد حاصل از هرگونه محتوا با تبلیغات سیاسی چشم‌پوشی کند و جلوی انتشار تبلیغات و آگهی‌هایی پرداخت‌شده برای نامزدها یا موضوع‌های سیاسی از سراسر جهان بر روی این پلتفرم را بگیرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

لذا باید حساب کاربری سران نظام ایران بلاک بشه که خودشان از شبکه‌های_اجتماعی به طور آزاد استفاده و تبلیغ سیاسی می‌کنند و برای دیگران فیلتر ایران آزادی

بی‌کس‌ترین زندانیان سیاسی در ایران پس از دو دهه آزاد شدنددیگه ببین چقدر جمعیت زندانها تو این چند روز زیاد شده که اینها رو آزاد کردن

دو زندانی سیاسی ایرانی پس از ربع قرن آزاد شدندفعالان کرد ایرانی خبر می‌دهند که عثمان مصطفی‌پور و محمد نظری، که به ترتیب ۲۸ سال و ۲۵ سال زندانی بودند، مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده‌اند. اتهام آنها عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران بود.

پس از توییتر، گوگل هم به جنگ آگهی‌های سیاسی رفتشرکت گوگل روز جمعه ۲۲ نوامبر اعلام کرد از ماه ژانویه تدابیر سخت‌تری را برای سرویس آگهی خود اعمال می‌کند تا امکان سوءاستفاده از تبلیغات سیاسی را کاهش دهد.

سرانجام سه پرونده مهم خصوصی‌سازی به روایت رئیس دیوان محاسبات- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimسرانجام سه پرونده مهم خصوصی‌سازی به روایت رئیس دیوان محاسبات عادل آذر: پرونده کشت و صنعت مغان در دیوان محاسبات مطرح بوده و تا دو ماه آینده رأی آن صادر می‌شود عادل آذر:درباره پالایشگاه کرمانشاه نیز به این نتیجه رسیده‌ایم که اهلیت در واگذاری آن رعایت نشده و پرونده ماشین‌سازی تبریز هم در دست بررسی است این پرونده‌ها در بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی بی‌تاثیر نبوده است

رزمایش پدافندهوایی| امیر صباحی‌فرد: دشمنان را از کرده خود پشیمان می‌کنیم- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimامیر صباحی‌فرد: دشمنان را از کرده خود پشیمان می‌کنیم فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش: اگر دشمن خیالی به سرش زد ما در میدان مقابله هم دشمنان را از کرده خود پشیمان می‌کنیم توانستیم هر هدفی که وارد آسمان منطقه رزمایش شد را مقتدرانه منهدم کنیم امیر صباحی‌فرد:دشمنان نیز خود می‌دانند که ورودشان به فضای جمهوری اسلامی ایران بر عهده خودشان است اما خروج شان قطعا با آنها نخواهد بود هر هدف و پهپادی که وارد منطقه رزمایش شد، با هوشیاری و آتش سامانه‌های پدافندی، لاشه آن بر روی زمین باقی مانده است

سردار فدوی:اغتشاشات 48 ساعته جمع شد/ترامپ خباثت‌های خود را عریان نشان می‌دهد- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimسردار فدوی:اغتشاشات ۴۸ ساعته جمع شد/ترامپ خباثت‌های خود را عریان نشان می‌دهد جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در جمع یگان‌های امنیتی حضرت صاحب الزمان(عج): در سر بزنگاه‌ها و زمانی که اقتضاء کند پاسداران انقلاب اسلامی در هر صحنه‌ای حضور دارند سردار فدوی: در همین حوادث اخیر 48 ساعته اغتشاشات جمع شد، یعنی از بعدازظهر روز شنبه که شروع شد 48 ساعت بعد این اغتشاشات تمام شد. این درحالی بود که در روز اول 28 استان و 100 محله و شهر درگیر این موضوع بودند

فیس بوک می‌گوید، قانونگذاران آلمان باید برای تبلیغات سیاسی در اینترنت مقررات الزام‌آوری را وضع کنند.یکی از آن‌ها در ۲۴مین سال زندانش نوشته بود «بی کس‌ترین زندانی» رجایی‌شهر است و تنها برای اجرای قانون اعتصاب غذا کرده است و از مردم خواسته بود او را به خاطر بی کسی‌اش به حال خود رها نکنند و آن دیگری در بیستمین سال زندانش نوشته بود که نه فقط برای آزادی او که ۲۰ سال از زندگی‌ و جوانی‌اش در زندان‌های جمهوری اسلامی تباه شده است که به خاطر جلوگیری از تباه شدن زندگی جوانان دیگر در این زندان‌ها کاری بکنند.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس hengaw.تصمیم جدید گوگل همزمان با اجرایی شدن اقدام توییتر در ممنوعیت سراسری هرگونه تبلیغات سیاسی اعلام می‌شود.

یکی سخنگوی این کنسرن در گفت‌وگو با روزنامه"فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ" گفته است: «تشخیص سیاسی بودن یک تبلیغ و اینکه چه کسی اجازه انتشار چنین تبلیغاتی را در شبکه دارد، آسان نیست. ما معتقدیم که الزامات قانونی در این زمینه ضروری است و مایلیم در این زمینه صحبت کنیم. هر دو آنها به اتهام «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران» در ابتدا به اعدام محکوم شدند اما در دادگاه تجدیدنظر حکم محمد نظری از اعدام به حبس ابد و حکم عثمان مصطفی‌پور از اعدام به ۳۵ سال حبس تبدیل شد.» یک مقام مسئول در حوزه رسانه‌های نوین در آلمان هم معتقد است که مشکل اصلی در شبکه، نبود تعریفی برای تبلیغ سیاسی است. آقایان مصطفی‌پور و نظری نخست به اعدام محکوم شدند، اما بعدتر حکم آنها به ترتیب به حبس ابد و ۳۵ سال زندان کاهش یافت. زیگفرید اشنایدر، مدیر دفتر مرکزی ایالتی بایرن در رسانه‌های نوین هم از سیاستمداران در آلمان خواسته است به جای اینکه تصمیم‌گیری در مورد محتوای سیاسی را به عهده توییتر و فیس بوک بگذارد، یک تعریف کلی و الزام‌آور برای تبلیغ سیاسی ارائه دهند. عثمان مصطفی‌پور،  متولد ۱۳۴۶، در تیرماه ۱۳۷۰ در دره آسن گران از سوی نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شد. توییتر تبلیغات سیاسی را متوقف کرد توییتر پیش‌تر اعلام کرده بود که از ۲۲ نوامبر قصد دارد از درآمد حاصل از هرگونه محتوا با تبلیغات سیاسی چشم‌پوشی کند و جلوی انتشار تبلیغات و آگهی‌هایی پرداخت‌شده برای نامزدها یا موضوع‌های سیاسی از سراسر جهان بر روی این پلتفرم را بگیرد. در حالیکه گوگل و توییتر تدابیر محدودکننده‌ای برای آگهی‌های سیاسی در نظر گرفته‌اند، فیس‌بوک دیگر غول شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده است که در سیاست‌های خود تغییری نخواهد داد.

جک دورسی، مدیر اجرایی توییتر در توییت‌هایی که درباره این تصمیم منتشر کرده است، می‌نویسد،"معتقدیم که دامنه‌ی پیام‌های سیاسی باید به دست آورده شود و نه خریداری". با این حال از زمان بازداشت هرگز دخترش را ندید. به نظر می‌رسد که این دو جزو چندین زندانی سیاسی و امنیتی باشند که دستگاه قضایی ایران اعلام کرده با موافقت آیت‌الله خامنه‌ای مورد عفو قرار گرفته‌اند. جک دورسی در استدلال برای جلوگیری از سوء‌استفاده از تأثیر تبلیغات سیاسی، به انتشار"اطلاعات گمراه‌کننده راستی‌آزمایی‌نشده" و"دیپ فیک‌ها" که برای تولید یا تغییر محتوای ویدیویی به کار می‌روند، اشاره کرد. به این ترتیب توییتر با این اقدام آگاهانه راه خود را از سیاست‌های فیس‌ بوک در زمینه تبلیغات جدا کرد. محمد نظری، متولد ۱۳۵۰ و اهل شاهین دژ از توابع استان آذربایجان غربی در سن ۲۳ سالگی توسط ماموران سپاه پاسداران در شهر بوکان بازداشت شد. گوگل تبلیغات سیاسی را محدود کرد پس از توقف تبلیغات سیاسی در توییتر، گوگل هم روز پنجشنبه ۲۱ نوامبر از موضع جدید خود در مورد سخت‌گیری با تبلیغات سیاسی از محدود کردن امکان قرارگرفتن هدفمند تبلیغات انتخاباتی خبر داد. به این ترتیب در نمایش تبلیغات سیاسی و هدف‌گیری مخاطبان این تبلیغات، ویژگی‌های گروه‌های گوناگون کاربران را مانند، سن، جنسیت و کد پستی محل اقامت در نظر خواهد گرفت. او در طی این سال‌ها در زندان‌های زیادی از جمله زندان مهاباد، اوین، رجایی شهر کرج و زندان مرکزی ارومیه به سر برد.

گوگل همچنین تأکید کرده است، انتشار اطلاعات اشتباه در هر تبلیغی بر خلاف مقررات این پلتفرم است که تبلیغات سیاسی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای نمونه در این دسته، ویدیوهای دست‌کاری شده یا دیپ فیک را هم می‌توان جای داد. آقای نظری توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد به اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان محاکمه و به اعدام محکوم شد. به کانال دویچه وله در تلگرام بپیوندید به این ترتیب گوگل، ویدیوهای دیپ فیک، ادعاهای آماری غلط یا هرگونه تبلیغ دیگری که اعتماد مردم و انتخابات و دموکراسی را تحت تأثیر قرار دهند، محدود و ممنوع می‌کند. با این اقدام، گوگل هم نسبت به فیس بوک، موضع محکم‌تری در زمینه محتوای صحیح تبلیغات پیش گرفته است. این زندانی تا مدت‌ها فاقد وکیل بود و به تنهایی به حکم خود اعتراض کرد. تبلیغات سیاسی و رفتار با اطلاعات غلط در فیس بوک فیس‌ بوک در ازای پرداخت، هرگونه تبلیغ سیاسی را صرف‌نظر از درست یا اشتباه بودن آن، منتشر می‌کند.

این کنسرن اساسا دغدغه چک کردن فکت‌ها یا راستی‌آزمایی تبلیغات با محتوای سیاسی را ندارد. او پس از آن بارها درخواست اعاده دادرسی برای تجدیدنظر در حکمش را داد اما نهایتا در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۷ درخواست اعاده دادرسی او از سوی دیوان عالی کشور رد شد و محمد نظری باقی ماند در زندان اما با امید به آزادی. از سوی دیگر فیس‌ بوک تصمیم گرفته است در صورت انتشار اطلاعات غلط یا گمراه‌کننده از سوی سیاستمداران دست به اقدامی نزند. این خبر بحث‌های فراوانی را در آمریکا دامن زد. با این حال مقامات قوه قضاییه نه تنها با مرخصی درمانی او مخالفت کردند بلکه حتی انتقال او به بیمارستان برای معایناتش را نیز به تعویق انداختند. مارک زاکربرگ، حذف و تصحیح‌"اطلاعات غلط"در تبلیغات سیاسی را بسته به"متن" دانسته بود. او با حضور در مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه‌ای که در آن از جمله در مورد انتشار اطلاعات غلط در تبلیغات سیاسی صحبت شد، تأکید کرد سیاستمداران در فیس‌ بوک از حق آزادی بیان برخوردارند. او طی ۲۵ سال زندان برخی از اعضای خانواده‌اش را از دست داد و به دلیل دوری راه و مشکلات مالی ملاقاتی نیز با خانواده‌اش در زندان نداشت.

زاکربرگ معتقد است در یک دموکراسی، شرکت‌های خصوصی نباید سیاستمداران را سانسور کنند. او همچنین می‌گوید، شبکه‌های آنلاین نباید در این باره که چه چیز درست و چه نادرست است، تصمیم‌گیری کنند. در همین زمینه: .