فوت و فن؛ لیورپول-منچسترسیتی: دورخیز برای قهرمانی در شب سیاه آنفیلد - BBC News فارسی

فوت و فن؛ لیورپول-منچسترسیتی: دورخیز برای قهرمانی در شب سیاه آنفیلد

08/02/2021 04:36:00 ب.ظ

فوت و فن؛ لیورپول-منچسترسیتی: دورخیز برای قهرمانی در شب سیاه آنفیلد

مهم‌ترین بازی هفته بیست و سوم لیگ برتر انگلیس در ورزشگاه آنفیلد برگزار شد. لیورپول که در چند بازی اخیر خود نتایج مناسبی نگرفته بود، مقابل تیمی قرار گرفت که در فرم بسیار خوبی قرار دارد. در این بازی، لیورپول شکست سختی خورد تا تقریبا از رسیدن به دومین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر ناامید شود. در فوت‌و‌فن این هفته نگاهی انداخته‌ایم به این بازی بزرگ.

آلیسون بکر در یکی از ضعیف‌ترین عملکردهای حرفه‌ایش نقشی بزرگ در شکست لیورپول داشتانتظار می‌رفت از دست رفتن این پنالتی، روی روحیه سیتی در ابتدای نیمه دوم اثر منفی بگذارد، اما نیمه دوم با درخشش بخش هجومی سیتی آغاز شد.یک حرکت ترکیبی عالی از سمت چپ و ضربه آخر حساب‌شده‌ گوندوگان، او و تیم‌اش را از فشار رها کرد. سیتی در زمین لیورپول یک بر صفر جلو افتاد.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است

خط حمله لیورپول در شبی که درخشش ویژه‌ای نداشت، در دقیقه ۶۳ با حرکت انفرادی صلاح داخل محوطه جریمه سیتی، قرمزها را صاحب یک ضربه پنالتی کرد و با ضربه عالی صلاح بازی به تساوی کشیده شد، اما از جریان بازی مشخص بود که شانس برتری سیتی بیش از میزبان است.در جدول، آمار کلی بازی را می‌بینید. سیتی در بخش هجومی به وضوح آمار بهتری نسبت به لیورپول ثبت کرده است. طوفان سیتی اما از دقیقه ۷۲ آغاز شد؛ زمانی که تابلوی تعویض بالا رفت و ژسوس جای ماحرز را در میدان گرفت.

پس از این تعویض، فودن به پست محبوب خود، یعنی بال راست منتقل شد و ژسوس در مرکز خط حمله قرار گرفت. پس از این تغییر، سیتی در حمله بسیار اثرگذارتر از قبل شد.دو نفوذ از سمت راست در دقایق ۷۳ و ۷۶ دو گل توسط گوندوگان و استرلینگ را به همراه داشت؛ دو گلی که با ضرباتی ساده از فاصله نزدیک خط دروازه‌ی لیورپول زده شدند. headtopics.com

و در دقیقه ۸۴ ستاره بازی یعنی فودن، نمایش خوب خود را با یک حرکت انفرادی باز هم از سمت راست، پشت سر گذاشتن اندرو روبرتسون مدافع چپ لیورپول و یک شوت مهارنشدنی کامل کرد تا بازی ۴ بر یک شود.یک دقیقه پس از این گل، کلوپ تصمیم به تعویض روبرتسون گرفت تا درواقع به ضعف اساسی تیم‌اش در سمت چپ خط دفاع اعتراف کند.

این یکی از بدترین نمایش‌های فنی لیورپول با کلوپ در بازی‌های بزرگ بود. لیورپول در تابستان گذشته هم با نتیجه چهار بر صفر به سیتی باخته بود، اما این باخت سنگین یک هفته پس از قطعی شدن قهرمانی لیورپول در لیگ رقم خورد و نمی‌شد آن را چندان جدی گرفت.این بار اما دقیقا این باخت سنگین، نقطه عطف فصل برای لیورپول بود؛ شاید با این پیام که "قرار نیست دومین قهرمانی پیاپی شما رخ بدهد".

فودن؛ چه ستاره‌ای...منبع تصویر،Getty Imagesستاره بازی؟ بدون شک فودن. بازیکنی که چند ماه پیش گواردیولا از او به عنوان یکی از مستعدترین بازیکنانی که تمرین‌شان داده، یاد کرد و البته بسیاری حرف او را جدی نگرفته بودند.فودن از نظر سبک بازی در میان بازیکنان گواردیولا در دوره‌های مختلف، شاید بیش از همه شبیه آندرس اینیستا باشد؛ بازیکنی که به خاطر فیزیک نه چندان قدرتمندش، به ظاهر قابل مهار است، اما در عمل در نبردهای یک مقابل یک، یک دردسر بزرگ برای مدافعان هر تیمی است.

فودن مقابل لیورپول تا اواسط نیمه دوم بارها برای مدافعان میانی بارها مشکل‌ساز شد و پس از انتقال به بال راست، چنان روبرتسون را تحت فشار قرار داد که سرانجام کلوپ مجبور به تعویض مدافع چپ اسکاتلندی خود شد.گرث ساوت‌گیت سرمربی انگلیس در ورزشگاه آنفیلد از نزدیک بازی را تماشا می‌کرد و قطعا تحت‌تاثیر نمایش ویژه فودن قرار گرفته است. headtopics.com

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور تظاهرات اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار به اعضای یک خانواده کرد در ترکیه برگزار شد چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

در جدول، خلاصه عملکرد فودن در طول فصل و همینطور مقابل لیورپول در چند زمینه را می‌بینید. فودن مقابل لیورپول تقریبا در اغلب بخش‌های مهم بازی، آماری بهتر از متوسط عملکرد خود در طول فصل را ثبت کرد.شش بار پس گرفتن توپ از حریف درحالی مقابل لیورپول رخ داد که فودن به طور متوسط در این زمینه، چندان موفق نیست و در هر بازی کمتر از یک بار، از حریف توپ‌گیری می‌کند.

همینطور در تعداد دریبل موفق، مشخص است که اعداد ثبت شده از سوی فودن مقابل لیورپول، بهتر از متوسط کاری او در طول فصل جاری است.با یک پدیده ویژه روبرو هستیم؛ یک بازیکن بیست ساله که می‌تواند در پست‌های مختلف بازی کند؛ از بال راست و چپ، تا مهاجم کاذب.فودن دقیقا از آن دسته بازیکنانی است که اگر برای گواردیولا بازی کنند، پیشرفت فنی ویژه می‌کنند، چون گواردیولا متخصص بهبود توان فنی بازیکنانی با خصوصیات فودن است؛ بازیکنانی که در نیمه زمین حریف، بیش از آنکه متکی به قوای بدنی‌شان باشند، براساس شعاع دید وسیع، بازیخوانی مناسب و دریافت اول مناسب و چرخش سریع رو به دروازه حریف قدرت هجومی تیم را بالا می‌برند.

اهمیت واکنش پپ به داربی منچسترمنبع تصویر،Getty Imagesسیتی در شبی که د‌بروینه، کاپیتان خود را به دلیل مصدومیت دراختیار نداشت، با قدرت کامل لیورپول را شکست داد و حالا با یک بازی کمتر از یونایتد و پنج امتیاز بیش از این تیم که فاصله امتیازی بسیار خوبی است، در صدر جدول قرار گرفته است.

لیورپول هم با یک بازی بیش از سیتی، ۱۰ امتیاز از این تیم عقب افتاده و عملا با رویای تکرار قهرمانی وداع کرده است.نکته ویژه اینکه در ماه گذشته وقتی داربی یونایتد-سیتی بدون گل در اولدترافورد به پایان رسید؛ گواردیولا با ابراز رضایت از نتیجه بازی تاکید کرد که "ارزش این یک امتیازی که گرفتیم، در پایان فصل برای همه روشن خواهد شد". در آن مقطع این جملات از سوی گواردیولا، انتقادات زیادی را به دنبال داشت. headtopics.com

حالا اما مشخص است که سرمربی سیتی چشم‌انداز واقع‌بینانه‌ای از شرایط تیم‌اش داشت و مطمئن بوده که در ماه ژانویه قرار است یک استارت قوی به سوی قهرمانی لیگ بزنند.بازی لیورپول-سیتی از نظر روشن کردن وضعیت جدول، مهم‌ترین بازی فصل تا اینجای کار بود؛ حالا واقعا مهار سیتی و تغییر صدرنشین، برای اولین بار در فصل جاری، کاری بسیار سخت به نظر می‌رسد.

ادامه مطلب: BBC Persian Sport »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

صد زخمی در حادثه فروریختن جایگاه تماشاگران در استادیوم بازی در هندروز دوشنبه ۲ فروردین (۲۲ مارس) در جریان مسابقات کبدی در شهر سوریاپت در ایالت جنوب تلانگانای هند یک بخش از جایگاه ویژه تماشاگران فرو ریخت.

هشدار چین به بریتانیا: در این مسیر غلط بیش از این پیش نرویدپکن می‌گوید چهار نهاد و ۹ فرد بریتانیایی را به دلیل انتشار اطلاعات غلط و گمراه کننده در خصوص وضعیت منطقه سین کیانگ چین تحریم کرده و این گروه حق ورود به خاک چین و انجام معاملات با موسسات و افراد چینی را نخواهند داشت. چین مسوول مرگ میلیونهاادم وخسارتهای اقتصادی دنیا بخاطر شیوع عمدی کرونا درجهانه دنیا باید خطر تاریکی ووحشتو باوجود زیادخواهی چین وروسیه بدونه تنها راه مقابله با این دوکشور کمونیستیه .مرگ برچین

بازگشایی رویدادهای فرهنگی از رقص در لیورپول تا گاوبازی در مادریدطرفداران گاوبازی اسپانیایی نیز یکشنبه گذشته پس از ۱۴ ماه شاهد برگزاری نخستین اجرای این نمایش سنتی در مادرید بودند.

عدم پیوستگی در رعایت پروتکل‌ها، دارد زیان می‌زند/از آنچه در این روزها گذشت، راضی نیستیمنمکی: می‌گویند این وزیر دل مردم را خالی می‌کند اما این وزیر در اتاق هواشناسی نشسته و توده ابر را رصد می‌کند و بی جهت حرف نمی‌زند من قصد ندارم کاندیدای ریاست جمهوری بشوم؛ اینجا هم که آمدم، با اکراه آمدم خنجر از کسانی می‌خوریم که نمی‌دانم دنبال چه هستند آقای نمکی اتفاقی که نباید، افتاده، مسببین آنرا به مردم اعلام کنید و صندلیشان را به خوشان برگردانید. وجدان مردم بیدار است. saeednamaki روحانی مجرم است و باید بخاطر قرنطینه نکردن مردم در ایام نوروز محاکمه و توسط جناب رئیسی اعدام بشه. مگه میشه یه آدم اینقدر نادان و نا لایق باشه که ایام نوروز همه آزاد بعد از عید قرنطینه اجباری؟ سلامتِ ما را در اولویت قرار ده مبادا شعارِ پروتکلش فریبت دهد نه_به_امتحان_حضوری

ربیعی در واکنش به حملات اسرائیل: ایران نمی‌تواند در برابر این جنایت‌ها سکوت کندسخنگوی دولت ایران با بیان اینکه 'فاجعه‌ای دیگر توسط صهیونیستها قلب بیت‌المقدس را به درد آورده است'، تاکید کرد که ایران نمی‌تواند در برابر این جنایت‌ها سکوت کند. - خبرگزاری آناتولی

در واکنش به حملات طالبان، آمریکا مواضع این گروه را در قندهار بمباران کرددر واکنش به حملات طالبان، آمریکا مواضع این گروه را در قندهار بمباران کرد مذاکرات طالبان و دولت افغانستان که با تلاش دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، و به میزبانی قطر آغاز شد تاکنون به نتیجه ملموسی دست نیافته است