فواد حسین: عملیات نظامی ترکیه بدون هماهنگی با عراق صورت می‌گیرد

04/02/1401 06:08 ق.ظ

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق با تاکید بر این‌که عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق نقض حاکمیت این کشور و بدون هماهنگی با بغداد صورت می‌گیرد، گفت اقدامات

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق با تاکید بر این‌که عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق نقض حاکمیت این کشور و بدون هماهنگی با بغداد صورت می‌گیرد، گفت اقدامات وزیر خارجه عراق، شنبه 23 آوریل، در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» در خصوص عملیات نظامی جاری ترکیه در شمال عراق، در هشدار غیرمستقیم به آنکارا از کشورهای همسایه عراق خواست تا از اقدامات نظامی در خاک این کشور خودداری کنند.

دفتر وزیر امور خارجه عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدامات نظامی ترکیه، بر ماهیت روابط دوستانه دوجانبه تأثیر می‌گذارد.

وزیر امور خارجه عراق همچنین از کشورهای همسایه خواست به اصول «حسن همجواری» احترام بگذارند و از اقدامات نظامی که بر ماهیت روابط دوستانه دوجانبه تأثیر می‌گذارد، دوری کنند و بر پایبندی عراق به روابط حسنه با کشورهای همسایه تاکید کرد.

فواد حسین در ادامه افزود که دامن زدن به تنش‌ میان ترکیه و عراق، امری خطرناک است و هیچ جایگزینی برای گفت‌وگو میان دو کشور وجود ندارد. ترکیه، دوشنبه از آغاز عملیات نظامی در اقلیم کردستان علیه عناصر حزب کارگران کردستان«پ.ک.ک» با مشارکت نیروی هوایی و نیروی زمینی خبر داد. headtopics.com

ترکیه عامل نفوذی اسراییل در عراق است .

خب عراق هم عضو ناتو شود و بدون هماهنگی هر کاری دلش خواست بکند. خوبی در تیم بودن این است، تو آزاد هستی و خود سر هستی و هر کاری دوست داشتی می توانی بکنی.😂😂😂

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

حمایت ضمنی دولت اقلیم کرد شمال عراق از عملیات ترکیه علیه گروه تروریستی پ.ک.کسخنگوی اقلیم کرد عراق با اشاره به عملیات ترکیه در این منطقه، حضور نامشروع گروه تروریستی پ.ک.ک در شمال عراق را دلیل این عملیات خواند. - خبرگزاری آناتولی

ثبات عراق 'گروگان مداخلات نظامی و سیاسی ایران و ترکیه' | DW | 23.04.2022دخالت‌های ایران و ترکیه در عراق دوباره شدت گرفته است. این دخالت‌های سیاسی و نظامی بی‌ثباتی سیاسی در عراق را تشدید می‌کنند. خبرگزاری دوزاری! از کی تاحالا آلمان نگران عراق شده! اگه خودتون رو زدین به نفهمی یادتون بندازیم که سلاحهای شیمیایی آلمان باعث قتل عام مردم بیگناه حلبچه و ایران بود!!! درپی ورود مهاجران اوکراین به آلمان، این کشور در اقدامی جنجالی، پناه‌جویان_افغانستانی را که پس از سقوط_کابل از افغانستان فرار کرده‌اند، از خانه‌های دولتی‌شان بیرون کرده و این خانه‌ها را به مهاجران تازه‌وارد اوکراینی می‌سپارند. عزیزم اگه ایران و ترکیه دخالت نکنن این کردهای دورو به محض اطمینان از امنیت خودشون مثل زمانی که ایران اونها رو از دست داعش نجات داد. ادعای استقلال میکنن و اول عراق رو به آشوب میکشن. عراقی ها باید خودشون ترتیب این جدایی طلب ها رو بدن اگه نمیتونن از ایران و ترکیه باید تشکر هم بکنن

مکرون: گفت‌وگو با پوتین با همه دشواری بهتر است ادامه یابد | DW | 22.04.2022رئیس جمهوری فرانسه معتقد است گفت‌وگوی مستقیم با ولادیمیر پوتین هر چند سخت و گاهی ناکارآمد است. باید ادامه یابد. مکرون می‌گوید هر وقت همتای اوکراینی او تقاضا کرده با پوتین حرف زده و باید زمینه برقراری صلح فراهم شود.

ترکیه: 42 تروریست در شمال عراق از پای‌ درآمدندوزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که 42 تروریست از آغاز عملیات قفل پنجه در شمال عراق از پای درآمدند. - خبرگزاری آناتولی

تصاویری از بازسازی نبردهای مسیحیان با مورهاصدها نفر در آلکوی اسپانیا با برگزاری جشنواره‌ای، نبردهای مسیحیان با مورها در طول دوره رِکُونکیستا را برای بازپس‌گیری اندلس بازسازی کردند قتل و عام مورها رو چی ؟

دبیرکل سازمان ملل با پوتین و زلنسکی دیدار می‌کندسازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل این نهاد، هفته آینده با روسای جمهور روسیه و اوکراین در مسکو و کی‌یف دیدار می‌کند. اوه! دبیر کل سازمان ملل از خواب بیدار شد!

نظامی آنکارا علیه نیروهای حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک»، با سابقه و پیشینه قبلی است.

وزیر خارجه عراق، شنبه 23 آوریل، در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» در خصوص عملیات نظامی جاری ترکیه در شمال عراق، در هشدار غیرمستقیم به آنکارا از کشورهای همسایه عراق خواست تا از اقدامات نظامی در خاک این کشور خودداری کنند.دفتر وزیر امور خارجه عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدامات نظامی ترکیه، بر ماهیت روابط دوستانه دوجانبه تأثیر می‌گذارد.

وزیر امور خارجه عراق همچنین از کشورهای همسایه خواست به اصول «حسن همجواری» احترام بگذارند و از اقدامات نظامی که بر ماهیت روابط دوستانه دوجانبه تأثیر می‌گذارد، دوری کنند و بر پایبندی عراق به روابط حسنه با کشورهای همسایه تاکید کرد.

فواد حسین در ادامه افزود که دامن زدن به تنش‌ میان ترکیه و عراق، امری خطرناک است و هیچ جایگزینی برای گفت‌وگو میان دو کشور وجود ندارد.

ترکیه، دوشنبه از آغاز عملیات نظامی در اقلیم کردستان علیه عناصر حزب کارگران کردستان«پ.ک.ک» با مشارکت نیروی هوایی و نیروی زمینی خبر داد.

وزیر خارجه عراق، همچنین خاطرنشان کرد که به موجب قانون اساسی عراق، تحرک هر نیرویی از داخل عراق به سمت کشورهای همسایه، منع شده است.

فواد حسین با اشاره به این که حضور نیروهای وابسته به «پ.ک.ک» در منطقه سنجار که در معرض کشمکش‌های منطقه‌ای بوده، امری خطرساز است، تاکید کرد که عناصر حزب کردستان از سال 1991 در این منطقه حضور دارند.

وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر استقرار نیروهای «پ.ک.ک» در طول مرزهای ایران و ترکیه خاطر نشان کرد که برخی از عناصر حشدالشعبی، دیدگاه «پ.ک.ک» را مبنا قرار داده و بر اساس آن عمل می‌کنند.

وزارت خارجه عراق پیشتر اعلام کرد که یادداشت اعتراضی به سفیر ترکیه در عراق داده است.وزیر خارجه عراق به «العربیه» گفت منزلی که در اربیل چند هفته پیش توسط ایران هدف قرار گرفت مقر هیچ طرفی نبوده است و از ایران خواستیم تا دلایلی را برای اثبات اتهام‌های خود ارائه دهد.

او در ادامه گفت ضروری بود که در این زمینه هیئتی امنیتی از ایران به عراق بیاید اما تا کنون دلیلی برای اثبات چنین اتهاماتی ارائه نشده است و ایران همچنان اصرار دارد تا منزل هدف قرار گرفته شده در شهر اربیل را متعلق به موساد نشان دهد.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از مصاحبه با «العربیه»، ضمن تاکید بر گفت‌وگو با ایران در مورد مرزهای آبی میان دو کشور، به وجود هماهنگی‌ با دستگاه امنیتی ایران اشاره کرد.

او در ارتباط با حملات گروه‌های نیابتی ایران به سفارت‌های غربی در عراق، تصریح کرد که سفارت‌های غربی نگران این دست از حملات بودند اما این موضوع دیگر پایان یافته است.

وزیر خارجه عراق تاکید کرد که استفاده از خاک عراق برای حمله به دیگر کشورها، مردود و غیرقابل پذیرش است.

حسین در بخش دیگری از اظهارات خود گفت بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان بازگشت عوامل اروپایی‌تبار داعش و خانواد‌ه‌های آنها به کشورهایشان نیستند.فواد حسین در خصوص روند تشکیل کابینه جدید در عراق با بیان این که هیچ گشایشی در روند تشکیل کابینه جدید حاصل نشده، افزود این روند به طول خواهد انجامید.

از سوی دیگر، اتحادیه عرب، عملیات نظامی ترکیه را محکوم کرد و آن را نقض حاکمیت عراق دانست.

شایان ذکر است که پارلمان عراق قرار است یکشنبه 24 آوریل برای بررسی اقدامات تجاوزکارانه‌ ترکیه و ایران تشکیل جلسه دهد.