فقط گاهی در شناسنامه و رویای مادرم فرشته‌ام؛ زن در اشعار بکتاش آبتین

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 84 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«زن» به عنوان یکی از بارزترین مضامین اشعار «بکتاش آبتین» شناخته می‌شود. «فرشته خانم» یکی از معروف‌ترین اشعار او است. راوی این شعر، زنی تن‌فروش است. درباره زنان آثار بکتاش آبتین چه می‌دانیم؟ گزارشSGhadarkhan 👇 ۸مارس_روزجهانی_زن اطلاع_رسانی

شاعری که گفته بود «چه‌گونه آفتاب با سنگ قبر تو می‌جنگد؟!»، روز ۱۸ دی سال ۱۴۰۰ به دلیل تعلل مسوولان زندان «اوین» در انتقال او به بیمارستان، به زیر خاک رفت.

این عضو «کانون نویسندگان ایران» در پی ابتلا به ویروس کرونا و اقدام دیرهنگام مسوولان زندان «اوین» برای انتقالش به بیمارستان، تعلل در روند درمان او و تاخیر در اعطای مرخصی از زندان، ۱۸ دی ۱۴۰۰ در بیمارستان «ساسان» تهران درگذشت. بهنام ادامه می‌دهد:‌ «بکتاش آبتین در دوره‌های شعر دهه ۷۰ خود شعری دارد که بسیار در موردش صحبت شده است. این شعر از زبان یک زن بیان می‌شود و راوی زن را در واقع خیلی جالب اجرا کرده است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت زبان شعر از حالت اقتدارگرایی که در شعر مردانه است، فاصله می‌گیرد و با شکستن کلمات و ایجاد تداعی‌های مختلف و گشتن به دور موضوع به جای بیان مستقیم، لحن و حال و هوای زنانه را در شعرش ایجاد کرده است.

«شیدا محمدی»، شاعر و از دوستان نزدیک بکتاش آبتین اشعار او را به عنوان یک شاعر مرد چنین بررسی می‌کند:‌ «آبتین را با شعرهای تغزلی و غنایی‌اش می‌شناسم. او شعر را با شعرهای عاشقانه شروع کرد و این نشان دهنده تسلط شاعر بر وزن عروضی و شعر کلاسیک است. زبان و محوریت معنایی غزل‌های او، زبان معاصر است و دربرگیرنده روایت زندگی یک انسان معاصر.»

به گفته شیدا محمدی، شاعر و نویسنده، بکتاش آبتین در این شعر از زبان یک زن تن‌فروش، به ابزارهای قدرت، هنجارها و سنتی که جامعه را دو سویه کرده است، اعتراض می‌کند: «معشوق بکتاش آبتین از جایی به بعد کم کم تبدیل می‌شود به یک شعر اعتراضی؛ یعنی عاشق معترض چه اعتراض به معشوقی که نیست، کم کم زبان شاعر، زبان معترضی می‌شود و معشوق فردی به معشوق اجتماعی بدل می‌شود. کم کم بکتاش آبتین اجتماع را وارد حوزه زبانی خود می‌کند.

این شاعر و منتقد در حوزه‌ ادبیات و هنر می‌گوید:‌ «آبتین به عنوان یک فرد از دنیا نرفت بلکه به عنوان کنش‌گر اجتماعی کشته شد و این نشان دهنده شخصیت او است. بکتاش همین روحیه را در شعرها و زندگی خود داشت.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

SGhadarkhan

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها