فقر، مانع برخورداری بسیاری دانش‌آموزان از آموزش مجازی شد/ استرس ؛ارمغان دانش‌آموزان محروم از گوشی‌های هوشمند/ ارسال بسته‌های آموزشی برای دانش‌آموزان روستاها و مناطق حاشیه‌ای فارس

29/01/1399 03:07 ب.ظ

گزارش ایلنا از مشکلات آموزش مجازی دانش‌آموزان در ایام کرونا؛ فقر، مانع برخورداری بسیاری دانش‌آموزان از آموزش مجازی شد/ استرس ؛ارمغان دانش‌آموزان محروم از گوشی‌های هوشمند/ ارسال بسته‌های آموزشی برای دانش‌آموزان روستاها و مناطق حاشیه‌ای فارس

گرچه در برخی مناطق شهری، معلمان و دانش‌آموزان از امکانات آموزش مجازی برخوردارند، اما در برخی مدارس مناطق 3 و 4 شیراز، مناطق روستایی، عشایری و روستاهای پیرامونی، تعداد قابل‌توجهی از دانش‌آموزان به دلیل محرومیت از امکانات آموزش مجازی از این روش آموزش محروم مانده اند. این معلم می‌گوید: پدر ومادر یکی از دانش‌آموزانم سالخورده هستند و او از دسترسی به گوشی همراه هوشمند محروم است، می‌گوید: در این مدت هیچ اطلاعی از او ندارم و هرچقدر هم با خانواده‌اش تماس گرفته‌ام نتوانسته‌ام ارتباطی با او برقرار کنم.

این معلم در ادامه با اشاره به اینکه خانواده چند دانش‌آموز دیگرش نیز از داشتن گوشی هوشمند محروم‌اند و آنها از طریق گوشی‌های همراه عمو و خاله خود در گروه دانش‌آموزان حضور دارند، می‌افزاید: متاسفانه آنها نیز نمی‌توانند هر روز به آموزش‌ها و تکالیف ارائه‌شده دسترسی داشته باشند و از همین رو دچار استرس و افسردگی شده‌اند.

این معلم در ادامه با اشاره به اینکه اغلب دانش‌آموزان پایه دبستان نیز از گوشی همراه مادران خود استفاده می‌کنند، می‌افزاید: این موضوع نیز خود می‌تواند باعث ایجاد یک مشکل دیگر شود؛ چراکه برخی از مادران اعلام کرده‌اند که دانش‌آموزان با دسترسی به گوشی همراه والدین، ممکن است به حریم خصوصی و محتوای نامناسب برای سن خود نیز دسترسی پیدا کنند.وی با اشاره به اعلام برخی والدین مبنی بر عدم تمایل دانش‌آموزان به دیدن فیلم‌های آموزشی معلمان می‌افزاید: وقتی از والدین دانش‌آموز دلیل این بی‌میلی را می‌پرسم، می‌گویند که بچه‌هایشان به خاطر شرایط خانوادگی، در خانه آرامش ندارند و نمی‌توانند بر مطالب درسی تمرکز کنند.

ادامه مطلب:
ilnanews »

سازمان جهانی بهداشت پس از تعلیق کمک آمریکا: کمک اروپا بیش از حد بوده استاین موضع دو روز پس از اعلام تصمیم دونالد، ترامپ رئیس جمهور آمریكا مبنی بر تعلیق سهم مالی این کشور به سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است. اروپا کلا خایه ماله

شیوع کرونا؛ رئیس کمیسیون اروپا «از صمیم قلب» از ایتالیا عذرخواهی کرددر جریان نشست پارلمان اروپا علاوه بر ابراز نگرانی از پیامدهای اقتصادی بحران کرونا، برخی از رهبران گروههای پارلمانی درباره موج اقتدارگرایی که به دلیل وضع قوانین اضطراری در برخی کشورها بوجود آمده است، هشدار دادند. به چه دردی میخوره واقعن هر چی باشه آلمانیِ،اون هم از نمونه Typischdeutsch😉 ایا عذر خواهی خسارت مادی و معنوی و جانی مردم ایتالیا را جبران می کند ؟؟

از سم بوتولیسیم تا اعتراف شکارچیان؛ پرونده کشتار پرندگان تالاب میانکاله به کجا رسید؟miladpoureisa they lies mullahs miladpoureisa اگر خبر درست باشه کمترین حکم برای این جانیان اعدامه

همه‌گیری ویروس کرونا: چطور از ماسک استفاده کنیم؟ - BBC News فارسیآیا ماسک‌ها از ما محافظت می‌کنند؟ آیا سرعت انتقال ویروس را کاهش می‌دهند؟ چه کسانی و چطور باید از آن استفاده کنند؟

تصاویر کمیاب هفتاد و هفت ساله از کوچ عشایر بختیاری در ایران - BBC News فارسیهفتاد و هفت سال پیش ارتش آمریکا تصاویری کم نظیر را در ایران ضبط کرد. زندگی آسون نیست اما زیباست بختیاری نیستن ولی لر هستن، از روی کلاه مردان و سربند زنان میگم، جنوب و غرب لرستان، پشتکوه لرستان(ایلام)، شمال خوزستان khashayarsha rezasaki براي من سوال بر انگيزه كه ملت ايران با علم باينكه ايت الله بي بي سي باني خيلي از بدبختي ها در ايران بوده باز هم باين رسانه لعنتي گوش ميدن

ناقوس کلیسای جامع نوتردام پاریس یک سال پس از آتش سوزی بصدا درآمدخسارات وارد آمده به این بنای مشهور سبک معماری گوتیک که قدمتی ۸۵۰ ساله دارد بسیار سنگین است و برای مرمت و بازسازی آن میلیون ها یورو هزینه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور همراه شد، اما آموزش دانش‌آموزان در این ایام تعطیل نشد و بار اصلی این آموزش مجازی نیز بر دوش معلمان است، معلمانی که ساعات زیادی از روز را به آموزش از طریق تهیه فیلم، عکس و ارسال فایل صوتی آموزشی، بررسی تکالیف و گرفتن امتحان از طریق فضای مجازی، تماس با خانواده‌ها و پیگیری آموزش دانش‌آموزان صرف می‌کنند.به عنوان مثال معلم دبستان دخترانه یکی از روستاهای شهرستان استهبان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به اینکه در شرایط کنونی معلمان از طریق فضای مجازی برای دانش‌آموزان فیلم، عکس و فایل‌های صوتی آموزشی را برای دانش‌آموزان ارسال می‌کنند، می‌گوید: از سوی دیگر در گروه‌های دانش‌آموزی تکالیف دانش‌آموزان را بررسی می‌کنیم و بازخوردها را با ضبط صدا و فرستادن پیام به آن‌ها اطلاع می‌دهیم.

این معلم می‌گوید: پدر ومادر یکی از دانش‌آموزانم سالخورده هستند و او از دسترسی به گوشی همراه هوشمند محروم است، می‌گوید: در این مدت هیچ اطلاعی از او ندارم و هرچقدر هم با خانواده‌اش تماس گرفته‌ام نتوانسته‌ام ارتباطی با او برقرار کنم.این معلم در ادامه با اشاره به اینکه خانواده چند دانش‌آموز دیگرش نیز از داشتن گوشی هوشمند محروم‌اند و آنها از طریق گوشی‌های همراه عمو و خاله خود در گروه دانش‌آموزان حضور دارند، می‌افزاید: متاسفانه آنها نیز نمی‌توانند هر روز به آموزش‌ها و تکالیف ارائه‌شده دسترسی داشته باشند و از همین رو دچار استرس و افسردگی شده‌اند.

این معلم در ادامه با اشاره به اینکه اغلب دانش‌آموزان پایه دبستان نیز از گوشی همراه مادران خود استفاده می‌کنند، می‌افزاید: این موضوع نیز خود می‌تواند باعث ایجاد یک مشکل دیگر شود؛ چراکه برخی از مادران اعلام کرده‌اند که دانش‌آموزان با دسترسی به گوشی همراه والدین، ممکن است به حریم خصوصی و محتوای نامناسب برای سن خود نیز دسترسی پیدا کنند.وی با اشاره به اعلام برخی والدین مبنی بر عدم تمایل دانش‌آموزان به دیدن فیلم‌های آموزشی معلمان می‌افزاید: وقتی از والدین دانش‌آموز دلیل این بی‌میلی را می‌پرسم، می‌گویند که بچه‌هایشان به خاطر شرایط خانوادگی، در خانه آرامش ندارند و نمی‌توانند بر مطالب درسی تمرکز کنند.

با این حال این معلم معتقد است در شرایط کنونی از دست معلمان کاری جز تدریس مجازی برنمی‌آید، «تنها راه‌ همین تدریس مجازی است، اما از مسئولان آموزش و پرورش می‌خواهم که شرایط و امکانات را برای معلمان و دانش‌آموزان به گونه‌ای فراهم کنند که همه بتوانند از تدریس مجازی بهره‌مند شوند.»

دانش‌آموزان و معلمان از پس هزینه‌های اضافی برنمی‌آیند

این معلم با بیان اینکه بر اساس تماس‌هایی که با خانواده دانش‌آموزانش داشته است، متوجه شده که تعداد قابل‌توجهی از خانواده‌ها از لحاظ مالی قادر به تامین هزینه‌های اینترنت نیستند، می‌گوید: برخی از دانش‌آموزانم به خاطر نداشتن گوشی هوشمند و امکانات فضای مجازی غصه می‌خورند و دچار استرس و افسردگی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه آموزش مجازی برای معلمان نیز بسیار هزینه‌بر بوده است، می‌گوید: مبالغ قبض موبایل و اینترنت معلمان افزایش قابل‌توجهی داشته است و به عنوان مثال هزینه مکالمه و اینترنت همراه من مبلغی بالغ بر 290 هزار تومان بوده است؛

فقر سبب محروم‌ماندن دانش‌آموزان روستایی از آموزش مجازی شد

از سوی دیگر یکی از معلمان شاغل در مدرسه‌ای در ناحیه سه شیراز نیز در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به اینکه برخی از اولیای دانش‌آموزان آموزش‌های مجازی را جدی نمی‌گیرند، می‌گوید: در روستاهای پیرامونی شیراز به دلیل ناآشنایی یا عدم برخورداری خانواده‌ها از گوشی‌های هوشمند و فضای مجازی، دانش‌آموزان نمی‌توانند از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

به گفته این معلم بسیاری از خانواده‌ها نیز اعلام کرده‌اند که توانایی پرداخت هزینه بسته‌های اینترنت را ندارند و همین موضوع نیز سبب محروم‌ماندن بخش دیگری از دانش‌آموزان از آموزش‌های مجازی شده است.ارسال بسته‌های آموزشیالبته معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش وپرورش استان فارس در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به تشکیل کارگروه آموزش مجازی پس از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا می‌گوید: با تشکیل این کارگروه و بررسی آمارهای مربوط به دانش‌آموزان پایه دبستان در 59 اداره آموزش و پرورش استان، چگونگی آموزش از راه دور به آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

محمد فیاض‌پور در ادامه با اشاره به دانش‌آموزان روستاها، حاشیه‌های شهرهای بزرگ، مناطق عشایری و مناطق دورافتاده که از دسترسی به فضای مجازی محروم هستند، خاطرنشان می‌کند: برای این دانش‌آموزان نیز آموزش و پرورش بسته‌های آموزشی (درس‌نامه) را با شیوه‌های بهداشتی و توسط راهبران آموزشی به این دانش‌آموزان تحویل می‌دهد و دانش‌آموزان در این شیوه از طریق خودآموز تحصیل می‌کنند.

ادارت 59 گانه استان امکانات آموزش مجازی را فراهم کنند

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش وپرورش استان فارس در ادامه با تاکید بر اینکه حضور فیزیکی معلم به طور قطع تاثیر بسیار مطلوب‌تری بر کیفیت یادگیری دانش‌آموزان دارد، می‌گوید: اما ناچاریم که در شرایط کنونی به همه شیوه‌های ممکن برای آموزش دانش‌آموزان متوسل شویم.

فیاض‌پور با اشاره به اینکه فارس در آموزش مجازی در دوران کرونا یکی از استان‌های موفق کشور بوده است، خاطرنشان می‌کند: با این حال کمبودها و محدودیت‌هایی برای معلمان و دانش‌آموزان وجود دارد و از این رو به ادارات 59 گانه آموزش و پرورش استان دستور داده‌ایم که دانش‌آموزان محروم از امکانات فضای مجازی را شناسایی کنند.

آموزش و پرورش موظف به پرداخت قبوض موبایل و اینترنت معلمان هستند

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش وپرورش استان فارس با اشاره به تزریق منابع مالی به ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها بابت کیفیت‌بخشی به آموزش دانش‌آموزان مناطق روستایی و عشایری می‌گوید: ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها موظفند نسبت به پیگیری این موضوع و بهره‌مندکردن دانش‌آموزان محروم، از امکانات آموزشی اقدام کند.

وی در پایان با اشاره به ایثارگری و فداکاری معلمان در شرایط کنونی برای تدریس دانش‌آموزان، خاطرنشان می‌کند: از این رو از معاون وزیر آموزش و پرورش خواسته‌ایم که به معلمان فداکار که در این نهضت رسانه‌ای مشغول آموزش دانش‌آموزان هستند، پاداش و تشویق پرداخت کند.