فعالان زن در افغانستان: در مقابل تفکر طالبانی می‌ایستیم

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 59%

سخنان اخیر یکی از مقام های طالبان در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی افغانستان نگرانی‌هایی را برای زنان به وجود آورده است. این مقام گروه طالبان در این مصاحبه گفت که تحصیل زنان و مردان در دانشگاه‌ها و ادارات قابل قبول نیست و باید جامعه را تقسیم بندی جنسیتی کرد.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

زنان فعال در بخش های مختلف جامعه افغانستان همزمان با روز جهانی زن بر این باور هستند که زنان امروز مانند زنان دیروز در حکومت طالبان زندگی نخواهند کرد و در مقابل تفکر طالبان برای محدود کردن زنان در خانه و تقسیم بندی جنسیتی جامعه افغانستان می ایستند.

مینا رضایی، صاحب کافه رستورانی در کابل، یکی از این زنان جوان است که از چند سال پیش به این سو به کارهای اقتصادی روی آورده است. او سال های اولیه زندگی را در دیار مهاجرت در ایران گذرانده است و به گفته خودش حق تحصیل و کار و آزادی های امروز را در زمان مهاجرت نداشته است. عادله بهرام، رهبر حزب جمهوری خواهان افغانستان، یکی از زنانی است که به نسل زنان جوان قبل از جنگ های داخلی تعلق دارد. او در دوره ریاست جمهوری دکتر نجیب الله احمدزی، ۱۸ ساله شده بود و فعالیت های سیاسی-اجتماعی را با الگوبرداری از زنان سیاستمدار آن دوره آغاز کرد. همسران دکتر نجیب الله و کارمل از جمله زنانی بودند که در بخش های رهبری فعالیت می کردند.

وی خواسته طالبان مبنی بر تقسیم بندی جنسیتی جامعه را یکی از مهمترین نگرانی های خود می داند و ادامه می دهد: «ما نمی توانیم ادارات دولتی، بیمارستان ها و شهر را دو قسمت کنیم. مگر چنین چیزی امکان دارد؟ مگر می تواند زن به بازار نرود و برای خانه خرید نکند. چون دکاندار یک مرد است. این یک چالش بزرگ است و به حساسیت ها در جامعه افغانستان دامن می زند.»فاطمه روشنیان، مدیرمسئول و صاحب امتیاز هفته نامه نیمرخ است که به مسائل زنان می پردازد. وی از سال ۱۳۹۶ با دوستان همفکرش این نشریه را راه انداخت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نجات بیش از صد پناهجو از خطر غرق شدن در دریای اژهگارد ساحلی ترکیه٬ 121 پناهجو را که یونان مانع ورود آنان به جزایر این کشور شده بود٬ نجات داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

گلچین ویدئوهای هفته؛ از سیل در برزیل تا ریزش ساختمان در پاکستاندستکم چهار نفر جان خود را در جریان جاری شدن سیل در شهر ریودوژانیرو در برزیل از دست دادند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

گزارش تصویری العربیه از شب موسیقی فارسی در جشنواره طنطوره در سعودیبه گزارش خبرنگار العربیه از منطقه باستانی العلا، تعداد چشمگیری از فارسی زبانان ایرانی، افغانی، تاجیک خانه شیطان رو باز کردن به زودی مکه توسط مجاهد های اسلامی فتح خواهد شد
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

در پی شیوع کرونا در ایتالیا؛ حدود ۱۶میلیون نفر در این کشور قرنطینه شدنددر پی شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، نخست وزیر این کشور از قرنطینه گسترده در منطقه لامباردی و ۱۴ استان دیگر خبر داد. به گزارش آسوشیتدپرس، جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا بامداد یکشنبه ۱۸ اسفند، اعلام کر چقدراین ایتالیایی ها از دنیای مدرن عقب هستند؟قرنطینه کردن یه جایی مربوط به جنگ جهانیه نه دنیای مدرن امروزی،آخه مگه میشه درقرن بیست و یکم 14 استان و 16 میلیون نفررو قرنطینه کرد؟ یه کم از کشورجهان اولی ما و مسئولان مدیرومدبرایران یاد بگیرید .بیسوادهای احمق drjahanpur coronavirus چرا دولت ایران دستور قرنتینه نمی‌ده پس این سپاه بی پدر ‌مادر داعشی کجاست فقط چرا قرنتینه نمیکنه.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ترامپ: به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان محتمل است | DW | 06.03.2020رئیس جمهور آمریکا گفته است که به قدرت رسیدن اسلام‌گرایان طالبان در افغانستان به دنبال خروج نیروهای آمریکایی کاملا 'محتمل' است. تروریست‌های داعش مسئولیت یک حمله مرگبار در کابل را به عهده گرفتند. بعید نیست بازی که رئیس جمهور تروریست امریکا با طالبان براه انداخت،مقدمه ای بود برای تداوم حضور امریکا در افغانستان! یعنی هم بازی و ژست صلح خواهی تبلیغاتی راه انداخت در آستانه انتخابات امریکا که بله من نیروها را کاهش می دهم،هم با این حرفها دنبال باقی گذاشتن بخشی از نیروها آنجاست! واقعا که این چپ ها و سوسیالیست های غرب و رسانه هاشون عجایب خلقتی هستن. تا وقتی آمریکا در افغانستان با طالبان میجنگید فریادشون به آسمون بلند بود که ارتش آمریکا داره حقوق بشر رو نقض میکنه، حالا هم که داره خارج میشه میگن آمریکا داره افغانستان رو میده دست طالبان تروریست های داعش دست پرورده آمریکا... واقعیت تاریخ...
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

فیروز: ویروس کرونا در افغانستان شیوع پیدا نکرده استوزیر بهداشت افغانستان با اشاره به عدم گسترش ویروس کرونا در سراسر این کشور تنها از شناسایی 4 مورد مثبت بیماری مذکور در ولایت هرات خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »