فعالان زیست‌محیطی کُرد در منگنه حکومت و احزاب

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 62 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 63%

انجمن زیست‌محیطی ژیوای پاوه اوایل روز پنجشنبه ۵ تیرماه در اطلاعیه‌ای کوتاه از آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده «دروله» و اطراف «سیمان» در پاوه و سازماندهی و اعزام تیم‌‌های عملیاتی به این مناطق برای اطفای حریق خبر داد.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

در همان اطلاعیه آمده بود که آتش‌سوزی به‌دلیل گسترش و وسعت زیاد از کنترل اعضای کمیته عملیاتی و نیروهای حاضر در منطقه خارج شده است و این انجمن ضمن درخواست کمک، شماره تماس‌هایی را برای پیوستن دوستداران محیط زیست و اهالی منطقه به تیم‌های عملیاتی اعلام کرد.

پس از آن، شماری از نیروهای مردمی و فعالان مدنی به جمع کمیته‌های عملیاتی انجمن ژیوای پیوستند، اما همچنان از خدمات‌رسانی ارگان‌های دولتی خبری نشد و این اتفاق با گذشت چند روز، تنها در حد چند خبر کوتاه در رسانه‌های دولتی باقی ‌ماند. در نهایت، حدود ساعت ۷ عصر یکشنبه، مختار خندانی، عضو هیات موسس انجمن ژیوای، یاسین کریمی، از اعضای این انجمن، و بلال امینی، فعال مدنی در ناحیه «ژاله» از منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌‌خیل، با تغییر ناگهانی جهت باد، در دود غلیظ و حلقه آتش گرفتار شدند و در اثر خفگی، جان خود را از دست دادند.

یکی از فعالان زیست‌محیطی پاوه، که مایل نیست به نامش اشاره شود، درباره دلایل آتش‌سوزی‌های اخیر در این منطقه به ایران اینترنشنال گفت: «تمام این آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد و کاملا عمدی و به‌دست نیروهای دولتی، به‌خصوص نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی و حساس جنگلی، صورت می‌گیرد.

او، که خود در منطقه آتش‌سوزی حضور داشته است، در ادامه افزود: «اغلب آتش‌سوزی‌های منطقه در اطراف پاسگاه‌ها و با چراغ سبز نیروهای سپاه پاسداران شروع می‌شود و دلایل امنیتی و مبهمی دارد که برای ما قابل‌حل نیست. اما نیروهای نظامی با این اقدام، می‌خواهند مناطق عاری از جنگل و هر‌گونه پوشش‌ گیاهی باشند تا با به‌‌کارگیری دوربین‌های ویژه و پهپاد، تسلط کاملی روی نیروهای احزاب کُرد مخالف نظام داشته باشند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامتهنگامی که شیوع ویروس کرونا در اروپا گسترش یافت، این کارگران نامرئی به یکباره قابل رویت شدند و حتی بعنوان «کارگران ضروری و حیاتی» مورد توجه قرار گرفتند. حقوق کار و شرایط زندگی آنها برای دهها سال نادیده گرفته شده است. UnreportedEurope
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ازسرگیری دادگاه نتانیاهو در میان اعتراض به مدیریت دولتش در بحران کرونااو امیدوار بود که بتواند با تکیه بر مهار موج اول کرونا بر محبوبیت خود بیفزاید اما حالا دولت او متهم است که در برابر موج دوم بیماری تعلل کرده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بعید نیست صلاحیت یک فرد در دوره‌ای رد و در دوره بعد تأیید شودعضو فقهای شورای نگهبان گفت: بعید نیست صلاحیت یک فرد در دوره‌ای رد شود و در دوره بعد تأیید شود، حضور ذهن ندارم، ولی نادراً چنین اتفاقی افتاده است؛ مثلاً مواردی بوده که خود نماینده آمده دفاع کرده، توضیح داده و شواهدی آورده که باعث شده نظر شورا اصلاح شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ترکیه در نیمه اول سال جاری 220 هزار بسته‌ غذایی در ادلب توزیع کرد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

یک تذکر در خصوص آسیب پذیری خانه های ۲۵ متری در برابر زلزلهچند وقتی است که طرحی آپارتمان های ۲۵ متری برای حل مشکل مسکن مطرح شده است که تا هم گره از مشکل مستاجران باز شود و هم یکی از موانع ازدواج جوانان برداشته شود. در حالی که این طرح بیشتر در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بررسی می شود اما با توجه به دست و پنجه نرم کردن شهر تهران با احتمال وقوع زلزله باید این طرح را از نظر مخاطرات آن نیز بررسی کرد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تجمعی در ماهشهر برگزار نشده است/ فیلم منتشر شده در فضای مجازی کذب است🔻تجمعی در ماهشهر برگزار نشده است/ فیلم منتشر شده در فضای مجازی کذب است 🔹فرماندار بندر ماهشهر تاکید کرد که روز جمعه هیچ‌گونه تجمع اعتراض‌آمیزی در این شهرستان برگزار نشده و فیلم منتشر شده در خصوص تجمع در این شهرستان در فضای مجازی کذب است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »