فعالان زیست‌محیطی کُرد در منگنه حکومت و احزاب

19/07/2020 09:38:00 ب.ظ

انجمن زیست‌محیطی ژیوای پاوه اوایل روز پنجشنبه ۵ تیرماه در اطلاعیه‌ای کوتاه از آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده «دروله» و اطراف «سیمان» در پاوه و سازماندهی و ا

انجمن زیست‌محیطی ژیوای پاوه اوایل روز پنجشنبه ۵ تیرماه در اطلاعیه‌ای کوتاه از آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده «دروله» و اطراف «سیمان» در پاوه و سازماندهی و اعزام تیم‌‌های عملیاتی به این مناطق برای اطفای حریق خبر داد.

انجمن زیست‌محیطی ژیوای پاوه اوایل روز پنجشنبه ۵ تیرماه در اطلاعیه‌ای کوتاه از آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده «دروله» و اطراف «سیمان» در پاوه و سازماندهی و ا

این آتش‌سوزی در حالی است که تیم‌های عملیاتی شماره یک و دو این انجمن همچنان پس از یک شبانه‌روز و بدون استراحت و آب و غذا و با کمترین تجهیزات و امکانات، برای اطفای حریق در منطقه حفاظت‌شده «دروله» حضور دارند و تیم سوم کمیته عملیاتی هم به مناطق «سردره» اعزام شده است.

در این مدت، فعالان زیست‌محیطی و نیروهای مردمی دو بار و فقط به‌مدت چند ساعت، موفق به کنترل کامل حریق شدند. تا این‌که در بامداد شنبه ۷ تیر، شعله‌های آتشی که ارتفاع آن به بیش از دو متر می‌رسید به منطقه حفاظت‌شده «بوزین و مره‌خیل» رسید، اما شعله‌های آتش‌ این‌ بار با دفعات قبلی کاملا متفاوت بود و مساحت و دامنه گسترده‌تری را در‌بر‌گرفت و در مناطق صعب‌العبور و سکونت‌ناپذیر رخ داد و همین موضوع به درخواست اعزام نیرو و تجهیزات لازم از سایر ارگان‌های دولتی منجر شد، که به دلایل گوناگون با آن موافقت نشد.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ شولتس: اعتراضات زنان شجاع ایران مرا تحت تاثیر قرار داد

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامتهنگامی که شیوع ویروس کرونا در اروپا گسترش یافت، این کارگران نامرئی به یکباره قابل رویت شدند و حتی بعنوان «کارگران ضروری و حیاتی» مورد توجه قرار گرفتند. حقوق کار و شرایط زندگی آنها برای دهها سال نادیده گرفته شده است. UnreportedEurope

ازسرگیری دادگاه نتانیاهو در میان اعتراض به مدیریت دولتش در بحران کرونااو امیدوار بود که بتواند با تکیه بر مهار موج اول کرونا بر محبوبیت خود بیفزاید اما حالا دولت او متهم است که در برابر موج دوم بیماری تعلل کرده است.

بعید نیست صلاحیت یک فرد در دوره‌ای رد و در دوره بعد تأیید شودعضو فقهای شورای نگهبان گفت: بعید نیست صلاحیت یک فرد در دوره‌ای رد شود و در دوره بعد تأیید شود، حضور ذهن ندارم، ولی نادراً چنین اتفاقی افتاده است؛ مثلاً مواردی بوده که خود نماینده آمده دفاع کرده، توضیح داده و شواهدی آورده که باعث شده نظر شورا اصلاح شود.

ترکیه در نیمه اول سال جاری 220 هزار بسته‌ غذایی در ادلب توزیع کرد

یک تذکر در خصوص آسیب پذیری خانه های ۲۵ متری در برابر زلزلهچند وقتی است که طرحی آپارتمان های ۲۵ متری برای حل مشکل مسکن مطرح شده است که تا هم گره از مشکل مستاجران باز شود و هم یکی از موانع ازدواج جوانان برداشته شود. در حالی که این طرح بیشتر در زمینه های اقتصادی و اجتماعی بررسی می شود اما با توجه به دست و پنجه نرم کردن شهر تهران با احتمال وقوع زلزله باید این طرح را از نظر مخاطرات آن نیز بررسی کرد.

تجمعی در ماهشهر برگزار نشده است/ فیلم منتشر شده در فضای مجازی کذب است🔻تجمعی در ماهشهر برگزار نشده است/ فیلم منتشر شده در فضای مجازی کذب است 🔹فرماندار بندر ماهشهر تاکید کرد که روز جمعه هیچ‌گونه تجمع اعتراض‌آمیزی در این شهرستان برگزار نشده و فیلم منتشر شده در خصوص تجمع در این شهرستان در فضای مجازی کذب است.

عزام تیم‌‌های عملیاتی به این مناطق برای اطفای حریق خبر داد.Send وضعیت کارگران فصلی در بخش کشاورزی در مزارع اروپا که نقش مهمی در تهیه مواد غذایی روزانه ما دارند موضوعی است که یورونیوز در این گزارش زیر ذره‌بین قرار داده است.Aa دادگاه اسرائيل روز یکشنبه در حالی بررسی اتهام رشوه‌خواری بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر این کشور را از سر گرفت، که ناخشنودی اسرائيلی‌ها از عملکرد دولت در مهار بحران کرونا اوج گرفته است.به گزارش ایلنا، آیت‌الله سیدمحمدرضا مدرسی‌یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان به مناسبت چهلمین سالروز تأسیس شورای نگهبان، در پاسخ به سئوالی در رابطه با مباحث مطرح شده پیرامون نوع نظارت شورای نگهبان بر انتخابات و ادله و استنادات قانونی نظارت استصوابی، گفت: لازم است ابتدا نظارت استطلاعی و بعد نظارت استصوابی را معنی کنیم تا معلوم شود تفاوت این دو چیست؛ استطلاعی، یعنی مطلع شدن مثل ناظری که از دور مطلع شود؛ این ناظر باید نگاه کند و فقط خبر داشته باشد و هیچ اثری هم بر آن مترتب نباشد و فقط در حد یک نصحیت‌کننده عمل کند، مثل بقیه نصیحت‌کنندگان؛ آیا مراد نویسندگان قانون اساسی این معنا از نظارت بوده است؟ وی افزود: بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی تصریح دارد که صلاحیت نامزدهای رئیس جمهوری باید به تأیید شورای نگهبان برسد، اینجا تأیید شورای نگهبان چه معنایی دارد؟ یعنی شورای نگهبان فقط ناظر باشد و نگاه کند؛ در حالی که در ادامه همین بند آمده و نص قانون اساسی است، در دوره‌ای که شورای نگهبان نیست باید قبل از انتخاب شدن به تأیید رهبری برسد.

در همان اطلاعیه آمده بود که آتش‌سوزی به‌دلیل گسترش و وسعت زیاد از کنترل اعضای کمیته عملیاتی و نیروهای حاضر در منطقه خارج شده است و این انجمن ضمن درخواست کمک، شماره تماس‌هایی را برای پیوستن دوستداران محیط زیست و اهالی منطقه به تیم‌های عملیاتی اعلام کرد. پس از یک روز، این سازمان مردم‌نهاد بار دیگر در اطلاعیه‌ای مشابه، از آتش‌سوزی مناطق جنگلی «سردره» از دو ناحیه «مله‌نجار» و «بانه‌رش» در پاوه خبر داد. هنگامی که شیوع ویروس کرونا در اروپا گسترش یافت، این کارگران نامرئی به یکباره قابل رویت شدند و حتی بعنوان «کارگران ضروری و حیاتی» مورد توجه قرار گرفتند. این آتش‌سوزی در حالی است که تیم‌های عملیاتی شماره یک و دو این انجمن همچنان پس از یک شبانه‌روز و بدون استراحت و آب و غذا و با کمترین تجهیزات و امکانات، برای اطفای حریق در منطقه حفاظت‌شده «دروله» حضور دارند و تیم سوم کمیته عملیاتی هم به مناطق «سردره» اعزام شده است. آقای نتانیاهو تمامی این اتهام‌ها را رد کرده و مدعی شده است که اینها توطئه‌ای رسانه‌ای برای بدنام کردن وی است که یک نظام قضایی جانبدار آن را هدایت می‌‌کند. در این دو روز، انجمن ژیوای پاوه، که به‌شدت خسته و با کمبود نیرو و تجهیزات روبه‌رو شده، با انتشار چند اطلاعیه دیگر با فاصله زمانی اندک، پی‌درپی بر درخواست کمک و اعزام نیرو برای مهار آتش تاکید کرده است. سیاست مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا که بزرگترین قطب یارانه‌ها در جهان است با هدف حمایت از صاحبان مزارع هر ساله ۶۰ میلیارد یورو به این بخش اختصاص می دهد. پس از آن، شماری از نیروهای مردمی و فعالان مدنی به جمع کمیته‌های عملیاتی انجمن ژیوای پیوستند، اما همچنان از خدمات‌رسانی ارگان‌های دولتی خبری نشد و این اتفاق با گذشت چند روز، تنها در حد چند خبر کوتاه در رسانه‌های دولتی باقی ‌ماند. این عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: از اول تاریخ بشیریت تا حالا موارد بسیاری بوده که شخصی مدتی بر صراط مستقیم بوده و حداقل به حسب ظاهر، گاهی هم بر حسب واقع چنین عمل کرده است، اما می‌دانیم در تاریخ اسلام کسانی کنار رسول‌الله (ص) بودند و به نفع اسلام مبارزه کردند، اما گاهی از  صراط مستقیم برگشتند؛ پس این دلیل نمی‌شود که فردی در صراط مستقیم بود تا همیشه چنین بماند، درخصوص برخی از افرادی که مسئولیت دارند هم چنین است، قبل از اینکه تمکنی پیدا کنند، قدرتی داشته باشند و موقعیتی پیدا کنند بین مردم و با مردم بودند، ملتزم به قوانین و موازین شرعی بودند، اما متأسفانه بعد از اینکه به موقعیت و مقامی دست پیدا کردند و مخصوصاً شیاطینی که وجود دارند در این زمینه شروع می‌کنند به وسوسه کردن افراد و چه‌بسا بعضی از افراد در دام آن‌ها گرفتار بشوند و شورای نگهبان هم که مطلع می‌شود طبق حالت فعلی به تعبیر مرحوم حضرت امام (اعلی‌الله مقامه) که میزان حالت فعلی افراد است، طبق آن عمل می‌کند و حتی عکس آن هم ممکن است اتفاق بیافتد که یک اطلاعات منفی در مورد کسی بوده ولو اینکه اعتماد را جلب کرده، تلاش هم شده، ولی اتفاقاً معلوم شده اشتباه شده، شورای نگهبان در اینجا هیچ ابایی ندارد نظرش را اصلاح کند.

در این مدت، فعالان زیست‌محیطی و نیروهای مردمی دو بار و فقط به‌مدت چند ساعت، موفق به کنترل کامل حریق شدند. دانیل فروند، نماینده حزب سبز‌های آلمان می گوید: «در حال حاضر با وضعیت دیوانه‌واری مواجه ایم که حیوانات از محافظت و حمایت بیشتری از کارگران مزارع برخوردارند. The Associated Press اما بالا رفتن آمار تلفات هم سبب نشد که دولت وی، که به‌منظور مهار بحران به‌شکل اضطراری تشکیل شده، از اولویّت‌های سیاسی خود و برنامهٔ بازگشایی ادارات و سازمان‌ها دست بردارد تا کار به‌جایی رسید که دولت مجبور شد برنامهٔ بازگشایی را متوقف کند و قرنطینه را در هفتهٔ جاری از سر بگیرد. تا این‌که در بامداد شنبه ۷ تیر، شعله‌های آتشی که ارتفاع آن به بیش از دو متر می‌رسید به منطقه حفاظت‌شده «بوزین و مره‌خیل» رسید، اما شعله‌های آتش‌ این‌ بار با دفعات قبلی کاملا متفاوت بود و مساحت و دامنه گسترده‌تری را در‌بر‌گرفت و در مناطق صعب‌العبور و سکونت‌ناپذیر رخ داد و همین موضوع به درخواست اعزام نیرو و تجهیزات لازم از سایر ارگان‌های دولتی منجر شد، که به دلایل گوناگون با آن موافقت نشد. اوایل صبح یکشنبه ۸ تیر، در حالی که تمام درخواست‌های این انجمن برای ارسال تجهیزات و اعزام نیروهای دولتی نادیده گرفته شد، انجمن ژیوای از سازماندهی و اعزام دو تیم ۱۰ نفره از کمیته عملیاتی اطفای حریق به منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌خیل خبر داد. آنها از ساعات کاری بدون حقوق، فشار طاقت فرسا، با دسترسی اندک به آب و محافظت بهداشتی، و برخی حتی از غش و استفراغ ناشی از فشار کار شکایت دارند. ویدیوها نشان می‌دهد اعضای این دو تیم تنها با شاخ و برگ درختان و یک دمنده‌ بنزینی کوچک، بی‌وقفه در تلاش‌اند یکی از آتش‌سوز‌ی‌های کم‌سابقه در طبیعت بکر این مناطق جنگلی را مهار کنند. خشم عمومی به عملکرد دولت در اسرائيل سبب اعتراض‌های مردمی شد که در برخی موارد به درگیری تظاهرکنندگان با پلیس نیز بیانجامید. در نهایت، حدود ساعت ۷ عصر یکشنبه، مختار خندانی، عضو هیات موسس انجمن ژیوای، یاسین کریمی، از اعضای این انجمن، و بلال امینی، فعال مدنی در ناحیه «ژاله» از منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌‌خیل، با تغییر ناگهانی جهت باد، در دود غلیظ و حلقه آتش گرفتار شدند و در اثر خفگی، جان خود را از دست دادند. اسپانیا؛ حلبی‌آبادها و تنبیه اسپانیا از پیشروترین تولید‌کنندگان میوه و سبزیجات در اروپاست. وی افزود: نهادی که آراء مردم را حفظ می‌کند و مردم به آن اعتماد و اطمینان دارند و در این ۴۰ سال هم نشان داده بهترین امین و نگهبان بوده، شورای نگهبان است.

در فایل صوتی منتشر‌شده از صحبت‌های مختار خندانی، به نقش آرش لهونی، نماینده مردم پاوه و اورامانات، و مافیا محلی در صدور مجوز‌های برداشت سقز درختان و آتش‌سوزی عمدی جنگل‌ها اشاره شده است. بامداد دوشنبه ۹ تیر، با حضور جمع کثیری از مردم پاوه، پیکر جان‌باختگان این حادثه با شعار حماسی «شهید نمی‌میرد»، بدرقه و تشییع شد. با این حال این صنعت یک جنبه پنهان زشت نیز دارد. قبل از شروع مراسم، نهادهای امنیتی در تماس تلفنی با شماری از فعالان مدنی، در مورد هرگونه تاخیر و دخالت در مراسم خاکسپاری به آن‌ها هشدار دادند و آن‌ها را تهدید کردند. دلایل عمده آتش‌سوزی در جنگل‌های پاوه بیشتر آتش‌سوزی‌های اخیر پاوه در منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌خیل اتفاق افتاده است. آنها در این خانه ها به برق و آب تمیز دسترسی ندارند. این منطقه حدود ۲۴ هزار هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی و در بخش باینگان واقع شده است.

یکی از فعالان زیست‌محیطی پاوه، که مایل نیست به نامش اشاره شود، درباره دلایل آتش‌سوزی‌های اخیر در این منطقه به ایران اینترنشنال گفت: «تمام این آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارد و کاملا عمدی و به‌دست نیروهای دولتی، به‌خصوص نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی و حساس جنگلی، صورت می‌گیرد.» یورونیوز و همکارانش در این گزارش تحقیقاتی با بیش از ۲۰ نفر از کارگران میوه چین فعلی و سابق در اوئلوا مصاحبه کردند. سپاه پاسداران در این تخریب نقشی پررنگ و اساسی دارد، اما مورد دیگر، استفاده از مراتع، چراگاه‌ها و صمغ درختان بنه است که اختلاف‌ها و مشکلات عشیره‌ای، طایفه‌ای و روستایی بر سر منافعی از این دست باعث شده است مردم گاهی از روی نادانی و غرض و کینه، برای انتقام و ضربه زدن به یکدیگر، برخی مناطق را آتش بزنند.» این دومین آتش‌سوزی‌ است که در کمتر از یک ماه به جان مراتع و جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده بوزین و مره‌خیل افتاده و به‌گفته فریدون یاوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، در شش روز نخست، ۱۴۰۰ هکتار از زمین‌های این منطقه طعمه حریق شده است. آنها از ساعات کار بدون دستمزد، شرایط سخت و ناگوار کاری و فشار زیادی که برای بیشتر کار کردن به آنها وارد شده، شکایت داشتند. اما بر اساس برخی آمارهای منابع محیط زیستی، دور دوم آتش‌سوزی‌ها در کمتر از یک هفته، بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ هکتار را از بین برده است و با ادامه آتش‌سوزی، احتمال می‌رود حجم خسارت بسیار بیشتر از این آمار باشد. این فعال زیست‌محیطی در ادامه، به روایت از شاهدان عینی، گفت یکی از علت‌های اصلی این آتش‌سوزی شلیک گلوله رسام از سمت اقلیم کردستان و ناشی از اختلاف‌ بین‌ دو طایفه بر سر زمین بوده است. اگر شما مقدار درخواست شده را نچینید، آنها شما را با یک یا دو یا سه روز در خانه ماندن بدون حقوق تنبیه می کنند و آن روزها شما نمی توانید پول به خانه ببرید.

او، که خود در منطقه آتش‌سوزی حضور داشته است، در ادامه افزود: «اغلب آتش‌سوزی‌های منطقه در اطراف پاسگاه‌ها و با چراغ سبز نیروهای سپاه پاسداران شروع می‌شود و دلایل امنیتی و مبهمی دارد که برای ما قابل‌حل نیست. اما نیروهای نظامی با این اقدام، می‌خواهند مناطق عاری از جنگل و هر‌گونه پوشش‌ گیاهی باشند تا با به‌‌کارگیری دوربین‌های ویژه و پهپاد، تسلط کاملی روی نیروهای احزاب کُرد مخالف نظام داشته باشند. بر اساس داده‌های ارائه شده از سوی دولت اسپانیا بسیاری از کارگران برای شرکت «بیونست» کار کرده بوند که تنها در سال گذشته ۴.» جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان محیط زیست، در واکنش به مرگ سه تن از فعالان زیست‌محیطی، گفت آن‌ها از سر «احساسات» و «دلسوزی» داوطلب شده‌اند و این می‌تواند درس عبرت باشد برای کسانی که بدون هماهنگی با محیط‌بان‌ها، برای اطفای حریق به دل آتش می‌زنند. بی‌اعتنایی به درخواست‌های انجمن ژیوای یکی از رسالت‌های اصلی انجمن ژیوای پاوه، مقابله با تخریب‌های طبیعت و آتش‌سوزی عنوان شده است. شرکت «بیونست» به درخواستهای مکرر ما برای اظهار نظر پاسخ نداد. اما این انجمن در اوایل شیوع کرونا، یکی از تاثیرگذارترین سازمان‌های مردم‌نهادی بود که با کمک افراد خیر، در مناطق پاوه و روستاهای اطراف به کمک‌رسانی مشغول شد و در این میان، تعدادی از کمیته‌های محلات که به‌تازگی تاسیس شده بودند زیر نظر این انجمن فعالیت‌های مدنی‌شان را به‌طور رسمی آغاز کردند.

این فعال زیست‌محیطی درباره علت بی‌اعتنایی دستگاه‌های ذی‌ربط به فراخوان کمک این انجمن، گفت در منطقه پاوه و اورامانات، به انجمن ژیوای دید امنیتی دارند و در ادامه افزود: «نیروهای امنیتی خودشان بارها اذعان کرده‌اند و ابایی ندارند که بگویند انجمن ژیوای در راستای مواضع نظام نبوده است و اعضای آن افرادی مشکل‌دارند، اما هیچ‌وقت اعلام نکرده‌اند این افراد دقیقا چه مشکلی دارند و اگر مشکل‌ دارند، چرا محکوم نمی‌شوند.» فرانسه؛ به جهنم خوش آمدید بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا، فرانسه بزرگترین تولید‌کننده دانه‌های روغنی و غلات در این اتحادیه است. از این مساله فقط به‌عنوان ابزاری برای ساکت کردن و سرکوب بیشتر و کند کردن فعالیت‌های این انجمن استفاده شده است.» این در حالی‌ است که بر اساس ماده ۲ اساسنامه ژیوای، تمامی فعالیت‌های این انجمن غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی و با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، بر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی متمرکز است. خوان، جوان کلمبیایی با ویزای کار در دوران تعطیلات به فرانسه آمد. این سازمان مردم‌نهاد بارها در بیانیه‌هایی اعلام کرده است که به هیچ حزب، گروه، دسته و جریانی وابسته نبوده و نیست و نخواهد بود. تاکید مدام بر این گفته خود به‌معنای رد کامل ادعای اخیر حزب دموکرات کردستان ایران مبنی بر عضویت دو تن از جان‌باختگان آتش‌سوزی‌ها در این حزب است. او از سوی مزارع «لارر» استخدام نشد در عوض توسط یک پیمانکار فرعی که بطور مرتب کارگر به این شرکت می فرستد استخدام شد.

این حزب پیش‌تر هم پس از جان‌ باختن شریف باجور، فعال محیط زیست، چنین ادعایی را مطرح کرده بود. به‌گفته این فعال مدنی، نهادهای امنیتی انجمن ژیوای را مکمل نهادهای دولتی و با رسالت مدنی و اجتماعی نمی‌بینند، بلکه آن را به‌مثابه ابزار دست احزاب کرد مخالف نظام می‌بینند و چنین دیدگاهی در نادیده‌انگاری تمامی درخواست‌‌ و بیانیه‌های این انجمن کاملا هویداست. او بسیار ناامید با خانه بازگشت. آزاد شیخ‌ویسی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، دو روز پس از شروع آتش‌سوزی، اعلام کرد که برای خاموش کردن آتش، دستگاه‌های لازم است و شاخ و برگ درختان نمی‌تواند حریق را مهار کند. او افزود: «برای استفاده از بالگرد هم درخواست دادیم، اما گفته شد به‌دلیل شیب زیاد، امکان استفاده از بالگرد وجود ندارد. او به یاد می آرد که به او گفته شد:‌«به جهنم خوش آمدید.» اما جلیل بالایی، مدیرکل مدیریت بحران کرمانشاه، دلیل صادر نشدن اجازه پرواز بالگرد را «شرایط زمانی و هوا» عنوان کرده است.

مرگ و خاکسپاری زودهنگام فعالان زیست‌محیطی یکی از فعالان محیط زیست که اجساد را از نزدیک دیده است در این‌باره گفت: «علت مرگ مختار خندانی، یاسین کریمی و بلال امینی گیر افتادن و غافلگیر شدنشان در ضلع جنوبی دره بوده است و در اثر خفگی ناشی از دود غلیظ و سپس، سوختگی شدید جان خود را از دست دادند و این‌که گفته شده در اثر انفجار مین بوده است صحت ندارد؛ اگرچه این منطقه همچنان آلوده به مین است.» یورونیوز و همکارانش در این تحقیقات به نسخه‌ای از نقشه این خانه دست یافتتند که مالک آنها شرکت «لارر» است.» به‌گفته او، یکی از دستگاه‌های دمنده بنزینی بر دوش بلال امینی بوده است که پس از مرگ او، دستگاه تخریب و منفجر شده و جسد از ناحیه شکم متلاشی شده است. این فعال محیط زیست گفت در شب حادثه، حمل اجساد حدود سه ساعت طول کشیده بود و هیچ هلیکوپتری برای انتقال اجساد نفرستادند و با انتقال دیرهنگام به پزشکی قانونی و حضور ماموران دستگاه‌های امنیتی، خانواده‌ها زیر فشار و تهدید و ممانعت از تجمع، موافقت کردند مراسم خاکسپاری شبانه برگزار شود و به خانواده‌ها و انجمن ژیوای اجازه هیچ‌گونه دخالتی داده نشد. در ساختمانی که رویت کردیم، تا پنج بزرگسال در کنار هم در یک اتاق خواب می خوابیدند. .