فرهاد مهراد و صدای اعتراض و عدالتخواهی

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

فرهاد_مهراد از خواننده‌های پاپ راک ایران بود که مضمون «اعتراض» که در فضای قبل انقلاب خیلی خوشایند حکومت طاغوت نبود، اصلی‌ترین تم خوانندگی و آهنگسازی او محسوب می‌شود تا مهراد نه تتها به عنوان یک هنرمند محبوب بلکه یک انسان آزاده و معترض به حساب آید

حساب فرهاد را باید از تمام خوانندگان پاپ دهه ۴۰ و ۵۰ خورشیدی جدا کنیم و با دیدی متفاوت به او بنگریم. نخستین تفاوت جایی نمود پیدا می کند که متوجه می شویم، فرهاد برخلاف بسیاری از موزیسین های زمانه خود علم فراوانی داشت و علاوه بر زبان فارسی به زبان های دیگر از جمله انگلیسی مسلط بود.

فرهاد مهراد خواننده، آهنگ‌ساز و نوازنده پاپ راک در ۲۹ دی ۱۳۲۲ خورشیدی در تهران متولد شد. فرهاد اوایل دهه ۱۳۵۰ خورشیدی سروده هایی با مضامین سیاسی و انتقادی می خواند و در زمستان ۱۳۵۷خورشیدی نیز ترانه انقلابی «وحدت» را خواند. از ۱۳۷۸ خورشیدی بیماری اش شدت گرفت؛ او به بیماری هپاتیت سی مبتلا بود؛ در نتیجه عوارض کبدی ناشی از آن در خرداد ۱۳۸۱ خورشیدی برای درمان به لیل فرانسه رفت و در نهم شهریور همان سال پس از مدتی اغما در بیمارستان، در ۵۹ سالگی درگذشت و در گورستان تیه پاریس به خاک سپرده شد.

حسین الهی قمشه ای همچنین درباره فرهاد گفته است: «ایشان را می‌توان یکی از اعضای مکتب داوود دانست، به این دلیل که هیچ دریچه‌ای را به روی خویش نبست. شخصی که با سوت خاطرات رومانی و بیست سال پیش را زنده می‌کند و در عین حال با ما به هفتصد سال پیش می‌رود و در مولانا سیر می‌کند، همچنین داستان دقوقی را هم دوست دارد و اشعار گوته را نیز می‌خواند، گسترش سطح ادراک و احساس او را نشان می‌دهد و اینکه آن فریادی که می‌کشید از تمامی وجود او برمی‌خاست.

دریاره آشنایی فرهاد مهراد و شهید مرتضی آوینی ماجرا جالب تر نیز می شود. همسر شهید آوینی در این باره می گوید: ما بعد از ازدواج به طور اتفاقی در منزل مادر فرهاد مهراد مستاجر شدیم و در آن زمان نوعی دوستی با فرهاد مهراد شکل گرفت. نخستین ارتباط و آشنایی ما هم با حضرت امام از طرق نوار کاستی بود که یک شب فرهاد مهراد با هیجان به ما داد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 6. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

۶ شغل پردرآمدی که از خانه و بدون نیاز به مدرک دانشگاهی می‌توان انجام دادشیوع ویروس کرونا و اجرای سیاست قرنطینه عمومی موجب شد تا ظرفیت بسیاری از مشاغلی که امکان دورکاری دارند بیش از پیش مشخص شود؛ در این میان ۶ شغل وجود دارد که استخدام در آن نه تنها نیازی به مدرک دانشگاهی نیست بلکه درآمد آن از سطح متوسط بازار کار بالاتر است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جوان آلمانی که به فارسی زبانان زبان یاد می‌دهد - BBC News فارسییادگیری یک زبان خارجی برای خیلی‌ها دشوار است. مثلا زبان آلمانی.‌ کسانی که در سال‌های گذشته به آلمان پناه آورده ‌یا مهاجرت کرده‌اند حتما آن را تایید می کنند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

هفته‌ای که گذشت به روایت تصویر - BBC News فارسیمجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری هفته گذشته (۲۲ - ۲۸ اوت ۲۰۲۰) در نقاط مختلف دنیا
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

واکنش ترکیه به انتقال تجهیزات و نیروی نظامی توسط یونان به جزیره مئیسواکنش ترکیه به انتقال تجهیزات و نیروی نظامی توسط یونان به جزیره مئیس
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

واکنش فرانسه به مرگ وکیل زندانی در ترکیه: به حقوق بشر احترام بگذاریدابرو تیمتیک که در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم شده بود پنجشنبه شب پس از ۲۳۸ روز اعتصاب غذا جان سپرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اوکتای: حرف ما به اروپا این است که ترکیه به هیچ‌وجه از حقوق خود در مدیترانه شرقی و اژه دست نخواهد کشیدمعاون رئیس‌جمهور ترکیه: آنکارا به هر قیمتی از حقوق خود در هر مترمربع مدیترانه شرقی و هر مترمکعب آب آن محافظت خواهد کرد اوکتای: حرف ما به اروپا این است که ترکیه به هیچ‌وجه از حقوق خود در مدیترانه شرقی و اژه دست نخواهد کشید. معاون رئیس‌جمهور ترکیه: وقتی پای استقلال و آزادی در میان باشد، گوش ملت‌مان بدهکار نیست؛ تاوان و امثال آن برایش اهمیتی ندارد معاون رئیس‌جمهور ترکیه: متاسفانه به یاد نداریم که اروپا در راستای منافع ترکیه یا هر موضوع دیگری حمایت که هیچ، واکنش نشان داده باشد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »