فرسودگی جسمی و روحیِ کارگران/ اگر بخواهند مشکل را ریشه‌ای حل کنند…

01/02/1401 09:53:00 ق.ظ

ایلنا گزارش می‌دهد؛ فرسودگی جسمی و روحیِ کارگران/ اگر بخواهند مشکل را ریشه‌ای حل کنند…

کار کردن برای رسیدنِ به چیزی کمتر از هیچ؛ این وضعیتِ امروز کارگران ماست. کارگرانی که بهترین سالهای عمر خود را کار می‌کنند بدون آنکه زندگی کنند و در این مسیر درگیرِ انواع بیماری‌های جسمی و روحی می‌شوند، اما نه فرصتی برای درمانِ دردهای خود دارند و نه احتمالا انگیزه‌ای. بیش از نیمی از کارگران در ایران حداقل‌بگیر هستند و حداقل حقوق آن‌ها - حتی با وجود افزایشِ ۵۷درصدی مزد - فاصله‌ی بسیاری با خط فقر و نرخ سبد معیشت دارد. پس اگر کارگری بخواهد از پس هزینه‌های زندگی خود بربیاید باید بیش از ۸ ساعت در روز کار کند.

این یعنی کارگرانِ بسیاری باید تمام روز خود را کار کنند تا بتوانند نیازهای اساسی زندگی خود را - آن هم به شکل حداقلی - تامین کنند. کارگری که بیش از ده ساعت در روز کار می‌کند و فرصتی برای زندگی کردن ندارد چطور می‌تواند به لحاظ روحی آرامش داشته باشد؟!

نود و پنج درصد از کارگران قراداد موقت هستند؛ یعنی اگر برای رسیدنِ به حداقل حقوق قانونیِ خود اعتراض کنند بلافاصله اخراج می‌شوند. پس اگر کارگری نیاز به کار دارد، باید تمام شرایطی که کارفرما برای او تعیین کرده را قبول کند. او نمی‌تواند بابت دستمزدِ پایین خود، عدم پرداختِ حق بیمه، کار کردن در محیطی آلوده و نامطمئن، اضافه‌کارهای اجباری، رد شدنِ عنوان‌های شغلیِ نامرتبط و… اعتراضی داشته باشد چون به راحتی اخراج می‌شود و هیچ کس، حتی مراجعِ قانونی هم نمی‌توانند از او در مقابل کارفرما دفاع کنند. واقعیت یک چیز است: قرادادهای موقت قدرتِ کارفرمایان را به قدری افزایش داده است که حکم کارفرما بر حکمی، حتی حکم قانون، اولویت دارد. در چنین شرایطی کارگران چطور می‌توانند به لحاظ روحی آرامش داشته باشد؟!

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

مشاهده دوباره یوز آسیایی در خراسان‌شمالی/ امیدها برای تداوم نسل یوزها زنده شد- اخبار خراسان شمالی - اخبار استانها تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

👌

موسیقی و خطرات بحران آب‌و‌هوایی؛ محتوای تازه‌ترین پیام ارسالی برای موجودات فرازمینیدانشمندان می‌گویند در تازه‌ترین تلاش برای ارتباط‌گیری با موجودات فرازمینی قصد دارند اطلاعاتی از قبیل موسیقی و حتی خطر بحران آب و هوایی را برای آنان ارسال کنند. جزئیات بیشتر🔽 تمامش فریب دادن مردم است. فردا کل دنیا رو عین زمان نوح آب بر میداره😅😅😅 چرا مسخره میکنید مگه موجودات فرازمینی وجود ندارد تمام سیاستمداران بی سیاست مگه ازخودمون بهتر نیستند هرگوشه ای از جهان را برای منافع کثیفشان تغییر نمیدهند

کارگران نگران نباشند، مصوبه دستمزد تغییر نمی کندنماینده کارگران در شورای عالی کار شایعه تغییر مصوبه افزایش دستمزد ۱۴۰۱ را رد کرد و گفت: کارگران نگران نباشند مصوبه دستمزد به قوت خود باقی است و تغییر نمی کند.وی از کارفرایانی که حقوق این برج کارگران خود را علی‌الحساب پرداخت کرده بودند، خواست تا مابقی حقوق نیروها را بپردازند و گفت: جلسه‌ای در خصوص اصلاح یا تغییر مصوبه دستمزد برگزار نمی شود و ما به عنوان نمایندگان کارگری نه به اصلاح و تغییر مصوبه تن می‌دهیم و نه به خود اجازه می دهیم وارد گفت وگویی در این باره شویم.

غیر از غصه‌خوردن کاری از دست‌ ما برنمی‌آید/ اما دولت به جای مانع گذاری فکری به حال کارگران کنددبیر اجرایی خانه کارگر سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی کارگران در سال جدید احتمال کاهش سرانه مصرف محصولات پروتئینی در کارگران وجود دارد ،گفت: غیر از تأسف و غصه خوردن کاری برای کارگران از دست‌مان بر نمی‌آید اما پیشنهاد می کنم دولت به جای مانع گذاری بر سر راه کارگران حالشان را درک کرده و برای بهتر شدن زندگی شان فکری کند.

مراسم احیای شب نوزدهم درفدراسیون جانبازان و معلولین- عکس خبری تسنیم | Tasnimمراسم احیا شب نوزده در فدراسیون جانبازان و معلولین شب‌های_قدر گزارش تصویری:

حمله سایبری به وب‌سایت فرودگاه بن گوریون- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimحمله_سایبری به وب‌سایت فرودگاه «بن گوریون» حمله سایبری گسترده به وب‌سایت‌ها و سرورهای رژیم صهیونیستی برای دومین روز متوالی از خاک عراق باعث توقف سايت فرودگاه بن گوریون در تل آویو شده است دوباره هکرهای روسی که از روسیه با پول جمهوری اسلامی به عراق آورده شده اند کاری کردند و به سرعت مدیای چلاق ج.ا سعی می‌کند که نشان دهد از عراق هستند.عراقی ها سر تا تَه، هنوز ۳×۳ را نمی‌توانند جواب بدهند بعد مدیای چلاق ج.ا خبر از هکرها از عراق می‌دهد یعنی هکرهای عراقی😂😂😂😂

ماجرای دستگیری برادر نماینده بروجرد در مجلس چه بود؟/ تلاش نماینده برای فراری دادن مجرم + فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim🎥 تلاش نماینده بروجرد برای فراری دادن برادرش برادر فاطمه_مقصودی نماینده اصلاح‌طلب بروجرد پس‌از ۲ سال تعقیب‌وگریز در یکی از پمپ‌بنزین‌های شهرستان بروجرد دستگیر شد که جنجال‌سازی این نماینده واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به‌همراه داشت برادرشه که برادرشه خلاف کرده بایدجوابگو باشه اصلاخود نماینده به جرم شراکت وتبانی وفراری دادن باید تحت تعقیب واز کار معلق بشه! خداروشکر هنوز ضمیر زنده تواین مملکت هست تا باشه از این خبرهای خوب چرا باید با عواطف و احساسات جلوی جرم را گرفت . آدم، یادِ اعدام نکنید می افتد .