فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک کشور

17/07/1398 09:34 ق.ظ

معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد. به گفته وی «فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می‌شود.» اخبار_ایران

استان‌وایر- معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد.در نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و فرسایش استان خراسان رضوی این آمار را اعلام کرده است.

به گفته وی «فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می‌شود.»

ادامه مطلب:
iranwire »

10 کشته و 27 زخمی در یک انفجار در جلال‌آباد افغانستاندر نتیجه یک حمله بر یک موتر حامل سربازان ارتش دوشنبه 7 اکتبر 2019 در شهر جلال آباد، 10 تن کشته و 27

بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی در ۱۸ ماه/۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریموزیر اقتصاد: در ۱۸ ماه گذشته حدوداً ۶۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم که از این میزان ارز ۴۵ درصد از صادرات به کشور بازگشته است برآوردها عددی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را نشان می‌دهد ترجمه: در ١٨ ماه اخير فقط تونستي ١٦ ميليارد دلار ازتون بدزديم ملت!

برآورد اندازه واقعی بازار سهام ایران؛ نرخ رشد بورس تهران چقدر است؟ارزش بازار بورس تهران در پایان داد و ستدهای روز سه‌شنبه به هزار و ۱۴۹ هزار میلیارد تومان رسید. این رقم ۱۸ سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۰ کمی بیش از ۸ هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان بوده، آیا این به بدان معناست که ارزش بازار سرمایه ایران طی این مدت ۱۴۰.۷ برابر شده و به طور متوسط سالانه ۷۷۶ درصد رشد کرده است؟

پیش‌بینی هواشناسی اربعین| گردوخاک در راه است/ زائران خروجی مرز مهران ماسک داشته باشند- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimکارشناس سازمان هواشناسی با پیش بینی وقوع گرد و خاک طی امروز برای مهران گفت: امروز شهرهای نجف، کربلا و کاظمین آسمان صاف و آفتابی تا قسمتی ابری خواهند داشت.

سناتوران جمهوری‌خواه آمریکا: خروج ایالات متحده از سوریه به نفع ایران استشماری از سیاستمداران آمریکایی درباره پیامدهای تصمیم این کشور برای خروج نیروهای نظامی از شمال سوریه

برهم صالح: رخدادهای اخیر عراق جنایت و فتنه‌ای است که نمی‌توان در برابر آن سکوت کردرئیس‌جمهور عراق: رخدادهای اخیر عراق جنایت و فتنه‌ای است که نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد مسئولان عراقی هیچ‌گونه دستوری مبنی بر تیراندازی به سمت معترضان صادر نکرده‌اند تمام نابودی آثار باستانی و جنگل ها و بیابانها به اسم این نظام ثبت میشه و درس عبرتی میشه واسه آیندگان مثل تسلط صلیبیون بر اروپا و قسمتی از آسیا يعني فتنه به عراق هم رسيد؟ ايا اين همان فتنه ٨٨ هست يا يك فتنه ديگر ؟

استان‌وایر- معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از فرسایش سالانه یک میلیارد تن خاک ایران خبر داد.در نشست با مدیران ادارات منابع طبیعی و فرسایش استان خراسان رضوی این آمار را اعلام کرده است.

عرب خدری گفته «میزان فرسایش خاک در کشور ما بسیار زیاد است و باید فکری به حال آن کرد.»

به گفته وی «فرسایش خاک در کشور موجب شسته شدن خاک‌های حاصلخیز، ورود این خاک‌ها به رودخانه و سدها، کاهش تولیدات و نیز ضعیف شدن خاک می‌شود.»

وی «گل آلود شدن رودخانه و پُر شدن مخازن سدها و تاثیر منفی بر بهره برداری از آب‌های زیرزمینی» را از دیگر عوارض فرسایش خاک اعلام کرده است.

این مقام همچنین گفته «اکنون حدود ۷۰۰هزار حلقه چاه در کشور داریم که ۳۰۰هزار حلقه از این تعداد غیرمجاز هستند و به دلیل بهره برداری بیش از اندازه از آبهای زیرزمینی، فرونشست زمین در دشت‌ها نیز به مشکلات افزوده شده است.»

به گفته وی «این وضعیت سبب شده است سطح آب‌های زیرزمیی افت شدید پیدا کند و برخی دشت‌ها به عنوان دشت ممنوعه شناخته شود.»

آذر ماه سال گذشته نیز منوچهر گرجی، رئيس انجمن علوم خاک ايران از فرسایش سالانه «دو ميليارد تن» از خاک کشور خبر داده و برآورد کرده بود که خسارت ناشی از فرسایش «معادل ۵۶ میلیارد دلار» در سال است.

برخی پژوهشگران می‌گویند روند فرسایش خاک می‌تواند در آينده تبدیل به بزرگ‌ترین بحران محیط زیستی ایران تبدیل شود.

سیروس بختیاری، پژوهشگر در زمینه فرسایش خاک و منابع آب در ایران، در خردادماه سال ۱۳۹۴ در این زمینه گفته بود که فرسایش خاک در جنگل‌های شمال ایران ۱۰ برابر استاندارد جهانی است.

اسماعیل کهرم، معروف به پدر محیط زیست ایران، نیز در سال ۱۳۹۱ اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۱ ایران در رده اول فرسایش خاک در جهان قرار داشته است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: