فرانسه: دور جدید مذاکرات وین باید بر مبنای مذاکرات پیشین انجام شود

04/09/1400 07:18 ب.ظ

فرانسه: دور جدید مذاکرات وین باید بر مبنای مذاکرات پیشین انجام شود العربيه_فارسى

پس از سفر اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار بی‌نتیجه او با مقامات ایرانی، سرنوشت مذاکرات هسته‌ای وین که قرار است در 29 تردید‌ها و ابهام درباره آینده مذاکرات وین، فرانسه را بر آن داشت تا شرط از سر گیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای را آغاز آن بر اساس مذاکرات پیشین اعلام کند.

در همین راستا وزارت خارجه فرانسه، پنج‌شنبه، 25 نوامبر، تاکید کرد که اساس دور جدید مذاکرات وین با ایران باید بر پایه دورهای مذاکرات قبلی با این کشور آغاز شود.

از سویی و در حالی که ایران از دستیابی به توافق با آژانس خبر داده، گروسی علنا خطاب به شورای حکام آژانس گفته که مذاکرات این هفته او در تهران درباره روند نظارت و بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران، هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.

گروسی با تاکید بر اینکه مذاکرات او در تهران «بی نتیجه» بود، گفت: «مذاکرات گسترده‌ای با مقامات ارشد ایرانی برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده مربوط به ضمانت‌های ایران انجام شد و مشخص شد که این مذاکرات بی‌نتیجه است.» headtopics.com

او خاطرنشان کرد که فعالیت‌های آژانس برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران در نتیجه تصمیم تهران برای توقف اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش، به شکلی جدی، تضعیف شده است. پس از سفر بی‌نتیجه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، تردیدها درباره اینکه مذاکرات وین به «بن‌بستی واقعی» رسیده، افزایش یافته است.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

امیرعبداللهیان: امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات وین وجود داردامیرعبداللهیان: امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات وین وجود دارد وزیر خارجه ایران گفت که امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات هفته آینده وین وجود دارد.

شکست در تهران، اختلاف در وین؛ رابطه ایران و آژانس به کجا می‌رسد؟

برخی کشورهای ضدبرجامِ منطقه حالا می‌خواهند در مذاکرات وین حضور داشته باشند/ بارها دست دوستی به سمت کشورهای منطقه دراز کردیم/ منطقه را همیشه داغ نگاه می‌دارند تا کارخانجات اسلحه‌سازی‌شان روبه‌راه بماندیک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:‌ ما نه یک بار بلکه چندین بار دست دوستی به سمت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دراز کردیم که بیایید بدون دخالت بیگانه، بدون تحریک آمریکا، اسرائیل، انگلیس، فرانسه و... صحبت کنیم. برای ما مقدر شده که در یک منطقه با هم زندگی کنیم، اسرائیل یک روز هست و یک روز نیست. اگر تهدیدی رخ دهد آمریکایی‌ها سگ‌هایشان را می‌برند، اما شما را این‌جا رها می‌کنند. مگر آقای روحانی طرح هرمز را به این‌ها پیشنهاد نداد؟! خب پس چه شد؟

امیرعبداللهیان: امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات وین وجود داردامیرعبداللهیان: امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات وین وجود دارد وزیر خارجه ایران گفت که امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات هفته آینده وین وجود دارد.

ترکیه: دیگر مذاکرات قبرس با محوریت فدراسیون انجام نخواهد شد

آغاز مذاکرات پاری‌سن‌ژرمن با زیدان از چند هفته پیش- اخبار فوتبال جهان - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimآغاز مذاکرات پاری‌سن‌ژرمن با زیدان نشریه «پاریزین» فرانسه مدعی شد مدیران باشگاه پاری‌سن‌ژرمن از چند هفته پیش مذاکرات خود را با زین‌الدین زیدان آغاز کرده‌اند PSG

نوامبر جاری از سر گرفته شود، با «بحرانی جدی» مواجه شده است.

تردید‌ها و ابهام درباره آینده مذاکرات وین، فرانسه را بر آن داشت تا شرط از سر گیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای را آغاز آن بر اساس مذاکرات پیشین اعلام کند.در همین راستا وزارت خارجه فرانسه، پنج‌شنبه، 25 نوامبر، تاکید کرد که اساس دور جدید مذاکرات وین با ایران باید بر پایه دورهای مذاکرات قبلی با این کشور آغاز شود.

از سویی و در حالی که ایران از دستیابی به توافق با آژانس خبر داده، گروسی علنا خطاب به شورای حکام آژانس گفته که مذاکرات این هفته او در تهران درباره روند نظارت و بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران، هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.

گروسی با تاکید بر اینکه مذاکرات او در تهران «بی نتیجه» بود، گفت: «مذاکرات گسترده‌ای با مقامات ارشد ایرانی برای رسیدگی به مسائل باقی‌مانده مربوط به ضمانت‌های ایران انجام شد و مشخص شد که این مذاکرات بی‌نتیجه است.»

او خاطرنشان کرد که فعالیت‌های آژانس برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران در نتیجه تصمیم تهران برای توقف اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش، به شکلی جدی، تضعیف شده است.

پس از سفر بی‌نتیجه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، تردیدها درباره اینکه مذاکرات وین به «بن‌بستی واقعی» رسیده، افزایش یافته است.

از طرفی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز به «خبرگزاری فرانسه» گفت، تصمیم ایران در عدم همکاری با آژانس، نشانه بدی از میزان عزم واقعی این کشور برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است.

در تحولی دیگر رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران چهارشنبه تاکید کرد چنانچه ایران از طریق مذاکراتی که قرار است هفته آینده در وین آغاز شود سریعا به توافق هسته‌ای باز نگردد واشینگتن «نظاره‌گر» نخواهد ماند.

رابرت مالی، در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه، 23 نوامبر، با «رادیوی عمومی ملی» آمریکا انجام داده و بخش‌هایی از آن امروز چهارشنبه پخش شد، گفته «اگر ایرانی‌ها تصمیم به عدم بازگشت به توافق هسته‌ای بگیرند آن وقت باید به دنبال ابزارهای دیگری که شامل دیپلماسی می‌شود، باشیم» تا باجاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران مقابله کنیم.

او همچنین تاکید کرد که اگر ایران با وقت‌کشی مذاکرات در وین را به فرسایش بکشاند و به شدت روند نزدیک شدن به ساخت بمب هسته‌ای را ادامه دهد، ایالات متحده آمریکا در برابر آن «نظاره‌گر نخواهد ماند».

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران ضمن ابراز تردید درباره آینده مذاکرات، افزود:«ببینیم تهران در مذاکرات هسته‌ای چه خواهد گفت.. نشانه‌هایی که از آن بر می‌آید اما بسیار ناامید کننده است.»

شایان ذکر است که ایران تا ژوئن گذشته 6 دور از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای را به پایان رساند اما با روی کار آمدن دولت جدید و در پیش گرفتن رویکردی جدید در این کشور، آینده دور هفتم این مذاکرات در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.