فراز و فرود روابط ژاک شیراک، رئیس جمهوری فقید فرانسه با ایران

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 59%

پوشش زنده؛ مراسم تشییع جنازه رسمی ژاک شیراک، رئیس جمهوری پیشین فرانسه درباه ژاک شیراک و روابط او با ایران بیشتر بخوانید:

ایران اخبار, ایران سرفصلها

شیراک در پاسخ ضمن تکذیب این موضوع به میتران به او می‌گوید: «آیا می‌توانی در چشم‌های من نگاه کنی و بگویی من چنین حرفی به تو زدم؟»روایاتی هست که میتران بعدها تایید کرده اتهامی که به شیراک وارد کرده صحیح نبوده و هرگز چنین جمله‌ای را از شیراک نشنیده، بلکه از برخی وزرای کابینه او چنین حرفی را شنیده است.

شیراک در کارزار انتخاباتی خود در سال ۱۹۸۸ در مقابل فرانسوا میتران قصد داشت با کارت آزادی گروگان‌های فرانسوی بازی را به سود خود تغییر دهد. هر چند در نهایت او در مقابل فرانسوا میتران شکست خورد. از دیگر نقاط عطف روابط ایران و شیراک حمله و دستگیری اعضای سازمان مجاهدین خلق در پاریس در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۸۲ بود. جایی که پلیس ضد تروریست فرانسه با حمله به دفاتر و ساختمان‌های مسکونی که اعضا گروه مجاهدین خلق در آنجا حضور داشتند، ضمن دستگیری مریم رجوی و ۱۶۵ نفر از اعضای برجسته کادر این سازمان، مقدار زیادی پول نقد از آن مکان ضبط کردند.

اما احتمالا نقطه اوج روابط ژاک شیراک با ایران به فروردین سال ۱۳۸۴ باز می‌گردد. جایی که شیراک از پله‌های کاخ الیزه پایین می‌آید تا از سید محمد خاتمی رئيس جمهوری وقت ایران استقبال کند. این استقبال گرم از رئيس جمهوری ایران سر و صدای بسیاری هم در سپهر سیاسی ایران بر انگیخت و حتی کار به مناظره انتخاباتی میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی در ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ کشیده شد.

در سپتامبر ۲۰۰۵ بالاخره شورای حکام اعلام کرد که بررسی برنامه هسته‌ای ایران دیگر در صلاحیت این شورا نیست و آن را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: گفتگو با سرپرست وزارت داخلهمسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امروز از نظر امنیتی یک موفقیت بزرگ برای نیروهای امنیتی افغانستان بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ نگرانی از حمله باعث شد مشارکت از پنج سال پیش کمتر شودانتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از یک بار تمدید مهلت رای گیری به پایان رسید.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ چه کسانی برغم تهدید امنیتی رای دادند؟مشاهدات مردمی و خبرنگاران، از اولین ساعات آغاز رای‌گیری تا پایان، در مناطق مختلف افغانستان نشان می‌دهد که مراکز رای‌دهی خلوت بوده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پایان روند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری افغانستانروند رای گیری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پایان یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

معاون عملیات سپاه: هیچ‌کس را در حد تهدید جمهوری اسلامی نمی‌بینیمعباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران ایران، روز شنبه 28 سپتامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

رییس جمهوری افغانستان: خواستار نظارت کامل جامعه جهانی از روند انتخابات هستیممحمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شنبه 28 سپتامبر از جامعه جهانی خواست بر تمام مراحل روند
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »