فراخوان تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر از سوی فوتبال نروژ | DW | 06.03.2021

06/03/2021 03:48:00 ب.ظ

برخی از باشگاه‌های فوتبال کشور نروژ خواستار تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شده‌اند. علت این فراخوان شرایط غیرانسانی شغلی برای کارگران خارجی در قطر که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، عنوان شده است.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر, کارگران خارجی

برخی از باشگاه‌های فوتبال کشور نروژ خواستار تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شده‌اند. علت این فراخوان شرایط غیرانسانی شغلی برای کارگران خارجی در قطر که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، عنوان شده است.

برخی از باشگاه‌های فوتبال کشور نروژ خواستار تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شده‌اند. علت این فراخوان شرایط غیرانسانی شغلی برای کارگران خارجی در قطر که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، عنوان شده است.

گفتنی است که این نتیجه در حالی به ثبت رسید که رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم نخست مخالفت خود را با موضع تحریم میزبانی قطری در جام جهانی ۲۰۲۲ بیان کرده بود.موضوع تحریم احتمالی جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر نه تنها در روزنبورگ، بلکه در سایر محافل فوتبال کشور نروژ نیز در این روزها به شکل جدی مورد بحث قرار گرفته است. تعداد قابل توجهی از باشگاه‌های فوتبال این کشور موضع مشابهی با باشگاه روزنبورگ ترندهایم ابراز کرده‌اند.

میزان تاثیر احتمالی موضع‌گیری فوتبال نروژ پیرامون تحریم میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ تا چه حدی می‌تواند باشد؟تیم ملی فوتبال نروژ در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲  با تیم‌های ملی ترکیه، هلند، جبل الطارق، لتونی و مونته نگرو هم‌گروه است.از سوی دیگر استوله سولباکن، سرمربی تیم ملی فوتبال نروژ با ابراز تردید در مورد موثر بودن اعمال تحریم می‌گوید: «آیا واقعاً این اطمینان را می‌توانیم داشته باشیم که اعمال تحریم وضعیت کارگران خارجی در قطر را بهتر خواهد کرد؟»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

دولت موافق اخذ مالیات از اینفلوئنسرها است/ آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مرداد ۱۴۰۰رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال 1400 شروع می‌شود. هرگز مالیات اجرایی نمیشه میدونی چرا؟چونکه مسئولین بیشتر از همه باید مالیات بدن

درخواست بیش از ۱۰۰ کنشگر داخل ایران از سازمان ملل برای حمایت از همه‌پرسی گذارسازمان ملل به ما که میرسه میشه سازمان دمل! نه_به_جمهوری_اسلامی

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

شکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوریشکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری یک عضو هیات رییسه مجلس از شکایت تعدادی از نمایندگان از رییس جمهوری و وزیر خارجه و همچنین درخواست تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری خبر داد

فراخوان اعتراضی بازنشستگان ایران پس از سرکوب تجمع ۱۷ اسفند

محافل فوتبال کشور نروژ باشگاه‌ها و کشورهای جهان را به تحریم مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ با میزبانی قطر فراخوانده‌اند.امیدعلی پارسا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ساز و کار اخذ مالیات از اینفلوئنسرهای فضای مجازی با بیش از 500 هزار دنبال کننده و تعیین و تکلیف موضوعاتی مانند صفحات غیرحقیقی و طرفدار یک شخص و .۱۰۲ فعال مدنی و کنشگر سیاسی داخل ایران در نامه‌ای به رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهان پشتیبانی این نهاد از برگزاری یک همه‌پرسی برای گذار از حکومت جمهوری اسلامی شدند.به گزارش ایسنا، در نامه جمعی از نمایندگان خطاب به قالیباف آمده است: «جناب آقای دکتر قالیباف  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همانطور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است.

باشگاه سرشناس روزنبورگ ترندهایم که به عنوان موفق‌ترین باشگاه فوتبال در این کشور محسوب می‌شود نیز به این جنبش اعتراضی پیوسته است. در چارچوب جلسه مجمع عمومی سالانه عضو‌های رسمی باشگاه روزنبورگ ترندهایم، اتحادیه طرفداران این باشگاه پیشنهاد تحریم جام جهانی ۲۰۲۲ با میزبانی قطر را به علت وضعیت غیرانسانی و تبعیض کارگران خارجی در این کشور حاشیه‌نشین خلیج فارس که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، مطرح کرده بود.. این پشنهاد سرانجام رای مثبت اکثریت اعضای مجمع باشگاه روزنبورگ ترندهایم را به همراه داشت و به این ترتیب به موضع رسمی این باشگاه تبدیل شد.» این ۱۰۲ فعال مدنی ایرانی در نامه خود به نمونه‌هایی مانند آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۹۰ و برگزاری همه‌پرسی ملی برای برقراری حاکمیت مردم که در سال ۱۹۷۸ در شیلی انجام شد اشاره کرده و بر نقش سازمان ملل در آن تحولات تأکید کرده‌اند. گفتنی است که این نتیجه در حالی به ثبت رسید که رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم نخست مخالفت خود را با موضع تحریم میزبانی قطری در جام جهانی ۲۰۲۲ بیان کرده بود. وی با بیان اینکه اخذ مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است اما اجرایی کردن آن به گونه‌ای که انصاف و کارایی رعایت شود، باید در آیین‌نامه به دقت دیده شود، ادامه داد: موافق این ایده هستم چراکه فرقی نمی‌کند که منشا درآمد چه باشد، از حدی بالاتر از حداقل معیشت باشد باید مشمول مالیات شود. ایوار کوتنگ، رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم، می‌گوید: «این موضوع پیچیده‌ای است. بر این اساس انتظار می‌رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و بخصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف‌ها که اصلی‌ترین بخش بودجه است، در عالی‌ترین سطح مورد اهتمام هیات رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد.

من استدلال‌های پشتیبانی از تحریم را درک می‌کنم. پارسا افزود: با کلاس‌چک اطلاعات مختلف یک واحد خالی تشخیص داده می‌شود. ارسال این نامه به سازمان ملل و درخواست پشتیبانی از برگزاری رفراندوم برای عبور از جمهوری اسلامی همزمان با کارزار «نه به جمهوری اسلامی» صورت می‌گیرد که در آن چهره‌های سیاسی، هنرمندان و دیگر شهروندان  مخالفت خود را با ادامه حکومت جمهوری اسلامی اعلام می‌کنند. برای باشگاه روزنبورگ ترندهایم شفافیت مهم است.» رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم همچنین اشاره می‌کند: «ما طرفدار اعمال نفوذ به طور مستقیم هستیم و معتقدیم که انسان از طریق می تواند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند. وی با بیان اینکه اجرای خانه‌های خالی عملا در بودجه 1400 دیده می‌شود، گفت: با این قانون که امسال در مجلس تکرار شد و نوع قانون که نوشته شده، باید 4 ماه در سال خانه خالی باشد که مشمول مالیات شود.» موضوع تحریم احتمالی جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر نه تنها در روزنبورگ، بلکه در سایر محافل فوتبال کشور نروژ نیز در این روزها به شکل جدی مورد بحث قرار گرفته است. تعداد قابل توجهی از باشگاه‌های فوتبال این کشور موضع مشابهی با باشگاه روزنبورگ ترندهایم ابراز کرده‌اند.    لینک کوتاه. و متاسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

این نکته همچنین یکی از موضوعات اصلی در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال نروژ است که در روز ۱۴ ماه مارس برگزار می‌شود.   میزان نفوذ نروژی‌ها چقدر است؟ میزان تاثیر احتمالی موضع‌گیری فوتبال نروژ پیرامون تحریم میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ تا چه حدی می‌تواند باشد؟ فوتبال نروژ در حال حاضر در پله ۴۴ جدول رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال فیفا قرار دارد. نروژی‌ها از زمان حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۰ دیگر در تورنمنت‌های بزرگ به میدان نرفتند. ارلینگ هالاند، مهاجم تیم ملی فوتبال نروژ تیم ملی فوتبال نروژ در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲  با تیم‌های ملی ترکیه، هلند، جبل الطارق، لتونی و مونته نگرو هم‌گروه است. بسیار دشوار به نظر می‌رسد که نروژی‌ها بتوانند در جدول پایانی این گروه در جایگاه نخست یا دوم قرار بگیرند و از بخت صعود به جام جهانی برخوردار باشند. جناب آقای دکتر قالیباف آنچه در ضمن تصویب بودجه ۱۴۰۰ در مجلس اتفاق افتاد به شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود ضمن آنکه چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رئیس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف‌ها و یا افزودن ردیف‌های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین‌نامه داخلی و بدون رای و تصویب ۲۹۰ نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت گردد، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و بدست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت و در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

تحریم احتمالی و عدم حضور تیم ملی فوتبال نروژ در دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ باعث ایجاد خسارت مالی زیادی نیز برای فوتبال این کشور خواهد شد. این خسارت طبق تخمین فدراسیون فوتبال نروژ بالغ بر ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو خواهد بود. از سوی دیگر استوله سولباکن، سرمربی تیم ملی فوتبال نروژ با ابراز تردید در مورد موثر بودن اعمال تحریم می‌گوید: «آیا واقعاً این اطمینان را می‌توانیم داشته باشیم که اعمال تحریم وضعیت کارگران خارجی در قطر را بهتر خواهد کرد؟» رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم نیز در همین زمینه خاطرنشان می‌کند: «باید امیدوار باشیم که بسیاری از باشگاه‌ها و ملت‌های بزرگ هم به جنبش فراخوان تحریم میزبانی قطر بپیوندند. ما در ورزش اسکی قوی هستیم، اما متأسفانه در فوتبال به این میزان قدرتمند نیستیم.» تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر انتقاد جدید سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر از قطر به خاطر عدم تحقق به وعده‌های خود در باره بهبود شرایط کار مهاجران خارجی در این کشور.

تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر کارگران مهاجر خارجی در قطر همچنان"به شدت آسیب‌پذیر" هستند. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر از زمانی که فیفا در اقدامی بحث‌برانگیز، قطر را به عنوان میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ فوتبال معرفی کرد، انتقاد سازمان‌های حقوق‌بشری از شرایط اسفناک کارگران خارجی که در این کشور مشغول ساخت استادیوم و زیرساخت‌ها برای میزبانی قطر در جام‌جهانی هستند بالا گرفت. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نیز از"استثمار کارگران مهاجر خارجی" در قطر گزارش داده بود. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر آن‌طور که سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده است صدها کارگر در حین آماده‌سازی قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مرده‌اند. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر سازمان عفو بین‌الملل و سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر از عمل نکردن قطر به وعده‌های خود در مورد بهبود شرایط کارگران، انتقاد کرده‌اند.

تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر محل استراحت و خوابگاه کارگران خارجی در قطر تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر بر اساس قانون"کفاله" یا"قانون اسپانسر‌ها" در قطر، کارگران مهاجر موظف هستند در صورت ترک قطر یا تغییر کار خود اجازه‌نامه‌ای از کارفرمای خود ارائه دهند. این امر سبب می‌شود کارگرانی که در قطر مورد سوءاستفاده و استثمار قرار گرفته‌اند، به‌راحتی امکان خروج از این کشور را نداشته باشد و به کار اجباری وادار شوند. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر پیش از این روزنامه"گاردین" میزان سوءاستفاده و بهره‌بردای از کارگران خارجی به خصوص کارگران اهل نپال در قطر را با عنوان"برده داری مدرن" توصیف کرده بود. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر کار کردن کارگران خارجی در هوای داغ قطر تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر برخی از کارگران به دلیل حوادث رخ داده در محل کار جان خود را از دست داده‌اند. برخی به دلیل ناراحتی قلبی درگذشته‌اند.

تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر گزارش‌هایی مبنی بر کار اجباری کارگران در ساخت زیربناهای میزبانی جام‌جهانی قطر منتشر شده است. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر ضبط گذرنامه کارگران، عدم پرداخت حقوق کارگران برای چندین ماه، عدم دسترسی به آب آشامیدنی برای کارگران تنها برخی از نمونه‌های غیرانسانی گزارش شده از شرایط کارگران خارجی در قطر است. تصاویر"برده‌داری مدرن" و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر شرایط زندگی کارگران مهاجر خارجی در قطر نویسنده: HK .