فراخوان دولت 'زیرزمینی' میانمار به ادامه اعتراضات مردمی | DW | 14.03.2021

24/12/1399 03:50 ب.ظ

در میانمار بار دیگر د‌هها هزار نفر در اعتراض به حکومت نظامیان به خیابان رفتند. در جریان تیراندازی به معترضان دست‌کم ۵ نفر کشته شدند. دولت 'زیرزمینی' از مردم خواست که همچنان از 'بنیادهای دموکراسی' در کشور خود دفاع کنند.

در میانمار بار دیگر د‌هها هزار نفر در اعتراض به حکومت نظامیان به خیابان رفتند. در جریان تیراندازی به معترضان دست‌کم ۵ نفر کشته شدند. دولت 'زیرزمینی' از مردم خواست که همچنان از 'بنیادهای دموکراسی' در کشور خود دفاع کنند. در ادامه اعتراض مردم میانمار به حکومت کودتایی روز یکشنبه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) نیز ده‌ها هزار نفر به خیابان رفتند و علیه نظامیان شعار دادند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری آلمان گفته است که در ساعت ۹ بامداد (به وقت محلی) یک نفر در باگو، در شمال شرقی یانگون، پایتخت پیشین کشور، تیرباران شده است.

در تظاهرات پنجشنبه، ۱۱ مارس (۲۱ اسفند)، دست‌کم ده نفر جان خود را از دست دادند. تنها در شهر میاینگ ۸ نفر به ضرب گلوله یگان‌های ارتش کودتاگر کشته شدند. در فیلم‌هایی که از بازداشت رابرت بوچیاگا در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده، دیده می‌شود که او با ضرب و جرح بازداشت شده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به نظرات کارشناسان سازمان ملل گزارش داده که حکومت کودتایی میانمار به جنایاتی مانند سرکوب و قتل و شکنجه دست می‌زند و تاکنون ده‌ها نفر را به قتل رسانده است.دولت"زیرزمینی" میانمار که به شکل زیرزمینی در برابر حکومت نظامیان شکل گرفته است، مردم را همچنان به مقاومت در برابر حکومت کودتا فرامی‌خواند. headtopics.com

💩بنیادهای دموکراسی💩 یعنی هنوز نخود مغزهایی روی زمین عستن که به این خزعبلات آمریکایی 🇺🇸خر میشن؟😄

ادامه مطلب:
dw_persian »

میانمار؛ «دولت سایه» از فراخوان آ.سه.آن برای پایان خشونت‌ها استقبال کردرهبران کشورهای جنوب شرق آسیا در حالی خواستار توقف خشونت‌ها در میانمار شده‌‌اند که از زمان کودتای ارتش در ابتدای ماه فوریه تاکنون بیش از ۷۴۰ نفر از شهروندان این کشور بر اثر سرکوب و خشونت نیروهای نظامی و امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.

فراخوان تازه دولت به شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کرونابجای شرکتهای خصوصی بخوانید سپاه چه بخور بخوری از راه مرگ دیگران کسب می کنند. باشد تا با خونتان پاسخگوی جنایاتتان باشید. بخش خصوصی؟!!!!!!! بخرد وبه دولت بفروشد؟!!!!

اتحادیه اروپا دو شرکت و ده عضو دیگر دولت میانمار را تحریم کرداتحادیه اروپا پیش از این ۱۱ مقام دولت میانمار از جمله مین آنگ هلینگ فرمانده کل ارتش این کشور را به دلیل نقش آنها در سرکوب خونین اعتراضات تحریم کرده بود. یکی نیست خود اروپا رو تحریم کنه بخاطر جنایت هاش؟ جنایت های میانمار داره میاد جلو پرده اما جنایت هایی که شما اروپایی ها انجام دادید و دارید میدید واقعا وحشتناک تر از این حرفاست

واکنش جمهوری‌خواهان به سخنرانی پرزیدنت بایدن در کنگره: این دولت میراث‌دار اقدامات دولت ترامپ است🔺واکنش جمهوری‌خواهان به سخنرانی پرزیدنت بایدن در کنگره: این دولت میراث‌دار اقدامات دولت ترامپ است ▪️ سناتور تیم اسکات گفت: به لطف «عملیات فوق سریع» و دولت دونالد ترامپ، کشور ما پر شد از واکسن‌های ایمن و مؤثر

تلاش دولت تحویل کشور با رفع تحریم و عبور از کرونا به دولت بعدی استدویست و دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه و در نخستین روز از سال 1400 با حضور رئیس جمهور و کلیه اعضای ستاد برگزار و در این جلسه بر تلاش همه جانبه دولت تا روز پایانی فعالیت خود برای شکوفایی اقتصاد ایران با ادامه روند رو به رشد تولید و پشتیبانی و مانع‌زدایی از آن تأکید شد.

فراخوان دولت"زیرزمینی" میانمار به ادامه اعتراضات مردمی

در میانمار بار دیگر د‌هها هزار نفر در اعتراض به حکومت نظامیان به خیابان رفتند. در جریان تیراندازی به معترضان دست‌کم ۵ نفر کشته شدند. دولت"زیرزمینی" از مردم خواست که همچنان از"بنیادهای دموکراسی" در کشور خود دفاع کنند.

در ادامه اعتراض مردم میانمار به حکومت کودتایی روز یکشنبه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) نیز ده‌ها هزار نفر به خیابان رفتند و علیه نظامیان شعار دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها ارتشیان به سوی مردم تیراندازی کردند و در نتیجه دست کم ۵ نفر از معترضان به قتل رسیدند. گفته می‌شود عده بیشماری نیز به ضرب گلوله زخمی شده‌اند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری آلمان گفته است که در ساعت ۹ بامداد (به وقت محلی) یک نفر در باگو، در شمال شرقی یانگون، پایتخت پیشین کشور، تیرباران شده است.

شاهدان عینی همچنین از قتل سه نفر در محله‌ای در غرب یانگون و یک نفر در شهر کاشین، در شمال کشور خبر داده‌اند.

در تظاهرات پنجشنبه، ۱۱ مارس (۲۱ اسفند)، دست‌کم ده نفر جان خود را از دست دادند. تنها در شهر میاینگ ۸ نفر به ضرب گلوله یگان‌های ارتش کودتاگر کشته شدند.

یک خبرنگار خبرگزاری آلمان که برای گزارش از تظاهرات رفته بود، بازداشت شد.

در فیلم‌هایی که از بازداشت رابرت بوچیاگا در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده، دیده می‌شود که او با ضرب و جرح بازداشت شده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواهان آزادی فوری بوچیاگا شده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به نظرات کارشناسان سازمان ملل گزارش داده که حکومت کودتایی میانمار به جنایاتی مانند سرکوب و قتل و شکنجه دست می‌زند و تاکنون ده‌ها نفر را به قتل رسانده است.دولت"زیرزمینی" میانمار که به شکل زیرزمینی در برابر حکومت نظامیان شکل گرفته است، مردم را همچنان به مقاومت در برابر حکومت کودتا فرامی‌خواند.

تان، رئیس پیشین پارلمان میانمار، در نواری ویدیویی گفته است که کشور در"تاریک‌ترین لحظات تاریخ خود" به سر می‌برد. او از هموطنان خود خواسته است که با عزم راسخ در برابر دیکتاتوری نامشروع نظامیان مقاومت کنند.

تان به"اتحاد ملی دموکراسی" تعلق دارد؛ جریانی سیاسی که در عمل حزب سان سو چی شناخته می‌شود.

از روز اول فوریه امسال که نظامیان در میانمار دست به کودتا زدند، اعتراضات مردمی بی‌وقفه ادامه دارد.

نیروهای نظامی و انتظامی که در روزهای نخست در سرکوب مردم محتاط بودند، بیش از پیش به خشونت متوسل می‌شوند و بی‌مهابا به سوی مردم معترض شلیک می‌کنند.

به گفته یک سازمان مدافع حقوق زندانیان سیاسی تاکنون دست‌کم ۸۰ نفر کشته شده‌اند. افزون بر این حدود ۲۱۰۰ نفر در کشور بازداشت شده‌اند.

کودتاگران که به حکومت قانونی انگ سان سوچی پایان دادند و او را بازداشت کردند، علیه او اتهاماتی مانند فساد و رشوه‌خواری اقامه کرده‌اند. وکیل خانم سان سوچی، این اتهامات را"مضحک" خوانده است.با وجود خشونت روزافزون نیروهای امنیتی، تظاهرکنندگان قصد ندارند در برابر حکومت کودتا عقب‌نشینی کنند.

به گفته خبرگزاری‌ها خبرنگاران داخلی و خارجی نیز بیش از پیش تحت فشار هستند تا نتوانند به طور عینی از برخوردها و سرکوب‌های خشونت‌آمیز گزارش بدهند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهان"سلام سه انگشتی" نیز به یکی دیگر از نمادهای معترضان کودتای نظامی در میانمار تبدیل شده است. این نشانه برگرفته از یک فیلم علمی – تخیلی است که نماد مقاومت در برابر دیکتاتوری به شمار می‌رود و پیشتر در برخی دیگر از کشورهای جنوب شرق آسیا، مانند تایلند نیز به کار رفته بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهان"من نمی‌توانم نفس بکشم"؛ این جمله‌ای بود که در تابستان ۲۰۲۰ در پی کشته شدن جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس خبرساز شد. در سراسر جهان تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به تبعیض نژادی و خشونت پلیس برگزار شد. در این تجمعات و اعتراضات بود که شرکت‌کنندگان به نشانه اعتراض زانو زدند تا همبستگی خود را به قربانیان تبعیض نژادی نمایش دهند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر قرن نوزدهم میلادی مشت گره‌کرده سمبل جنبش کارگری بود و بعدها به یکی از سمبل‌های جنبش‌ سیاهپوستان در آمریکا بدل شد. در اعتراضات گسترده‌ای که در تابستان ۲۰۲۰ جریان داشت، تظاهرکنندگان پرچم‌هایی با این نماد نیز به همراه داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانامروز بسیاری از اعتراضات از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جریان دارند. در روسیه می‌توان نمونه‌هایی از این روند را یافت. برای نمونه هشتگی تحت عنوان"ناراحت نباش، پایان خوشی خواهیم داشت" وجود دارد و افراد با پوشیدن لباسی قرمز و پست کردن آن در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند همبستگی خود را با آلکسی ناوالنی نشان دهند. یولیا ناوالنی (تصویر) در روز اعلام محکومیت او لباسی قرمز به تن داشت.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانروسری سپید نماد آنان است؛ نماد مادرانی که از سال ۱۹۷۷ بدین‌سو همواره در میدان مایو در شهر بوئنوس آیرس گرد هم می‌آیند. آنان از نظامیان پیشین و هم اکنون از مقام‌های رسمی دولت آرژانتین جویای سرنوشت فرزندان مفقودشده خود هستند. در دوران دیکتاتوری نظامی در آرژانتین حدود ۱۵ هزار نفر"ناپدید شدند"؛ گم‌شدگانی که دستگیر و شکنجه شدند و سرانجام به قتل رسیدند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندستمالی سبزرنگ نمادی بود که طرفداران قانونی شدن سقط جنین در آرژانتین به کار می‌بردند. البته این رنگ تا اندازه‌ای هم به سمبل حقوق بشر و مبارزه در راه برابری حقوق زن و مرد بدل شده است. در دسامبر ۲۰۲۰ بود که پارلمان آرژانتین با قانونی شدن سقط جنین موافقت کرد و جهان شاهد به راه افتادن موجی سبز در آمریکای لاتین بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانپس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۳۸۸ در اکثر شهرهای ایران اعتراضات گسترده‌ای در اعتراض به نتایج اعلام‌شده صورت گرفت. معترضان حکومت جمهوری اسلامی را متهم می‌کردند که محمود احمدی‌نژاد را با تقلب در انتخابات در مقام خود ابقا کرده است. نماد این مخالفان رنگ یا شال سبز بود. این اعتراضات با برخورد خشنوت‌آمیز نیروهای امنیتی روبرو شد. در جریان این جنبش شمار زیادی کشته و هزاران نفر دستگیر شدند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر سال ۲۰۱۸ فرانسه شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در مخالفت با سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور شکل گرفت. راه پیوستن به جنبش"جلیقه‌زردها" ساده بود: پوشیدن یک جلیقه زردرنگ، قرار گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و پیوستن به تجمعات. این جنبش که از لایه​‌های اجتماعی مختلفی شکل گرفت، فاقد تشکیلات بود و از هیچ حزبی پیروی نمی‌کرد. جریان‌های سیاسی چپ و راست افراطی در این جنبش مشارکت داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر سال ۲۰۱۴ بسیاری از شهروندان هنگ‌کنگ که خواهان دموکراسی بیشتر بودند، راهی خیابان‌ها شدند. این جنبش به"انقلاب چتر‌ها" شهرت یافت، چون معترضان برای حفاظت خود از نور خورشید، اسپری فلفل و باتوم پلیس چتر به همراه داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاناعتراضات شهروندان بلاروس علیه نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت ۲۰۲۰ و انتخاب دوباره آلکساندر لوکاشنکو، با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای دولتی روبرو شد. زنان بلاروس در واکنش به این سرکوب با پیراهن‌های سفید و گل‌ (به‌ویژه گل‌های سفیدرنگ) به شکل مسالمت‌آمیز به اعتراضات خود ادامه دادند."گل بهتر از گلوله است" یکی از شعارهای آنان بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانپرتغال نزدیک به نیم قرن در دیکتاتوری نظامی به سر برد. تحت حکومت ژنرال کارمونا و بعدها ژنرال سالازار که تا سال ۱۹۷۴ ادامه داشت، شکنجه، سانسور و سرکوب حاکم بود تا اینکه بخشی از ارتش توانست قدیمی‌ترین دیکتاتوری اروپا را سرنگون کند. در آن زمان شهروندان لیسبون در لوله‌های تفنگ‌های سربازان گل میخک فرو می‌کردند تا شادی خود از انقلابی بدون خونریزی را ابراز کنند. این انقلاب به"انقلاب میخک" شهرت دارد.