فراز و فرود کارنامه ۵ ساله موگرینی/ چالش‌های پیش‌روی «بورل» در اتحادیه اروپا

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 81 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایلنا بررسی کرد: فراز و فرود کارنامه ۵ ساله موگرینی/ چالش‌های پیش‌روی «بورل» در اتحادیه اروپا

«عبدالرضا فرجی‌راد» سفیر سابق ایران در نروژ با اشاره به اتمام دوره مسئولیت فدریکا موگرینی و کارنامه پنج ساله اقدام او در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: برای بررسی کارنامه پنج ساله فدریکا موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز گذشته مسئولیت وی به پایان رسید، باید دوران مسئولیت او با نفرات قبلی مقایسه شود و از سوی دیگر باید متوجه بود که فضای نظام بین‌الملل و خصوصاً اتحادیه اروپا در زمان مسئولیت وی بسیار پیچیده و مشکل بود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در دوران مسئولیت موگرینی باید مورد اشاره قرار بگیرد، فعال شدن ترامپ در عرصه سیاست خارجی است. موگرینی تلاش داشت تا بتواند همه طرف‌ها را در مورد برجام قانع کند و در برهه‌ای سعی کرد اروپا را به سمت اعمال فشار بر ترامپ و ایالات متحده سوق دهد و در همین حین به دنبال دور کردن ایران از تنش بود.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با اشاره به انتصاب بورل به عنوان جانشین موگرینی، گفت: جانشین او جوزپ بورل که حالا سکاندار سیاست خارجی اتحادیه اروپاست، با چالش‌های بیشتر از موگرینی روبه‌رو است. نخستین چالش اصلی او برگزیت خواهد بود؛ به گونه‌ای که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده، بدون تردید تا پایان دوران ریاست جمهوری‌اش دخالت در اروپا را ادامه خواهد داد.

سفیر پیشین کشورمان در مجارستان افزود: یکی دیگر از پرونده‌هایی که بورل به عنوان چالش با آن مواجه خواهد بود حمایت آمریکا از کشورهای اروپای شرقی است؛ به نحوی که شاهد بودیم طی سه سال اخیر واشنگتن به هر نحو این کشورها را برای زیر پا گذاشتن قانون مهاجرت اتحادیه اروپا و پذیرش پناهجو تشویق کرده است که می‌توان به مجارستان و کرواسی اشاره کرد. مساله دیگری که مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا باید به عنوان یک چالش جدید و مهم آن را زیر ذره‌بین قرار دهد حضور چین در کشورهای اروپای شرقی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این میان بحث کنترل آلمان و فرانسه که جدیداً وارد نزاع دوطرفه شده‌اند یکی از مباحث در دستور کار وی خواهد بود؛‌ چراکه برلین و پاریس در مورد ناتو با یکدیگر وارد منازعه جدی شده‌اند که اتفاقاً این موضوع هم از سوی ترامپ طراحی شده تا بتواند شکاف در اتحادیه اروپا را به نحوی دیگر عمیق‌تر کند. اگر نگاهی به کارنامه بورل بیاندازیم، می‌بینیم که تحصیلاتش تا مقطع دکتری در رشته اقتصاد بوده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

انتقاد ترکیه از سیاست اتحادیه اروپا در قبال مقدونیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

فرشاد سنجری و مرگ در آتش؛ درگذشت موسیقی‌دان ایرانی در ویندر روز ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹ روزنامه‌های اتریشی از درگذشت 'مردی ۷۲ ساله' خبر دادند که در پی آتش‌سوزی در آپارتمانش جان خود را از دست داده است. این 'مرد ۷۲ ساله' یکی از سرشناس‌ترین رهبران ارکستر در دهه ۱۹۷۰ در ایران بود: فرشاد سنجری. آتش_در_نیستان ماهشهر
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

یازده زخمی در تیراندازی در شهر نیواورلئان آمریکا
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

عزای عمومی در نجف و ذی‌قار؛ گسترش اعتراضات به استان الانبار در غرب عراقدر استان‌های نجف و ذی‌قار شنبه 30 نوامبر 2019 عزای عمومی جهت گرامی‌داشت یاد و خاطره کسانی که جان خود قفزة نوعيه للعربيه ولو اتاخرة كثيرا ان تاتي متاخرا خيرا من ان لاتاتي بالتوفيق
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

وجود ابهام در پرونده «میترا استاد» در حد ادعا است/ نبش قبر ضرورتی نداردقاضی پرونده قتل «میترا استاد» در خصوص ابهامات احتمالی در این پرونده گفت: اینکه پرونده ابهام دارد در حد ادعا است چرا که نظریات خوبی از تشریح جسد و ادله جرم وجود دارد. بنابراین زوایا و کیفیت قتل برای قضات روشن است و بعد از بررسی دفاعیات طرفین و انجام مشاوره رای صادر می‌شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ادامه اعتراضات در عراق؛ بررسی کناره گیری نخست‌وزیر در دولتدر حالی که اعتراضات ضد دولتی در عراق همچنان ادامه دارد، کابینه این کشور برای بررسی پیشنهاد عادل عبدالمهدی مبنی بر کناره گیری از مقام نخست وزیری تشکیل جلسه داد. آقای عبدالمهدی روز گذشته پس از وقوع مرگبارترین اعتراضات از زمان شروع آن در دو ماه گذشته گفت که استعفا می‌دهد
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »