فاطمه گیلانی؛ پیکار زنی در تلاش برای صلح با طالبان افغانستان | DW | 10.10.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

در میان تلاشگرانی که برای رسیدن به پیمانی با طالبان به دوحه رفته‌اند، زنی صلح‌دوست حضور دارد. فاطمه گیلانی می‌کوشد به آرزوی دیرین افغانستان تحقق بخشد و همزیستی همه گرایش‌ها را در فضایی سرشار از تفاهم امکان‌پذیر کند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

در هیئتی که از سوی دولت افغانستان برای دستیابی به پیمان صلح با گروه اسلامگرای طالبان به دوحه رفته است، چهار زن حضور دارند که یکی از آنها فاطمه گیلانی است. پیش از آغاز دور اصلی مذاکرات بین‌الافغانی"دویچه وله" از طریق وتس‌آپ با این تلاشگر جامعه مدنی گفت‌وگویی انجام داده است.

در پایان دهه ۱۹۷۰، زمانی که افغانستان در هرج ومرج فرو رفت، فاطمه گیلانی ۲۴ ساله بود. در آن زمان کشمکش بر سر آرمان‌های کمونیستی و اسلام‌گرایانه در افغانستان شعله‌ور شد که با تهاجم نظامی اتحاد شوروی (سابق) در سال ۱۹۷۹ به اوج رسید.جنگ نیروهای متحد مجاهدین مسلمان با ارتش سرخ. مجاهدین در این جنگ بیشتر از همه از سوی ایالات متحده امریکا، پاکستان و عربستان سعودی حمایت می‌شدند.

خانم گیلانی با تأسف از رویدادهای گذشته یاد می‌کند و در ادامه می‌گوید: «اکثریت جوانان ما صلح را نمی‌شناسند. دقیقاً به همین دلیل من در اینجا بسیار محتاطانه حرکت می‌کنم.» فاطمه گیلانی می‌گوید: «من شاهد فاجعه‌های انسانی در هردو طرف بودم. بیچارگی و بدبختی افغانستان، نام و قلمرو نمی‌شناسد.» او پس از سکوت کوتاهی می‌افزاید: «هیچکس واقعاً یک فرشته نبود».فاطمه گیلانی بی‌آن که یکی از طرف‌های کشمکش کنونی را گناهکار بشناسد، می‌گوید: «من برای سراسر افغانستان فقط یک شعار دارم و آن اینکه"کشتن" باید خاتمه یابد، از طرف هرکسی که صورت گیرد. آتش‌بس برای من بالاترین اولویت است».

گروه طالبان قانون اساسی فعلی را غیراسلامی می‌داند، با این که در آن تصریح شده که هیچ قانونی نمی‌تواند در مغایرت با اسلام باشد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

در حالی که حکومت نژادپرست پانترک اسلامی ایران، افغان ها را می سوزاند و غرق می کند، و هیچ ارزشی برای افغان ها قائل نیست، اما متاسفانه بعضی از افغان ها تنها بخاطر اینکه کشور آذربایجان یک کشور مسلمان است برای یاری و جهاد به آنها پیوسته اند. فتوای ائمه جمعه پانترک یادمان نرفته. .

اخبار روز ایران 👇👇

بخاطر آمدن صلح در افغانستان هرکس تلاش کند، ایشان برای ما گرامی است.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تابوت‌های نمادین در اعتراض به آزادی متهم به قتل جورج فلویدبرخی از تظاهرکنندگان برای اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس، تابوت‌های نمادینی را با خود حمل می‌کردند و کیسه‌هایی را هم به شکل جسد درون کفن، روی زمین می‌کشیدند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 10 هزار و 137 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

یونان خطاب به ترکیه: بازگشایی استراحتگاه ساحلی در قبرس را متوقف کنیدیونان از ترکیه خواست تا از بازگشایی یک استراحتگاه ساحلی متروکه در شهر واروشا در قبرس شمالی دست بردارد
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

همه‌گیری کرونا؛ بیشترین آمار مرگ و میر روزانه در کدام کشور به ثبت رسید؟شیوع بیماری «کووید۱۹» تاکنون جان دست‌کم یک میلیون و ۵۷ هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 290 هزار و 352 تن رسیدشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 290 هزار و 352 تن رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

بیشترین موارد ابتلای روزانه به کرونا در انگلستان ثبت شدبا شناسایی 17 هزار و 540 مورد جدید ابتلا به کرونا در انگلستان٬ بیشترین موارد ابتلای روزانه از آغاز پاندمی تاکنون در این کشور به ثبت رسید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »