فارسی‌اندیش آلمانی‌سرا | DW | 06.08.2020

06/08/2020 09:44:00 ق.ظ

۱۶ مرداد ۱۳۷۱: ۲۸ سال پیش در چنین روزی فریدون فرخزاد در بُن آلمان به قتل رسید. می‌گفت: «نه مرگ آنقدر تلخ است، نه زندگی آنقدر شیرین، که انسان برای این دو 'شرفش' را بدهد.»

فریدون فرخزاد, روزشمار چهره‌های تاریخی

📅 روزشمار: فارسی‌اندیش آلمانی‌سرا ۱۶ مرداد ۱۳۷۱: ۲۸ سال پیش در چنین روزی فریدون فرخزاد در بُن آلمان به قتل رسید. می‌گفت: «نه مرگ آنقدر تلخ است، نه زندگی آنقدر شیرین، که انسان برای این دو 'شرفش' را بدهد.»

۱۶ مرداد ۱۳۷۱: ۲۸ سال پیش در چنین روزی فریدون فرخزاد در بُن آلمان به قتل رسید. می‌گفت: «نه مرگ آنقدر تلخ است، نه زندگی آنقدر شیرین، که انسان برای این دو 'شرفش' را بدهد.»

فارسی‌اندیش آلمانی‌سرا۱۶ مرداد ۱۳۷۱: ۲۸ سال پیش در چنین روزی فریدون فرخزاد در بُن آلمان به قتل رسید. می‌گفت: «نه مرگ آنقدر تلخ است، نه زندگی آنقدر شیرین، که انسان برای این دو"شرفش" را بدهد.»فریدون فرخزاد در سال ۱۳۱۵ در تهران زاده شد.

پدرش افسر ارتش و در پرورش فرزندانش سختگیر بود.پیش از رفتن به دبستان خواندن و نوشتن را نزد خواهر بزرگترش فروغ آموخت.۱۹ ساله بود که دیپلم گرفت و در سازمان بیمه‌های اجتماعی کار کرد تا هزینه تحصیل در آلمان را گرد آورد.۲۱ ساله بود که به مونیخ رفت و در آنجا علوم سیاسی خواند:

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

در واکنش به رویدادهای اخیر در بلندی‌های جولان؛ اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

در تعطیلات پیش رو سفر نروید/ افزایش 58 درصدی تردد در جاده‌ها در روز گذشتهرییس پلیس راهور ناجا: *در تعطیلات پیش رو سفر نروید *روز گذشته شاهد افزایش ۵۸ درصدی تردد و سفر در جاده‌ها بودیم *ترددهای شهری نیز افزایش یافته است

کرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلاکرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلا به گزارش خبرگزاری رویترز در هر ۲۴ ساعت، حدود ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس‌ کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این معادل، مرگ یک نفر در هر پانزده ثانیه است.

تهدید دارایی های ژاپن در کره جنوبی؛ توکیو در حال بررسی اقدام متقابلتهدید دارایی‌های ژاپن در کره_جنوبی | راه های مقابله با فروش اجباری دارایی های یک شرکت ژاپنی در کره جنوبی به خاطر شکایت مربوط به کار دوران جنگ جهانی دوم بررسی خواهد شد

کرونا در ایران؛ ۲۶ استان در بحران: شدت گرفتن ابتلا و مرگ‌و‌میر

فوت ۲۱۲ بیمار جدید کرونا در شبانه روز گذشته/۱۷۰ شهرستان کشور در وضعیت قرمزشناسایی ۲۷۵۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور فوت ۲۱۲ بیمار در شبانه‌روز گذشته *تعداد مبتلایان جدید: ۲۷۵۱ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۲۱۲ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۱۴۷۸۶ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص‌شده: ۲۷۲۵۳۵ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۱۷۶۱۷ نفر

روزشمار چهره‌های تاریخی فارسی‌اندیش آلمانی‌سرا ۱۶ مرداد ۱۳۷۱: ۲۸ سال پیش در چنین روزی فریدون فرخزاد در بُن آلمان به قتل رسید.Share via Email Print this page ارتش اسرائیل اعلام کرد که شامگاه دوشنبه ۱۳ مرداد ماه چندین موضع ارتش سوریه در جنوب آن کشور را هدف قرار داده است.به گزارش ایسنا، سردار سیدکمال هادیانفر با بیان اینکه در سال 98 با کاهش 1.داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به «کووید-۱۹» در جهان از ۷۰۰ هزار نفر عبور کرد.

می‌گفت: «نه مرگ آنقدر تلخ است، نه زندگی آنقدر شیرین، که انسان برای این دو"شرفش" را بدهد.» فریدون فرخزاد در سال ۱۳۱۵ در تهران زاده شد. به گزارش «تایمز اسرائیل»، در بیانیه منتشره توسط ارتش اسرائیل آمده است که این حملات توسط جنگنده‌ها و هلی‌کوپترهای ارتش آن کشور در واکنش به کشف یک بمب در جنوب بلندی‌های جولان بوده است. پدرش افسر ارتش و در پرورش فرزندانش سختگیر بود. هادیانفر افزود: مردم توجه داشته باشند تا خدایی نکرده دچار بیماری نشوند و این امر با پرهیز از سفر ، رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری قابل انجام است. پیش از رفتن به دبستان خواندن و نوشتن را نزد خواهر بزرگترش فروغ آموخت. جنگنده‌های اسرائیل دیشب چندین موضع ارتش سوریه در جنوب این کشور را هدف قرار دادند. ۱۹ ساله بود که دیپلم گرفت و در سازمان بیمه‌های اجتماعی کار کرد تا هزینه تحصیل در آلمان را گرد آورد. به این ترتیب، شمار کل مبتلایان در این کشور به ۱۷ هزار و ۲۸۶ نفر رسید.

۲۱ ساله بود که به مونیخ رفت و در آنجا علوم سیاسی خواند: "تِز"م را درباره تأثیر عقاید مارکس بر کلیسا و حکومت آلمان شرقی نوشتم و با درجه"اِم اِی" (کارشناسی ارشد) از دانشگاه مونیخ فارغ‌التحصیل شدم". — اسرائیل به فارسی (@IsraelPersian) August 4, 2020 ارتش اسرائیل در این بیانیه تاکید کرده است که رژیم سوریه را در قبال همه فعالیت‌هایی که در خاک آن کشور اتفاق می‌افتد مسئول می‌داند و با عزم و اراده در برابر هرگونه نقض حاکمیت کشور اسرائیل عمل می‌‌کند. انتهای پیام. نیما مینا در پیشگفتار ترجمه انگلیسی سروده‌های آلمانی او"فصلی دیگر" می‌نویسد که او به فارسی می‌اندیشید و به آلمانی می‌سرود. ۲۸ ساله بود که"اولین دیوان شعرم به زبان آلمانی انتشار یافت و جایزه ادبی را گرفت. بنیامین نتانیاهو: اسرائیل یک تلاش برای حمله تروریستی در جبهه سوریه را خنثی کرد نخست وزیر اسرائیل در واکنش به چالش‌های امنیتی اخیر بار دیگر بر عزم اسرائیل بر دفاع از خود و حمله متقابل به مهاجمان تاکید کرد. بعد توی ۱۰ مجموعه شعر چاپ شد که یکی‌اش عنوان بهترین اشعار یک قرن آلمان را دارد". ۳۰ ساله بود که سلسله برنامه‌های طنزآمیزی را نخست در رادیو و سپس در تلویزیون مونیخ تهیه و اجرا کرد. در یکی از تازه‌ترین موارد، مقامات و نهادهای دولت آمریکا اظهارات یهودستیزانه اخیر رهبر جمهوری اسلامی علیه اسرائیل را به شدت محکوم کرده و گفته‌اند که آمریکا در کنار اسرائیل می‌ایستد. ساکنان این شهر نمی‌توانند بیشتر از ۸ کیلومتر از خانه دور شوند؛ مگر برای رفتن به اداره و یا انجام کارهای ضروری.

این نخستین بار بود که یک ایرانی شومن تلویزیون رسمی کشور دیگری شد. ۳۲ ساله بود که به ایران بازگشت و ۳۳ ساله بود که تهیه و اجرای نخستین شو هفتگی تلویزیون ملی ایران با نام"میخک نقره‌ای" را آغاز کرد که دو سال ادامه داشت. خبرهای دیگر . او پس از آن هشت شو دیگر برای تلویزیون و چندین سلسله برنامه برای رادیو ایران تهیه و اجرا کرد. افزون بر این او یک جُنگ شعر آلمانی و یک مجموعه شعر فارسی انتشار داد و ۱۲۶ ترانه به جا گذاشت که بسیاری از آنها را خودش ساخته و آهنگ‌شان را از آثار نام‌آشنای کلاسیک اروپایی گرفته است.. در پی انقلاب ۵۷ او نخست خانه‌نشین و سپس به دادگاه انقلاب احضار و مدتی بازداشت شد. خبرهای دیگر .

۴۶ ساله بود که ایران را ترک کرد. مدتی در آمریکا زیست ولی با جو جامعه هنری لس‌آنجلس نمی‌ساخت. یک سال پیش از مرگش در فیلم اتریشی"وین را دوست دارم" (I Love Vienna) در نقش یک پدر باورمند بازی کرد: "سینما را دوست دارم چون در مرحله اول هنرپیشه‌ام". او در برنامه‌های هنری و شوهایی که در خارج از کشور برگزار می‌کرد، عملکرد سیاسی و مذهبی حکومت جمهوری اسلامی را موضوع نقد و طنز خود قرار می‌داد. او سال‌های پایانی زندگی را در یک آپارتمان کوچک اجاره‌ای در بُن آلمان می‌زیست و به خاطر دیدار از مادر بیمارش می‌خواست به هر بهایی به ایران برود و با مقامات جمهوری اسلامی تماس بگیرد که شرح آن در"خنیاگر در خون" اثر میرزاآقا عسگری مانی توسط شرکت کتاب در لس‌آنجلس منتشر شده است.

فریدون فرخزاد در ۵۵ سالگی در غرب آلمان فجیعانه به قتل رسید. گفته می‌شود، این قتل به دست عوامل جمهوری اسلامی صورت گرفت. تاریخ .