غذا‌ها و دسرهای آلمانی با نام‌های عجیب و غریب | DW | 14.01.2021

14/01/2021 03:27:00 ب.ظ

هرچند صنعت و محصولات صنعتی آلمان جای بحث ندارند، اما دستپخت و غذاهای آلمانی‌ با دو جبهه سازش‌ناپذیر مخالف و موافق روبرو است. در این میان غذاها و دسرهای آلمانی‌هم هستند که نام‌های عجیب و غریبی دارند.

مواد غذایی, آلمان‌گردی

هرچند صنعت و محصولات صنعتی آلمان جای بحث ندارند، اما دستپخت و غذاهای آلمانی ‌ با دو جبهه سازش‌ناپذیر مخالف و موافق روبرو است. در این میان غذاها و دسرهای آلمانی‌هم هستند که نام‌های عجیب و غریبی دارند.

هرچند صنعت و محصولات صنعتی آلمان جای بحث ندارند، اما دستپخت و غذاهای آلمانی ‌ با دو جبهه سازش‌ناپذیر مخالف و موافق روبرو است. در این میان غذاها و دسرهای آلمانی‌هم هستند که نام‌های عجیب و غریبی دارند.

موکه فوک (Muckefuck)مائول‌تاشه (Maultasche)شوالیه فقیر (Armer Ritter)تیلیت کارمندی (Beamtenstippe)معده خوک ماده (Saumagen)مارش در گایسبورگ (Gaisburger Marsch)خرگوش تقلبی (Falscher Hase)نیش زنبور (Bienenstich)زمین و آسمان (Himmel und Ääd)نصف خروس (Halver Hahn)

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

مانیفست ۱۸۵ هنرپیشه آلمان: دگرباشی جنسی را علنی کنید | DW | 06.02.2021۱۸۵ بازیگر آلمانی با امضای یک مانیفست و استفاده از هشتگ actout خواستار شکستن ساختارهای کهنه و نمایش دگرباشی جنسی مانند سایر گرایش‌های جامعه انسانی در عرصه سریال، فیلم و تئاتر شدند. خس و خاشاک های المانی خب همشون واقعا ناقض زیبایی های زندگی هستند واقعا ناراحت کننده است که این افراد برای این موضوع بخوان امضا جمع کنن یا هرچی دعوت به «شکستن ساختارهای کهنه» ترویج خشونت و دعوت به لات‌بازی‌ست؛ ساختار تنفسی، گوارشی و یا تنه درختان و «زبان» از ساختارهای کهنه و در عین حال پویا و کاربردی‌اند. آنچه انسان‌ستیز است «ساختارهای مقدس» است چه کهنه و چه نو!

ضرب‌المثل‌‌های آلمانی در مورد خوشبختی و بخت و اقبال | DW | 17.03.2021'خوشبختی هر کس دست خودش است؛ طرف آدم خوش شانسی است؛ برای یکی رحمت و برای دیگری زحمت'؛ اینها ضرب‌المثل‌ها و جمله‌‌های قصاری است که در زبان آلمانی هم فراوان یافت می‌شوند. هر کس به حق حقیقت خرد و هوشیاری زندگی زنده ی حضوریکتائی خدا یا زندگی، کاملترین علوم عالم و جهان، علوم طبیعی خردمندانه، متوجه و روشن بیدار و تبدیل شود بدون چون و چرا خوشبخت و انسان کامل میشود.

ده سال آزمون و خطا در چهارمین دهه برگزاری جشنواره فیلم فجر/ از تغییر جایزه بهترین بازیگری در دقیقه نود تا سیمرغ‌های عربیمروری بر برگزاری جشنواره فیلم فجر در دهه ۹۰ نشان می‌دهد با تغییر هر دبیر و هر مدیر در سینمای ایران اتفاقات عجیب و تصمیم‌های سلیقه‌ای به جشنواره فیلم فجر اضافه می‌شود.

رایزنی‌های وزیر خارجه جدید آمریکا با دبیرکل ناتو و همتایان اروپایی خودوزیر امور خارجه جدید آمریکا با دبیرکل «ناتو» و همچنین همتایان فرانسوی، آلمانی و بریتانیایی خود به صورت تلفنی گفت‌و‌گو کرد. - خبرگزاری آناتولی

سگ سرد (Kalter Hund) سگ سرد نام یک دسر آلمانی است.تصویر روی جلد نشریه"زوددویچه تسایتونگ" آلمان یادآور عنوانی است که در سال ۱۹۷۱ بر مجله اشترن نقش بست.آلمان ضرب‌المثل‌‌های آلمانی در مورد خوشبختی و بخت و اقبال "خوشبختی هر کس دست خودش است؛ طرف آدم خوش شانسی است؛ برای یکی رحمت و برای دیگری زحمت"؛ اینها ضرب‌المثل‌ها و جمله‌‌های قصاری است که در زبان آلمانی هم فراوان یافت می‌شوند.به گزارش خبرنگار ایلنا، سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی در آخرین سال دولت برگزار می‌شود که در دهه نود نه دوره متفاوت را در سه دولت تجربه کرد.

این دسر از بیسکویت و کاکائو به همراه کره نارگیل تهیه می‌شود. بر روی هر لایه بیسکویت، کرم کاکائو و کره نارگیل مالیده می‌شود. آن‌ها با این کار علیه ماده قانونی ۲۱۸ وقت که سقط جنین را جز در موارد استثنایی مجاز نمی‌شمرد به پا خاستند؛ اقدامی که بازتابی وسیع در آلمان یافت، به بحث‌و مشاجره در افکار عمومی دامن زد و سرانجام به تغییر انجامید. گویا برای بعضی‌ها سطح سرد این دسر یادآور پوزه سگ است. خوشبخت کسی است که آنچه را که دیگر نمی‌توان تغییر داد، فراموش می‌کند این ضرب‌المثل در مورد خوشبختی Glücklich ist, wer vergisst, was nicht mehr zu ändern ist به این معناست که خوشبخت آنهایی هستند که آنچه را که در گذشته باعث آزارشان شده فراموش می‌کنند چون دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد و به پیش رو نگاه می‌کنند. خرگوش تقلبی (Falscher Hase) برای تهیه خرگوش تقلبی، گوشت چرخ کرده به همراه تخم مرغ آب‌پز شده در درون فر اجاق گاز قرار گرفته و بریان می‌شود.» آن‌ها با این مانیفست خواستار آزادی ابراز همه انواع گرایش‌های جنسیتی در ملاء عام شدند که اگر چه سال‌هاست جزو روزمرگی‌های آلمان شده با این حال کم‌تر تظاهر علنی می‌یابد: هم‌جنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و سایر دگرباشی‌های جنسی. در زمان جنگ جهانی دوم که آلمان ویران شد و مردم غذایی برای خوردن نداشتند، برخی برای تهیه این غذای ساده بجای استفاده از گوشت خرگوش که نایاب و بسیار گران بود. حذف هیات انتخاب و برگزاری جشنواره به صورت محدود باعث شده نسبت به جایگاه این جشنواره در آستانه دهه پنجم فعالیت اما و اگرهایی شکل بگیرد.

از گوشت گربه استفاده می‌کردند. آن‌ها می‌گویند، بارها از آن‌ها خواسته شده در نقش کسانی بازی کنند که تمایل به جنس مخالف دارند و در بیرون از صحنه هم باید تمایلات جنسی خود را مخفی نگه دارند. آدم خوش شانسی است کسی که به او به زبان آلمانی لقب"گلوکز پیلتس" Glückspilz می‌دهند که معنای لغوی آن"قارچ خوشبخت" است، یعنی کسی که خیلی در زندگی شانس می‌آورد. موکه فوک (Muckefuck) قبل از اینکه این واژه بخصوص بخش پایانی آن انگلیسی‌دان‌ها را به بیراه بکشاند، باید گفت که موکه فوک چیزی نیست جز نوعی نوشیدنی شبیه قهوه که ریشه آن به زبان فرانسه"Mocca faux" باز می‌گردد که در واقع همان"قهوه تقلبی" است و دوران جنگ فرانسه و آلمان در سال ۱۸۷۰ وارد فرهنگ نوشیدنی آلمانی‌ها شده‌ است. موکه فوک از انواع مختلف غلات تهیه می‌شود. و چنین برخوردی به زعم آن‌ها، به‌روشنی نشان می‌دهد که یک انسان سرشناس حتی امروزه نیز نمی‌تواند تمایل جنسی‌اش را نشان دهد، چرا که گرایش او همرنگ جماعت نیست. نیش زنبور (Bienenstich) جای تعجب است که بر روی کیک بادام با کرم وانیلی نام نیش زنبور گذاشته شده است. سعادت و خوشبختی تنها چیزی است که اگر قسمت شود، دو برابر می‌شود این جمله Glück ist das Einzige, das sich verdoppelt, wenn man es teilt به آلبرت شوایتزر نسبت داده شده است؛ پزشک، فیلسوف، عالم الهیات پروتستانتیسم و موسیقی‌دان آلمانی و برنده جایزه نوبل صلح. می‌گویند وقتی در قرن ۱۵ میلادی حاکم شهر لینتس، در ساحل رود راین قصد حمله به شهر همسایه یعنی آندرناخ را داشته، سربازانش مورد حمله زنبورها قرار گرفته و گریخته‌اند.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید چندگانگی عادی‌ترین پدیده جهان است کنستانتین لوکه، هنرپیشه مرد آلمانی نیز از امضاکنندگان این مانیفست است. دولت دهم در دو سال نخست به دلیل برخی اتفاق‌های سیاسی متاثر از انتخابات سال ۸۸ سعی کرد جشنواره را بی‌سر و صدا پیش ببرد و مهم‌ترین ماموریت محمد خزاعی در دوره سی‌ام برگزاری گسترده این رویداد بود.

مردم شهر اندرناخ نیز به شادمانی این پیروزی کیکی پخته ‌و نام نیش زنبور را برای آن انتخاب کرده‌اند. مائول‌تاشه (Maultasche) غذای سنتی مردمان جنوب آلمان است. او نیز مانند دیگر امضاکنندگان، خواستار حرکت در مسیری است که ابراز گرایش‌های مختلف جنسی در حرفه‌اش به امری عادی بدل شود. شادی در اینجا معانی گوناگونی دارد. می‌گویند این غذا توسط کشیشان در صومعه شهر ماول‌برون در قرون وسطی ابداع شده است. کاتولیک‌ها در ایام روزه‌داری از خوردن گوشت منع شده‌اند.» او کشورهای اسکاندیناوی را مثال می‌زند که چندگانگی جنسیتی به‌راحتی عرصه بروز پیدا می‌کند. کشیشان این صومعه غذای گوشت‌دار را در لای خمیر پنهان می‌کردند تا دیده نشود چه می‌خورند. یا حافظ می‌گوید: «گفتا: خوش آن کسان که دلی شادمان کنند» اگر خوشبختی، به همان راضی باش این جمله تئودور فونتانه، نویسنده آلمانی است: کسی که خوشبخت است نباید خواست خوشبختی بیشتر کند. برج میلاد که برای سومین دوره میزبان اهالی رسانه بود در شب‌های پایانی جشنواره و در ساعات پایانی شب فیلم «قلاده‌های طلا» را پخش کرد.

بعدها با رسوا شدن ماجرا مردم برای مائول‌تاشه با طعنه از واژه"نارو به خدا" استفاده می‌کردند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پایان دوران"دایناسورها"؟ پس اگر جامعه آلمان به سطحی رسیده که چندگانگی جنسیتی را می‌پذیرد، چه کسانی مانع از بروز آن در فیلم و تئاتر می‌شوند؟ به گمان کنستانتین لوکه، تصمیم‌گیرندگان این عرصه می‌کوشند، بسیاری را راضی نگه دارند و به همین سبب، از نمایش علنی این گونه مسائل دوری می‌کنند. برخی نیز تقصیر را به گردن پروتستان‌ها می‌اندازند. زمین و آسمان (Himmel und Ääd) این غذای سنتی مردمان حاشیه راین است که از سیب زمینی و سیب درختی تشکیل شده است. او می‌گوید، این مانیفست به هنرمندان نیرو و اتکای به‌نفس می‌دهد: «ما با هم نیرومندیم. کسی که به این نکته پی ببرد که خوشبختی و شادی گذرا هستند می‌تواند با خیال راحت و آرامش به اینکه این دو دوباره برمی‌گردند، اعتماد کند. در گویش راینلند واژه (Ääd) همان زمین یا به زبان آلمانی (Erde) است. منظور از هیمل (Himmel) یا آسمان همان سیب درختی است. مانیفست با این سخنان به پایان می‌رسد: «دنیا در حال تغییر است و ما همه در این تغییر شریکیم.  دوره سی‌ویکم - سال ۱۳۹۱ سال پایانی دولت دهم مدیران سینمایی باز هم تصمیم گرفتند دبیر جشنواره را تغییر دهند و اینبار قرعه دبیری جشنواره به نام یکی از مدیران سازمان سینمایی ثبت شد.

جهنم (Höll) و یا همان (Hölle) نیز سوسیس جگر است که این غذا اضافه می‌شود. این ضرب‌المثل را برای مثال برای تشریح موقعیت‌هایی به کار می‌برند که در آنها یکی سود می‌برد و تحت همان شرایط دیگری خسران. شوالیه فقیر (Armer Ritter) آنچه در آمریکا به آن"نان توست فرانسوی" گفته می‌شود، با چاشنی رومانتیسم آلمانی همراه شده و نام"شوالیه فقیر" را گرفته است.. برای تهیه آن، نان باقی مانده از یکی دو روز گذشته را به درون ترکیبی از شیر، تخم مرغ، شکر و وانیل غلطانده و سپس با کره سرخ می‌شود. نام شوالیه فقیر یادگار دوران قرون وسطی است، زمانی که اشراف گوشت می‌خوردند و عامه مردم باید به نان بسنده می‌کردند. بازیگران مرد و زن دست‌شان را برای کمک دراز می‌کنند و بر تصمیم‌گیرندگان است که این دست را بفشارند. طالع هر کسی به دست خودش است گفته می‌شود که قدمت ضرب‌المثل آلمانی Jeder ist seines Glückes Schmied که ترجمه لغوی آن این است که"هرکسی آهنگر بخت و اقبال خودش است" و به این معناست که خوشبختی هر کس دست خودش است، به روم باستان می‌رسد و تصویر آهنگری را تداعی می‌کند که در حال شکل دادن فلز سخت به دست خود است. نصف خروس (Halver Hahn) خارجی‌هایی که در شهر کلن آلمان"هالور‌هان" (Halver Hahn) سفارش بدهند، از آنچه که روی میز قرار می‌گیرد متعجب می‌شون: نان، کره، پنیر، خیارشور به همراه سس خردل. جایی که فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» ساخته پوران درخشنده در میان خیل انبوهی از افراد غیر مرتبط با فضای رسانه در برج میلاد به نمایش درآمد و تعداد قابل توجهی از اهالی رسانه به نشانه اعتراض به نحوه حضور افراد غیررسانه‌ای در سالن سینمای رسانه‌ها؛ روی سن سالن نمایش برج میلاد رفته و از آنجا فیلم را تماشا کردند.

می‌گویند فردی نان و پنیر سفارش داده و یک پرس نان کامل دریافت کرده. رفتارهای هم‌جنسگرایانه بیشتر بین زرافه‌های نر یافت می‌شود. او با گویش کلنی‌ها گفته: «اما من فقط نصف (نان) می‌خواستم». این جمله از یک اپرت (اپرای سبک) به نام"خفاش" برگرفته شده. هرچند پنیر با نصف نان در شهر کلن جا افتاد اما غیر کلنی‌ها"halve han" را اشتباها نصف خروس می‌فهمند.عشق‌بازی میان آن‌ها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد و در نهایت به آمیزش جنسی بیانجامد. تیلیت کارمندی (Beamtenstippe) تیلیت کارمندی در واقع غذای کامل نیست. بلکه یک سس است که با پوره سیب‌زمینی سرو می‌شود. این رابطه از جمله شامل رابطه جنسی دهانی است که طی آن یک ولفین با پوزه خود دلفین دیگر را تحریک می‌کند. به نظر می‌رسد ارتباط دادن شانس و خوشبختی با قارچ در این ضرب‌المثل اشاره به ویژگی این گیاه باشد که یکباره از دل زمین سر برمی‌آورد و به اصطلاح ما"سر راه سبز شدن" می‌شود.  دوره سی‌ودوم – سال ۱۳۹۲ با روی کار آمدن دولت حسن روحانی مدیریت سینمایی کشور هم دستخوش تغییرات گسترده شد.

واژه"Stippen" در گویش برلینی‌های یعنی تیلیت کردن. در گذشته این غذای فقرا بوده و کارمندان دولت نیز وضع خوبی نداشتند. هم‌جنسگرایی در میان حیوانات هم طبیعی است همجنسگرایی بین گاومیش‌های آمریکایی به خصوص میان نرها امری رایج است. در این سس، غذاهای باقی‌مانده تیلیت می‌شد. صائب تبریزی می‌سراید: «گر باغبان زکات زر گل برون کند / باد خزان طراوت گلشن فزون کند». بستنی اسپاگتی (Spaghettieis) یکی از بستی‌های مورد علاقه آلمانی‌هاست. هم‌جنسگرایی در میان حیوانات هم طبیعی است ماکاک‌ها از زیرخانواده دم‌درازیان هستند. این بستنی فقط شبیه اسپاگتی است و هیچ قرابتی با آن ندارد.  شاید یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های این دوره «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان بود.

برای تهیه آن، بستنی آماده را با فشار از ظرف فلزی سوراخ‌داری رد می‌کنند تا بستنی به صورت رشته درآید. هم‌جنسگرایی در میان حیوانات هم طبیعی است "آلباتروس لیسان" پرنده‌ای از راسته کبوتردریایی‌سانان است. می‌تواند مترادفی باشد برای خوشبختی یا لذتی باشد که از انجام کار و وظیفه‌ای به انسان دست می‌دهد. سس آن هم شربت توت فرنگی است. بر روی اسپاگتی واقعی پنیر هم ریخته می‌شود. زوج‌های لزبین"آلباتروس لیسان" تخم خود را با مشارکت نرهای دیگر بارور می‌کنند، سپس دو ماده در کنار هم با مراقبت از تخم‌ها آن را به جوجه تبدیل می‌کنند. بر روی بستنی اسپاگتی پودر نارگیل ریخته می‌شود تا شباهت این بستنی با اسپاگتی کامل شود."Wenn man glücklich ist, soll man nicht noch glücklicher sein wollen"، به این معنا که با خوشبختی‌اش راضی باشد و به گفته حافظ"زیادتی مطلبد". معده خوک ماده (Saumagen) هلموت کهل، صدر اعظم اسبق و فقید آلمان عاشق این غذا بود. دوجنسگرایی بین اغلب بونوبوها وجود دارد. نکته جالب دیگر برخورد متناقض با فیلم «رستاخیز» بود.

جالب اینکه او از بسیاری از سیاستمداران عالی‌رتبه جهان با"زاوماگن" پذیرایی می‌کرد. این غذا با سیب‌زمینی، گوشت، نمک، فلفل و ادویه‌جات آماده شده و سپس درون معده خوک ماده پخته می‌شود. هم‌جنسگرایی در میان حیوانات هم طبیعی است قوها حیواناتی تک‌همسر هستند. حافظ می‌سراید: «غمی که چون سپهِ زنگ، مُلک دل بگرفت/ ز خیل شادی روم، رخت زداید باز». گفته می‌شود غذای سنتی منطقه فالس قبلا غذای روستائیان بوده است که پایش به محافل دیپلماتیک باز شده است. پاچه (Eisbein) این غذا از گوشت پاچه خوک تهیه می‌شود. هم‌جنسگرایی در میان حیوانات هم طبیعی است گراز دریایی معمولا در چهار سالگی به بلوغ می‌رسد. اما ربط آن با (Eis) یا یخ چیست؟ در گذشته از استخوان ساق پای خوک در قسمت زیر کفش پاتیناژ برای سر خوردن روی یخ استفاده می‌شده است. قضا و بلا بود! آلمانی‌ها می‌گویند، چینی و شیشه‌ شکسته‌ خوش‌شانسی می‌آوردند: Scherben bringen Glück. هر چند فیلم «محمد (ص)» به دلیل مشکلات فنی نتوانست در مراسم افتتاحیه به نمایش دربیاید و چند روز بعد از اختتامیه برای اهالی رسانه در سینما فرهنگ اکران شد ولی نکته مهم این بود که به دلیل موضوع متفاوت فیلم مسئولان تصمیم گرفتند فیلم را از نگاه داوری خارج کنند تا به دور از هیاهوهای قضاوت به نمایش دربیاید.

مارش در گایسبورگ (Gaisburger Marsch) مارش یا قدم‌رو در گایسبورگ، چیزی نیست جز یک نوع خورش. در فصل تولید مثل، گرازهای دریایی نر با ماده‌ها هستند و بقیه فصول با هم‌جنسان خود رابطه جنسی دارند. در قرن ۱۹ میلادی دانشجویان دانشکده افسری در شهر اشتوتگارت علاقه زیادی به این غذا داشتند که در یک کافه در گایسبورگ فروخته می‌شد. از آنجایی که دانشجویان از محل پادگان تا کافه را به حالت قدم‌رو و یا مارش نظامی طی می‌کردند، نام این غذا به مارش در گایسبورگ شهرت یافت.. سگ سرد (Kalter Hund) سگ سرد نام یک دسر آلمانی است. این دسر از بیسکویت و کاکائو به همراه کره نارگیل تهیه می‌شود.  دوره سی و چهارم – سال ۱۳۹۴ دوره سی‌وچهارم جشنواره فیلم فجر را محمد حیدری برگزار کرد.

بر روی هر لایه بیسکویت، کرم کاکائو و کره نارگیل مالیده می‌شود. گویا برای بعضی‌ها سطح سرد این دسر یادآور پوزه سگ است. خرگوش تقلبی (Falscher Hase) برای تهیه خرگوش تقلبی، گوشت چرخ کرده به همراه تخم مرغ آب‌پز شده در درون فر اجاق گاز قرار گرفته و بریان می‌شود. در زمان جنگ جهانی دوم که آلمان ویران شد و مردم غذایی برای خوردن نداشتند، برخی برای تهیه این غذای ساده بجای استفاده از گوشت خرگوش که نایاب و بسیار گران بود. از گوشت گربه استفاده می‌کردند. اتفاقی که به نظر می‌رسید الهام گرفته از جشنواره‌های بین‌المللی است که البته این اتفاق عمر چندانی نداشت.

موکه فوک (Muckefuck) قبل از اینکه این واژه بخصوص بخش پایانی آن انگلیسی‌دان‌ها را به بیراه بکشاند، باید گفت که موکه فوک چیزی نیست جز نوعی نوشیدنی شبیه قهوه که ریشه آن به زبان فرانسه"Mocca faux" باز می‌گردد که در واقع همان"قهوه تقلبی" است و دوران جنگ فرانسه و آلمان در سال ۱۸۷۰ وارد فرهنگ نوشیدنی آلمانی‌ها شده‌ است. موکه فوک از انواع مختلف غلات تهیه می‌شود. نیش زنبور (Bienenstich) جای تعجب است که بر روی کیک بادام با کرم وانیلی نام نیش زنبور گذاشته شده است. می‌گویند وقتی در قرن ۱۵ میلادی حاکم شهر لینتس، در ساحل رود راین قصد حمله به شهر همسایه یعنی آندرناخ را داشته، سربازانش مورد حمله زنبورها قرار گرفته و گریخته‌اند. مردم شهر اندرناخ نیز به شادمانی این پیروزی کیکی پخته ‌و نام نیش زنبور را برای آن انتخاب کرده‌اند. اتفاق عجیب در این دوره اعلام کردن دبیری مجدد حیدری برای دوره سی‌وپنجم توسط ایوبی در مراسم اختتامیه بود.

مائول‌تاشه (Maultasche) غذای سنتی مردمان جنوب آلمان است. می‌گویند این غذا توسط کشیشان در صومعه شهر ماول‌برون در قرون وسطی ابداع شده است. کاتولیک‌ها در ایام روزه‌داری از خوردن گوشت منع شده‌اند. کشیشان این صومعه غذای گوشت‌دار را در لای خمیر پنهان می‌کردند تا دیده نشود چه می‌خورند. بعدها با رسوا شدن ماجرا مردم برای مائول‌تاشه با طعنه از واژه"نارو به خدا" استفاده می‌کردند. بهترین فیلم این دوره «ماجرای نیمروز» شد و وحید جلیلوند با دومین ساخته سینمایی‌اش یعنی «بدون تاریخ بدون امضا» شگفتی این دوره از جشنواره بود که سیمرغ بهترین کارگردانی را نیز دریافت کرد.

برخی نیز تقصیر را به گردن پروتستان‌ها می‌اندازند. زمین و آسمان (Himmel und Ääd) این غذای سنتی مردمان حاشیه راین است که از سیب زمینی و سیب درختی تشکیل شده است. در گویش راینلند واژه (Ääd) همان زمین یا به زبان آلمانی (Erde) است. منظور از هیمل (Himmel) یا آسمان همان سیب درختی است. جهنم (Höll) و یا همان (Hölle) نیز سوسیس جگر است که این غذا اضافه می‌شود. همچین اولین بار مراسمی از آیین قرعه کشی برنامه نمایش فیلم‌های سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر مخصوص سینمای رسانه در پردیس سینمایی ملت با حضور اهالی رسانه و سینما برگزار شد.

شوالیه فقیر (Armer Ritter) آنچه در آمریکا به آن"نان توست فرانسوی" گفته می‌شود، با چاشنی رومانتیسم آلمانی همراه شده و نام"شوالیه فقیر" را گرفته است. برای تهیه آن، نان باقی مانده از یکی دو روز گذشته را به درون ترکیبی از شیر، تخم مرغ، شکر و وانیل غلطانده و سپس با کره سرخ می‌شود. نام شوالیه فقیر یادگار دوران قرون وسطی است، زمانی که اشراف گوشت می‌خوردند و عامه مردم باید به نان بسنده می‌کردند. نصف خروس (Halver Hahn) خارجی‌هایی که در شهر کلن آلمان"هالور‌هان" (Halver Hahn) سفارش بدهند، از آنچه که روی میز قرار می‌گیرد متعجب می‌شون: نان، کره، پنیر، خیارشور به همراه سس خردل. می‌گویند فردی نان و پنیر سفارش داده و یک پرس نان کامل دریافت کرده. هومن سیدی با «مغزهای کوچک زنگ زده» هم شگفتی این دوره از جشنواره بود که مورد استقبال منتقدان سینما قرار گرفت.

او با گویش کلنی‌ها گفته: «اما من فقط نصف (نان) می‌خواستم». هرچند پنیر با نصف نان در شهر کلن جا افتاد اما غیر کلنی‌ها"halve han" را اشتباها نصف خروس می‌فهمند. تیلیت کارمندی (Beamtenstippe) تیلیت کارمندی در واقع غذای کامل نیست. بلکه یک سس است که با پوره سیب‌زمینی سرو می‌شود. واژه"Stippen" در گویش برلینی‌های یعنی تیلیت کردن. در نهایت سیمرغ بهترین فیلم و کارگردانی به نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد» رسید.

در گذشته این غذای فقرا بوده و کارمندان دولت نیز وضع خوبی نداشتند. در این سس، غذاهای باقی‌مانده تیلیت می‌شد. بستنی اسپاگتی (Spaghettieis) یکی از بستی‌های مورد علاقه آلمانی‌هاست. این بستنی فقط شبیه اسپاگتی است و هیچ قرابتی با آن ندارد. برای تهیه آن، بستنی آماده را با فشار از ظرف فلزی سوراخ‌داری رد می‌کنند تا بستنی به صورت رشته درآید.  دوره سی و هشتم – سال ۱۳۹۸ جشنواره سی‌وهشتم تحت تاثیر دو اتفاق مهم همان سال برگزار شد.

سس آن هم شربت توت فرنگی است. بر روی اسپاگتی واقعی پنیر هم ریخته می‌شود. بر روی بستنی اسپاگتی پودر نارگیل ریخته می‌شود تا شباهت این بستنی با اسپاگتی کامل شود. معده خوک ماده (Saumagen) هلموت کهل، صدر اعظم اسبق و فقید آلمان عاشق این غذا بود. جالب اینکه او از بسیاری از سیاستمداران عالی‌رتبه جهان با"زاوماگن" پذیرایی می‌کرد. اتفاقی که حاشیه‌ها را زودتر از برگزاری جشنواره به زمین این دوره از جشنواره آورد.

این غذا با سیب‌زمینی، گوشت، نمک، فلفل و ادویه‌جات آماده شده و سپس درون معده خوک ماده پخته می‌شود. گفته می‌شود غذای سنتی منطقه فالس قبلا غذای روستائیان بوده است که پایش به محافل دیپلماتیک باز شده است. پاچه (Eisbein) این غذا از گوشت پاچه خوک تهیه می‌شود. اما ربط آن با (Eis) یا یخ چیست؟ در گذشته از استخوان ساق پای خوک در قسمت زیر کفش پاتیناژ برای سر خوردن روی یخ استفاده می‌شده است. مارش در گایسبورگ (Gaisburger Marsch) مارش یا قدم‌رو در گایسبورگ، چیزی نیست جز یک نوع خورش.  در این دوره از جشنواره همچنین آثار مطرحی همچون «آتابای» نیکی کریمی، «تومان» مرتضی فرشباف، «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا، «خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» پیمان قاسم‌خانی، «خورشید» مجید مجیدی، «خون شد» مسعود کیمیایی، «درخت گردو» محمدحسین مهدویان، «روز صفر» سعید ملکان، «سینما شهر قصه» کیوان علی‌محمدی، علی‌اکبر حیدری، «شنای پروانه» محمد کارت و «قصیده گاو سفید» بهتاش صناعی‌ها به نمایش درآمدند.

در قرن ۱۹ میلادی دانشجویان دانشکده افسری در شهر اشتوتگارت علاقه زیادی به این غذا داشتند که در یک کافه در گایسبورگ فروخته می‌شد. از آنجایی که دانشجویان از محل پادگان تا کافه را به حالت قدم‌رو و یا مارش نظامی طی می‌کردند، نام این غذا به مارش در گایسبورگ شهرت یافت. بیشتر بخوانید .