عکس: روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات | DW | 05.04.2021

05/04/2021 12:45:00 ب.ظ

گالری عکس: روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات از زمان پیدایش سینما کتاب مقدس (عهد عتیق و جدید) نیز یکی از موضوع‌های آن بوده است. مروری بر روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات در گذر زمان.

انجیل, فیلم و سینما

گالری عکس: روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات از زمان پیدایش سینما کتاب مقدس (عهد عتیق و جدید) نیز یکی از موضوع‌های آن بوده است. مروری بر روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات در گذر زمان.

از زمان پیدایش سینما کتاب مقدس (عهد عتیق و جدید) نیز یکی از موضوع‌های آن بوده است. داستان‌های کتاب مقدس در زمان فیلم‌های صامت نیز مورد توجه بسیار بودند. مروری بر روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات در گذر زمان.

البته سسیل بی دمیل پیش‌تر از آن داستان ده فرمان را به تصویر کشیده و با این اثر راه را بر تولید روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات هموار کرده بود. او در سال ۱۹۲۳ فیلمی صامت از داستان ده فرمان ساخت که نخست با شک و تردید کلیسا روبرو شد، اما بعد مشخص گردید که سینما به عنوان رسانه‌ای تازه تا چه اندازه می‌تواند تأثیرگذار باشد. نمایی از فیلم"ده فرمان" (محصول ۱۹۲۳) به کارگردانی سسیل بی دمیل.

بازار پررونق تولید در ایتالیاهالیوود در این دوران همچان بر تهیه فیلم‌هایی پرخرج و عظیم تاکید داشت. این عظمت را حتی در عنوان فیلمی چون"بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها" می‌شد دید. جرج استیونس، کارگردان آمریکایی این فیلمِ سه ساعته را در سال ۱۹۶۵ آماده اکران کرد. در این فیلم بازیگرانی چون ماکس سیدو، در نقش مسیح و تلی ساوالاس در نقش پونتیوس پیلاطس، حاکم رومی در یهودا که برای بازیگری در این فیلم سرش را از ته تراشید، ایفای نقش کردند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

عکاس آناتولی جایزه مسابقه بین‌المللی عکس 'POY' آسیا را از آن خود کردعکاس خبرگزاری آناتولی موفق به دریافت جایزه بین‌المللی عکس سال POY در آسیا شد. - خبرگزاری آناتولی

عکس روز: سر به زیر لحافی از برف | DW | 06.04.2021عکس روز: سر به زیر لحافی از برف یک جبهه هوای سرد قطبی آلمان را فرا گرفته. اروپایی‌ها هوای آوریل را به خلق و خوی آدم‌های دمدمی تشبیه می‌کنند اما بوران کنونی ناغافل بود. بنفشه‌های پنسی خود را زیر برف از گزند باد و رگبار و سوز زمستانی در امان نگاه می‌دارند.

رونمایی از دستاوردها و محصولات دفاع بومی نیروی زمینی ارتش- عکس خبری تسنیم | Tasnimرونمایی از دستاوردهای نیروی زمینی ارتش صبح امروز تعدادی از دستاوردها و محصولات دفاع بومی که توسط متخصصین سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نزاجا طراحی و تولید شده است رونمایی شد گزارش تصویری: اینها همه اسباب بازی است. در واقع هواپیمای مدل کنترل راه دور است که در اسباب بازی فروشی های خارج از کشور به وفور فروخته می شود. این ارتشی های بی سواد نمی فهمند Ya’juj and Ma’juj are of 2 colours, black and white. They have some anger inside them against humans, and they will come to take revenge and spread across all the world. Muhammad Qasim has seen dreams of the events of end times. Learn more at

مراسم رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران- عکس خبری تسنیم | Tasnimمراسم رژه روز_ارتش جمهوری اسلامی ایران گزارش تصویری: 👏👏👏

عکس روز: طلوع خورشید در مونستر | DW | 04.04.2021📸 طلوع خورشید در مونستر در این عکس دیدنی از طلوع خورشید، کلیسای پطرس و پولس قدیس در شهر مونستر آلمان جلوه‌ای دیگر یافته است. در روزهای برگزاری عید پاک برای مسیحیان معنای بازگشت و رستاخیز عیسی مسیح نویدبخش زندگی دوباره است. عکس روز:‌‌

دهه پنجاه میلادی؛ دوران پررونق فیلم‌های مذهبی در دهه ۵۰ میلادی قرن گذشته بود که هالیوود تولید آثار سینمایی پرخرج را با استفاده از جلوه‌های ویژه آغاز کرد.عکاس آناتولی جایزه مسابقه بین‌المللی عکس "POY" آسیا را از آن خود کرد عکاس خبرگزاری آناتولی موفق به دریافت جایزه بین‌المللی عکس سال POY در آسیا شد.سر به زیر لحافی از برف یک جبهه هوای سرد قطبی آلمان را فرا گرفته، در حالی که درختان و گل‌ها در آفتاب دلپذیر روزهای قبل شکوفا شده بودند.جستجو امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش در مراسم رونمایی از دستاوردها و محصولات دفاع بومی نیروی زمینی ارتش 30 / 1 رونمایی از دستاوردها و محصولات دفاع بومی نیروی زمینی ارتش ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱ وحید احمدی به مناسبت فرارسیدن هفته ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی‌های نیروی زمینی با حضور امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش، امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش و جمعی از فرماندهان و مسئولان، صبح امروز یکشنبه ۵ اردیبهشت تعدادی از دستاوردها و محصولات دفاع بومی که توسط متخصصین سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نزاجا طراحی و تولید شده است رونمایی شد.

یکی از فیلم‌سازان آن دوره سسیل بی دمیل بود که در سال ۱۹۵۶ اثر معروف"ده فرمان" را خلق کرد. چارلتون هستون (تصویر) در این فیلم نقش موسی را ایفا می‌کند.04. هستون در سال ۱۹۵۹ با درخشش در فیلم معروف و تاریخی"بن‌ هور" جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را به دست آورد. دیوار یادبود قربانیان کرونا در بریتانیا دیوار یادبودی برای قربانیان کووید ۱۹ در نظر گرفته شده است. موسی در فیلم‌های صامت البته سسیل بی دمیل پیش‌تر از آن داستان ده فرمان را به تصویر کشیده و با این اثر راه را بر تولید روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات هموار کرده بود. وی این جایزه را برای عکسی با عنوان"زباله‌های كووید -19، خطری جدید برای زندگی در زیر آب" كه در تنگه بسفر استانبول گرفته شده، دریافت کرد. او در سال ۱۹۲۳ فیلمی صامت از داستان ده فرمان ساخت که نخست با شک و تردید کلیسا روبرو شد، اما بعد مشخص گردید که سینما به عنوان رسانه‌ای تازه تا چه اندازه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

نمایی از فیلم"ده فرمان" (محصول ۱۹۲۳) به کارگردانی سسیل بی دمیل. اميدوارم بتوانيم توجه بیشتری را به این مسئله جلب کنیم. هر قلب نماد یک قربانی است. داستان‌های عیسی مسیح بر پرده سینما موفقیت فیلم‌های مذهبی تا دهه شصت میلادی ادامه داشت. کارگردانان دست به ساختن آثاری با الهام از داستان‌های انجیل زدند. وی با تاکید بر اینکه ماسک‌های پزشکی، دستکش و بطری‌های ضد عفونی کننده به دلیل عامل انسانی یا باد به دریاها می‌رسند، افزود: در حالی که پلاستیک‌ها و زباله‌ها در جهان خطر بزرگی برای دریاها بود، زباله‌های جدید پزشکی نیز بر مشکلات موجود افزوده و یک آلودگی غیرقابل برگشت محیط زیستی را به وجود می‌آورد. نکیلاس ری در سال ۱۹۶۱ فیلم"شاهنشاه" (تصویر) را ساخت؛ نخستین فیلم رنگی که داستان زندگی عیسی مسیح از بدو تولد تا به صلیب کشیده شدن و رستاخیز پس از آن را به تصویر می‌کشد. در روزهای برگزاری عید پاک برای مسیحیان معنای بازگشت و رستاخیز عیسی مسیح نویدبخش زندگی دوباره است. نکیلاس ری از دوستان ویم وندرس، فیلمساز معروف آلمانی بود. جوشقون با اشاره به اینکه با مجموعه عکس «داستان مهاجرت» و داستان کووید-19» به این مسابه شرکت کرده‌است و اینها یکی از مهم‌ترین مواضوعات امسال بوده‌است گفت: در استان ادیرنه مهاجران را پیگیری کرده و مشکلات آنها را به گوش جهان رساندم.

وندرس چندی پیش از مرگ نیکلاس ری مستندی در باره او ساخت. بازار پررونق تولید در ایتالیا بسیاری از روایت‌های سینمایی از انجیل در اروپا در ایتالیا ساخته شدند. وی در ادامه گفت: این مسئله برای کووید-19 نیز همینطور است. خوشبختانه برای تمرین این حرکت در دوران کرونا و در فضای باز نیازی به"مجوزی ویژه" نیست. حتی محصولات هالیوودی در این رابطه هم در ایتالیا در استودیو‌های فیلم‌سازی چینه‌چیتا تهیه می‌شدند، چون کم‌هزینه‌تر بودند. یکی از آثار هنری دهه شصت میلادی"انجیل به روایت متی" (تصویر) به کارگردانی پیئر پائولو پازولینی است که عاری از ترفندها و جلوه‌های ویژه و با همکاری بازیگران غیرحرفه‌ای ساخته شده است. در نتیجه این تلاش‌ها مجموعه عکس «مبارزه ترکیه با شیوع ویروس کرونا» به وجود آمد. بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها هالیوود در این دوران همچان بر تهیه فیلم‌هایی پرخرج و عظیم تاکید داشت..

این عظمت را حتی در عنوان فیلمی چون"بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها" می‌شد دید. جرج استیونس، کارگردان آمریکایی این فیلمِ سه ساعته را در سال ۱۹۶۵ آماده اکران کرد. در این فیلم بازیگرانی چون ماکس سیدو، در نقش مسیح و تلی ساوالاس در نقش پونتیوس پیلاطس، حاکم رومی در یهودا که برای بازیگری در این فیلم سرش را از ته تراشید، ایفای نقش کردند. در گوشه‌ای از باغچه در کنار این عروسک زیبا، چندین باربی و عروسک دیگر نیز به همراه سرنگ قرار گرفته‌اند. عیسی مسیح سوپر استار جنبش اجتماعی جوانان در سال ۱۹۶۸ میلادی در اروپا و جنبش"هیپی‌ها" در آمریکا سبب شدند که برخورد به کتاب مقدس نیز تغییر کند. تهیه‌کنندگان و کارگردان‌ها با برداشت‌های آزادانه‌تر و شجاعانه‌تری به زندگی مسیح پرداختند.

این برداشت‌های جدید موردپسند بسیاری قرار گرفت و فیلم موزیکال"عیسی مسیح سوپراستار" که در سال ۱۹۷۳ ساخته شد با استقبال کم‌نظیری روبه‌‌رو شد. اسکادرانی برای بوم و بیم اسکادران نمایشی نیروی هوایی ایتالیا برای ۹۸ سالگی تاسیس این نیرو دوباره بر فراز شهر رم به پرواز درآمد، کاری که معمولا در مناسبت‌های ملی می‌کند و آسمان را با سه رنگ پرچم ایتالیا می‌آراید. روایتی کمدی از عیسی مسیح فیلم بریتانیایی"زندگی برایان" داستان زندگی عیسی مسیح را با طنز بیان می‌کند. این فیلم زندگی یک یهودی را به تصویر می‌کشد که در محل زندگی مسیح و در همان زمان به دنیا آمده و در دهکده‌ای با آرامش زندگی می‌کند تا این‌که مردم خیال می‌کنند او مسیح است. او گرچه مسیح بودن‌اش را تکذیب می‌کند، اما در نهایت به صلیب کشیده می‌شود. مکان: پارکی جنگلی در کانزاس‌سیتی در ایالت میزوری آمریکا. این فیلم گرچه با استقبال بزرگی روبه‌‌رو شد، اما شمار منتقدان آن هم کم نبودند.

پادشاه داوود اما هرچند یک بار فیلم‌های"جدی" نیز در ارتباط با داستان‌ زندگی عیسی مسیح با درجه اخلاقی بالا ساخته می‌شد. یکی از این‌ها فیلم انگلیسی-آمریکایی"پادشاه داوود" به کارگردانی بروس برسفورد استرالیایی بود که در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. یک از آنها فرانسیسکو است؛ مردی ۳۴ ساله اهل هندوراس که می‌کوشد دختر ۹ ماهه خود را از باد و سرما محفوظ نگه دارد. ریچارد گی‌یر بازیگری پرقدرت خود را در این فیلم به نمایش گذاشت. آخرین وسوسه مسیح البته باید مدتی می‌گذشت تا کارگردانی پرقدرت چون مارتین اسکورسیزی پا به عرصه سینما گذارد و در سال ۱۹۸۸ بار دیگر به موضوع کتاب مقدس و زندگی مسیح بپردازد."آخرین وسوسه مسیح" برپایه رمانی به همین نام نوشتهٔ نیکوس کازانتزاکیس، نویسندهٔ یونانی بود. این آتشفشان تنها ۲۰ کیلومتر از ریکیاویک فاصله دارد.

کلیسا با این فیلم برخوردی بسیار منفی داشت، زیرا عیسی مسیح در این فیلم، فردی مقدس نبود و به عنوان مردی عادی با"نفس اماره" نمایش داده می‌شود. مصائب مسیح اثر مِل گیبسون مِل گیبسون بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ استرالیایی-آمریکایی، با کارگردانی فیلم"مصائب مسیح" در سال ۲۰۰۴ یک بار دیگر موفق شد بحث و جدل در باره فیلمی در باره زندگی عیسی مسیح را دامن زند. گیبسون (در جریان کارگردانی) آخرین روزهای زندگی مسیح را به تصویر کشید و از نشان دادن خشونت ابایی نداشت. آتش زداینده یهودیان در عید پسح یاد خروج نیاکان خود از سرزمین مصر را گرامی ‌‌می‌دارند. همین امر باعث اعتراض کلیسا شد. اقتباس‌های جدید در مجموعه تلویزیونی شش قسمتی"فال نیک" (محصول ۲۰۱۹) آرزیفائل با بازیگری مایکل شین (چپ) در نقش یکی از فرشتگان و کرولی با بازیگری دیوید تننت در نقش یکی از شیاطین می‌کوشند جهان را نجات دهند.

در قسمت ششم آنان شاهد به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح هستند. منظره‌ای از دیدار باران و کوه کوه ماسه‌سنگی الورو درصحراهای مرکزی استرالیا واقع است، منطقه‌ای که کمتر باران به خود می‌بیند. دهه پنجاه میلادی؛ دوران پررونق فیلم‌های مذهبی در دهه ۵۰ میلادی قرن گذشته بود که هالیوود تولید آثار سینمایی پرخرج را با استفاده از جلوه‌های ویژه آغاز کرد. یکی از فیلم‌سازان آن دوره سسیل بی دمیل بود که در سال ۱۹۵۶ اثر معروف"ده فرمان" را خلق کرد. چارلتون هستون (تصویر) در این فیلم نقش موسی را ایفا می‌کند. آغوش گشوده مجسمه مسیح برای خورشید در بحبوحه کرونا مجسمه مسیح یا کریستو ردنتور در ریودوژانیرو در حالی که شیوع کرونا در برزیل بیداد می‌کند با دست‌هایی باز به استقبال طلوع خورشید رفته است؛ صحنه‌ای تأمل‌برانگیز که این شعر حافظ را تداعی می‌کند: کلبه احزان شود روزی گلستان، غم مخور. هستون در سال ۱۹۵۹ با درخشش در فیلم معروف و تاریخی"بن‌ هور" جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را به دست آورد.

موسی در فیلم‌های صامت البته سسیل بی دمیل پیش‌تر از آن داستان ده فرمان را به تصویر کشیده و با این اثر راه را بر تولید روایت‌های سینمایی از داستان‌های انجیل و تورات هموار کرده بود. او در سال ۱۹۲۳ فیلمی صامت از داستان ده فرمان ساخت که نخست با شک و تردید کلیسا روبرو شد، اما بعد مشخص گردید که سینما به عنوان رسانه‌ای تازه تا چه اندازه می‌تواند تأثیرگذار باشد. استفاده"منقلی" از این آتشفشان تنها برای کارشناسان مجاز است و توریست‌ها اجازه این کار را ندارند. نمایی از فیلم"ده فرمان" (محصول ۱۹۲۳) به کارگردانی سسیل بی دمیل. داستان‌های عیسی مسیح بر پرده سینما موفقیت فیلم‌های مذهبی تا دهه شصت میلادی ادامه داشت. کارگردانان دست به ساختن آثاری با الهام از داستان‌های انجیل زدند. این تصویر در ایالت هسن آلمان گرفته شده است.

نکیلاس ری در سال ۱۹۶۱ فیلم"شاهنشاه" (تصویر) را ساخت؛ نخستین فیلم رنگی که داستان زندگی عیسی مسیح از بدو تولد تا به صلیب کشیده شدن و رستاخیز پس از آن را به تصویر می‌کشد. نکیلاس ری از دوستان ویم وندرس، فیلمساز معروف آلمانی بود. وندرس چندی پیش از مرگ نیکلاس ری مستندی در باره او ساخت. در مناطق بیابانی کانادا که از آلودگی نوری خبری نیست، می‌توان از گستردگی و زیبایی‌های کهکشان نهایت لذت را برد و در شگفتی فرو رفت. بازار پررونق تولید در ایتالیا بسیاری از روایت‌های سینمایی از انجیل در اروپا در ایتالیا ساخته شدند. حتی محصولات هالیوودی در این رابطه هم در ایتالیا در استودیو‌های فیلم‌سازی چینه‌چیتا تهیه می‌شدند، چون کم‌هزینه‌تر بودند.

یکی از آثار هنری دهه شصت میلادی"انجیل به روایت متی" (تصویر) به کارگردانی پیئر پائولو پازولینی است که عاری از ترفندها و جلوه‌های ویژه و با همکاری بازیگران غیرحرفه‌ای ساخته شده است. تریزومی‌ها در سال‌های اخیر در ورزش، هنر، تئاتر، سینما یا مدلینگ درخشیده‌اند و امید به زندگی نزد آنها بالا رفته است. بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها هالیوود در این دوران همچان بر تهیه فیلم‌هایی پرخرج و عظیم تاکید داشت. این عظمت را حتی در عنوان فیلمی چون"بزرگ‌ترین داستان همه زمان‌ها" می‌شد دید. جرج استیونس، کارگردان آمریکایی این فیلمِ سه ساعته را در سال ۱۹۶۵ آماده اکران کرد. قرار است با همکاری دژبان کل ارتش و شهرداری پایتخت، سال ۱۴۰۰ با شلیک توپ و سرودهای حماسی تحویل شود. در این فیلم بازیگرانی چون ماکس سیدو، در نقش مسیح و تلی ساوالاس در نقش پونتیوس پیلاطس، حاکم رومی در یهودا که برای بازیگری در این فیلم سرش را از ته تراشید، ایفای نقش کردند.

عیسی مسیح سوپر استار جنبش اجتماعی جوانان در سال ۱۹۶۸ میلادی در اروپا و جنبش"هیپی‌ها" در آمریکا سبب شدند که برخورد به کتاب مقدس نیز تغییر کند. تهیه‌کنندگان و کارگردان‌ها با برداشت‌های آزادانه‌تر و شجاعانه‌تری به زندگی مسیح پرداختند. حالا ولی دوباره کار این کلیسا سکه است؛ چرا که در آن بساط واکسیناسیون راه انداخته‌اند، با تضمین مصونیت بالا، شاید هم بالاتر از دعا و تحیات؟ سفره خالی کارگران در ایام نوروز صبح روز پنجشنبه، ۲۸ اسفند، کارگران آبفای اهواز در اعتراض به تعویق در پرداخت حقوق خود در اقدامی نمادین جلوی ساختمان استانداری خوزستان سفره خالی پهن کردند و دور آن نشستند. این برداشت‌های جدید موردپسند بسیاری قرار گرفت و فیلم موزیکال"عیسی مسیح سوپراستار" که در سال ۱۹۷۳ ساخته شد با استقبال کم‌نظیری روبه‌‌رو شد. روایتی کمدی از عیسی مسیح فیلم بریتانیایی"زندگی برایان" داستان زندگی عیسی مسیح را با طنز بیان می‌کند. این فیلم زندگی یک یهودی را به تصویر می‌کشد که در محل زندگی مسیح و در همان زمان به دنیا آمده و در دهکده‌ای با آرامش زندگی می‌کند تا این‌که مردم خیال می‌کنند او مسیح است. سر به زیر لحافی از برف یک جبهه هوای سرد قطبی آلمان را فرا گرفته، در حالی که درختان و گل‌ها در آفتاب دلپذیر روزهای قبل شکوفا شده بودند.

او گرچه مسیح بودن‌اش را تکذیب می‌کند، اما در نهایت به صلیب کشیده می‌شود. این فیلم گرچه با استقبال بزرگی روبه‌‌رو شد، اما شمار منتقدان آن هم کم نبودند. پادشاه داوود اما هرچند یک بار فیلم‌های"جدی" نیز در ارتباط با داستان‌ زندگی عیسی مسیح با درجه اخلاقی بالا ساخته می‌شد. دیوار یادبود قربانیان کرونا در بریتانیا دیوار یادبودی برای قربانیان کووید ۱۹ در نظر گرفته شده است. یکی از این‌ها فیلم انگلیسی-آمریکایی"پادشاه داوود" به کارگردانی بروس برسفورد استرالیایی بود که در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. ریچارد گی‌یر بازیگری پرقدرت خود را در این فیلم به نمایش گذاشت.

آخرین وسوسه مسیح البته باید مدتی می‌گذشت تا کارگردانی پرقدرت چون مارتین اسکورسیزی پا به عرصه سینما گذارد و در سال ۱۹۸۸ بار دیگر به موضوع کتاب مقدس و زندگی مسیح بپردازد. هر قلب نماد یک قربانی است."آخرین وسوسه مسیح" برپایه رمانی به همین نام نوشتهٔ نیکوس کازانتزاکیس، نویسندهٔ یونانی بود. کلیسا با این فیلم برخوردی بسیار منفی داشت، زیرا عیسی مسیح در این فیلم، فردی مقدس نبود و به عنوان مردی عادی با"نفس اماره" نمایش داده می‌شود. مصائب مسیح اثر مِل گیبسون مِل گیبسون بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ استرالیایی-آمریکایی، با کارگردانی فیلم"مصائب مسیح" در سال ۲۰۰۴ یک بار دیگر موفق شد بحث و جدل در باره فیلمی در باره زندگی عیسی مسیح را دامن زند. در روزهای برگزاری عید پاک برای مسیحیان معنای بازگشت و رستاخیز عیسی مسیح نویدبخش زندگی دوباره است. گیبسون (در جریان کارگردانی) آخرین روزهای زندگی مسیح را به تصویر کشید و از نشان دادن خشونت ابایی نداشت.

همین امر باعث اعتراض کلیسا شد. اقتباس‌های جدید در مجموعه تلویزیونی شش قسمتی"فال نیک" (محصول ۲۰۱۹) آرزیفائل با بازیگری مایکل شین (چپ) در نقش یکی از فرشتگان و کرولی با بازیگری دیوید تننت در نقش یکی از شیاطین می‌کوشند جهان را نجات دهند. خوشبختانه برای تمرین این حرکت در دوران کرونا و در فضای باز نیازی به"مجوزی ویژه" نیست. در قسمت ششم آنان شاهد به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح هستند. مطالب بیشتر از مدیا سنتر .