عکس کاوشگر مریخ از «دریچه مخفی» بر روی سطح سیاره سرخ خبرساز شد

26/02/1401 03:09 ب.ظ

عکس کاوشگر مریخ از «دریچه مخفی» بر روی سطح سیاره سرخ خبرساز شد جزئیات بیشتر🔽

انتشار یک تصویر از سطح کره مریخ توسط کاوشگر «کنجکاوی» ناسا که یک به ظاهر «دریچه» را روی این سیاره نشان می‌دهد خبرساز شده است. این عکس که توسط دوربین دکل (Mastcam) نصب‌شده روی مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در روز ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) گرفته شده است، در نگاه اول یک به ظاهر «دریچه» یا «دهانه ورودی» را به تصویر کشیده است.

امری که باعث شکل‌گیری فرضیات مختلف درباره «موجودات بیگانه هوشمند» در سیاره سرخ شده و کاربران درباره منشأ آن به گمانه‌زنی پرداخته‌اند.

دامنه این اظهارنظرها و نشر گسترده تئوری‌های توطئه دراین خصوص در شبکه‌های اجتماعی تا به حدی رسیده که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، مجبور به توضیح در مورد این عکس شده است. یک سخنگوی این سازمان به وبسایت راستی‌آزمایی اسنوپس گفت این «دریچه» در واقع یک شکاف سنگی کوچک در حدود ۳۰ سانتی‌متر در ۴۵ سانتی‌متر است که به خاطر «بزرگ‌نمایی بسیار بسیار بسیار زیاد» تصویر و پرسپکتیو به وجود آمده به شکل یک دریچه کامل به نظر رسیده است.عکس موزائیکی از نمای‌ بازتر

توسط همین کاوشگر ارجاع داده است. به گفته آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، «تلاقی شکستگی‌های خطوط این تصور را ایجاد کرده است که با یک ورودی یا درگاه مواجه هستیم». صخره‌های عجیب در کره مریخ؛ شاهدانی از فوران‌های آتشفشانی شدید در گذشته سیاره سرخ headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

چرا لوزیون فارسیتون رو راه اندازی نمیکنین انتظار بیهوده است که ناسا اطلاعات بدست آمده از فضارا در اختیار عوام قراردهد. خطای بصری هست اش ، وجود نداره این همه فیلم و عکس با کیفیت از مریخ مخابره شده چرا تا به این چیزها میرسه عکسها در حد قرن نوزدهم و ایناست؟

رضایت از بایدن باز هم کاهش یافترضایت از بایدن باز هم کاهش یافت نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که میزان رضایت عمومی از رئیس‌جمهوری آمریکا به ۳۹ درصد کاهش یافته و این پایین‌ترین رقم از زمان روی کار آمدن او به شمار می‌رود.

پادشاه عربستان سعودی از بیمارستان ترخیص شدپادشاه عربستان سعودی پس از طی مراحل درمانی از بیمارستان مرخص شد. - خبرگزاری آناتولی

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۷۴ شهروند معترض تنها در سوسنگردمنابع حقوق بشری از آزادی احمد صیاحی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضاتی که در ۱۵ اردیبهشت در خوزستان آغاز شد و همچنان ادامه دارد،خبر داده‌اند. منابع محلی می‌گویند جو اغلب شهرهای خوزستان همچنان امنیتی و اختلال در شبکه اینترنت موبایل برقرار است. اعتراضات_سراسری

برخی مطالب کتاب‌های درسی به دستور رهبر جمهوری اسلامی حذف می‌شوند🔺انجام «تغییرات محتوایی» در همه پایه‌های تحصیلی؛ حذف برخی مطالب کتاب‌های درسی به دستور رهبر جمهوری اسلامی ▪️وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید که «مطالب غیرکاربردی» از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بر اساس دستور رهبر، حذف می‌شود. ⬇️ بیشتر بخوانید: برای صفحه اول کتاب‌ها چاپ خواهد شد 🤣🤣 کتابا فقط میخاد عربی واسلامی بشه😂😂ورزش دختران هم حذف پادشاهی سکولار آینده ما ملت داخل است

کنترل چاه‌های نفتی شمال کرکوک توسط یک گروه مسلح کُردشرکت نفت شمال عراق از تسلط یک گروه مسلح کُرد بر انبارها و چاه‌های نفتی شمال کرکوک خبر داد.این شرکت، یک‌شنبه 15 مه، در بیانیه‌ای نوشت: «نیروی مسلح به همراه

انتخابات لبنان؛ شمارش آرا همچنان ادامه داردمنابع رسمی لبنان، از ادامه شمارش آرای انتخابات پارلمانی که روز گذشته در این کشور برگزار شد، خبر دادند.بسام مولوی، وزیر کشور لبنان، دوشنبه 26 اردیبهشت، در

انتشار یک تصویر از کره مریخ توسط کاوشگر «کنجکاوی» ناسا که یک به ظاهر «دریچه» را روی سطح این سیاره نشان می‌دهد، خبرساز شده است.

این عکس که توسط دوربین دکل (Mastcam) نصب‌شده روی مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در روز ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) گرفته شده است، در نگاه اول یک به ظاهر «دریچه» یا «دهانه ورودی» را به تصویر کشیده است. امری که باعث شکل‌گیری فرضیات مختلف درباره «موجودات بیگانه هوشمند» در سیاره سرخ شده و کاربران درباره منشأ آن به گمانه‌زنی پرداخته‌اند.

دامنه این اظهارنظرها و نشر گسترده تئوری‌های توطئه دراین خصوص در شبکه‌های اجتماعی تا به حدی رسیده که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، مجبور به توضیح در مورد این عکس شده است.

یک سخنگوی این سازمان به وبسایت راستی‌آزمایی اسنوپس گفت این «دریچه» در واقع یک شکاف سنگی کوچک در حدود ۳۰ سانتی‌متر در ۴۵ سانتی‌متر است که به خاطر «بزرگ‌نمایی بسیار بسیار بسیار زیاد» تصویر و پرسپکتیو به وجود آمده به شکل یک دریچه کامل به نظر رسیده است.عکس موزائیکی از نمای‌ بازتر

توسط همین کاوشگر ارجاع داده است. به گفته آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، «تلاقی شکستگی‌های خطوط این تصور را ایجاد کرده است که با یک ورودی یا درگاه مواجه هستیم».

صخره‌های عجیب در کره مریخ؛ شاهدانی از فوران‌های آتشفشانی شدید در گذشته سیاره سرخ

پروفسور سانجیو گوپتا، از دانشگاه امپریال کالج لندن، درباره فرضیات پدیده آمده درمورد این عکس می‌گوید: «هیچ چیز عجیبی در تصویر وجود ندارد. اینها فقط فرآیندهای زمین‌شناسی طبیعی هستند.»

وی که در ماموریت‌های علمی کنجکاوی با ناسا همکاری کرده است، اضافه کرد:‌ «شکاف یا شکاف عمیقی که به صورت 'دریچه' قابل مشاهده است، نشان‌دهنده وجود شکستگی در سنگ است. چیزی که هم در مریخ و هم در زمین اتفاق می‌افتد و می‌تواند هر زمانی در چند صد میلیون سال گذشته رخ داده باشد. در واقع این ترک یک شکستگی است که نظیر آن در مریخ و زمین به وفور یافت می‌شود و برای تولید آنها نیازی به مریخ‌لرزه نیست.»به عبارت دیگر ما در حال حاضر نمی‌دانیم که آیا مریخی‌ها واقعا از دریچه‌های ۳۰ سانتی‌متری برای رفت و آمد استفاده می‌کنند یا نه، اما ناسا می‌گوید اطمینان دارد که این عکس فقط نشانگر یک شکاف سنگی کوچک در یک صخره است.

مریخ‌نورد کنجکاوی که یک خودروی شش-چرخ سیار است، ۲٫۹ متر طول و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد و تا کنون عکس‌های بسیار زیادی به زمین مخابره کرده است.

این کاوشگر که مجهز به چندین آزمایشگاه کوچک و وسائل تصویربرداری دقیق است، در تابستان ۲۰۱۲ روی سطح کره مریخ فرود آمد و از آن زمان مشغول به فعالیت در سیاره سرخ است.