عکس روز: یونیسف توجه‌ افکار عمومی را جلب می‌کند | DW | 09.09.2019

09/09/2019 10:16:00 ق.ظ

با این تصاویر نگاهی می‌افکنیم به جهان پیرامون‌مان. تصاویری از رویدادهای خارق‌العاده یا روزمره، از زیبایی‌ها و زشتی‌ها. و البته در این تصاویر همیشه انسان‌ها و حیوانات جایگاهی خاص دارند.

رویداد

عکس روز: ۳۷۵۸ کوله‌پشتی مدرسه مقابل دفتر اصلی یونیسف در نیویورک روی زمین چیده شده‌اند، هر کوله‌پشتی برای یک کودکی که سال گذشته در درگیری‌های سراسر جهان جانش را از دست داده است. عکس‌های روز دویچه وله در اینجا:

با این تصاویر نگاهی می‌افکنیم به جهان پیرامون‌مان. تصاویری از رویداد های خارق‌العاده یا روزمره، از زیبایی‌ها و زشتی‌ها. و البته در این تصاویر همیشه انسان‌ها و حیوانات جایگاهی خاص دارند.

نبرد بر سر یک مجسمهسلفی در میانه توفندهاییتی: ناآرامی در پی کمبود سوختفرار از جهنمکارناوال لاتینوها در لندنبن‌بست در وضعیت آوارگان روهینگافاکتور اقتصادی بوداموج‌سواری کاملجشن پیروزی در سودانیونیسف توجه‌ افکار عمومی را جلب می‌کندنبرد بر سر یک مجسمهسلفی در میانه توفند

هاییتی: ناآرامی در پی کمبود سوختفرار از جهنمکارناوال لاتینوها در لندنبن‌بست در وضعیت آوارگان روهینگافاکتور اقتصادی بودا

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

نگرانی آلمان از افزایش ورود پناهجویان از ترکیه به یونان | DW | 07.09.2019پس از مدتی که ورود پناهجویان به جزایر یونان کاهش یافته بود این روند دوباره رو به افزایش است. روزنامه آلمانی 'هندلز بلات' می‌گوید هر روز صدها پناهجو از ترکیه و با قایق خود را از مسیر دریای اژه به یکی از جزایر یونان می‌رسانند.

هایکو ماس از ایران خواست به تعهدات برجامی خود کاملا پایبند بماند | DW | 09.09.2019وزیر امور خارجه آلمان کاهش تعهدات برجامی ایران را اقدامی خطا خواند و از ایران خواست تا به الزام‌های پیش‌بینی شده در برجام عمل کند. هایکو ماس نسبت به خطر رویارویی نظامی در ارتباط با مناقشه هسته‌ای با ایران هشدار داد.

از فلسفه غرب به حافظ و ابن عربی | DW | 07.09.2019به باور جیمز وینستون موریس ژرفترين بُعد انسان و انسانيت عشق است و آثار آيينی و ادبی تلاشی برای بيان اين حقيقت نهفته است. او در گفت‌وگو با دویچه وله از گرایشش به حافظ و ابن عربی می‌گوید.

توکلی: اروپایی‌ها از صدام هم بدتر با ما برخورد می‌کنند | DW | 07.09.2019در ادامه رایزنی‌های فرانسه برای نجات برجام، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر این نظر است مذاکرات تهران و پاریس نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. توکلی هم‌چنین می‌گوید اینستکس مایه بدبختی ایران می‌شود.

آلمان آموزش پلیس مرزی سعودی را از سر می‌گیرد | DW | 07.09.2019یازده ماه پس از قتل خاشقچی و تعلیق همکاری‌های برلین با ریاض، آلمان دوباره مستشارانی به عربستان اعزام می‌کند. آموزش مرزبانان سعودی قبلا در راستای منافع امنیتی آلمان و مقابله با تروریسم منطقه‌ای توضیح داده می‌شد.

خودسوزی 'دختر آبی'؛ از همدلی‌ تا سکوت | DW | 07.09.2019همدلی و همبستگی با آنچه بر سحر ۲۹ ساله رفته، به چند بازیکن استقلال، یکی دو بازیگر سینما و کاربران فضای مجازی محدود شده و هیچیک از سلبریتی‌ها، نمایندگان مجلس، فراکسیون زنان و مقامات وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند.

یونیسف توجه‌ افکار عمومی را جلب می‌کند یک چینش خیره‌کننده و تاثیرگذار که یونیسف می‌خواهد با آن توجه‌ افکار عمومی را جلب کند: ۳۷۵۸ کوله‌پشتی مدرسه مقابل دفتر اصلی یونیسف در نیویورک روی زمین چیده شده‌اند، هر کوله‌پشتی برای یک کودکی که سال گذشته در درگیری‌های سراسر جهان جانش را از دست داده است.پس از مدتی که ورود پناهجویان به جزایر یونان کاهش یافته بود این روند دوباره رو به افزایش است.هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، از همه کشورها درخواست کرده است تا مانع افزایش تنش در مناقشه هسته‌ای با ایران شوند.جیمز وینستون موریس James Winston Morris استاد فلسفه اسلامی در دانشگاه هاروارد است و به تدریس بزرگان فلسفه و ادبیات جهان اسلامی از جمله ابن عربی، حافظ و مولانا می‌پردازد.

این نمایشگاه به دلیل برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیمه ماه سپتامبر برگزار شده است. آرامش پس از طوفان این تصویر زیبا از غروب خورشید در کارولینای شمالی پس از طوفان دوریان گرفته شده است. مارتینا فیتس، جانشین سخنگوی دولت آلمان روز گذشته (جمعه ششم سپتامبر/ ۱۵ شهریور) به خبرنگاران گفت: «ما این تحولات را با نگرانی دنبال می‌کنیم. توفند دوریان در باهاما و ایالت‌های شرقی آمریکا خسارت‌های مالی و جانی زیادی به همراه داشت. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید هایکو ماس در مصاحبه‌ای که با گروه رسانه‌ای"فونکه مدین" داشته است، به حساسیت اوضاع در ارتباط با مناقشه هسته‌ای ایران اشاره کرده و نسبت به خطر رویارویی نظامی هشدار داده است. به گفته مقامات رسمی تا کنون ۴۳ نفر در این بلای طبیعی جان خود را از دست داده‌اند. بر پایه این توافق‌نامه اتحادیه اروپا مجاز است تمام مهاجران غیرقانونی به یونان را که با تقاضای پناهندگی آنها موافقت نمی‌شود به ترکیه باز گرداند. نبرد بر سر یک مجسمه در این مراسم عجیب در اسپانیا مردم روی خود روغن سیاه رنگی می‌ریزند تا در فستیوال کاسکاموراس در بازا در گرانادا شرکت جویند. از آنجا كه از سوی خانواده پدری و مادری، تبار بومیان سرخپوست آمریكا را دارم هرگز در محیط كلیسایی و فضاهای مسیحی آمریكا خودم را پیدا نمی‌كردم.

شرکت‌کنندگان پس از راهپیمایی از دهکده گوادیچ وارد بازا می‌شوند تا مجسمه مریم مقدس (بانوی رحمت) را تصاحب کنند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید اتحادیه اروپا در توافق با آنکارا متعهد شده به ازای هر شهروند سوریه که از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شود به یک پناهجوی سوری ساکن ترکیه اجازه ورود به یکی از کشورهای اروپایی داده شود.» یک"پیام کاملا خطا" هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، سیاست ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود را کاملا خطا ارزیابی کرده و از ایران خواسته است تا به تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای کاملا پایبند بماند. اما این نبرد نمادین به آشتی منجر می‌شود و ساکنان دو منطقه رقیب با یکدیگر در پای مجسمه مریم مقدس دست به نیایش بلند می‌کنند. زباله‌های پلاستیکی؛ صادرات کشورهای غربی به پنج کشور آسیایی اینجا مانیل پایتخت فیلیپین است؛ کوهی از زباله در وسط خیابان. ورود ۸۱۰۳ پناهجو به یونان در یک ماه کمیساریالی عالی امور پناهندگان سازمان ملل می‌گوید در ماه اوت هشت هزار و ۱۰۳ از ترکیه و با عبور از دریای اژه وارد یکی از جزایر یونان شده‌اند. بر اساس گزارش موسسه غیردولتی حفاظت از اقیانوس‌، نیمی از هشت میلیون تن زباله پلاستیکی که در سال تولید میشوند، در پنج کشور آسیایی که یکی از آنها فیلیپین است، به دریا ریخته می‌شوند. هایکو ماس گفته است که نمی‌شود از اروپا انتظار داشت به تنهایی برای این مناقشه راه حلی پیدا کند، در حالی که سایر کشورها در خلاف جهت گام برمی‌دارند. دلیل اصلی تولید این میزان زباله پلاستیکی بیش از هرچیز استفاده از ظروف یکبار مصرف، کمبود دفع زباله و نیز واردات زباله‌های پلاستیکی از کشورهای غربی است. در ماه اوت ۲۰۱۸ حدود سه هزار و ۲۰۰ نفر خود را از طریق دریای اژه به یکی از جزایر یونان رسانده بودند. دیدار از ایران چه تأثیری بر مسیر پژوهشی شما داشت؟ موریس: آنجا با كسانی آشنا شدم كه گرچه استادان دانشگاه نبودند، ولی من آنها را استاد معنوی خود می‌دانم.

سلفی در میانه توفند سلفی در میان اولین نشانه‌های توفند دورین که در راه است و به ساحل کارولینای جنوبی نزدیک می‌شود. هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این توفند کارولینای جنوبی و شمالی را درنوردد. یکی از اقامتگاه‌های پناهجویان در جزیره لسبوس یونان دولت یونان طی هفته‌های گذشته و با توجه به محدودیت اقامتگاه‌های پناهجویان در جزایر دریای اژه، هزاران نفر از آنها به شهرهای این کشور منتقل کرده است. در همین رابطه، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه هفتم سپتامبر، خبر از به‌کارگیری نسل پیشرفته‌ سانتریفوژها و افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم داد. برای این دو ایالت و نیز ایالت‌های جورجیا و ویرجینیا وضعیت اضطراری اعلام شده است. برای این مرد هم پس از سلفی شاید چاره‌ای نماند، به جز خروج هر چه سریع‌تر از منطقه و گریز از دام توفند. جانشین سخنگوی دولت آلمان با توجه به تحولات اخیر تاکید کرده که اکنون تعیین کننده این است که شمار کسانی که از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شود"به طرز قابل توجهی" افزایش یابد. جشنواره عشق باورمندان به آیین هندو در کاتماندو (نپال) خوشبختی در زندگی مشترک را جشن می‌گیرند. دیدار با دانشجویانی كه جهت ادامه تحصیل از كشورهایی مانند مراكش، سنگال، اندونزی و .

این مراسم رنگارنگ به مناسبت پایان جشنواره تیج برگزار می‌شود: زنان متأهل هندو روزه گرفته‌اند و برای طول عمر همسران خود دعا می‌کنند. اردوغان گفت: «درباره هزینه پناهندگانی که ترکیه میزبان آنهاست، ما پشتیبانی و کمک لازم را از جامعه جهانی و پیش از همه، از اتحادیه اروپا، دریافت نکرده‌ایم. زنان مجرد هم دعا می‌کنند تا همسرانی خوش بر و رو پیدا کنند. نام تیج از حشره‌ای گرفته شده که تنها در زمان بادهای موسمی دیده می‌شود.» اتحادیه اروپا متعهد شده برای تامین هزینه اقامت پناهجویان در ترکیه شش میلیارد یورو به این کشور کمک کند. و گفته می‌شود خوشبختی می‌آورد. هاییتی: ناآرامی در پی کمبود سوخت در خیابان‌های پورتو پرنس تایر خودروها به آتش کشیده شده‌اند. به گفته ناتاشا برتاود، سخنگوی کمیسیون اروپا، بر خلاف این ادعا تا کنون پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به ترکیه کمک شده است. چه بسا چیزها كه می‌شود از آنها یاد گرفت.

پایتخت هاییتی در روزهای اخیر بار دیگر صحنه ناآرامی شده، زیرا بیش از یک هفته است که سوخت کمیاب شده. بیشتر جایگاه‌های سوختگیری تعطیل هستند و در برابر جایگاه‌هایی که هنوز سوختی برای عرضه دارند، صف‌های طولانی تشکیل شده. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید ترکیه از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون میزبان حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو و مهاجر سوری بوده و از این منظر در صدر کشورهای جهان قرار دارد. بهای سوخت هم به شدت افزایش یافته. هاییتی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست و به تازگی از ناآرامی‌های چندماهه رهایی یافته است. ترکیه هم‌اکنون بخش‌هایی از شمال سوریه را کنترل می‌کند و در نظر دارد با ایجاد مناطق امن بخش بزرگی از مهاجران و پناهجویان سوری را به آنجا منتقل کند. بزرگداشت قربانیان بسلان مراسم یادبود قربانیان گروگان‌گیری مدرسه بسلان در اوسیتای شمالی در روسیه. افلاطون فلسفه را در یافتن خدا در انسان می‌دانست و من به همین خاطر فلسفه خوانده‌ام.

این حادثه روز اول سپتامبر ۲۰۰۴ در جریان جشن آغاز تحصیل مدرسه رخ داد. در همین زمینه:. حدود هزار و صد نفر که بیش از ۷۰۰ نفر آنها کودک بودند در این حمله توسط یک گروه از کماندوهای جدایی‌طلب چچنی به گروگان‌گرفته شدند. در عملیات آزادسازی گروگان‌ها توسط نیروهای امنیتی روسیه دست‌کم ۳۳۰ نفر جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها کودک بودند. فرار از جهنم شامگاه ۲۹ اوت پلیس دریایی اسپانیا قایقی را با ۱۳۲ پناهجوی درمانده و خسته از آبهای توفانی مدیترانه نجات داد و به ساحل مالاگا رساند. کارزار گوجه فرنگی در اسپانیا هرساله در آخرین هفته ماه اوت یکی از جذاب‌ترین و چشمگیرترین جشنواره‌های سنتی جهان در بونول اسپانیا برگزار می‌شود. اندیشه‌ها و آموزه‌های افلاطون برای جهان اسلام مهم‌تر از اندیشه او برای سیر تفکر و اندیشه در مثلا روسیه است.

از سحرگاه صدها تن گوجه فرنگی رسیده به خیابان‌ها ریخته می‌شود. هزاران نفر برای شرکت در"جنگ گوجه فرنگی" به این شهر می‌روند تا چندین ساعت به طرف هم گوجه فرنگی پرتاب کنند و دست آخر در آب سرخ گوجه فرنگی غوطه‌ور شوند. کارناوال لاتینوها در لندن کارناوال‌های سرشار از رنگ و حرکت و موزیک یک سنت دیرین آمریکای لاتین است که اهالی کارائیب به اروپا سوغات آورده‌اند. آنها این هفته روزهای یکشنبه و دوشنبه در خیابان‌های محله ناتینگ هیل در غرب لندن غوغا به پا کردند. دنیا در آتش بی‌تدبیری انسان‌ها تنها جنگل‌های آمازون نیستند که دچار آتش‌سوزی شده‌اند. اگر صفحه ای از یكی از كتاب‌های آنان را به فارسی ترجمه كنید متنی به دست می‌آورید كه كاملا شبیه متون عرفای سنت اسلامی- ایرانی است؛ گویی از سوی یكی از آنان نوشته شده باشد.

سازمان هوافضای آمریکا، ناسا عکسی هوایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد چه مناطقی از دنیا در حال حاضر در آتش می‌سوزند. نقاط قرمز در این عکس، مناطقی را نشان می‌دهد که در اثر بی‌تدبیری انسان‌ها دچار حریق شده‌اند. آفریقای شرقی و مرکزی بیشترین میزان آتش‌سوزی را دارند. بن‌بست در وضعیت آوارگان روهینگا تصویری از بازی دو کودک در گل‌ولای یک اردوگاه پناهندگان روهینگا در بنگلادش. حدود یک میلیون از مردمان روهینگا در اردوگاه‌های پناهندگان واقع در جنوب این کشور در فقر و فلاکت اسکان داده شده‌اند. موضوع اصلی نوشته‌های فارابی عقل است و اینكه چگونه می‌توان آن را در مدیریت امور سیاسی جامعه به كار برد.

حدود ۷۴۰هزار نفر آنها پس از حملات نظامیان میانمار علیه اقلیت مسلمان در سال ۲۰۱۷ به کشور همسایه گریختند. آنها بدون دادن ضمانت‌های امنیتی حاضر به ترک بنگلادش نیستند. رژه در مسکو: به چپ یا به راست؟ اگر کسی فقط از روی تنوع اونیفورم به تن نکرده باشد، می‌داند که رژه رفتن می‌تواند خیلی هم دشوار باشد. گاه مسئله بر سر پرسپکتیو یک تصویر است، مانند این عکس که در فستیوال موسیقی نظامی در میدان سرخ مسکو گرفته شده است. حال می‌توان حدس زد این چه موسیقی بوده که سربازان گردان کرملین را این گونه در برابرهم چرخانده است. اگر افلاطون امروز زنده بود شاید مكالمات خود را به حجم نوشته‌های ابن عربی می‌رساند.

فاکتور اقتصادی بودا نمازگزاران چینی، معبد"وات ترایمیت" در بانکوک را زیارت می‌کنند. همه ساله توریست‌ها و در میان آنها بودایی‌ها از سراسر دنیا به تایلند می‌آیند تا از این معبد دیدن کنند. امسال تعداد بازدیدکنندگان به ۴۰ میلیون نفر رسید، رکوردی تازه. پول رایج تایلند، باهت، پولی قوی است و جلوی هجوم بازدیدکنندگان از چین را می‌گیرد و نیز به همین دلیل، علیرغم تعداد بالای بازدیدکنندگان پول کمی به صندوق تایلند ریخته می‌شود. دنیای قشنگ رنگی ۲۱ اوت در بانکوک، پایتخت تایلند، نمایشگاه"آنیما موندی" (روح جهان) گشایش یافت. من در فرانسه، انگلیس و آمریكا تدریس كرده‌ام.

مولیانا، هنرمند سرشناس اهل اندونزی، با یک چیدمان جذاب نگاه بازدیدکنندگان را خیره کرد. او دنیایی ساخته است از رنگ، اما مواد آن را از کاغذ و پلاستیک و سایر موادی برگرفته که جامعه مصرفی در طبیعت به جا می‌گذارد. آثار او فراخوانی است برای یاری به محیط زیست. موج‌سواری کامل یک موج‌سوار بومی در سواحل تاهیتی. روز ۱۹ اوت جشنواره ورزشی موج‌سواران دریایی برگزار شد. هر نسلی فیلم‌ها و موسیقی خاص خود را دارد و من مجبورم محتوای دروسم را پیوسته عوض كنم، اما واژه كلیدی همه آنها عشق است و با چنین تمرین‌ها و تفسیرهای معنوی می‌توان به آن نزدیک شد: ای دوست به دوستی قرینیم تو را هرجا كه قدم نهی زمینیم تو را در مذهب عاشقی روا كی باشد عالم تو ببینیم و نبینیم تو را.

کودتا یا اقدام قانونی شاه؟ از بامداد روز ۲۸ مرداد جمعی از طرفداران دربار در خیابان‌های تهران آشوبی به راه انداختند که در پایان روز به سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق انجامید. پیشتر، شاه که از ایران خارج شده بود، حکم عزل او از نخست وزیری را صادر کرده بود.عکس کیوسکی را نشان می‌دهد که ظاهرا نشریات طرفدار دکتر مصدق را به فروش می‌رساند و به آتش کشیده شده است. عکس توسط عکاس مجله آلمانی اشترن گرفته شده است. جشن پیروزی در سودان چهار ماه پس از سقوط عمر البشیر حاکم سابق سودان، دموکراسی‌خواهان و نظامیان کودتاچی در مورد یک دوره گذار و دولت انتقالی به توافق رسیدند.

قدرت حکومتی در این دوره گذار میان نظامیان و دموکراسی‌خواهان تقسیم شد. مردم سودان از این توافق استقبال کردند. تصویر مردمی را نشان می‌دهد که از استان‌های اطراف برای شرکت در جشن پیروزی راهی خارطوم هستند. کشتی آماده سفر به اقیانوس‌ ساخت کشتی"نروجین آنکور" در پاپنبورگ آلمان به پایان رسیده است. یک کارگر ایستاده در نزدیکی دماغه کشتی گردشی، خروج آن را از کارخانه نظاره می‌کند.

ساخت این کشتی یک سال و نیم طول کشید. از پاییز ۲۰۱۹"نروجین کروز لاین" صاحب این کشتی خواهد بود و می‌تواند مسافران را به میامی در ایالت فلوریدای آمریکا ببرد. یونیسف توجه‌ افکار عمومی را جلب می‌کند یک چینش خیره‌کننده و تاثیرگذار که یونیسف می‌خواهد با آن توجه‌ افکار عمومی را جلب کند: ۳۷۵۸ کوله‌پشتی مدرسه مقابل دفتر اصلی یونیسف در نیویورک روی زمین چیده شده‌اند، هر کوله‌پشتی برای یک کودکی که سال گذشته در درگیری‌های سراسر جهان جانش را از دست داده است. این نمایشگاه به دلیل برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیمه ماه سپتامبر برگزار شده است. آرامش پس از طوفان این تصویر زیبا از غروب خورشید در کارولینای شمالی پس از طوفان دوریان گرفته شده است.

توفند دوریان در باهاما و ایالت‌های شرقی آمریکا خسارت‌های مالی و جانی زیادی به همراه داشت. به گفته مقامات رسمی تا کنون ۴۳ نفر در این بلای طبیعی جان خود را از دست داده‌اند. نبرد بر سر یک مجسمه در این مراسم عجیب در اسپانیا مردم روی خود روغن سیاه رنگی می‌ریزند تا در فستیوال کاسکاموراس در بازا در گرانادا شرکت جویند. شرکت‌کنندگان پس از راهپیمایی از دهکده گوادیچ وارد بازا می‌شوند تا مجسمه مریم مقدس (بانوی رحمت) را تصاحب کنند. اما این نبرد نمادین به آشتی منجر می‌شود و ساکنان دو منطقه رقیب با یکدیگر در پای مجسمه مریم مقدس دست به نیایش بلند می‌کنند.

زباله‌های پلاستیکی؛ صادرات کشورهای غربی به پنج کشور آسیایی اینجا مانیل پایتخت فیلیپین است؛ کوهی از زباله در وسط خیابان. بر اساس گزارش موسسه غیردولتی حفاظت از اقیانوس‌، نیمی از هشت میلیون تن زباله پلاستیکی که در سال تولید میشوند، در پنج کشور آسیایی که یکی از آنها فیلیپین است، به دریا ریخته می‌شوند. دلیل اصلی تولید این میزان زباله پلاستیکی بیش از هرچیز استفاده از ظروف یکبار مصرف، کمبود دفع زباله و نیز واردات زباله‌های پلاستیکی از کشورهای غربی است. سلفی در میانه توفند سلفی در میان اولین نشانه‌های توفند دورین که در راه است و به ساحل کارولینای جنوبی نزدیک می‌شود. هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این توفند کارولینای جنوبی و شمالی را درنوردد.

برای این دو ایالت و نیز ایالت‌های جورجیا و ویرجینیا وضعیت اضطراری اعلام شده است. برای این مرد هم پس از سلفی شاید چاره‌ای نماند، به جز خروج هر چه سریع‌تر از منطقه و گریز از دام توفند. جشنواره عشق باورمندان به آیین هندو در کاتماندو (نپال) خوشبختی در زندگی مشترک را جشن می‌گیرند. این مراسم رنگارنگ به مناسبت پایان جشنواره تیج برگزار می‌شود: زنان متأهل هندو روزه گرفته‌اند و برای طول عمر همسران خود دعا می‌کنند. زنان مجرد هم دعا می‌کنند تا همسرانی خوش بر و رو پیدا کنند.

نام تیج از حشره‌ای گرفته شده که تنها در زمان بادهای موسمی دیده می‌شود. و گفته می‌شود خوشبختی می‌آورد. هاییتی: ناآرامی در پی کمبود سوخت در خیابان‌های پورتو پرنس تایر خودروها به آتش کشیده شده‌اند. پایتخت هاییتی در روزهای اخیر بار دیگر صحنه ناآرامی شده، زیرا بیش از یک هفته است که سوخت کمیاب شده. بیشتر جایگاه‌های سوختگیری تعطیل هستند و در برابر جایگاه‌هایی که هنوز سوختی برای عرضه دارند، صف‌های طولانی تشکیل شده.

بهای سوخت هم به شدت افزایش یافته. هاییتی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست و به تازگی از ناآرامی‌های چندماهه رهایی یافته است. بزرگداشت قربانیان بسلان مراسم یادبود قربانیان گروگان‌گیری مدرسه بسلان در اوسیتای شمالی در روسیه. این حادثه روز اول سپتامبر ۲۰۰۴ در جریان جشن آغاز تحصیل مدرسه رخ داد. حدود هزار و صد نفر که بیش از ۷۰۰ نفر آنها کودک بودند در این حمله توسط یک گروه از کماندوهای جدایی‌طلب چچنی به گروگان‌گرفته شدند.

در عملیات آزادسازی گروگان‌ها توسط نیروهای امنیتی روسیه دست‌کم ۳۳۰ نفر جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها کودک بودند. فرار از جهنم شامگاه ۲۹ اوت پلیس دریایی اسپانیا قایقی را با ۱۳۲ پناهجوی درمانده و خسته از آبهای توفانی مدیترانه نجات داد و به ساحل مالاگا رساند. کارزار گوجه فرنگی در اسپانیا هرساله در آخرین هفته ماه اوت یکی از جذاب‌ترین و چشمگیرترین جشنواره‌های سنتی جهان در بونول اسپانیا برگزار می‌شود. از سحرگاه صدها تن گوجه فرنگی رسیده به خیابان‌ها ریخته می‌شود. هزاران نفر برای شرکت در"جنگ گوجه فرنگی" به این شهر می‌روند تا چندین ساعت به طرف هم گوجه فرنگی پرتاب کنند و دست آخر در آب سرخ گوجه فرنگی غوطه‌ور شوند.

کارناوال لاتینوها در لندن کارناوال‌های سرشار از رنگ و حرکت و موزیک یک سنت دیرین آمریکای لاتین است که اهالی کارائیب به اروپا سوغات آورده‌اند. آنها این هفته روزهای یکشنبه و دوشنبه در خیابان‌های محله ناتینگ هیل در غرب لندن غوغا به پا کردند. دنیا در آتش بی‌تدبیری انسان‌ها تنها جنگل‌های آمازون نیستند که دچار آتش‌سوزی شده‌اند. سازمان هوافضای آمریکا، ناسا عکسی هوایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد چه مناطقی از دنیا در حال حاضر در آتش می‌سوزند. نقاط قرمز در این عکس، مناطقی را نشان می‌دهد که در اثر بی‌تدبیری انسان‌ها دچار حریق شده‌اند.

آفریقای شرقی و مرکزی بیشترین میزان آتش‌سوزی را دارند. بن‌بست در وضعیت آوارگان روهینگا تصویری از بازی دو کودک در گل‌ولای یک اردوگاه پناهندگان روهینگا در بنگلادش. حدود یک میلیون از مردمان روهینگا در اردوگاه‌های پناهندگان واقع در جنوب این کشور در فقر و فلاکت اسکان داده شده‌اند. حدود ۷۴۰هزار نفر آنها پس از حملات نظامیان میانمار علیه اقلیت مسلمان در سال ۲۰۱۷ به کشور همسایه گریختند. آنها بدون دادن ضمانت‌های امنیتی حاضر به ترک بنگلادش نیستند.

رژه در مسکو: به چپ یا به راست؟ اگر کسی فقط از روی تنوع اونیفورم به تن نکرده باشد، می‌داند که رژه رفتن می‌تواند خیلی هم دشوار باشد. گاه مسئله بر سر پرسپکتیو یک تصویر است، مانند این عکس که در فستیوال موسیقی نظامی در میدان سرخ مسکو گرفته شده است. حال می‌توان حدس زد این چه موسیقی بوده که سربازان گردان کرملین را این گونه در برابرهم چرخانده است. فاکتور اقتصادی بودا نمازگزاران چینی، معبد"وات ترایمیت" در بانکوک را زیارت می‌کنند. همه ساله توریست‌ها و در میان آنها بودایی‌ها از سراسر دنیا به تایلند می‌آیند تا از این معبد دیدن کنند.

امسال تعداد بازدیدکنندگان به ۴۰ میلیون نفر رسید، رکوردی تازه. پول رایج تایلند، باهت، پولی قوی است و جلوی هجوم بازدیدکنندگان از چین را می‌گیرد و نیز به همین دلیل، علیرغم تعداد بالای بازدیدکنندگان پول کمی به صندوق تایلند ریخته می‌شود. دنیای قشنگ رنگی ۲۱ اوت در بانکوک، پایتخت تایلند، نمایشگاه"آنیما موندی" (روح جهان) گشایش یافت. مولیانا، هنرمند سرشناس اهل اندونزی، با یک چیدمان جذاب نگاه بازدیدکنندگان را خیره کرد. او دنیایی ساخته است از رنگ، اما مواد آن را از کاغذ و پلاستیک و سایر موادی برگرفته که جامعه مصرفی در طبیعت به جا می‌گذارد.

آثار او فراخوانی است برای یاری به محیط زیست. موج‌سواری کامل یک موج‌سوار بومی در سواحل تاهیتی. روز ۱۹ اوت جشنواره ورزشی موج‌سواران دریایی برگزار شد. کودتا یا اقدام قانونی شاه؟ از بامداد روز ۲۸ مرداد جمعی از طرفداران دربار در خیابان‌های تهران آشوبی به راه انداختند که در پایان روز به سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق انجامید. پیشتر، شاه که از ایران خارج شده بود، حکم عزل او از نخست وزیری را صادر کرده بود.

عکس کیوسکی را نشان می‌دهد که ظاهرا نشریات طرفدار دکتر مصدق را به فروش می‌رساند و به آتش کشیده شده است. عکس توسط عکاس مجله آلمانی اشترن گرفته شده است. جشن پیروزی در سودان چهار ماه پس از سقوط عمر البشیر حاکم سابق سودان، دموکراسی‌خواهان و نظامیان کودتاچی در مورد یک دوره گذار و دولت انتقالی به توافق رسیدند. قدرت حکومتی در این دوره گذار میان نظامیان و دموکراسی‌خواهان تقسیم شد. مردم سودان از این توافق استقبال کردند.

تصویر مردمی را نشان می‌دهد که از استان‌های اطراف برای شرکت در جشن پیروزی راهی خارطوم هستند. کشتی آماده سفر به اقیانوس‌ ساخت کشتی"نروجین آنکور" در پاپنبورگ آلمان به پایان رسیده است. یک کارگر ایستاده در نزدیکی دماغه کشتی گردشی، خروج آن را از کارخانه نظاره می‌کند. ساخت این کشتی یک سال و نیم طول کشید. از پاییز ۲۰۱۹"نروجین کروز لاین" صاحب این کشتی خواهد بود و می‌تواند مسافران را به میامی در ایالت فلوریدای آمریکا ببرد.

مطالب بیشتر از مدیا سنتر .