عکس روز: پرواز بر فراز آشیانه امواج | همه مطالب مدیا سنتر | DW | 11.02.2022

22/11/1400 11:54 ق.ظ

پرواز بر فراز آشیانه امواج اوج هیجان و رهایی در بلندای ۲۰ متری. اینجا ساحل نازاره در پرتغال است؛ محل هماوردی ماجراجویان و موج‌سواران حرفه‌ای. اریک ریبی‌یر، موج‌سوار تراز اول فرانسوی در مسابقه جهانی 'چالش موج و یدک‌کش' چنین صحنه‌ای را آفریده است. عکس روز:

با این تصاویر نگاهی می‌افکنیم به جهان پیرامون‌مان. تصاویری از رویدادهای خارق‌العاده یا روزمره، از زیبایی‌ها و زشتی‌ها. و البته در این تصاویر همیشه انسان‌ها و حیوانات جایگاهی خاص دارند. کارناوال شهر نیس فرانسه قرار است با وجود تاخت و تاز مرگبار کرونا برگزار شود. در این کارناوال پرتماشاچی رسم است که طنزگونه سیاستمداران را به نمایش بگذارند. امسال رییس جمهور امانوئل مکرون حضور چشمگیری خواهد داشت.

در عکس، یک هنرمند در حال آرایش چهره اوست!

ماهیگیری در نوار غزه ملکه الیزابت در جشن هفتاد سالگی سلطنت سرحال و خوش‌طبع بود. او کیک را نبرید بلکه چاقوی دسته بلند شبیه شمشیر را وسط آن فرو کرد. اطرافیان اول کمی جا خوردند اما ماجرا به خیر و خنده گذشت. شماری از کاربران ایرانی، سادگی کیک را با کیک‌های زراندود و چند طبقه سلبریتی‌های داخلی مقایسه کرده‌اند.

ماسکی که طلیعه نونواری است در این روزها مسابقه بین‌المللی دوچرخه‌سواری"تور سعودی" در عربستان سعودی برگزار می‌شود. این رقابت‌ چند روزه که روز شنبه ۵ فوریه به پایان می‌رسد، نخستین بار در سال ۱۹۹۹ انجام شد و تا کنون چند دوره‌ از آن نیز با وقفه‌های چندین ساله صورت گرفته است. تور ۲۰۲۲ در نزدیکی شهر باستانی العلا برگزار می‌شود و رکاب‌زنان در حین رقابت از کنار آثاری تاریخی رد می‌شوند. headtopics.com

درودها دوستان فردا شنبه 12.2.2022 بدآرآویخته بر پاپ بانو 10.7.1443 چرخ اقبال بر سوارکار 23.11.1400 مسیح بر عدالت خدایا عافیت و آرامش و لذت و خوشی عطا فرما و صلح جهانی رو زودتر محقق کن. آمین

ادامه مطلب:
dw_persian »

ادعای تجاوز جنسی در پرواز شبانه؛ پلیس بریتانیا تحقیق می‌کندشرکت هواپیمایی «یونایتد ایرلاینز» گفته است که با مسئولان در چارچوب تحقیقات همکاری خواهد کرد.

دوره قرنطینه امیکرون در کودکان ۷ تا ۱۰ روز استعضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی اطفال بیمارستان مفید گفت: اینکه گفته شده است پنج روز برای قرنطینه درگیری با اومیکرن کافی است، یک زمان حداقلی است و امکان دارد دوره بروز علایم تا ۱۰ روز نیز ادامه پیدا کند.

محدودسازی اینترنت در قالب طرح صیانت؛ روزنامه شرق: نقش نیروهای مسلح در متن نهایی پررنگ استیک روزنامه چاپ تهران درباره نسخه نهایی طرح صیانت فضای مجازی نوشت، در متن نهایی برای راه‌اندازی اینترنت ملی نقش نیروهای نظامی و مسلح پررنگ است. این متن تاکنون پنج بار تغییر کرده و این ویراست «به احتمال زیاد به شورای نگهبان می‌رود و در صورت تأیید به قانون تبدیل می‌شود.» مرگ برمستبد مرگ برطالبان وطالبانیسم بابستن ایتنرنت واستبدادنمیتوان حکومت کرد. سر بایدن سلامت. جمهوری اسلامی رژیمی است که بایدن تمام تلاش خود را کرد تا به بهانه های گوناگون آن را سرپا نگه دارد. وقتی چهره واقعی شما نمایان شد اجرای طرح صیانت دیر است و هرچه اصرار به نت ملی کنید برای پنهان کردن ماجرا رسوایی بیشتر و تحریک مردم این ذات بشر است

مذاکره در اتریش و رونمایی موشک در ایران؛ تفسیر رسانه‌های اسرائیل از نام «خیبرشکن»سایت روزنامه اسرائیلی جروزالم پُست نیز با انتشار گزارشی نوشت که اگر بُرد این موشک درست اعلام شده باشد، می‌تواند از غرب ایران به اسرائیل برسد. روزنامه هاآرتص نیز این عنوان را برای خبر رونمایی ایران از موشک خیبرشکن انتخاب کرد: «ایران از موشک جدیدی رونمایی کرد که می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد.» زنده باد ایران قوی مذاکره هسته ای است نه موشکی رسانه پولکی نیاز به تفسیر نیست داره میگه با این اسراییل رو میزنم

فناوری ژاپنی در خدمت انتقال خون در قاره سیاه«پیش از رسیدن این دستگاه و فناوری تازهٔ ژاپنی، برای تهیهٔ هر واحد خون ۶ اهداکننده لازم بود، اما الان یک نفر کافی است. هنوز در آفریقا فرهنگ اهدای خون جا نیفتاده، که دلایل زیادی دارد، از جمله دلایل اجتماعی و همچنین عدم آگاهی افراد.» این جماعت شایسته بهترین ها هستند 👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼

ناتو در آستانۀ تغییر دبیرکل؛ زنان در صدر فهرست نامزدهای احتمالیسوفی ویلمز، نخست‌ وزیر پیشین بلژیک یکی از گزینه‌های مطرح است. از نظر بسیاری از دیپلمات‌های اروپایی خانم ویلمز ۴۷ ساله یک نامزد معتبر آنهم از کشوری است که یکی از بنیانگذاران اتحادیه اروپا محسوب می‌شود و همچنان یک متحد و شریک خوب برای این اتحادیه است. ایشالله با همین فرمون کسکلک بازی پیش برید تا روسیه همه اروپا رو بگیره:)) روش ملایم نشان دادن این گروه جنایتکار زنان را رهبر کردن است مثل اکثر وزرای دفاع کشور های اروپای غربی

پرواز بر فراز آشیانه امواج

اوج هیجان و رهایی در بلندای ۲۰ متری. اینجا ساحل نازاره در پرتغال است؛ محل هماوردی ماجراجویان و موج‌سواران حرفه‌ای با امواج سهمگین و غول‌آسا. اریک ریبی‌یر، موج‌سوار تراز اول فرانسوی در مسابقه جهانی"چالش موج و یدک‌کش" چنین صحنه‌ای را آفریده است؛ معلق در مکان و فتح موج خروشان با همیاری جت اسکی.

شوخی با مکرون در کارناوال

کارناوال شهر نیس فرانسه قرار است با وجود تاخت و تاز مرگبار کرونا برگزار شود. در این کارناوال پرتماشاچی رسم است که طنزگونه سیاستمداران را به نمایش بگذارند. امسال رییس جمهور امانوئل مکرون حضور چشمگیری خواهد داشت. در عکس، یک هنرمند در حال آرایش چهره اوست!

در انتظار برلیناله

فرش قرمز جشنواره بین‌المللی فیلم برلین پهن شده و منتظر ستاره‌های سینما، از جمله ژولیت بینوش و اما تامپسون است. روز پنجشنبه، دهم فوریه، هفتادودومین دوره برلیناله آغاز می‌شود. به دلیل آمار بالای ابتلا به کووید۱۹ در پایتخت آلمان، اقدامات ویژه‌ای برای برلیناله هم در نظر گرفته شده است، از جمله این که‌ ۵۰درصد صندلی‌های سینماها خالی خواهند ماند و پارتی‌ها و مراسم رسمی استقبال هم لغو شده‌اند.

ماهیگیری در نوار غزه

تابلویی روزمره از ماهیگیری در نوار غزه. هر غروب آفتاب، ماهیگیران بساطشان را پهن می‌کنند تا قوت روزانه‌شان را در دریا بیایند. ماهیگیری برای مردم ساکن غزه در سواحل میان اسرائیل و مصر تنها یک سنت نیست، بلکه راهی است برای امرار معاش. اما نبرد ۷۰ ساله اعراب و اسرائیل گاهی دامن ماهیگیران را هم می‌گیرد؛ با هر تنش سیاسی، اسرائیل مناطق ماهیگیری را مسدود می‌کند و سفره ماهیگیران غزه دوباره خالی می‌شود.

خنجر ملکه بر فرق کیک

ملکه الیزابت در جشن هفتاد سالگی سلطنت سرحال و خوش‌طبع بود. او کیک را نبرید بلکه چاقوی دسته بلند شبیه شمشیر را وسط آن فرو کرد. اطرافیان اول کمی جا خوردند اما ماجرا به خیر و خنده گذشت. شماری از کاربران ایرانی، سادگی کیک را با کیک‌های زراندود و چند طبقه سلبریتی‌های داخلی مقایسه کرده‌اند.

گاودوانی در برنج‌زار­

مزارع برنج جزیره سوماترا در اندونزی، سالی یک بار صحنه مسابقه‌‌ای سنتی هستند. گاوها هر یک به سمتی می‌دوند و حفظ تعادل برنجکار بین خیش‌های چوبی کار شاقی است. برنده در آخر مسابقه سراپا گل‌اندود می‌شود و جایزه‌ای هم در انتظارش نیست. پاداش اصلی اما فروش گاو نر به قیمت بالاست.

ماسکی که طلیعه نونواری است

این ماسک غول‌آسا هیچ ربطی به کرونا ندارد. جشن‌های سال نو در چین و آسیای شرقی آغاز شده‌اند و شهرها زیر زرق و برق‌ و تزیینات ایام عید می‌درخشند. اینجا تایپه پایتخت تایوان است. تعطیلات ۱۶ روز طول می‌کشد؛ زمانی برای دورهم بودن خانواده‌ها.

رکاب‌زنی در صحرای عربستان

در این روزها مسابقه بین‌المللی دوچرخه‌سواری"تور سعودی" در عربستان سعودی برگزار می‌شود. این رقابت‌ چند روزه که روز شنبه ۵ فوریه به پایان می‌رسد، نخستین بار در سال ۱۹۹۹ انجام شد و تا کنون چند دوره‌ از آن نیز با وقفه‌های چندین ساله صورت گرفته است. تور ۲۰۲۲ در نزدیکی شهر باستانی العلا برگزار می‌شود و رکاب‌زنان در حین رقابت از کنار آثاری تاریخی رد می‌شوند.

جکی چان و حمل مشعل المپیک روی دیوار چین

مراسم حمل مشعل المپیک زمستانی این بار به خاطر همه‌گیری کرونا در چارچوبی محدودتر انجام می‌گیرد. در دومین روز این مراسم جکی چان، ستاره سرشناس سینما به همراه شماری از طلاآوران پیشین چین مشعل المپیک را حمل کردند. مسابقات المپیک زمستانی پکن از روز جمعه ۴ فوریه آغاز می‌شود و تا ۲۰ فوریه ادامه خواهد داشت. در این رقابت‌ها ملی‌پوشان ایران نیز حضور دارند.

چشم‌انداز غروب خورشید در ساحلی گرم

در بسیاری از مناطق آلمان در این فصل سال به‌ندرت می‌توان خورشید را نظاره کرد، زیرا ابرهای سربی‌رنگ آسمان را پوشانده‌اند. به همین دلیل شور و شوق برای دیدن عکس‌هایی با سوژه طلوع یا غروب خورشید زیاد است. این عکس در نوار غزه در کنار ساحل گرفته شده است. بسیاری با حسرت به این اسب‌سوار در کنار ساحل گرم در غروب خورشید می‌نگرند.

"خوش‌رقصی برای چین" بر برج آزادی؟

قرار گرفتن پرچم چین در کنار پرچم جمهوری اسلامی بر فراز برج آزادی تهران با انتقاد بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. رونمایی از دو پرچم روی یکی از مهم‌ترین نمادهای تهران روز ۱۲ بهمن، سالگرد بازگشت خمینی از فرانسه به ایران از قرار به خاطر همزمانی با شروع سال چینی صورت گرفته است. سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام کرد، نقشی در اجرای ویدیومپینگ پرچم دو کشور بر روی برج آزادی نداشته است.

سایه کرونا بر المپیک زمستانی

مجسمه دو بازیکن هاکی روی یخ در نزدیکی ورزشگاه ووکه‌سونگ، یکی از مراکز برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در پکن؛ در حالی که کمتر از یک هفته تا شروع این بازی‌ها باقی مانده، خبرها حاکی از ده‌‌ها تست مثبت کرونا در میان ورزشکاران و دست‌اندرکاران برگزاری این رقابت‌ها است. جمهوری خلق چین استراتژی"کووید صفر" را دنبال می‌کند و برای مقابله با زنجیره‌های کوچک سرایت نیز اقدامات سختگیرانه‌ای تدبیر شده است.

در تکاپوی روزمزدی

۴۰ سال است که مردم پایتخت بورکینافاسو، گرانیت را با ابتدایی‌ترین وسایل و با دست از دل زمین استخراج می‌کنند. کودتا و تیراندازی‌های یک هفته قبل هم باعث وقفه در کار نشد. نان ‌آنها در گرو طشت‌هایی است که با چنگ و دندان پر می‌شوند. کندن سنگ در معدن روباز وسط شهر برای روزی تنها دو یورو...

بتاب ای آفتاب صبح امید

اینجا در افق مونیخ، برآمدن خورشید منظره‌ای رویایی و شبیه نقاشی آفریده است. یک صحنه کمیاب در ژانویه‌ای که خورشید کمتر از میانگین معمول دیده می‌شد و آسمان عموما سربی بود. رفته رفته اما شب‌ها کوتاه ‌می‌شوند و صبح‌ها صدای پرندگان به گوش می‌رسد.

راهگشایی در میان یخ‌ها

گارد ساحلی کانادا با تجربه و مهارت فراوان یک نفتکش را در مسیر خود در دریاچه سنت کلر، در نزدیکی شهر دیترویت ایالات متحده آمریکا به سوی بندر هدایت می‌کند. در حال حاضر هوا در این منطقه به حدی سرد است که آب دریاچه‌ها یخ زده‌ است.

افروختن شمع به یاد قربانیان هولوکاست

ستاره داوود متشکل از ۶۰۰ شمع برای بزرگداشت یاد ۶ میلیون یهودی که در جریان جنگ جهانی دوم به دست نازی‌ها کشته شدند. این نماد یاد بود در کلیسای یورک در بریتانیا در جریان مراسم یادبود قربانیان هولوکاست برپا شده است؛ به مناسبت ۲۷ ژانویه، ۷۷امین سالگرد آزادسازی اردوگاه مرگ آشویتس. بزرگداشت یاد قربانیان هولوکاست و بحث و روشنگری بیشتر برای ممانعت از تکرار این گونه جنایت‌ها از جمله برنامه‌های این روز است.

دنیای وارونه و دیوانه

اشتباه نکنید! این صحنه جن گیری یا اتاق بی وزنی نیست. تصویر به لطف چیره دستی یک هنرمند اتریشی چنین تصوری ایجاد می کند. اینجا"خانه دیوانه" در شهر گواتاویتا در کلمبیاست. بازدید کننده تنها چند سانتیمتر به هوا پریده و زمین واقعی در سمت راست قرار دارد. در این خانه که فریتز شال اتریشی طراحی کرده، همه چیز باژگونه و کج و معوج است.

معبد خدایان سفیدپوش شد

بنای آکروپلیس در شمال شرقی آتن، نماد ملی یونان است. خدایان اسطوره‌ای یونان این روزها با شگفتی تغییرات اقلیمی را می‌نگرند. بارش برف غیرمترقبه معبد آنان را سفیدپوش کرده است. شهر آتن نیز از سرما غافل‌گیر شده است. جبهه‌ای از هوای سرد نه تنها یونان که ترکیه و شمال سوریه را هم درگیر خود کرده است.

متروکه اما همچنان زیبا

گردشگری داخلی در ایران پس از دوره‌ای رشد و شکوفایی با شروع همه‌گیری کرونا شاهد افت چشم‌گیری بود. پروژه‌های بوم‌گردی که برای بسیاری ایجاد اشتغال و گردشگران بسیاری را جذب می‌کردند، با بحران روبرو شدند. اما با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی به نظر می‌رسد برخی از این پروژه‌‌ها در تلاش برای آغازی دوباره هستند. شاید موفقیت آنها برای کشتی‌های متروکه، اما زیبای ساحل اروندرود هم کارکرد جدیدی به وجود آورد.

خشم ویرانگر تنیس‌باز

آلکساندر زورف، ستاره و امید تنیس آلمان در مسابقات گرند اسلم استرالیا نتوانست انتظارات را برآورده کند و دور یک‌هشتم نهایی حذف شد. او در سه ست پیاپی از حریف کانادایی خود شکست خورد و یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های خود در هفته‌های اخیر را ارائه کرد. او چنان از بازی بد خود عصبانی بود که در طول بازی راکت تنیس را با کوبیدن به زمین داغان کرد.

جشن کارناوال در اروگوئه زیر سایه اومیکرون

مردم اروگوئه روز جمعه ۲۱ ژانویه (اول بهمن) فصل کارناوال را با جشنی رنگارنگ آغاز کردند. هزاران نفر در خیابان‌ها و یا بر روی سکوهای ویژه شاهد رژه و رقص و پایکوبی گروه‌های نمایشی مختلف بودند. این مراسم در حالی برگزاری می‌شود که اروگوئه با پیک اومیکرون روبروست. شمار روزانه مبتلایان تازه در این کشور در عرض سه هفته بیش از ۱۳ برابر شده و از ۹۱۱ نفر (اول ژانویه) به حدود ۱۳ هزار نفر رسیده است.

پرواز بر فراز آشیانه امواج

اوج هیجان و رهایی در بلندای ۲۰ متری. اینجا ساحل نازاره در پرتغال است؛ محل هماوردی ماجراجویان و موج‌سواران حرفه‌ای با امواج سهمگین و غول‌آسا. اریک ریبی‌یر، موج‌سوار تراز اول فرانسوی در مسابقه جهانی"چالش موج و یدک‌کش" چنین صحنه‌ای را آفریده است؛ معلق در مکان و فتح موج خروشان با همیاری جت اسکی.

شوخی با مکرون در کارناوال

کارناوال شهر نیس فرانسه قرار است با وجود تاخت و تاز مرگبار کرونا برگزار شود. در این کارناوال پرتماشاچی رسم است که طنزگونه سیاستمداران را به نمایش بگذارند. امسال رییس جمهور امانوئل مکرون حضور چشمگیری خواهد داشت. در عکس، یک هنرمند در حال آرایش چهره اوست!

در انتظار برلیناله

فرش قرمز جشنواره بین‌المللی فیلم برلین پهن شده و منتظر ستاره‌های سینما، از جمله ژولیت بینوش و اما تامپسون است. روز پنجشنبه، دهم فوریه، هفتادودومین دوره برلیناله آغاز می‌شود. به دلیل آمار بالای ابتلا به کووید۱۹ در پایتخت آلمان، اقدامات ویژه‌ای برای برلیناله هم در نظر گرفته شده است، از جمله این که‌ ۵۰درصد صندلی‌های سینماها خالی خواهند ماند و پارتی‌ها و مراسم رسمی استقبال هم لغو شده‌اند.

ماهیگیری در نوار غزه

تابلویی روزمره از ماهیگیری در نوار غزه. هر غروب آفتاب، ماهیگیران بساطشان را پهن می‌کنند تا قوت روزانه‌شان را در دریا بیایند. ماهیگیری برای مردم ساکن غزه در سواحل میان اسرائیل و مصر تنها یک سنت نیست، بلکه راهی است برای امرار معاش. اما نبرد ۷۰ ساله اعراب و اسرائیل گاهی دامن ماهیگیران را هم می‌گیرد؛ با هر تنش سیاسی، اسرائیل مناطق ماهیگیری را مسدود می‌کند و سفره ماهیگیران غزه دوباره خالی می‌شود.

خنجر ملکه بر فرق کیک

ملکه الیزابت در جشن هفتاد سالگی سلطنت سرحال و خوش‌طبع بود. او کیک را نبرید بلکه چاقوی دسته بلند شبیه شمشیر را وسط آن فرو کرد. اطرافیان اول کمی جا خوردند اما ماجرا به خیر و خنده گذشت. شماری از کاربران ایرانی، سادگی کیک را با کیک‌های زراندود و چند طبقه سلبریتی‌های داخلی مقایسه کرده‌اند.

گاودوانی در برنج‌زار­

مزارع برنج جزیره سوماترا در اندونزی، سالی یک بار صحنه مسابقه‌‌ای سنتی هستند. گاوها هر یک به سمتی می‌دوند و حفظ تعادل برنجکار بین خیش‌های چوبی کار شاقی است. برنده در آخر مسابقه سراپا گل‌اندود می‌شود و جایزه‌ای هم در انتظارش نیست. پاداش اصلی اما فروش گاو نر به قیمت بالاست.

ماسکی که طلیعه نونواری است

این ماسک غول‌آسا هیچ ربطی به کرونا ندارد. جشن‌های سال نو در چین و آسیای شرقی آغاز شده‌اند و شهرها زیر زرق و برق‌ و تزیینات ایام عید می‌درخشند. اینجا تایپه پایتخت تایوان است. تعطیلات ۱۶ روز طول می‌کشد؛ زمانی برای دورهم بودن خانواده‌ها.

رکاب‌زنی در صحرای عربستان

در این روزها مسابقه بین‌المللی دوچرخه‌سواری"تور سعودی" در عربستان سعودی برگزار می‌شود. این رقابت‌ چند روزه که روز شنبه ۵ فوریه به پایان می‌رسد، نخستین بار در سال ۱۹۹۹ انجام شد و تا کنون چند دوره‌ از آن نیز با وقفه‌های چندین ساله صورت گرفته است. تور ۲۰۲۲ در نزدیکی شهر باستانی العلا برگزار می‌شود و رکاب‌زنان در حین رقابت از کنار آثاری تاریخی رد می‌شوند.

جکی چان و حمل مشعل المپیک روی دیوار چین

مراسم حمل مشعل المپیک زمستانی این بار به خاطر همه‌گیری کرونا در چارچوبی محدودتر انجام می‌گیرد. در دومین روز این مراسم جکی چان، ستاره سرشناس سینما به همراه شماری از طلاآوران پیشین چین مشعل المپیک را حمل کردند. مسابقات المپیک زمستانی پکن از روز جمعه ۴ فوریه آغاز می‌شود و تا ۲۰ فوریه ادامه خواهد داشت. در این رقابت‌ها ملی‌پوشان ایران نیز حضور دارند.

چشم‌انداز غروب خورشید در ساحلی گرم

در بسیاری از مناطق آلمان در این فصل سال به‌ندرت می‌توان خورشید را نظاره کرد، زیرا ابرهای سربی‌رنگ آسمان را پوشانده‌اند. به همین دلیل شور و شوق برای دیدن عکس‌هایی با سوژه طلوع یا غروب خورشید زیاد است. این عکس در نوار غزه در کنار ساحل گرفته شده است. بسیاری با حسرت به این اسب‌سوار در کنار ساحل گرم در غروب خورشید می‌نگرند.

"خوش‌رقصی برای چین" بر برج آزادی؟

قرار گرفتن پرچم چین در کنار پرچم جمهوری اسلامی بر فراز برج آزادی تهران با انتقاد بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. رونمایی از دو پرچم روی یکی از مهم‌ترین نمادهای تهران روز ۱۲ بهمن، سالگرد بازگشت خمینی از فرانسه به ایران از قرار به خاطر همزمانی با شروع سال چینی صورت گرفته است. سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعلام کرد، نقشی در اجرای ویدیومپینگ پرچم دو کشور بر روی برج آزادی نداشته است.

سایه کرونا بر المپیک زمستانی

مجسمه دو بازیکن هاکی روی یخ در نزدیکی ورزشگاه ووکه‌سونگ، یکی از مراکز برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در پکن؛ در حالی که کمتر از یک هفته تا شروع این بازی‌ها باقی مانده، خبرها حاکی از ده‌‌ها تست مثبت کرونا در میان ورزشکاران و دست‌اندرکاران برگزاری این رقابت‌ها است. جمهوری خلق چین استراتژی"کووید صفر" را دنبال می‌کند و برای مقابله با زنجیره‌های کوچک سرایت نیز اقدامات سختگیرانه‌ای تدبیر شده است.

در تکاپوی روزمزدی

۴۰ سال است که مردم پایتخت بورکینافاسو، گرانیت را با ابتدایی‌ترین وسایل و با دست از دل زمین استخراج می‌کنند. کودتا و تیراندازی‌های یک هفته قبل هم باعث وقفه در کار نشد. نان ‌آنها در گرو طشت‌هایی است که با چنگ و دندان پر می‌شوند. کندن سنگ در معدن روباز وسط شهر برای روزی تنها دو یورو...

بتاب ای آفتاب صبح امید

اینجا در افق مونیخ، برآمدن خورشید منظره‌ای رویایی و شبیه نقاشی آفریده است. یک صحنه کمیاب در ژانویه‌ای که خورشید کمتر از میانگین معمول دیده می‌شد و آسمان عموما سربی بود. رفته رفته اما شب‌ها کوتاه ‌می‌شوند و صبح‌ها صدای پرندگان به گوش می‌رسد.

راهگشایی در میان یخ‌ها

گارد ساحلی کانادا با تجربه و مهارت فراوان یک نفتکش را در مسیر خود در دریاچه سنت کلر، در نزدیکی شهر دیترویت ایالات متحده آمریکا به سوی بندر هدایت می‌کند. در حال حاضر هوا در این منطقه به حدی سرد است که آب دریاچه‌ها یخ زده‌ است.

افروختن شمع به یاد قربانیان هولوکاست

ستاره داوود متشکل از ۶۰۰ شمع برای بزرگداشت یاد ۶ میلیون یهودی که در جریان جنگ جهانی دوم به دست نازی‌ها کشته شدند. این نماد یاد بود در کلیسای یورک در بریتانیا در جریان مراسم یادبود قربانیان هولوکاست برپا شده است؛ به مناسبت ۲۷ ژانویه، ۷۷امین سالگرد آزادسازی اردوگاه مرگ آشویتس. بزرگداشت یاد قربانیان هولوکاست و بحث و روشنگری بیشتر برای ممانعت از تکرار این گونه جنایت‌ها از جمله برنامه‌های این روز است.

دنیای وارونه و دیوانه

اشتباه نکنید! این صحنه جن گیری یا اتاق بی وزنی نیست. تصویر به لطف چیره دستی یک هنرمند اتریشی چنین تصوری ایجاد می کند. اینجا"خانه دیوانه" در شهر گواتاویتا در کلمبیاست. بازدید کننده تنها چند سانتیمتر به هوا پریده و زمین واقعی در سمت راست قرار دارد. در این خانه که فریتز شال اتریشی طراحی کرده، همه چیز باژگونه و کج و معوج است.

معبد خدایان سفیدپوش شد

بنای آکروپلیس در شمال شرقی آتن، نماد ملی یونان است. خدایان اسطوره‌ای یونان این روزها با شگفتی تغییرات اقلیمی را می‌نگرند. بارش برف غیرمترقبه معبد آنان را سفیدپوش کرده است. شهر آتن نیز از سرما غافل‌گیر شده است. جبهه‌ای از هوای سرد نه تنها یونان که ترکیه و شمال سوریه را هم درگیر خود کرده است.

متروکه اما همچنان زیبا

گردشگری داخلی در ایران پس از دوره‌ای رشد و شکوفایی با شروع همه‌گیری کرونا شاهد افت چشم‌گیری بود. پروژه‌های بوم‌گردی که برای بسیاری ایجاد اشتغال و گردشگران بسیاری را جذب می‌کردند، با بحران روبرو شدند. اما با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی به نظر می‌رسد برخی از این پروژه‌‌ها در تلاش برای آغازی دوباره هستند. شاید موفقیت آنها برای کشتی‌های متروکه، اما زیبای ساحل اروندرود هم کارکرد جدیدی به وجود آورد.

خشم ویرانگر تنیس‌باز

آلکساندر زورف، ستاره و امید تنیس آلمان در مسابقات گرند اسلم استرالیا نتوانست انتظارات را برآورده کند و دور یک‌هشتم نهایی حذف شد. او در سه ست پیاپی از حریف کانادایی خود شکست خورد و یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های خود در هفته‌های اخیر را ارائه کرد. او چنان از بازی بد خود عصبانی بود که در طول بازی راکت تنیس را با کوبیدن به زمین داغان کرد.

جشن کارناوال در اروگوئه زیر سایه اومیکرون

مردم اروگوئه روز جمعه ۲۱ ژانویه (اول بهمن) فصل کارناوال را با جشنی رنگارنگ آغاز کردند. هزاران نفر در خیابان‌ها و یا بر روی سکوهای ویژه شاهد رژه و رقص و پایکوبی گروه‌های نمایشی مختلف بودند. این مراسم در حالی برگزاری می‌شود که اروگوئه با پیک اومیکرون روبروست. شمار روزانه مبتلایان تازه در این کشور در عرض سه هفته بیش از ۱۳ برابر شده و از ۹۱۱ نفر (اول ژانویه) به حدود ۱۳ هزار نفر رسیده است.