عملیات نظامی ترکیه در سوریه و افزایش نگرانی‌ها از بازگشت داعش

18/07/1398 12:06 ق.ظ

عملیات نظامی ترکیه در سوریه و افزایش نگرانی‌ها از بازگشت داعش العربية

ترکیه چهارشنبه 9 اکتبر 2019 و همزمان با عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه از کشورهای اروپایی خواست تا عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نگرانی‌ها درباره سرنوشت هزاران تن از عوامل داعش را که هم‌اکنون در مناطق نزدیک به میدان عملیات در اسارت نیروهای کُرد سوریهستند، افزایش داده است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به BBC گفت که «ریشه‌های این مسأله در این است که کشورهای اصلی باگشت (اسیران) را نمی‌خواهند».کالین گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا «در این‌باره حق دارد»، او می‌گوید «کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و بلژیک نمی‌خواهند آنها (اسرای داعشی) بازگردند، در حالی‌که آنها شهروندانشان هستند و این کشورها می‌باید آنها را بازگردانده و محاکمه کنند و اقدامات قضایی را درباره آنها به مورد اجرا بگذارند».

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه گفت که ترکیه «عدم فرار» آنها را تضمین خواهد کرد. او گفت که «با همکاری شرکایمان و ساکنان محلی منطقه مانند ارتش آزاد سوریه در این‌باره طرحی خواهیم ریخت».ابراهیم کالین گفت که حمله ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه است تا به پناهجویان (سوری) اجازه بازگشت به کشورشان را بدهد.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

اردوغان خودش دست کمی از داعش نداره

پنتاگون نیروهای آمریکایی را از مسیر عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه دور کردجاناتان هوفمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، سه‌شنبه 8 اکتبر اعلام کرد که کشورش نیروهای خود را از مسیر

ترکیه عملیات نظامی خود در شمال سوریه را آغاز کرد\n\u062a\u0631\u06a9\u06cc\u0647 \u0639\u0645\u0644\u06cc\u0627\u062a \u0646\u0638\u0627\u0645\u06cc \u062e\u0648\u062f \u062f\u0631 \u0634\u0645\u0627\u0644 \u0633\u0648\u0631\u06cc\u0647 \u0631\u0627 \u0622\u063a\u0627\u0632 \u06a9\u0631\u062f 💢رجب طیب اردوغان در توییتر خود خود نوشت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ و داعش در شمال سوریه آغاز کرد. ماموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی خود است». بیشتر بخوانید: اردوغان حرومزاده ، ارزوی عثمانی شدن رو به گور خواهی برد ... !

ترکیه عملیات نظامی را در شمال شرقی سوریه آغاز کردرجب سیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه آغاز عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه را اعلام کرد. خارکصده خر نفهم کجا کشتن آدم‌ها اسمش صلحه که اسم عملیاتت رو گذاشتی چشمه صلح سوریه بدبخت ، بی پناه کشور بی صاحب. همینه. هر کی دلش خواست یه چادر. بزنه واسه پیک نیک یک نیم ملیون. مسیحی را ترکیه در زمان عثمانی. قتل عمام کردن کردها سوریه چون کشوری حمایتشون نمیکنه مظلوم ترین قشر. سوریه اینا هستن داعش تمام شد. الان. حامی داعش داره به اونا حمله میکنه

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه؛ انتقادهای بین‌المللی | DW | 09.10.2019اردوغان رییس جمهوری ترکیه در توییتر خود اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور با نام 'چشمه صلح' در شرق فرات آغاز شده است. کردهای شمال و شرق سوریه بسیج عمومی اعلام کرده‌‌اند و از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند جلوی یک فاجعه انسانی در شمال سوریه را بگیرد. خانم کلینتون ۷ سال پیش که وزیر خارجه آمریکا بود، تورکیه یرو ددی تورکیه یرومدی!...اردوغان ایندی اوز اوزینه یرودی!!!... به نمایندگی از تورکهای آذربایجان جنوبی حمایت خود را از ارتش تورک(ترک) در عملیات چشمه صلح در شمال سوریه علیه گروههای تروریستی را اعلام‌میداریم-در همه حال در کنار برادران و‌خواهرانمان در ترکیه هستیم گاموح GAMOH Kodom solh?!

واکنش ترامپ به عملیات ترکیه در سوریه: ایده بدی است!واکنش ترامپ به حمله ترکیه به شمال سوریه 'ایده بدی' بوده و مورد تایید آمریکا نیست واشنگتن اوضاع را تحت نظر دارد مسئولیت آزاد شدن اسرای داعش که در سوریه تحت بازداشت هستند، متوجه ترکیه خواهد بود هیچ کدام از نیروهای آمریکا، در محل انجام عملیات حضور ندارند

وزیر خارجه ترکیه: عملیات در شمال سوریه، حق ما استوزیر خارجه ترکیه: عملیات برنامه‌ریزی‌شده ترکیه در شمال سوریه، تحت قوانین بین‌المللی و لایحه‌های سازمان ملل، حق ترکیه است تنها هدف ما تروریست‌ها هستند، از این طریق به تمامیت ارضی سوریه، یاری خواهیم رساند اردوغان و اخوان مسلمین بعد از خامنه‌ای‌و سپاه، بزرگترین تروریستهای منطقه هستند. هر انسان آزادی‌خواهی حمله ترکیه به کردها (و جدایی‌طلبی از سوی هر کسی باشد) را محکوم میکند. امیدوارم این تصمیم ترامپ هوشمندانه بوده باشه و نه فقط صرفا جمع کردن نیروهاش ازونجا. بنظر میرسه قصدش ازین حرکت تاکتیکی این باشه که ترکیه رو مشغول کنه با سوریه و کردهاش و خودش و اسراییل با فراغ خیال بیشتری بتونن ترتیب ج ا و سپاه تروریست و تو منطقه بدن. ایران و ترکیه در یک نقطه مشترک اند آنهم کوردها هیتند. حتی اگر ایران ریاکارانه و بجت مسائل داخلی بگوید ترکیه کار درستی نکرده.

شهروندان خود را که عضو داعش بوده و در سوریه به اسارت گرفته شده‌اند، بازپس گیرند.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نگرانی‌ها درباره سرنوشت هزاران تن از عوامل داعش را که هم‌اکنون در مناطق نزدیک به میدان عملیات در اسارت نیروهای کُرد سوریهستند، افزایش داده است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به BBC گفت که «ریشه‌های این مسأله در این است که کشورهای اصلی باگشت (اسیران) را نمی‌خواهند».کالین گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا «در این‌باره حق دارد»، او می‌گوید «کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و بلژیک نمی‌خواهند آنها (اسرای داعشی) بازگردند، در حالی‌که آنها شهروندانشان هستند و این کشورها می‌باید آنها را بازگردانده و محاکمه کنند و اقدامات قضایی را درباره آنها به مورد اجرا بگذارند».

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه گفت که ترکیه «عدم فرار» آنها را تضمین خواهد کرد.

او گفت که «با همکاری شرکایمان و ساکنان محلی منطقه مانند ارتش آزاد سوریه در این‌باره طرحی خواهیم ریخت».ابراهیم کالین گفت که حمله ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه است تا به پناهجویان (سوری) اجازه بازگشت به کشورشان را بدهد.

کاخ سفید یکشنبه از خروج نیروهای آمریکایی از مرزهای ترکیه و سوریه خبر داده بود. این نیروها در گذشته در شمال سوریه عملا مانع حمله ترکیه به کُردها شدند.

این مقام ترکیه‌ای همچنین گفت که کشورش مسئولیت «اسرای داعش» را بر عهده خواهد گرفت، دونالد ترامپ اما از کشورهای اروپایی همچنین خواست تا برای تعامل با شهروندان اسیرشان در سوریه وارد عمل شوند.این نگرانی وجود دارد که عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه و بالاگرفتن درگیری‌های میان کُردها و ترکیه ممکن است گروه داعش را مجددا احیا کند.

نیروهای کُرد سوری در واقع حفاظت از محل نگهداری اعضای بازداشت شده گروه داعش را بر عهده دارند. عوامل داعش طی عملیات بلندمدت ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که با حمایت و رهبری ایالات متحده آمریکا صورت گرفت به اسارت گرفته شدند.

عملیات ائتلاف بین‌المللی با هدف مبارزه با عناصر مسلح داعش، کاهش هواداران آن و تعامل با افراد خانواده‌های آنها که هم‌اکنون در اردوگاه‌های پرجمعیت آوارگان جنگی نگهداری می‌شوند، انجام شد، اما اکنون در سایه عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه کنترل کُردها بر اماکن نگهداری اسرای داعشی تضعیف خواهد شد.

کُردها که از عقب‌نشینی ناگهانی نیروهای آمریکایی از این منطقه خشمگین شده‌اند، پیش‌تر هشدار داده بودند که «برای رویارویی با هر حمله‌ای از سوی ترکیه می‌باید نیروهایشان را به جای دیگری غیر از محل محافظت از بازداشت‌شدگان داعشی منتقل کنند.»در حالی که ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش پیروانش را به تلاش هرچه بیشتر برای آزادسازی اسرای بازداشت شده گروه داعش و خانواده‌هایشان که در اردوگاه‌ها به سر می‌برند فراخوانده است، تحولات کنونی در پی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بر نگرانی‌ها در این باره افزوده است.

نیروهای کُرد بیش از 24 تاسیسات بازداشتگاهی را که در مناطقی در شمال شرق سوریه پراکنده‌اند، اداره می‌کنند. در این بازداشتگاه‌ها بیش از 10 هزار جنگجوی داعشی که در بین آنها 2000 جنگجوی خارجی و 800 اروپایی حضور دارند، نگهداری می‌شوند.

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که ایالات متحده آمریکا آن را رهبری می‌کند گفته که این نیرو به تنهایی توانایی کنترل و ادامه بازداشت هزاران جنگجوی داعشی را ندارد و ممکن است ائتلاف تنها به ادامه بازداشت جنگجویان برجسته داعش کمک کند.از سویی داعش به رغم شکست منطقه‌ای‌ایش توانسته به شورش‌های خود در عراق و سوریه ادامه داده و در این راستا عملیات انتحاری، ترورها و کمین‌هایی را انجام دهد.

بعضی از گزارش‌ها به باقی ماندن 14 تا 18 هزار تن از عوامل داعش در سوریه و عراق اشاره دارد، که از جمله آنها حدود 3000 جنگجوی خارجی هستند.

داعش 80 الی 90 فقره حمله در مناطق تحت کنترل کُردها در سوریه انجام داده است.