عمر مومنی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادند

11/09/2019 06:19:00 ب.ظ

عمر مومنی، کارتونیست اردنی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادند بیشتر بخوانید🔽

اردن, هنر

عمر مومنی، کارتونیست اردن ی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادند بیشتر بخوانید🔽

عمر مومنی، کارتونیست اردن ی که در واشنگتن دی‌سی به سر می‌برد جزو نخستین هنر مندانی بود که به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان داد. کاریکاتور او به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

عمر مومنی، کارتونیست آزاد اردنی جزء نخستین افرادی بود که کاریکاتوری از سحر خدایاری ترسیم کرد. این تصویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.او در گفت‌وگو با یورونیوز درباره دلایل پرداختن به این موضوع می‌گوید: «اغلب کارهای من درباره فوتبال و موضوعات مرتبط با آن است. خیلی از فالوئرهای من به ویژه ایرانی‌ها از آنچه بر سر سحر آمده نوشتند. همین پیام‌ها بود که حس همدلی، عصبانیت و ناامیدی من را بر انگیخت.»

به گفته آقای مومنی «ما در قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و تبعیض‌ها علیه زنان کماکان ادامه دارد. سحر مثل همه آدم‌های دیگر، مثل من و شما حق داشت مسابقات را در استادیوم تماشا کند. آنها که فوتبال را خلق کردند دلشان می‌خواست آدم‌ها را دور هم جمع کنند.»او در پایان تاکید دارد که امیدوار است فیفا و دیگران راه‌ حلی برای این مساله بیابند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

واکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بودواکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بود فراخوان تحریم رفتن به استادیوم از سوی وزرشکاران ایرانی

ائتلاف عربی: پهپاد حوثی که به سوی سعودی به پرواز درآمده بود سرنگون شدسرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که نیروهای ائتلاف شامگاه

مرگ «دختر آبی» پس از خودسوزی در اعتراض به دادگاهی شدن برای ورود به ورزشگاه🔹 مرگ دختر_آبی پس از خودسوزی در اعتراض به دادگاهی شدن برای ورود به ورزشگاه در حالیکه خبرگزاری‌های نزدیک قوه قضاییه دلیل خودسوزی او را مخفی می‌کردند، خانواده او فاش کردند که در پی تلاش برای ورود به ورزشگاه این دختر به شش ماه زندان محکوم شده بود.

فیفا در نامه‌ای به یورونیوز به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان دادفیفا در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در این زمینه نوشت: «ما از این فاجعه با خبر هستیم و بابت آن بسیار متأسفیم.»

احضار سفیر ایران در لندن در اعتراض به بدعهدی این کشور درباره نفتکش آدریان دریاوزارت خارجه بریتانیا با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، بدقولی ایران درباره نفتکش آدریان_دریا۱ را محکوم کرد.

یک خبرنگار زن به اتهام سقط جنین غیرقانونی در مراکش دستگیر شدهاجر ریسونی خبرنگار روزنامه عربی زبان اخبارالیوم روز ۳ سپتامبر در مطب دکتر متخصص زنان «در حین عمل سقط جنین» همراه با نامزد، دکتر متخصص زنان، دکتر بیهوشی و یک پرستار در شهر رباط مراکش بازداشت و به دادستانی منتقل شدند.

Aa عمر مومنی، کارتونیست آزاد اردنی جزء نخستین افرادی بود که کاریکاتوری از سحر خدایاری ترسیم کرد.خودسوزی کرده بود علی کریمی بازیکن ایرانی مردم را به تحریم رفتن به استادیوم فراخواند.دوشنبه 9 سپتامبر موفق شدند یک پهپاد شبه نظامیان حوثی که به سوی سعودی به پرواز در آمده را رهگیری و سرنگون کنند.اشتراک مشاهده نظرات چاپ دختری که پس از بازداشت و دادگاهی شدن به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه، خودسوزی اعتراضی کرده بود، درگذشت.

این تصویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. او در گفت‌وگو با یورونیوز درباره دلایل پرداختن به این موضوع می‌گوید: «اغلب کارهای من درباره فوتبال و موضوعات مرتبط با آن است. خدایاری که چندی قبل در اعتراض به حکم شش ماه زندان خود برای ورود به ورزشگاه در برابر مجتمع قضایی دست به خودسوزی زده بود، صبح روز دوشنبه درگذشت. خیلی از فالوئرهای من به ویژه ایرانی‌ها از آنچه بر سر سحر آمده نوشتند.» المالکی در ادامه بیان کرد که تلاش‌های «تروریستی» مکرر شبه نظامیان حوثی نشان‌گر حالت ناامیدی است که با آن مواجه هستند و منعکس کننده وقوع تلفات در میان عناصر آنها و انهدام مهمات‌شان است. همین پیام‌ها بود که حس همدلی، عصبانیت و ناامیدی من را بر انگیخت. دختری که پس از تحمل چند روز درد، جان داد نه می‌خواست مثل دختر لاریجانی و پسر ظریف در آمریکا ولگردی و عیاشی کند نه مثل ژن خوب عارف، دنبال ویژه‌خواری بود.» به گفته آقای مومنی «ما در قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و تبعیض‌ها علیه زنان کماکان ادامه دارد. تا زمان مرگ جزئیات زیادی از او منتشر نشد اما برخی اسم کامل او را «سحر خدایاری» ذکر کردند.

سحر مثل همه آدم‌های دیگر، مثل من و شما حق داشت مسابقات را در استادیوم تماشا کند. حسين باستان تحلیلگر سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی نوشت: «واکنش دادگستری به خبر خودسوزی ⁧#دختر_آبی⁩ مقابل یک واحد قضایی در این حد بود که او‌ با “پوشش نامناسب”، “عفت عمومی” را “جریحه‌دار” و به ماموران “توهین” کرده. المالکی در ادامه بیان کرد: «تلاش‌های تروریستی مکرر و اخیر شبه‌نظامیان حوثی در نتیجه تلفاتی سنگین در زمینه تجهیزات، مهمات و ادوات است که عوامل تروریستی شبه‌نظامی در پی عملیات نظامی نیروهای ائتلاف عربی متحمل شده‌اند. آنها که فوتبال را خلق کردند دلشان می‌خواست آدم‌ها را دور هم جمع کنند.» او در پایان تاکید دارد که امیدوار است فیفا و دیگران راه‌ حلی برای این مساله بیابند. مسیح علینژاد خبرنگار و فعال سیاسی نوشت: «شرم شرم بر تک تک مردان اگر بعد از جان باختن #دختر_آبی دوباره وارد استادیوم‌های صدهزار پسری شوند بی‌آنکه خودسوزی خواهرشان به خاطر حق ساده ورود به همان استادیوم ذره‌ای برای‌شان مهم باشد که دست از همدستی با ظالم بردارند. سحر خدایاری، دختر جوان علاقه‌مند به فوتبال به دختر آبی معروف شد. ائتلاف عربی یکشنبه اعلام کرده بود، جنگنده‌‌های آنان زاغه سلاح‌های سبک، متوسط و مهمات وابسته به شبه‌نظامیان حوثی در منطقه «بنی معین» در شهرستان رازح استان صعده را بمباران کرده‌اند. او طرفدار تیم استقلال بود. عمر مومانی طراح و کارتونیست سرشناس ایرانی نیز پس از خودسوزی و درگذشت دختر آبی طرحی را منتشر کرد باشگاه استقلال ایران نیز در صفحه توییترش نوشت: «سحر ،.

بارها با گریم پسرانه توانست به استادیوم برود و یک بار نیز دستگیر شد. گفته شده او پس از اطلاع از احتمال حکم ۶ ماه زندان خود مقابل دادگاه انقلاب اقدام به خودسوزی کرد.. خودسوزی او در نهایت به مرگش منجر شد. واکنش‌ها به مرگ سحر خدایاری از سوی چهره‌های سیاسی، وزرشی و هنرمندان ایرانی و برخی چهره‌های خارجی کماکان ادامه دارد. .