علی اکبر صالحی: بی‌اعتمادی ما به آمریکا براساس واقعیت‌ها است

29/10/1399 08:40:00 ق.ظ

صالحی: *در برجام هیچ‌کدام از حقوق فنی هسته‌ای‌مان را واگذار نکردیم *اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند برگردند، برجام همان برجام قبلی است *نه ما به آن‌ها اعتماد داریم و نه آن‌ها به ما اعتماد دارند *عملاً داریم نیم کیلو اورانیوم ۲۰ درصد در روز تولید می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR ، درباره موضوع تحریم‌ها و برجام به اظهار نظر پرداخته است. چرا غربی‌ها موظف هستند که تمام تحریم‌ها را بردارند؟ و چرا رفع تحریم‌ها اساساً از بازگشت آمریکایی‌ها به برجام مهم‌تر است؟ البته کشورهای همسایه مشکل زیاد دارند، ولی ظاهراً مشکل تحریمی و خارجی ندارند.

از اوّایل دهه‌ی هشتاد، ما را به اعتبار اینکه فعالیت‌های سری انجام می‌دادید و به آن‌ها نگفتیم، تحریم‌ کردند که این کذب مطلق است. من دارم مستند می‌گویم. زمانی که آقای البرادعی مدیرکل بود، اگر اشتباه نکنم سال ۸۱، بنده نماینده‌ی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بودم. وقتی که منافقین اعلام کردند ایران در نطنز دارد مثلاً تأسیسات سری می‌سازد، قبل از آن ما آقای البرادعی را به ایران آورده بودیم و به اصفهان هم رفته بود. در فاصله‌ی دو سه سال، دو بار به ایران آمد و من آن موقع نماینده‌ی ایران بودم. در اصفهان به او گفتیم ما داریم در اینجا تأسیسات UCF برای تبدیل اورانیوم درست می‌کنیم؛ یعنی اورانیوم را به گاز UF۶ تبدیل می‌کنیم. آنجا به او گفتم می‌دانی ما برای چه می‌خواهیم گاز UF۶ تولید کنیم؟ چون آقای البرادعی متخصص هسته‌ای نبود و حقوقدان بود، گفت چرا؟ گفتم ما می‌خواهیم غنی‌سازی بکنیم، والا پودر اورانیوم نگه‌ داریم، آسان‌تر از گاز است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

بله با پیشنهاد هایی که در برجام برای محدودیت ایران دادید به طرف آمریکایی از جمله پر کردن سیمان در لوله های آب سنگین اراک مشخصه اعتماد نداشتید،یعنی یه جوری حرف مفت میزنه انگار ۱۰۰سال از برجام گذشته. نابودبادمسولین مفسدوبیعدالتی درجهان امین.