کرونا, کرونا در ایران, روابط ایران و چین, علی مطهری

کرونا, کرونا در ایران

علی مطهری: گستاخی سفیر چین باید پاسخ داده شود | DW | 09.04.2020

وزارت خارجه از سفیر چین در مجادله با سخنگوی وزارت بهداشت استمالت کرده است. مطهری می‌گوید قرار نبود مبارزه با آمریکا به وابستگی به چین تبدیل شود. محمود صادقی به ظریف تذکر داد که خط مشی نه شرقی نه غربی را رعایت کند.

09/04/2020 09:54:00 ب.ظ

وزارت خارجه از سفیر چین در مجادله با سخنگوی وزارت بهداشت استمالت کرده است. مطهری می‌گوید قرار نبود مبارزه با آمریکا به وابستگی به چین تبدیل شود. محمود صادقی به ظریف تذکر داد که خط مشی نه شرقی نه غربی را رعایت کند.

وزارت خارجه از سفیر چین در مجادله با سخنگوی وزارت بهداشت استمالت کرده است. مطهری می‌گوید قرار نبود مبارزه با آمریکا به وابستگی به چین تبدیل شود. محمود صادقی به ظریف تذکر داد که خط مشی نه شرقی نه غربی را رعایت کند.

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی و سخنگوی وزارت بهداشت،  چند روز قبل در کنفرانسی رسانه‌ای، از چین انتقاد کرد که با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید – ۱۹، شوخی تلخی با دنیا کرد.  جهانپور گفت: «... همه کشورهای درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند که بیماری شبیه آنفولانزاست و آسان‌تر از آن است اما چنین نیست و نمی‌شود گفت دوره بیماری دو ماه است...»

روحانی ایرانی به فارس: اگر بی‌غیرت باشیم با خوک چه فرقی داریم؟ دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت واکنش‌ها به قتل رومینا: 'خانه پدری' امن نیست | DW | 27.05.2020

چانگ هوا نیز در واکنش، به جهانپور پیشنهاد کرد که اخبار نشست‌های روزانه وزارت بهداشت چین را به دقت مطالعه کند. جهانپور هم نوشت وزارت بهداشت ایران روزانه دو کنفرانس دارد که سفرا هم در آن دعوت دارند. پس از آن، سفیر چین در توییتی جدید به صورت تلویحی به جهانپور تحکم کرد که"به حقایق و تلاش‌های ملت بزرگ چین" احترام بگذارد. جهانپور در پاسخ با لحنی آشتی‌جویانه، حمایت‌های چین از ایران را فرامو‌ش نشدنی خواند و از بیگانگان خواست ذوق‌زده نشوند. سفیر چین هم از در مسالمت وارد شد و نوشت: «دوستان باید به یکدیگر کمک کنند. ما با هم می‌جنگیم.»

فراز و فرود این توییت‌ها و دخالت وزارت خارجه برای دلجویی از سفیر چین، بحثی در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و کارشناسان علمی به راه انداخت. سخنگوی وزارت خارجه،"شجاعت و تعهد و حرفه‌ای گری چین در مهار کرونا" را شایسته تبریک دانست و مراتب قدردانی ایران از چین در شرایط جاری را ابراز کرد.

گروهی نیز از وزارت بهداشت انتقاد کردند که چرا دیر به شوخی تلخ چینی‌ها پی برد و زود فریب خورد. برخی هم افسوس خوردند که کاش این مطلب را یک مقام علمی مستقل بیان می‌کرد نه سخنگوی وزارت بهداشت که حرف‌هایش برای کشور می‌تواند هزینه‌ساز باشد.پیش از انتشار توییت علی مطهری برای پاسخگویی به"گستاخی سفیر چین"، ۱۶ نماینده مجلس نیز چهارشنبه در نامه‌ای به جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته‌اند که انتظار می‌رفت وزارت خارجه اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر چین را با احضار و تذکر پاسخ می‌داد. این نمایندگان در نامه به ظریف تذکر داده‌اند که به موضع‌گیری‌های وزارت خارجه نظارت بیشتر داشته باشد تا غرور ملی ایرانیان بیش از این دستخوش عوارض ناشی از تحریم‌های ظالمانه ایالت متحده آمریکا نشود. تذکر یاد شده، حق را به جانب سخنگوی وزارت بهداشت داده که اطلاعات چین درباره ویروس کرونا را گمراه‌کننده خوانده و موضع‌گیری سخنگوی وزارت خارجه را نافی شعار"نه شرقی نه غربی".

تذکر مربوطه را محمود صادقی، مصطفی کواکبیان، بهرام پارسایی، محمد فیضی، رضا کریمی، احمد مازنی، محمدرضا بادامچی، داوود محمدی، شهاب الدین بیمقدار،سید حمایت میرزاده، سیدفرید موسوی، علی ساری، محمد کاظمی، مهدی شیخ و غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی امضا کرده‌اند.

محمود صادقی نیز پیش‌تر در توییتی نوشته بود: «اینکه اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت درباره‌ شوخی تلخ کشور منشأ کرونا ویروس مورد اخم سفیر آن کشور قرار گیرد و سخنگوی وزارت خارجه‌ با دست‌پاچگی‌ از آن سفیر استمالت‌جویی کند؛ نه با خط‌مشی نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی سازگار است نه با اصل عزت که از اصول سه‌گانه سیاست خارجی ما است.»

این نماینده مجلس در تازه‌ترین توییت نوشته که لحن برخی نهادهای نظامی در این باره مایه شگفتی، تامل و تاسف است.در این میان، دکتر مینو محرز، عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹، به خبرگزاری ایلنا گفته از چین انتظار نمی‌رود آمار و اطلاعات دقیقی بدهد: «آنها نتایج بسیاری از مقالات‌شان را پس می‌گیرند و آمار و مطالعات‌شان خیلی درست نیست. با سابقه‌ای که از مطالعات علمی آنها داریم می‌دانیم به آمارهایشان هم نمی‌شود اتکا کرد.»

روحانی دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرد گاف میرسلیم در گفتگو با تریبون تر‌‌وریسم؟- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim زلزله ۴ ریشتری در گسل مشا رخ داده/ مردم به جای نگرانی آماده باشند ادامه مطلب: DW فارسی »

موج حملات محافظه کاران به منتقدین سفیر چین نشان داد که شعار نه شرقی نه غربی فقط یک شعار بود و جمهوری اسلامی حاضر است برای خم نشدن جلوی غرب به هر ذلتی جلوی شرق تن دهد و متاسفانه بازهم بازنده این جهل و حماقت حاکمان ایران ستیز، ایران بانو و مردمش هستند راه_رهایی_ناسیونالیسم_ایرانی یاعلی, خیلی چیزها قرارنبودکه بشه ولی بلطف چسبیدن امثال شما به بیضه ی اسلام اینگونه شد که از بوی گندش خودی ها هم دماغشان را گرفته اند. وقتی آزادیخواهان گلوپاره میکردن که باید کرامت انسانی و حقوق بشر همواره مراعات شود شما مسلمانان حقوق بشراسلامی را ترجیح دادین. هذا حقوق بشر اسلامی.

اسمش وابستگی نیست ، اسم دقیقش مستعمره و بردگی جمهوری اسلامی، خامنه ای و سپاه در برابر چینه . پدر سگهاي چيني رژیم کثیف اسلامی برای حفظ خودش کون چین را لیسیده محمود صادقی نگو آفتاب پرست بگو راست گفته دیگه دیگه پوزش خواستنتون چی بود حداقل تو ظاهر یخورده عزت نفس داشته باشید بازی موش وگربه را که همه میدانیم. خو دتونین

خب خدا رو شکر کاپیتالاسیون چینی هم داره در کشور جاری میشه استمالت؟؟؟ نماینده است و ظاهرادکترایی هم دارد.بد است که در مورد صحنه بین المللی و تناسب قوای نیروها درآن چیزی نمی داند.کارزار«چین ستیزی»را ترامپ به راه انداخته.دیروز هم تهدید کردکه حق عضویت آمریکا درWHOرا قطع می کند. افتخار پادویی در این کارزار را هم‌ به اپوزیسیون مفلوک و دوستان نادان داده!

مطهری غلط کرد.

مطهری: قرار نبود مبارزه با آمریکا باعث وابستگی به چین شودمقصر اصلی نه چینه نه ایرانه نه آمریکا! قبل از ظهور مهدی دو سوم مردم جهان مثل کمونیستها کاپیتالیستها اسلامیست با مرگ سفید می میرند تا جاده برای ظهور آن حضرت آماده شود...🤔😆 آقای drjahanpur حرفی از خودش در نیاورد، متخصصان همه دنیا به اطلاعات چین به چشم یک راه رفته نگاه کردن که دیگه لازم به اتلاف وقت نیست و همان راه را رفتن.ایران، ایتالیا ،مخصوصا انگلستان آمریکا همه به دید یک ویروس خیلی مسری ولی با درصد پایین مرگ نگاه می‌کردند چون به چین اعتماد داشتن

جمعی از نمایندگان مجلس ایران خواستار احضار سفیر چین شدندهفده نماینده مجلس ایران در تذکری به وزیر امور خارجه ایران خواستار احضار سفیر چین در تهران به این وزارت‌خانه شدند. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 484 تن رسید

روحانی صندوق جهانی پول را به دادن وام 5 میلیارد دلاری به ایران ترغیب کردحسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه 8 آوریل،از صندوق بین‌المللی پول خواست تا وام 5 میلیارد 😕 اندر توهمات بی بی سی فارسی: میلیون ها شخصیت سیاسی و فرهنگی در کل دنیا کار وزندگی خود را تعطیل کرده و به دولت ترامپ فشار آورده خواستار توقف تحریم ها علیه ج ا شدند. از جمله بهمن کالباسی، سیاوش اردلان، نگار مرتضوی، تریتا پارسی، عطاالله مهاجرانی، مسعود بهنود، حسن شر الله و سایر علما! مشکل فقط با پول نیست 🙄🕊

سناتور آمریکایی مبتلا به ویروس کرونا پس از بهبودی به عرصه پزشکی بازگشتسناتور آمریکایی مبتلا به ویروس_ کرونا پس از بهبودی به عرصه پزشکی بازگشت رئیس بیمارستانی که سناتور پال در آن جا داوطلب شده در بیانیه‌ای گفته که حضور او باعث تقویت روحیه بیماران و کادر درمانی شده است. مصی:چندبار صیغه شده اید؟ غیر از خیانت به زن فراهانی بیشتر هم بوده؟ طفل نامشروعی که باردار شدید چه شد؟ شما چطور در ایران محجبه بوده و هیچ خطر نکردید؟ ولی در خارج از کشور دختران مردم را به کشف حجاب و زندان رفتن دعوت میکنید؟ .! فیلم و دوربین ساده لوحان، درآمد و کاسبی کلاشان!

سازمان جهانی بهداشت:روند ابتلا به کرونا در ایران به سطح ثابت رسیده استمدیر منطقه‌ای عملیات اضطراری سازمان جهانی بهداشت: به واسطه افزایش موثر بسیاری از اقدامات کنترل کننده، ما شاهد ثابت ماندن تعداد موارد ابتلا به کرونا در ایران هستیم و در حقیقت، برخی اشارات از کاهش تعداد مبتلایان جدید در روزهای اخیر خبر می‌دهد چرا؟ نکنه ویروسها فاصله گذاری رو رعایت کردن؟ تعداد فوتی های ایتالیا رو نگاه میکنم ، تعداد فوتی های پانزده روز گذشته شروع کرونا در انگلیس نگاه میکنم و مقایسه میکنم با ایران که عملا هیچ قرنطینه ای هم نداشت و نداره ، فکر میکنم با این آمارهای جمهوری اسلامی و رسانه های مزدورش واقعا به سخره گرفته شدیم