علیرضا جباری، نویسنده و عضو کانون نویسندگان درگذشت | DW | 07.12.2020

17/09/1399 10:57:00 ب.ظ

علیرضا جباری، نویسنده، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او مترجم پرکاری بود و دو ترجمه او از ایزابل آلنده و تونی موریسون، آثاری آشنا برای کتابخوانان ایران هستند.

علیرضا جباری، نویسنده، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او مترجم پرکاری بود و دو ترجمه او از ایزابل آلنده و تونی موریسون، آثاری آشنا برای کتابخوانان ایران هستند. علیرضا جباری متولد ۱۸ بهمن ۱۳۲۳ در شیراز بود. تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز ادامه داد و در رشته اقتصاد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

جباری عضو فعال کانون نویسندگان ایران بود و علاوه بر نویسندگی و ترجمه، فعالیت مدنی و سیاسی نیز داشت. او از جمله یکی از کنشگران"کارزار لغو اعدام" (لگام) بود.

دو ترجمه او یکی با نام"اوالونا" از ایزابل آلنده و دیگری"آبی‌ترین چشم" نوشته نویسنده آمریکایی تونی موریسون، آثاری آشنا برای جامعه کتابخوان ایران هستند. جباری در سال ۱۳۸۲ به زندان افتاد. زندانی ‌شدن او با واکنش نویسندگان جهان از جمله ایزابل آلنده نویسنده شیلیایی مواجه شد. خانم آلنده در نامه‌ای به محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، خواستار آزادی او شد و جباری پس از نزدیک به ۲ سال حبس مهر سال ۱۳۸۳ از زندان گوهردشت کرج آزاد شد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

علیرضا نوری، نویسنده ایرانی بازداشت و به زندان همدان منتقل شد | DW | 11.02.2021علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان بازداشت و به زندان همدان منتقل شده است. فشار به اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان افزایش یافته است. بر پدر و مادر هر چی أخونده لعنت. فدای سر آنگلا مرکل و قراردادهای تجاریش علی خامنه‌ای، ضحاک_زمانه «امروز در کشور ما آزادی فکر هست، آزادی بیان هست، آزادی انتخاب هست. هیچکس بخاطر اینکه فکرش و نظرش مخالف نظرِ حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. کسی با افراد ضدحکومت کاری ندارد. هرکس ادعا کند که من مورد فشار قرار گرفته‌ام دروغ گفته»

علیرضا نوری، نویسنده و شاعر برای اجرای حکم زندان بازداشت شد1hoseim ای داد چرا؟ نابود باد رژیم ولایت کفر و فساد و ستم اسلامی...

علیرضا فرشی از زندان تهران بزرگ به مرخصی درمانی اعزام شدفقط ۱۰۰ میلیون هزینه فر شش ماه هست .

پرونده‌سازی جدید برای علیرضا فرشی هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری

برگزاری جلسه دادگاه علیرضا فرشی بدون ابلاغ قبلی