علل افزایش مبتلایان به کرونا در اهواز از زبان فرماندار

23/04/2020 08:11:00 ب.ظ

فرماندار اهواز افزایش نمونه‌گیری، رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مشاغل و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را از علل افزایش بیماران مبتلا به کرونا در اهواز برشمرد.

فرماندار اهواز: با افزایش نمونه‌برداری‌ها، تعداد افراد شناسایی شده مبتلا به کرونا افزایش یافته‌اند مشخص شده است که افراد زیادی مبتلا هستند اما پیش از این از آن‌ها نمونه‌گیری نمی‌شد هنوز مشخص نیست که امکان تهیه ماسک برای ارباب رجوع ادارات را داریم یا خیر

فرماندار اهواز افزایش نمونه‌گیری، رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مشاغل و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را از علل افزایش بیماران مبتلا به کرونا در اهواز برشمرد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: شناسایی به موقع مبتلایان بدون علامت کرونا، در درمان زودتر آن‌ها و در پی آن جلوگیری از آلوده شدن افراد بیشتر، تاثیرگذار است.فرماندار اهواز تصریح کرد: همچنین رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مشاغل کم‌ریسک و با ریسک متوسط و حضور پررنگ مردم در خیابان‌ها و بازارها و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، موجب سرعت انتشار ابتلا به کروناویروس شده است.

وی ادامه داد: افزایش موارد ابتلا به کروناویروس در اهواز باعث افزایش مرگ و میر نشده است. هیچکدام از شاخص‌ها در این خصوص مشکل خاصی ندارند و شرایط تحت کنترل است.عالمی‌نیسی بیان کرد: برای اینکه مردم احساس نکنند وضعیت عادی شده و خطر کرونا رفع شده است و رفت و آمد و حضور در خیابان‌ها را شروع نکنند، از نظر روانی وضعیت اهواز را برای توجه به خطر کرونا تغییر می‌دهیم و از طریق صدا و سیما، بیلبوردها و تبلیغات شهرداری و اتحادیه‌های اصناف نسبت به قرار دادن پیام‌های هشدار در مراکز کسب و کار در معرض دید مردم، اقدام می‌شود تا خطر ابتلا به کرونا برای مردم مشهود باشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

مستمری بازنشستگان باید ۱ میلیون و ۸۳۵ به اضافه ۹۶۵ هزار تومان افزایش یابد/ دولت با عدم تعهد به معیشت مستمری‌بگیران، آنها را می‌رنجاند/ پیگیری‌های حقوقی شروع شدرئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران با بیان اینکه بین حداقل دستمزد ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار تومانی کارگران، با کف حقوق ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی سال ۹۹، ۹۶۵ هزار تومان فاصله وجود دارد، گفت: «به منظور رعایت دقیق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره‌ی کف حقوق، باید جمع ۹۶۵ هزار تومان با حداقل دستمزد، مبنای تعیین حداقل مستمری سال ۹۹ بازنشستگان تامین اجتماعی قرار گیرد.» مستمری بگیرانی هستن که فقط ۸۰ هزارتومان پایه حقوق دارن و بعد چند سال الان شده۲۸۰هزارتومان به نظرتون دولت یه خانواده ۳نفره در این اوضاع چطور با این ۲۸۰زندگی کنه؟؟؟!!!!!!!تو را خدا رسیدگی کنید

عده‌ای برای دفاع از سازمان تامین اجتماعی داد و قال دروغین راه انداخته‌اند/ افزایش حداقل مستمری به 2 میلیون 800 هزار تومان به استناد مصوبه مجلسعضو هیات مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی با ارسال نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواستار اجرای مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی و افزایش حداقل مستمری به 2 میلیون 800 هزار تومان شد.

تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش داشته است | DW | 22.04.2020رییس اورژانس تهران گفته است تعداد بیماران بدحال کرونایی در این شهر افزایش داشته است. رییس ستاد کرونا در تهران نیز گفته الگوی مراجعه بیماران کرونایی تغییر کرده و این بیماران تا بدحال نشوند به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند. شورای شهر تهران از باند دیکتاتوری هاشمی رفسنجانی مرگزده و همراه روحانی می باشند و دارند باهم عوام فریبی می‌کنند.

تعداد بیماران بدحال کرونایی در تهران افزایش یافته استتهران - ایرنا - رییس اورژانس تهران گفت: این روزها تعداد ماموریت‌های اورژانس پیش بیمارستانی کاهش یافته، اما بیماران کرونایی که منتقل می‌شوند بدحال‌تر بوده و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند و بلافاصله از اورژانس به تخت‌های آی سی یو منتقل می‌شوند. رییس اورژانس تهران: آمبولانس بیماران کرونایی هم از سایر آمبولانس‌ها جدا شد. همچنین بلافاصله بعد از انتقال بیمار، اورژانس‌ها به فضایی وارد شده و بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شست‌وشو شده و وارد چرخه می‌شدند

مرگبارترین تیراندازی تاریخ کانادا؛ شمار قربانیان افزایش یافتپلیس همچنان به دنبال یافتن پاسخ‌های این جنایت هولناک است. از آنجایی که قاتل با لباس و خودروی پلیس دست به این جنایت زده، پرسش‌ها در باره چرایی و چگونگی این حمله را بیشتر کرده است.

افزایش عادلانه دستمزد تورم‌زاست یا سیاست‌های نئولیبرالی؟ / از ابرسپرده گذاران بانکی تا ایجاد حباب در بازار بورس برای جمع‌آوری نقدینگی مردمدر این بازار پریشان اقتصاد، گناه مردم و سرمایه‌گذارانِ بالقوه بازار بورس چیست؛ مردمی که اگر از طبقه کارگر و مزدبگیر باشند، دستمزدشان به بهانه «تورم زا بودن» حتی به اندازه نصف هزینه‌های زندگی افزایش نیافته و هر ماه و هر سال، باید عواقب شوک‌تراپی‌های اقتصادی دولت را بر دوش کشیده و بالا رفتن سرسام‌آور هزینه‌های زندگی را تحمل کنند؛ مردمی که اگر از قضا، سرمایه اندکی هم داشته باشند و در اثر تبلیغاتِ مکرر دولت، آن را در بازار سهامِ حبابی سرمایه‌گذاری کنند، معلوم نیست عاقبتشان به کجا می‌کشد؟!

جمال عالمی‌نیسی در نشست خبری امروز (پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت) با اشاره به علل افزایش بیماران مبتلا به کرونا در اهواز اظهار کرد: از حدود ۱۰ روز پیش نمونه‌برداری سرپایی از مردم اهواز آغاز شده است به همین دلیل شاهد افزایش موارد ابتلا بوده‌ایم بنابراین یکی از علل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در اهواز، افزایش نمونه‌گیری بوده است.«علی دهقان کیا» در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه در سازمان تامین چند جلسه درباره تعیین حداقل مستمری و مستمری سایر سطوح برگزار شده است اما پیشنهادها باید جمع‌بندی و برای تصویب به هیات وزیران ابلاغ شوند، گفت: «پس از اینکه در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، درباره تعیین مستمری این دو گروه تصمیم‌گیری شد، آن را به هیات دولت می‌فرستند تا پس از تصویب، برای اجرا به هیات امنا ابلاغ شود؛ اما هیات امنا تاکنون جلسه‌ای تشکیل نداده است.به گزارش ایلنا، «نصرالله دریابیگی» دبیر خانه کارگر استان مازندران و عضو هیات مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی در نامه خود به «محمد شریعتمداری» به شیوع کرونا در کشور و تعطیلی کارگاه‌های تولیدی اشاره کرد و خواستار رسیدگی دولت به وضعیت این کارگاه‌ها شد.رییس اورژانس تهران در یک کنفرانس خبری که به صورت ویدیو-کنفرانس برگزار شد گفت تعداد ماموریت‌های اورژانس در تهران کمتر شده اما بیماران کرونایی که به بیمارستان منتقل می‌شوند بدحال‌تر هستند.

با این کار، شناسایی افراد مبتلا به کروناویروس افزایش می‌یابد و از آلوده کردن افراد بیشتر جلوگیری می‌شود. به گزارش ایسنا، وی افزود: شناسایی به موقع مبتلایان بدون علامت کرونا، در درمان زودتر آن‌ها و در پی آن جلوگیری از آلوده شدن افراد بیشتر، تاثیرگذار است.» رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران، افزود: «به منظور رعایت دقیق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره‌ی کف حقوق، باید جمع ۹۶۵ هزار تومان با حداقل دستمزد، مبنای تعیین حداقل مستمری سال ۹۹ بازنشستگان تامین اجتماعی قرار گیرد. فرماندار اهواز تصریح کرد: همچنین رفع محدودیت‌ها و بازگشایی مشاغل کم‌ریسک و با ریسک متوسط و حضور پررنگ مردم در خیابان‌ها و بازارها و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، موجب سرعت انتشار ابتلا به کروناویروس شده است.   وی در بخش دیگری از این نامه با اشاره به بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، نوشت که عده‌ای بدون پرداختن به این موضوع برای دفاع از این صندوق داد و قال بی‌مورد و دروغین راه انداخته‌اند. وی ادامه داد: افزایش موارد ابتلا به کروناویروس در اهواز باعث افزایش مرگ و میر نشده است.»  فاصله ۹۶۵ هزار تومانی را چگونه می‌توان جبران کرد؟  وی با بیان اینکه فاصله ۹۶۵ هزار تومانی را می‌توان به راحتی با افزایش حق همسر، حق مسکن، حق اولاد و بن بازنشستگان جبران کرد، گفت: «مهم این است که اراده‌ای برای افزایش قدرت خرید بازنشستگان که در انتهای سال ۹۸ به زیر ۳۰ درصد رسیده بود و در ادامه سال هم تحت تاثیر افزایش ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت اجناس در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹، کوچکتر می‌شود، وجود داشته باشد. هیچکدام از شاخص‌ها در این خصوص مشکل خاصی ندارند و شرایط تحت کنترل است. به گفته علیرضا زالی بیماران تا حالشان وخیم نشود به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند.

عالمی‌نیسی بیان کرد: برای اینکه مردم احساس نکنند وضعیت عادی شده و خطر کرونا رفع شده است و رفت و آمد و حضور در خیابان‌ها را شروع نکنند، از نظر روانی وضعیت اهواز را برای توجه به خطر کرونا تغییر می‌دهیم و از طریق صدا و سیما، بیلبوردها و تبلیغات شهرداری و اتحادیه‌های اصناف نسبت به قرار دادن پیام‌های هشدار در مراکز کسب و کار در معرض دید مردم، اقدام می‌شود تا خطر ابتلا به کرونا برای مردم مشهود باشد.»  دهقان کیا با بیان اینکه با تعیین حداقل مستمری کارگران بازنشسته بر مبنای حداقل دستمزد کارگران شاغل که موضوع ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی است، نمی‌توان جامعه مو سفیدان سازمان تامین اجتماعی را از زیر خط فقر خارج کرد، گفت: «البته با اضافه کردن ۹۶۵ هزار تومان به حداقل دستمزد، برای تعیین حداقل مستمری، نمی‌توان حق مطلب را ادا کرد اما حداقل زمینه برقراری عدالت، میان کارگران شاغل، کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری با مستمری‌بگیران تامین اجتماعی رعایت شده است.  لینک کوتاه. وی ادامه داد: مجددا گندزدایی و ضدعفونی هدفمند اهواز در برنامه است تا نقاط دارای آلودگی بیشتر و همچنین ناوگان حمل و نقل عمومی و جایگاه‌های سوخت، ضدعفونی شوند. فرماندار اهواز گفت: هشت اکیپ نیز متشکل از نمایندگان ادارات ذیربط از جمله سازمان صمت، تعزیرات حکومتی، بهداشت، شهرداری و ناجا تشکیل شده تا بازرسی و کنترل مراکز تجاری و محیط‌های کسب و کار را انجام دهند و مطمئن شوند که این اصناف، پروتکل وزارت بهداشت را رعایت کنند. از دادستان هم می‌خواهیم که به عنوان نماینده مدعی‌العموم به شکایت ما ورود کنند. در صورتی که اصناف به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت عمل نکنند، مجبور به تعطیلی این مراکز می‌شویم. وی بیان کرد: در کنار این اقدامات، اکیپ‌هایی توسط نیروهای بسیج فعال شده تا از طریق تذکر لسانی به مردم بگویند فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند را رعایت کنند. از سویی کمتر کارگری وجود دارد که در سال ۹۹، زیر ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت کند؛ هرچند حداقل دستمزد کارگران بدون در نظر گرفتن مزایای مزدی ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان است. به گفته کیانوش جهانپور تعداد بیمارانی که تحت مراقبت‌های شدید قرار دارند تا ظهر امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت سه هزار و ۳۱۱ بیمار است.

اتاق اصناف و اتحادیه‌ها نیز وظیفه نظارت بر اصناف را دارند و نیروهای اتحادیه و بهداشت در کنار هم بازرسی را انجام می‌دهند. عالمی‌نیسی تاکید کرد: ارباب رجوع نیز هنگام مراجعه به ادارات، ملزم به استفاده از ماسک هستند.»  دهقان کیا افزود: «جدا از این، حتی اگر بخواهیم ماده ۴۱ قانون کار را که در تعیین دستمزد دو معیار تورم و هزینه‌‌های سبد معیشت را مورد تاکید قرار داده، لحاظ کنیم، باید ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان یعنی مابه‌التفاوت قیمت سبد معیشت ۹۸ که ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و قیمت سبد معیشت سال ۹۹ که ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان است، را به حداقل دستمزد سال ۹۸، یعنی ۱ میلیون و ۵۱۶ هزار تومانی اضافه کنیم و معیار تعیین حداقل مستمری قرار دهیم. این گونه هم سلامت مردم و هم سلامت کارکنان حفظ می‌شود و هم با استفاده از ماسک متوجه می‌شوند که همچنان خطر کرونا جدی است. وی تصریح کرد: هنوز کرونا به صورت خطرناک و جدی در جامعه وجود دارد و اینکه محدودیت‌های کسب و کار یا محدویت‌های ترافیکی رفع شده است، به معنای پایان یافتن کرونا نیست. بنابراین چه ماده ۴۱ قانون کار و مصوبه شورایعالی کار را ملاک قرار دهیم و چه مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه را، حداقل مستمری در سال ۹۹ نباید کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد. فرماندار اهواز افزود: با افزایش نمونه‌برداری‌ها، تعداد افراد شناسایی شده مبتلا به کروناویروس افزایش یافته‌اند بنابراین مشخص شده است که افراد زیادی مبتلا هستند اما پیش از این از آن‌ها نمونه‌گیری نمی‌شد. از دوهفته پیش اما کسب و کارها و ادارات مجددا باز شدند.

وی گفت: اگرچه آمارها نشان می‌دهد که ۸۰ درصد مبتلایان به کروناویروس بهبود می‌یابند اما این بیماری برای کسانی که بیماری زمینه‌ای و یا سن بالا دارند، بسیار خطرناک است و برای این قشر، تهدید جدی محسوب می‌شود. دولت نباید مستمری‌بگیران را برادر ناتنی تلقی کند؛ حتی اگر مجبور باشد، منابع پرداخت مستمری‌های آنها را از محل پرداخت بدهی‌اش به سازمان تامین اجتماعی تامین کند. عالمی نیسی بیان کرد: انتظار می‌رود مردم همچنان کرونا را جدی بگیرند و در خیابان‌ها حضور پیدا نکنند و در صورت خروج از منزل، حتما از ماسک استفاده کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. وی تصریح کرد: تا زمانی که مسئولین اعلام نکرده‌اند خطر کرونا پایان رسیده است، مردم فکر نکنند کرونا تمام شده است. از سویی زمینگیر شدن ساحت سه‌جانبه‌‌گرایی در سازمان تامن اجتماعی و دولتی شدن ساختار آن، موجب شده که دولت تماما تعیین‌کننده مستمری باشد. فرماندار اهواز با اشاره به حضور مردم در مراکز تجاری در بعد از ظهرها، گفت: در خوزستان معمولا مردم بعد از ظهرها و هنگام غروب در مراکز تجاری حضور پیدا می‌کنند و اگر در این بازه زمانی، تراکم جمعیتی در مرکزی زیاد شود، انتشار بیماری نیز زیاد می‌شود. وی در خصوص تخلف برخی مطب‌های پزشکی در پذیرش بیماران، گفت: تعداد قابل توجهی از پزشکان که در مطب‌ها فعال هستند و همچنین کادر بهداشت و درمان شاغل در بیمارستان‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند.»  عدم تعهد دولت به معیشت مستمری‌بگیران رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران با بیان اینکه اضافه شدن ۹۶۰ هزار تومان به مزایای جانبی مستمری‌بگیران زمینه مشارکت بیشتر آنها را در طرف تقاضا بیشتر می‌کند، گفت: «دولت زمانی که می‌خواهد به ۱ و نیم میلیون خانوار برای جبران آسیب‌های ناشی از کرونا کمک معیشتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار پرداخت کند، عنوان می‌کند که این کمک جای دوری نمی‌رود و صرف تحریک تقاضا و به دنبال آن افزایش عرضه در بازار و خروج اقتصاد از رکود می‌شود؛ در حالی که با افزایش ۹۶۰ هزار تومانی مزایای جانبی  مستمری‌ها و پرداخت آن به حدود ۳ میلیون خانوار مستمری‌بگیر، حجم تقاضا چند برابر این میزان افزایش می‌یابد.

در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی اهواز باید نظارت بر مطب پزشکان را انجام دهد و با متخلفین برخورد کند. عالمی نیسی با اشاره به بازرسی از وضعیت فعالیت اصناف افزود: پیش از این ۳۰۰ واحد متخلف که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکرده بودند، در عملیات میدانی پلمب شدند که مجددا در مرحله دوم این کار را انجام خواهیم داد. این بار از دولت انتظار پاسخگویی داریم. به صاحبان کسب و کار فرصت داده شد در سامانه سلامت ثبت‌نام و ابزار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را تهیه کنند بنابراین پس از این بازه زمانی اگر اصناف، دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، ابتدا تذکر دریافت می‌کنند و پس از آن پلمب خواهند شد. وی در خصوص کمبود یا نبود ماسک در داروخانه‌ها، عنوان کرد: طبق اعلام متخصصین عفونی، حتی اگر یک پارچه دولایه جلوی مجاری تنفسی قرار بگیرد، کارایی ماسک را دارد، بنابراین کسانی که می‌خواهند پروتکل بهداشتی را رعایت کنند، با حداقل امکانات نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. فرماندار اهواز ادامه داد: هنوز مشخص نیست که امکان تهیه ماسک برای ارباب رجوع ادارات را داریم یا خیر.

وی گفت: حضور مردم در فضای سبز و فضای ساحلی نسبت به قبل بسیار کاهش یافته است اما مقرر شده پلیس راهور و بسیج در مناطقی که مردم به فضای سبز دسترسی دارند، مانند پنج نخل تا چهارشیر و بلوار فرودگاه، از اُتراق خانواده‌ها جلوگیری کنند. عالمی‌نیسی تصریح کرد: فعالیت بستنی‌فروشی‌ها و فلافلی‌ها نیز بلامانع است اما این اماکن باید به صورت بیرون‌بر فعالیت کنند. بحث بازگشایی آرایشگاه‌ها نیز مطرح است اما در صورت فعالیت مجدد باید با نوبت‌دهی تلفنی و فاصله‌گذاری اجتماعی این اقدامات انجام شود. انتهای پیام .