عفو بین‌الملل: در بلژیک خانه‌های سالمندان در اوج کرونا به حال خود رها شده‌اند

16/11/2020 09:30:00 ب.ظ

عفو بین‌الملل: در بلژیک خانه‌های سالمندان در اوج کرونا به حال خود رها شده‌اند جزئیات بیشتر🔽

کووید-۱۹, سالمندان

عفو بین‌الملل: در بلژیک خانه‌های سالمندان در اوج کرونا به حال خود رها شده‌اند جزئیات بیشتر🔽

مسئول یکی از خانه‌های سالمندان به این سازمان گفته است: «برای ما امکان این که هر روز به تمام ساکنان غذا بدهیم، وجود ندارد.»

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ۶۰ درصد از کل آمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در بلژیک مربوط به خانه‌های سالمندان است زیرا این مراکز در اوج بحران کرونا به حال خود رها شده‌اند.تا کنون بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور ۱۱ و نیم میلیون نفری بلژیک جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و آن گونه که عفو بین‌‌الملل اعلام کرده، کارکنان این مراکز از امکانات کافی برای پرستاری از ساکنان سالخورده برخوردار نیستند.

در تابستان گذشته سازمان پزشکان بدون مرز نیز نظیر چنین هشداری را داده بود. این در حالی است که به گفته مقامات رسمی بلژیک از آن زمان تا کنون شمار مبتلایان به کرونا در این کشور ۴۳ درصد افزایش داشته است.به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدعفو بین‌الملل در گزارشی ۶۲ صفحه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) منتشر کرد، مشاهدات حدود ۵۰ نفر از کسانی را که از وضعیت خانه‌های سالمندان بلژیک اطلاع داشته‌اند مستند کرده است. این افراد به ویژه شامل مسئولان و ساکنان خانه‌های سالمندان یا بستگان آنها هستند، به شاخه عفو بین‌الملل در بخش فرانسوی‌زبان بلژیک گفته‌اند که کارکنان این مراکز توان ادامه کار را از دست داده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

گزارش عفو بین‌الملل از اعدام در سال کرونا: کمترین مورد اجرای مجازات مرگ در دهه گذشتهایران همچنان پس از چین، رکورددار اجرای مجازات اعدام است. جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته بیش از پیش از حکم اعدام به‌عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی علیه مخالفان، معترضان و اقلیت‌های قومی استفاده کرده است. ما روزانه چند صد نفر بخاطر کرونا و عدم واکسیناسیون در ایران اعدام میشویم بدون هیچگونه جرم و جنایتی رافت اسلامی به توان اسلام رحمانی میشود همین نتیجه...!!!

عفو بین‌الملل: از ۱۶ مورد اعدام زنان در جهان، ۹ مورد در ایران صورت گرفته است

کرونا در اروپا؛ وخامت شرایط در پرتغال و منع تظاهرات در بلژیک و اتریششیوع گسترده کرونا در حالی در اروپا ادامه دارد که پرتغال به دلیل ازدیاد موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ وارد شرایط اضطراری شده است و مقامات انتظامی و امنیتی دو کشور بلژیک و اتریش نیز هرگونه تظاهرات ضد قرنطینه را ممنوع اعلام کرده‌اند. کمونیستهای چین خوب ریدن تو اروپا

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی امیرسالار داودی، وکیل زندانی در ایران شدسازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی امیرسالار_داودی ، وکیل زندانی در ایران شد این نهاد حقوق بشری همچنین در ادامه تاکید کرده است: «او به خاطر دفاع از حقوق بشر مورد مجازات قرار گرفته است و بی‌درنگ و بدون قید و شرط باید آزاد شود.» تو گفتی و ایران هم فورا آزادش میکنه

عفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان خلد، شهروند بلوچ زندانی در ایران شدعفو بین‌الملل خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان، شهروند بلوچ زندانی در ایران شد به نوشته سازمان عفو بین‌الملل جاوید دهقان زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به اتهام محاربه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شده است شما حالا مطمئنی بلوچ بوده و از آدمکش های تروریست جیش السعودی نبوده؟ کسی را در ایران به خاطر کرد یا بلوچ بودن دستگیر نمی کنند فقط ادمکشهایی که کشور تروریست آمریکا و نوچه اش آل سعود پول میدند دستگیر میکنند امروزصبح اعدام شد

Aa سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که ۶۰ درصد از کل آمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در بلژیک مربوط به خانه‌های سالمندان است زیرا این مراکز در اوج بحران کرونا به حال خود رها شده‌اند.Aa سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارش سالانه درباره مجازات اعدام در جهان اعلام کرد شمار اعدامیان در سال گذشته، کمترین تعداد در یک دهه گذشته بوده است.«سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل» اعلام کرد نام جمهوری اسلامی ایران در میان چهار کشوری است که ۸۸ درصد اعدام‌های سال ۲۰۲۰ میلادی در آن به ثبت رسید.سباستین کورتز، صدراعظم اتریش، روز یکشنبه ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه) گفت این کشور آن دسته از بیماران پرتغالی را که به اتاق مراقبت‌های ویژه نیاز دارند پذیرش خواهد کرد.

تا کنون بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور ۱۱ و نیم میلیون نفری بلژیک جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و آن گونه که عفو بین‌‌الملل اعلام کرده، کارکنان این مراکز از امکانات کافی برای پرستاری از ساکنان سالخورده برخوردار نیستند. در تابستان گذشته سازمان پزشکان بدون مرز نیز نظیر چنین هشداری را داده بود. براساس این گزارش در سال ۲۰۲۰، ۴۸۳ مورد مجازات اعدام در سراسر جهان از سوی عفو بین‌الملل شناسایی و ثبت شده است. این در حالی است که به گفته مقامات رسمی بلژیک از آن زمان تا کنون شمار مبتلایان به کرونا در این کشور ۴۳ درصد افزایش داشته است. این سازمان آورده است که حتی شیوع جهانی ویروس کرونا نیز نتوانسته مانع از اجرای اعدام‌ها در این کشورها شود. به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید عفو بین‌الملل در گزارشی ۶۲ صفحه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) منتشر کرد، مشاهدات حدود ۵۰ نفر از کسانی را که از وضعیت خانه‌های سالمندان بلژیک اطلاع داشته‌اند مستند کرده است. در سال ۲۰۱۵، به جز چین دو رکورددار اجرای مجازت اعدام یعنی ایران و عربستان سعودی، مجازات مرگ بسیاری از محکومان را اجرا کردند. این افراد به ویژه شامل مسئولان و ساکنان خانه‌های سالمندان یا بستگان آنها هستند، به شاخه عفو بین‌الملل در بخش فرانسوی‌زبان بلژیک گفته‌اند که کارکنان این مراکز توان ادامه کار را از دست داده‌اند. تظاهرات مخالفان محدودیت‌های کرونایی در پایتخت آلمان در وین، پایتخت اتریش، نیز هزاران معترض با پلیس ضد شورش درگیر شدند.

بنا به گزارش عفو بین‌الملل در دوره نخست قرنطینه کرونا در بهار امسال نیز «اکثریت قریب به اتفاق» موارد مرگ و میر کرونا در بلژیک در خانه‌های سالمندان روی داده بود زیرا ساکنان مبتلا، به موقع به بیمارستان منتقل نشده و مورد «تبعیض» واقع شدند. با این حال این کشور پس از جمهوری خلق چین، همچنان بزرگ‌ترین مجری صدور و اجرای مجازات مرگ است. از ۱۶ زن اعدام شده طی این سال در جهان، ۹ مورد در ایران به وقوع پیویسته و مصر با چهار مورد، عربستان با دو مورد به ترتیب بیشترین موارد اعدام زنان را به خود اختصاص دادند. این سازمان مردم‌نهاد در گزارش خود آورده است که دولت بلژیک به حد کافی به خانه‌های سالمندان توجه ندارد و ممنوعیت ملاقات در دوران قرنطینه، سبب شده است تا سالمندان از «کمک‌های غیر رسمی» و گاه به گاه بستگان خود نیز محروم شوند. این وضعیت سبب شده تا در این مراکز از نظر امکانات بهداشتی و غذایی وضعیت نامناسبی به وجود بیاید، به طوری که در ساکنان در بعضی از اتاق‌ها، از کمبود غذا یا آب آشامیدنی رنج می‌برند. در حالی که مبارزه جهانی برای نجات جان آدم‌ها در برابر همه‌گیری ویروس کرونا جریان داشت، چندین دولت، با اتخاذ رویکردی نگران کننده به مجازات مرگ متوسل شدند و افرادی را به هر بهایی اعدام کردند. در گزارش عفو بین‌الملل از قول همسر یکی از سالمندان گفته شده که او چون به تنهایی قادر به غذا خوردن نیست، در هفته‌های اخیر به شدت لاغر شده و مسئول خانه سالمندان به او گفته است: «برای ما امکان این که هر روز به تمام ساکنان غذا بدهیم، وجود ندارد. این سازمان مجموع حکم اعدام‌های صادر شده در ۵۴ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را هزار و ۴۴۷ مورد اعلام کرد.» مشکل دیگر آن است که پرستاران و مددکاران بدون داشتن تخصص کافی و در نبود امکانات، اغلب مجبور می‌شوند خودشان تصمیمات پزشکی بگیرند و به تشخیص خود به سالمندان بیمار دارو بدهند. ادامه اجرای این مجازات در دوره همه‌گیری جهانی [بیماری کووید-۱۹] بیش از پیش ابعاد سبعیت نهفته در آن را نشان می‌دهد. این نارضایتی‌ها در دیگر کشورهای اروپایی نیز دیده شده است.

«خیرت اوترشات»، رئیس یک شرکت زنجیره‌ای خانه‌های سالمندان به عفو بین‌الملل گفته است: «پزشکان به اینجا نمی‌آیند و ما مجبوریم خودمان تشخیص بدهیم چه کسی به بیمارستان منتقل بشود و چه کسی نشود.» بر اساس دستورالعمل جدید دولت بلژیک، امکان انتقال به بیمارستان برای هر فرد ساکن خانه سالمندان باید فراهم شود. [دولت‌ها] فعالیت شمار بسیاری از افراد که می‌خواستند از حق حیات محکومان به اعدام حمایت کنند را به‌دلیل/بهانه خطرهای جدی، و در عین حال قابل احتراز [ناشی از ویروس کرونا] گرفتند. با این حال عفو بین‌الملل در گزارش خود از این که چنین تصمیمی با گذشت چندین ماه، تازه اعلام شده، اظهار «تأسف» کرده است. از سوی دیگر، شاهدان به عفو بین‌الملل گفته‌اند که قرنطینه باعث شده تحرک فیزیکی سالمندان و فعل و انفعالات شیمیایی بدن آنها پایین آمده و روند فراموشی آنها تسریع شود. برای مثال، در ایالات متحده آمریکا وکلا می‌گویند امکان انجام تحقیقات جدی یا ملاقات مستقیم [با موکلانشان] را نداشته اند. این نهاد حقوق بشری می‌گوید آن دسته از سالمندان ساکن این مراکز که دچار آلزایمر و فراموشی دوران کهنسالی هستند، به سرعت و به مقدار زیادی قدرت شناسایی بستگان و افراد دیگر را نیز از دست داده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود خواستار آن شده است که نهادهای مختلف ذیربط در بلژیک ترتیبی بدهند تا هم افراد مسن ساکن در خانه‌های سالمندان و هم کارکنان این مراکز «مرتبا» تست کووید۱۹ بدهند.» چه کشورهایی در سال ۲۰۲۰ کمتر اعدام کردند؟ گزارش عفو بین‌الملل نشانگر آن است که عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ شمار اجرای مجازات اعدام را نسبت به سال قبل ۸۵ درصد کاهش داده و از ۱۸۴ به ۲۷ مورد رسانده است. عفو بین‌الملل توقف آزمایش کرونا در ماه اکتبر در بلژیک را «نقض قانون الزام دولت‌ها به حمایت از حق حیات و حق سلامت» خوانده است. در حال حاضر بلژیک از نظر آمار سرانه ابتلا به کرونا در میان کشورهای اروپایی دارای بدترین وضعیت است و به طور متوسط از هر یک میلیون نفر جمعیت این کشور، ۴۳ هزار و ۳۴۸ نفر کرونا دارند. بحرین، بلاروس، ژاپن، پاکستان، سنگاپور و سودان، کشورهایی که در سال ۲۰۱۹ مجازات مرگ را اجرا کردند، در سال ۲۰۲۰ هیچ محکومی را اعدام نکردند. عفو بین الملل یک ماه و نیم پیش نیز در مورد وضعیت اسفبار خانه‌های سالمندان در بریتانیا هشدار داده و نوشته بود که افراد مسن در این مراکز در برابر خطر کرونا «به حال خود رها شده‌اند». هم‌رسانی این مطلب: . ایران همچنان بعد از چین بیشترین شمار اعدام در جهان را دارد عفو بین‌الملل در گزارش سال ۲۰۲۰، همچون سال‌های قبل شمار اعدام شدگان در چین را به علت دسترسی نداشتن به آمار این کشور «هزاران نفر» ذکر کرده است.